DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 TECEN LUCHTBOMBARDEMENTEN BOMBARDEMENTS AÉRIENS Chambre de Commerce et d'lndustrie ALLERHANDE NIEUWS H AN DBOOCSCHETS NCEN Handboogmaatschappij Willem Teil Koninklijke Handboogmaatschappij Sint Sebastiaan MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Het Ministerie van Nationale Voorlichting deelt mede Het algemeen Commissariaat voor Passieve Luchtbescherming (Ministerie van Landsverde diging) heeft inlichtingen ingewonnen aangaande de jongste luchtbombardementen. Uit oogpunt van de bescherming der burger lijke bevolking bij dergelijke bombardementen, is het niet zonder nut te wijzen op het navol gende a) Fabrieken Een fabriek van vliegtuigen en motoren werd met bommen van 100 tot 500 kgr. bestookt. Het bombardement had een groote mo- reele uitwerking. De arbeiders, die in niet afge dekte schuilloopgraven een onderkomen gezocht hadden, werden gemitrailleerd en zijn het veld ingevlucht. BesluitDe loopgraven moeten afgedekt en gecamoufleerd worden. b) Belangrijke localiteitende gevoelige pun ten. stations, fabrieken, enz. alleen blijken het doelwit van het bombardement te zijn, behou dens wanneer de stad over een militaire stelling gelegen is. BesluitEen aanzienlijke percentage der bom men ontplofte nietde kelderruimten worden zeer zelden getroffen. c) Bombardement in de straten BesluitDe verraste voorbijganger moet zich plat op den grond uitstrekken de baan der bom scherven loopt meer dan 60 cm. boven den grond, dus boven hem heen. De ruiten van openstaande vensters breken niet door den luchtdruk der ont ploffing. d) Brandbommen De bommen dezer soort blij ken niet zwaar te wegen, een kilogram en min der. maar bezitten een groote brandstichtende kracht. BesluitZandzakken op effen daken blijken het aangewezen beschermingsmiddel te zijn. e) Ontvluchting der bevolkingLangs de we gen, geeft aanleiding tot het gebruik der mitrail leurs van uit vijandelijke vliegtuigen omdat ver warring met militaire colonnes mogelijk is. f) Van gifgasbommen werd geen gebruik ge maakt. Algemeene les a) Familie schuilkelder of tuin- loopgraven zijn, onbetwistbaar, het beste be schermingsmiddel tegen luchtgevaar. b) Vlucht naar buiten, onder den drang der paniek, is een zware zelfmoord. c) Een wijze raadkalm blijven en een schuil plaats zoeken thuis, in de kelderverdiepingen of in een loopgraaf. Le Ministère de l'information nationale com munique Le Commissariat général de la Protection Aé- rienne Passive (Ministère de la défense natio nale) a recueilli des renseignements au sujet des bombardements aériens récents. Du point de vue de la protection de la popula tion civile en cas de pareils bombardements, il est utile de signaler ce qui suit a) UsinesUne usine d'avions et de moteurs a été bombardée par des bombes de 100 a 500 kgr. Le bombardement produisit un grand effet mo ral. Les ouvriers, refugiés dans les tranchées non couvertes, étaient mitraillés. et se sont sauvés dans les campagnes. EnseignementLes tranchées doivent être cou vertes et camouflées. b) Localités importantesLes points sensibles, gares, usines, etc. semblent uniquement visés, sauf si la ville est a cheval sur une position mi litaire. EnseignementUn pourcentage important de bombes n'ont pas éclatéles caves sont trés ra- rement atteintes. c) Bombardements dans les rues EnseignementLe passant surpris doit s'allon- ger sur le solla trajectoire des éclats passe a plus de 60 centimètres au-dessus du sol, par con séquent au-dessus de lui. Les fenêtres ouvertes ne sont pas