20 Jaar, N 33 11 November 1939 20 Année, N 33 11 Novembre 1939 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres STAD YPER TE DEUM Société Royale de Sairst-Sébasfien Nationale Vuurkruisenbond van België YPERSCHE SOLIDARITEIT DE INTERNATIONALE JAARBEURS EN DE OORLOC HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger": 32 fr. - On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sbnt refusés Op Woensdag 15" dezer, te 11.30 uur, zal in St- Maartenskathedraal het Plechtig TE DEUM ge zongen worden, ter gelegenheid van 's Konings Naamfeest. Les confrères sont priés d'assister au «Te Deum», chanté a l'occasion de la Fête du Roi, a la Cathé- drale Saint-Martin, leMercredi 15 Novembre 1939, a 11.30 heures. Réunion autour du drapeau, Grand'Place, a 11.15 heures. Afdeeling IEPER EN OMLIGGENDE» Op initiatief van den NATIONALEN VUUR KRUISENBOND VAN BELGIË zal U, op 11 en 12 November a. s. de medalie VOOR ONZE SOL DATEN aangeboden worden voor den prijs van EEN Frank. De totale opgebrachte som van die twee dagen, zal dan gestort worden voor de 6/10®, in de kas van het werk IEPERSCHE SOLIDARITEIT», het overige in de kas van het nationaal werk KONINGIN ELISABETH We zijn stellig overtuigd dat de Iepersche Be volking dit belangloos initiatief der Vuurkruisen welwillend zal aanzien en aanvaarden, en dat we, em dezen reden, van nu af mogen bogen op een ruime ontvangst, ten bate van de beklagenswaar digste onder de Iepersche gemobiliseerden en noodlijdende families. Met onzen rechtzinnigen dank bij voorbaat. De prijskamp op Zondag 5 November door de Continental Bridge Clubingericht was een sukses en dit niettegenstaande de onbesuisde pro paganda die ertegen werd gevoerd. Deze propaganda werd zoodanig... geprezen dat enkele whistspelers van Stad hunne solidariteit met de Continental Bridge Club lieten blijken en met drie tafels voor de Ypersche Solidariteit 86,50 fr. wisten te verzamelen. Hieronder de uitslagen van den prijskamp 1® prijsMevrouwen G. Heursel en Van Wit- berghe, 6.306 punten. 2e prijsHH. A. Gruwez en P. Waterblee, 3.174 punten. 3® prijsHH. G. Indevuyst en R. Maillard, 2.682 punten. De prijswinnende ploegen stonden uit eigen be weging het bedrag hunner prijzen aan het werk «YPERSCHE SOLIDARITEIT» af. Deze kaarting bracht voor het werk 555 fr. op. De bijval van dezeh gezelligen avond was zoo groot dat besloten werd regelmatig dergelijke prijskampen in te richten. Op Zondag 26 November aanstaande, te 14.30 u. wordt er eene buitengewone Prijskaarting gege ven ter herberg IN DE WANDELINGDix- mudestraat, 97, bij Joseph Ollevier, waarvan de opbrengst zal ten goede komen van de noodlij dende familiën van de te Yper gevestigde gemo biliseerden. Het spel is bieden, man tegen man, 10 punten uit. De inleg is bepaald op 3 frank. Talrijke prijzen, bestaande uit hazen, fazanten, wilde konijnen zullen er te winnen zijn. Iedereen is er welkom. Vanwege den Heer Charles Fonck, directeur- generaal der Internationale Jaarbeurs van Brus sel, ontvangen wij volgende mededeeling De oproep door Koning Leopold III gedaan i voor het behoud van het economisch leven heeft i de geesten, welke snel ontmoedigd zijn, opge- I beurd. Opgenomen en uitgelegd in talrijke dagblad artikelen, zullen de koninklijke raadgevingen met een gevoel van vaderlandslievende plicht gevolgd worden. Wat ook het lot van België in den huidigen oorlog moge wezen, geen enkel deel van de na tionale kracht mag verloren gaan. Door zijn on zijdigheid zal het tegenover verpletterende las ten komen te staan. Moest het op een zeker oogen- blik in het conflikt gemengd worden, zou het bij machte zijn weerstand te bieden in evenredig heid met de door zijn arbeid verzamelde voorra den. Wat er ook moge gebeuren moeten we, ieder in het domein van zijn werkzaamheden, met de meeste krachtdadigheid voortbrengen. Doch iedere poging moet rationeel gedaan worden. Onbedachtzaam handelen baat tot niets. Indien de economische ontwikkeling, zooals we ze de laatste jaren kenden, aan schielijke verande ringen onderworpen werd, welke spoedige en handige herzieningen vereischen, zou de staat van oorlog tusschen de voornaamste landen van Europa, voor België nog meer doeltreffende en spoedige aanpassingen vereischen. Voor iederen sector van het economisch leven moet men zich allereerst afvragen om reden van de nieuwe toestanden moet hij of mag hij behou den, of veranderd worden en hoe Wat zal er bijvoorbeeld geworden van de In ternationale Jaarbeurs van Brussel, te midden van zich onder de wapens bevindende staten die den militairen oorlog met een economischen oor log verdubbelen, alswanneer waarschijnlijk al de maritieme