'Pacha De Geschiedenis van een Oorlog 2 Croix Rouge de Belgique Het Roode Kruis ingeburgerde handelsmanifestatie onzer plaatse lijke neringdoeners en nijveraars. zooals ge woonte in te richten. De Handelskamer van Yper, die er telken jare het initiatief en de inrichting van op zich nam, heeft tot hiertoe niets dan eer en lof gehaald van haar verdienstelijk streven ten voordeele onzer locale handelaars en nijveraars die haar ten an dere, door hun steeds belangrijker deelname, machtig steunden en alzoo den steeds grooter wordenden bijval onzer opvolgende Handelsfoo- ren hielpen verzekeren. Het komt er thans op aan de vrucht van vele jaren onverdroten werking, de zoo moeizaam verworven faam onzer Ypersche Handelsfoor spijts alles te behouden. Nu meer dan ooit moet alles benut worden om den bedreigden handel te doen heropleven en, zoo in de huidige omstandig heden er sommige afzetgebieden voor gesloten of verloren zijn, er nieuwe voor te zoeken. De Handelsfoor is daarvoor het beste, het meest geschikte middel en wij drukken dan den wensch uit dat Yper, evenals Brussel, toekomend jaar ook zijn jaarlijksche Handelsfoor zou mogen heb ben. Le comité régional d'Ypres a' l'honneur d'infor- mer le public Yprois et celui des environs, que des cours pour ambulanciers et ambulancières seront donnés gratuitement, pour toutes person- nes ayant atteint au moins l'age de dix-huit ans. Prière de se faire inscrire chez la Secrétaire Mademoiselle Bossaert, 28, rue des Pères a Ypres, les mardis et mercredis du mois de Novembre, de 13 1/2 a 15 1/2 heures. Het plaatselijk comiteit van Yper heeft de eer aan de bevolking van Yper en omstreken kenbaar te maken, dat leergangen voor ziekendieners en helpers bij de openbare gezondheid te Yper, on- vergeld, zullen gegeven worden voor personen minstens achttien jaren oud. Voor de inschrijving zich wenden bij de schrijfster Juffer Bossaert, Patersstraat, 28, de Dinsdagen en Woensdagen van de maand No vember, 's namiddags van 1 1/2 tot 3 1/2 ure. sche lijnen. De Duitsche artillerie is bijzonder bedrijvig geweest, terwijl op het gansche front de legers met me kaar in kontakt kwamen door verkenningspatroeljes De Duitsche kanonnen beschoten vooral het middenge deelte van het front in de streek van de stad Forbach die reeds sedert eenige dagen door de zware artillerie bestookt werd. De streek gelegen ten Oosten van den samenloop der Blies en der Saar, alsmede de hoog vlakte van Rohrbach tusschen Saarguemines en Bitche werden eveneens hevig beschoten, doch daar is de Fran- sche artillerie dadelijk tot een tegenaanval overgegaan. Het verdedigingsgevecht, dat langs beide zijden in de Saarstreek ingezet werd. schijnt dus over te gaan tot een artillerieduel. dat met den dag geweldiger wordt. ENGELAND. Een Britsche vlieger berichtte dat hij in de Noordzee een Duitsche duikboot had opgemerkt en ze had aangevallen. De vlieger meent dat een bom ontplofte in den toren der duikboot, waarvan hij nadien geen spoor meer zag. In de overtuiging dat het groot Duitsch offensief voornamelijk op zijn land zal gericht zijn, maakt Engeland zich gereed om dien schok op te vangen. De Britsche onder-consuls van Hamburg, Mun- chen en Praag zijn uit Duitschland in Holland aange komen. Zij werden vrijgelaten in uitwisseling van Duit sche consulaire agenten uit Indië en Palestina, die in Italië aankwamen. FINLAND.De Finsche afvaardiging, na haar on derhoud met Stalin en Molotof, heeft de regeering haar verslag over de bespreking overgemaakt Dit verslag zal door de regeering onderzocht en misschien ook wel aan het parlement onderworpen worden. Zoodra zij nieuwe onderrichtingen ontvangen heeft, zal de