brisées par l'effet du souffle des bombes. d) Bombes incendiairescette sorte de bombe semble être de faible poids, 1 kg. et moins, mais elle a une grande puissance incendiaire. EnseignementLe sable en sacs sur les toits plats semble être indiqué. e) Les bombes toxiques n'ont pas été employées. f) La fuite des populationssur les routes, en- tra ine Taction des mitrailleuses des avions ad- verses, car la confusion avec des colonnes est pos sible. Enseignement Générala) La cave-abri familial ou la tranchée-jardin est le meilleur moyen de protection, sans discussion possible, contre le péril aérien. b) La fuite vers l'extérieur, soulevant la pa- nique. est un véritable suicide. c) La sagesse commande le calme et le refuge chez soi dans les sous-sols ou la tranchée. La Chambre de Commerce informe ses membres qu'elle regoit'régulièrement du Ministère de la Défense Nationale les avis de toutes les adjudica tions faites par le Service d'Intendance pour four- niture a l'armée de denrées coloniales et d'effets d'habillement, tels que literies, sous-vêtements, chaussettes, cafés non torréfiés, riz, paille, etc. Ne pouvant communiquer ces avis directement aux intéressés, le Comité de la Chambre les tient a leur disposition et informe tous les commergants et industriels, que ces avis peuvent intéresser, qu'ils peuvent venir en prendre connaissance chez M. H. Vermeulen, président de la Chambre de Commerce, rue de Dixmude, a Ypres. YPER. Wielrijder door auto aangereden. Verle den week Donderdag, rond 4 u 30 namiddag, werd de genaamde Vande Perre Jan, wonende in D'Hondtstraat en die per velo van de Rijselstraat kwam. alhier nabij den Vijfhoek aangereden door een auto, die van uit de richting der Neermarkt kwam en bestuurd was door V. D. De wielrijder werd ten gronde geworpen en aan het been en de dij gekwetst, terwijl zijn fiets onder de auto verdween en erg beschadigd was. Melkverkoopers voorbeeldig gestraft. Verleden week Vrijdag werd alhier voor de Rechtbank de zaak opnieuw opgeroepen ten laste van Devooght Madeleine en haar echtgenoot Turck Georges, beiden van Boesin- ghe. die beticht zijn volle melk te hebben verkocht wel ke, volgens onderzoek gedaan door den Heer toeziener Joseph Vermoere, 25 bleek afgeroomd te zijn ge weest. Die zaak werd vroeger reeds een eerste maal opge roepen. doch toen had de verdediger gepleit dat er bij de betichten geen kwaad inzicht bestond en dat de vast gestelde overtreding toe te schrijven was aan overdre ven netheid. De melk immers werd tweemaal door een filter gegoten, wat, volgens den verdediger, zulk een verlies van room voor gevolg had. Ten einde met kennis van zaken te kunnen oordeelen. beval de Heer Voorzit ter der 2° Kamer hiervan de proef te doen. De Heer controleur Vermoere werd gelast ten huize van de be tichten te gaan, om aldaar stalen te nemen van de melk, nadat zij tweemaal was doorgegoten geweest, en die stalen vervolgens ter ontleding op te sturen. Op 5 en 6 October 11. ging de Heer Vermoere ter plaats om aldaar stalen te nemen van de melk en deze dan te laten onderzoeken. De uitslag van dit onderzoek wees echter uit dat het verlies van room niet 25 ten honderd was, doch slechts een duizendste bedroeg. Toen deze getuigenis afgelegd was, verklaarde de verdediger zich bij dezen uitslag te moeten neerleggen. De Heer Procureur des Konings vroeg hierop een strenge toe passing der wet en nadat de Heer voorzitter nog had doen opmerken dat de betichten in staat van hervalling waren, sprak de Rechtbank het volgende vonnis uit Madeleine Devooght