wegen zullen geblokkeerd zijn, wan neer bij de oorlogvoerenden talrijke verordenin gen van verbod voor uitvoer zullen afgekondigd worden, wanneer ontelbare firma's zullen ver lamd zijn door de oproeping van miljoenen man nen en vrouwen zelfs in de neutrale landen Zal zij hare voornaamste werkingen van in vre destijd en hare actiemiddelen niet verliezen Het is hetgeen men allereerst zou kunnen denken. De ondervinding van 1914-1918 leert ons noch tans het tegenovergestelde. Vóór den wereldoorlog was de eenige waarlijk belangrijke monsterjaarbeurs, de Jaarbeurs van Leipzig, alhoewel zij in verre na de uitbreiding niet bezat welke zij sindsdien verwierf. Heden kent men de jaarlijksche en tweejaar- lijksche groote manifestaties van andere landen, waarvan het geheel den omvang van Leipzig zelfs tot het toppunt gebracht overtrefthet zijn voor Engeland, die van Londen Uitstalraam van het Imperium voor Frankrijk, die van Pa rijs en Lyon voor Holland, die van Utrecht voor Zwitserland, die van Bazelvoor België, die van Brussel. Het zal U misschien verrassen de datums te leeren kennen van het tot stand komen of der uitbreiding van deze bijzonderste Europeesche Jaarbeurzen. De Jaarbeurs van Londen kwam tot stand in 1915. Die van Parijs werd aanzienlijk uitgebreid in 1915, 1916 en 1917. j Die van Lyon werd in 1916 ingericht. I Die van Brussel in 1920. De Jaarbeurzen van Londen, Parijs en Lyon werden gehouden in oorlogvoerende landen. Die van Bazel en Utrecht in onzijdig gebleven lan den. Brussel, als laatst gekomen, werd in het le ven geroepen korts na de bezetting door den vijand. Aldus ontsproten uit den oorlogstijd deze monster jaarbeurzen, welke in vredestijd zoo bloeiend zijn. Waarom Omdat de monster jaar beurs een des te waardevoller werktuig is wanneer de hinder nissen voor het ruilen van produkten en koopwa ren grooter zijn. Voorzeker zullen zij in oorlogvoerende landen rekening moeten houden met de mogelijkheid gebombardeerd te worden en dus aanpassende modaliteiten van inrichting moeten aannemen. »In de onzijdige landen zullen zij, in dit opzicht, beter bedeeld zijn. Hunne ligging zal ook gunsti ger zijn ten opzichte van het vervoer der tentoon te stellen voorwerpen, de verplaatsing en het comfort der deelnemers èn der koopers, en ein delijk de atmosfeer in dewelke zaken kunnen af gesloten worden. Het is zelfs mogelijk dat zij een uitzonderlijken grooten toeloop van deelnemers en bezoekers kennen. De Internationale Jaarbeurs van Brussel, welke in normale tijden de produkten groepeert van 30 landen en het bezoek ontvangt uit 40 na ties, zal in de nieuwe omstandigheden een bijzon der bedrijvig centrum van den internationalen handel zijn. Te meer daar zij kortelings van groote staten uit Amerika, zooals Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay, de belofte tot deelneming ont ving. En het is zeer wenschelijk dat de Belgische nijverheid er talrijk vertegenwoordigd zal zijn, ten einde een normaal evenwicht met de buiten- landsche voortbrengselen te houden en de na tionale nijverheid voordeel te doen trekken uit de gelegenheden welke zich voor nieuwe afzetge bieden zullen voordoen. Ook wordt de Internationale Jaarbeurs van Brussel, welke zal plaats grijpen van 6 tot 17 Maart 1940, met de meeste zorg voorbereid en met het oog op de mogelijkheden voortvloeiend uit de nieuwe omstandigheden. Het is niet nutteloos dat de bevorderaars van het economisch werkvermogen van het land, de hoofden vary ondernemingen, de verantwoorde lijke personen voor de bevoorrading, van nu af, klaar en duidelijk in het licht der ondervindingen gedurende den Wereldoorlog gedaan, inzien wel ke de mogelijkheden en de vooruitzichten zijn van de Internationale Jaarbeurs van Brussel in de eerstkomende maanden Niettegenstaande de moeilijkheden welke ons land, tengevolge van de internationale verwik kelingen, thans doormaakt en mogelijks nog ver wachten mag, heeft het Comiteit der Jaarbeurs van Brussel dus besloten die reeds vermaard ge worden Handelsfoor toekomend jaar toch te doen doorgaan. Dit Comiteit geeft alzoo een blijk van zijn groot vertrouwen in de toekomst en van zijn wil het economisch leven in ons land zooveel mo gelijk te bevorderen. Wij weten nog niet wat de Handelskamer van Yper en het in haar schoot gestichte Comiteit der Ypersche Handelsfoor voornemens zijn te doen, doch wij drukken hier de hoop uit dat het besluit van het Comiteit der Internationale Jaarbeurs van Brussel voor hen een voorbeeld en tevens een aansporing weze om ook hier de reeds wijdver maarde Handelsfoor van Yper, die reeds zoozeer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1