wordt vrijgesproken voor het feit B doch voor het feit A wordt zij gestraft tot 700 fr. boete of een maand gevang, terwijl Turck Georges vrijspraak bekomt voor het feit A en voor het feit B veroordeeld wordt tot 700 fr. boete of een maand ge vang. beiden zonder voorwaarde. De betichten worden insgelijks verwezen, elk voor de helft, tot het betalen der kosten. Rijwieldiefstal. Zondag avond was de genaamde Beirnaert Firmin, van St Jan, per velo naar Yper ge komen om er zijne vrouw af te halen die naar de cinema was gegaan. In afwachting van het einde der cinemavertooning ging hij nog even in het Café Cen tral een glas drinken en plaatste zijn rijwiel tegen den gevel der hqj-berg. Toen hij echter om 11 u. 15 buiten kwam, was zijn velo reeds verdwenen. Hij diende een klacht in bij de politie die een onderzoek opende. WERVICK. Rijwielongeval. Deleu Gaspard reed per velo, waarop ook nog zijn zoontje gezeten was, langs den steenweg naar Meenen, toen tengevolge eener ver keerde beweging het voorwiel van de velo tegen den boordsteen van het voetpad terechtkwam en de wiel rijder hierdoor zijn evenwicht verloor. De velo sloeg om en beiden vielen zwaar ten gronde. De vader liep ver wondingen op aan het hoofd en in den hals. terwijl het knaapje den rechter schouder ontwricht was en daarbij nog kloeg van inwendige pijnen. Aanrijding. Aan het kruispunt der Abbé Lemire- straat werd de 14 jarige Laulois Yvette, wonende te Komen-Zuid, die zich per velo naar Busbeek begaf, verrast en aangereden door een auto die door een sol daat bestuurd was. Het jeugdig meisje werd ten gronde geslingerd en liep tal van kneuzingen op over gansch het lichaam. Een geneesheer diende haar de noodige zorgen toe. KOMEN. Knaapje onder moto. De 7 jarige Al- bert H. keerde samen met zijn moeder huiswaarts, doch liep plots den steenweg over op het oogenblik dat een moto van uit de richting van Waasten kwam aangere den. De motorijder Desbucquois Jean, die vergezeld was van E. Verhoeven, poogde vruchteloos den knaap te vermijden en viel samen met het kind ten gronde. Dit laatste had het linker dijbeen gebroken en was ook nog aan het hoofd gewond. De motobestuurder had het linker been gebroken en verwondingen aan de schouders opgeloopen, terwijl zijn gezel inwendig gekneusd werd. Ongeval. Langs den weg van Komen naar St Mar griet, dichtbij den spoorweg, is plots een wiel afgeloo- pen van de auto van den Heer Vancanneyt. Het wiel liep een heel eind verder en botste met geweld tegen den wielrijder Watteyne Jules, die ten gronde geslingerd en erg aan het hoofd en in den rug gekwetst wgrd. WYTSCHAETE. Been gebroken. Het zoontje van Hoevenaegbel Lucien, die thans soldaat is in het Fran- sche leger, de 6 jarige Daniel, is Vrijdag laatst bij het spelen zoo ongelukkig gevallen dat het de dij gebroken werd. Het kind werd ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht. WAASTEN. Verkeersongeval. De genaamde Du- rand Alberic, van Wambrechies, volgde Zaterdag avond per velo de baan van Komen naar Marquette. Gekomen op het punt waar deze baan kruist met den steenweg van Waasten naar Komen, gaf de wielrijder plots een zwenking aan zijn stuur, doch werd op hetzelfde oogen blik gevat door de auto van Belloeil René. van' Riisel, die den weg naar Komen opreed. De wielrijder werd zoo erg gekwetst dat zijn overbrenging naar een heel kundig gesticht van Houplines noodig geoordeeld werd. NEERWAASTEN. Botsing. De voerman Berquin Jean, in dienst eener textielfirma, reed met een lading goederen naar een magazijn, toen hij in den draai der baan van Waasten naar Pont-Rouge uitwijken moest voor een aldaar stilstaanden tractor met aanhangwagen. Op hetzelfde oogenblik kwamen daar twee wielrijders aangereden die, wegens den stilstaanden tractor, het gespan te laat bemerkten en niet tijdig meer konden stoppen. Een hunner, de genaamde Dhooghe Clement, botste op den wagen en werd in zijn val een rib gebro ken PLOEGSTEERT. Een gekwetste op de baan. - Zon dag morgen, rond 4 u., werd door een patroelje soldaten en douaniers langs de baan naar Armentiers een man gevonden die daar bewusteloos lag en een diepe wonde aan den rechterslaap had. De gekwetste werd een na bijgelegen huis binnengedregen waar hem de eerste zorgen werden toegediend in afwachting van de komst van een geneesheer, en waar men ook uit de papieren die hij bij zich droeg vaststelde dat het een 52 jarige Pool was. genaamd Leonidas Pawlisky en wonende te Armentiers. Toen de man terug bij bezinning kwam, herinnerde hij zich niet wat er met hem gebeurd was. Men vermoedt dan ook dat hij, dronken zijnde, door een auto werd aangereden. Hij werd ter verpleging naar een kliniek van Armentiers vervoerd. Botsing. Degrande Achiel reed verleden week Don derdag per velo naar het Bosch van Ploegsteert, doch kwam onderweg in botsing met de auto van Ernest D.. van Houthem. De wielrijder werd aan het hoofd en aan het rechter oog gekwetst. HOUTHEM. Tegen een wagen gereden. De ge naamde Demaetelaere Odiel is met zijn velo tegen den uitgespannen wagen van Goethals Jozef gereden. De wielrijder vloog over den dissel en stuikte zwaar ten gronde. Hij werd aan het hoofd en het aangezicht ge wond. Aanrijding. De wielrijder Karei V., wonende op de wijk Nachtegaalis langs de oude vaart in botsing gekomen met de auto van Julien S., wonende langs den steenweg naar Yper. De wielrijder werd in zijn val aan de dij en de borst gekwetst. WOESTEN. Tuinbouw. Op Zondag 12n dezer, om 6 ure, houdt onze Tuinbouwgilde bij Joel Mispelon. In de Fonteinhaar maandelijksche vergadering. Een belangrijke voordracht zal gegeven worden. Een groote tentoonstelling met tombola volgt, waarna aller hande bijzondere mededeelingen aan de beurt zullen komen. Gezien de belangrijkheid dezer vergadering hopen we een zeer groot aantal leden tegenwoordig te zien en daar het de laatste tentoonstelling van dit jaar is zal het aan puik materiaal niet ontbreken. LIGGENDE PERS ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 Om 2 i uur: YPER (VLAAMSCH HUIS), ten voor- deele der Ypersche SolidariteitOppervogelEen haas en 30 fr.2" oppervogeleen bekerTwee zijdvogels, elk een fesant en 10 fr.Twee kallen, elk een fesant Prijs Verfaillie 25 fr; Prijs Steyaert 25 fr.; Kleine vo gels Een konijn of een kieken en 3 fr. Inleg 15 fr. ZONDAG 12 NOVEMBER 1939 Om 2 1 uurZILLEBEKE, bij Maurice Vandamme Oppervogel 50 fr. en een haas*'Twee zijdvogels, elk 15 fr. en een haas Twee kallen, elk een haas25 ge primeerde vogels van 10 fr. en een konijn; 10 vogels van een fesant en 50 vogels van 15 fr. voor 100 schut ters. Inleg 18 fr. MAANDAG 13 NOVEMBER Om 5 uur zeer stipt, in de i< Saumon Kiekenmarkt, VR1ENDENSCHIETING Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld Inschr. om 5 i uur. De leden der Ypersche Handboogmaatschap pijen worden uitgenoodigd tot' de VRIENDEN- SCHIETING in het lokaal Au Miroir Groote Markt, op Zaterdag 18 November 1939. Inschrijving om 5 uur, begin om 5 J u. stipt. Inleg 5.50 fr. te verschieten in vogels van 2.50 frank, na aftrek van het pijlrapersgeld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16