Finsche afvaardiging de onderhandelingen te Moskou hervatten. In sommige middens acht men een vredelievende oplos sing zoo goed als onmogelijk, daar de overdreven Rus sische eischen niet kunnen aanvaard worden. ITALIË. In een persartikel, verschenen in de Tri- buna wordt eens te meer bevestigd dat Italië van nie mand afhangt en op internationaal gebied meer dan ooit onafhankelijk is. De tijd, dat Italië moest be schouwd worden als afhankelijk van een of meer staten, is eens en voor goed voorbij. TSJECHO-SLOWAKIJE. Dr Benes, gewezen presi dent van Tsjecho-Slowakije, verklaart dat de verbonde nen den oorlog moeten winnen en dat de onafhakelijk- heid van Tsjecho-Slowakije.zal hersteld worden. OOSTENRIJK. Ook de uitgeweken Oostenrijkers in Amerika blijven trouw aan de gedachte van een onafhankelijk Oostenrijk. Aartshertog Frans-Jozef van Habsburg verklaarde dat al de Oostenrijkers verlangen te strijden voor de verdediging van de vrijheid en de democratie. «Ik ben het eens», zoo voegde de aartshertog er aan toe, met de oprichting van een Oostenrijksch legioen, nevens de Poolsche en Tsjecho-Slowaaksche legioenen. Oostenrijk zal herleven met de vrijheid van Midden-Europa, en het zal een vooraanstaande plaats innemen voor den vrede van toekomstig Europa ZWITSERLAND. Het sneeuwt thans overvloedig in Zwitserland en de bladen besluiten er uit dat er in de eerstvolgende zes maanden geen inval meer te vreezen is. daar de sneeuw alle troepenverplaatsingen onmoge lijk maakt. AMERIKA. Ingevolge de nieuwe neutraliteitswet heeft President Roosevelt een proclamatie afgekondigd waarin hij de gevaarlijke wateren bepaalt die voor de Amerikaansche schepen verboden zijn. MAANDAG 6 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT De Fransche offi- cieele mededeeling over de krijgsverrichtingen beperkt zich bij het melden van eenige plaatselijke artillerie- bedrijvigheid op enkele punten van het front. Het Duitsch legerbericht daarentegen luidde als volgt In het Westen wat meer bedrijvigheid van verkennin gen in enkele sectors van het front. Beperkte artillerie- bedrijvigheid. Een Fransch vliegtuig werd door Duit sche jachttoestellen bij Saarburg neergeschotenVol gens een bericht uit Luxemburg hoorde men aldaar bij tusschenpoozen mitrailleuzen- en geweervuur, komende uit de streek van Perl. Ook de luchtmacht was bedrij vig en men hoorde eenige kanonschoten. BELGIË. Herhaaldelijk kwamen vreemde vliegtui gen boven ons grondgebied gevlogen. Het afweergeschut trad dan ook op verscheidene plaatsen in werking Te Hombeek viel een niet ontplofte houwitser op een slachterij. Ook te Luik kwamen obusscherven op een dak terecht. Daar er kon vastgesteld worden dat het vliegtuigen betrof van Duitsche nationaliteit, heeft, de regeering den Belgischen ambassadeur te Berlijn op dracht gegeven protest aan te teekenen bij de Rijks- regeering. Te De Panne en Adinkerke zijn houwitsers gevallen van het Fransche afweergeschut dat in de na bijheid der Belgische grens achter Duitsche vliegtuigen schoot. De Heer Adolf Max, staatsminister en burge meester van Brussel, is er aan de gevolgen eener long ontsteking overleden in den ouderdom van 70 jaar. LUXEMBLTRG. Boven de hoofdstad van het Groot- Hertogdom werd eveneens het geronk van vreemde vliegtuigen waargenomen. FRANKRIJK. In de strêek van Rijsel werd er om 11 u 15 voormiddag luchtalarm gegeven dat 40 minu ten duurde. Er wordt gemeld dat het Duitsch koopvaar dijschip Togodat eenige dagen ts voren de haven van Matadi had verlaten, door een Fransche duikboot is opgeleid. De Franschen hebben een Amerikaansch vrachtschip gepraaid en naar Oran opgeleid. DUITSCHLAND. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat meer dan honderd Duitsche mijnen door den storm losgerukt werden en langs de kusten van Denemarken ronddrijven. De Deensche overheden namen de noodige maatregelen om ze onschadelijk te maken. NEDERLAND. Er wordt getracht de Belgisch-Ne- derlandsche handelsbetrekkingen te bevorderen en van beide zijden wordt met dit doel de meeste welwillend heid aan den dag gelegd, ook verhoopt men een guns tige ontwikkeling van de economische betrekkingen tus schen beide landen De Nederlandsche regeering zal alles in het werk stellen om de soevereiniteit van het luchtruim te verdedigen en zal zich met alle middelen tegen de schending dezer soevereiniteit verdedigen FINLAND. Men meent dat de Russen hun eischen met betrekking tot de haven van Hango. aan den ingang van de Finsche golf. niet tot het uiterste zullen hand haven. De Russische vlootbasis bij Tallin zou immers volstaan om den ingang der Finsche golf te beheerschen, en Hango zou slechts vereischt zijn om de Alandseilan- den te neutraliseeren, doch Moskou verklaarde reeds dat het geen belang stelt in de Alandseilanden. RUSLAND. De Finsche afvaardiging te Moskou heeft een bezoek gebracht aan de Zweedsche, Noorsche en Deensche gezanten in de Russische hoofdstad. De onderhandelingen te Moskou vorderen langzaam en nieuwe besprekingen zullen plaats hebben met de Fin sche afgevaardigden zoodra deze van hunne regeering nieuwe onderrichtingen zullen ontvangen hebben. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Volgens het Fransch legerbericht kende het front een kalmen nacht en werd er alleen wat artillerie- en infanterievuur gehoord. Een tweemotorig Duitsch verkenningsvliegtuig werd op Fransch grondgebied neergeschoten door een Britsch jachtvliegtuig. De kalmte werd ook niet onderbroken tijdens den dag, die slechts door enkele lokale samen treffingen tusschen de kontakttroepen gekenmerkt werd De inwoners van Bazel waren 's namiddags getuige van een luchtgevecht boven den Elzas. Zij zagen hoe zes Fransche jachtvliegtuigen een groot Duitsch bombar dementsvliegtuig achtervolgden en beschoten. De mili taire bedrijvigheid aan de Fransch-Duitscne grens schijnt zich te verplaatsen van West naar Oost. De Duit- schers hebben thans het Orenthal gelegen tusschen de streek aan den Blies en de kleine Vogezen, tot mik punt. De Franschen hebben hier op Duitsch grondge bied belangrijke stellingen bezet, tegen dewelke de Duitsche troepenbeweging gericht schijnt. In de streek van den Blies worden de achterlinies onophoudelijk door de Duitsche artillerie bestookt. Bovendien zijn de Duitsche patroeljes zeer bedrijvig in de richting van Pirmasens, en ook ten Noorden van Saarguemines wor den troepenbewegingen waargenomen. ENGELAND. De schatkist maakt kenbaar dat 30 milliard fr. zullen ontleend worden voor de landsver dediging. Koning George, na een inspectiereis in de luchtvaartgarnizoenen van Noord-Engeland en van de Midlands, heeft vijf jonge vliegers gedecoreerd die zich bijzonder onderscheiden hadden tijdens den luchtraid tegen de haven van Kiel of tijdens gevechten met Duit sche vliegtuigen. Door den toezichtsdienst op de contra bande werden sedert het begin van den oorlog reeds .meer dan 400.000 ton goederen aangeslagen. Engelsche oorlogsbodems hebben het Amerikaansche stoomschip City of Flintopgemerkt terwijl het koers richtte naar het Zuiden in de Noorsche wateren. FRANKRIJK. Een ministerraad werd in het Ely- seum gehouden onder het voorzitterschap van M. Le brun. Het Fransch toezicht op de contrabande heeft in de acht eerste weken van den oorlog beslag gelegd op 150.000 ton koopwaren. NEDERLAND. Een nieuwe leening zal uitgeschre ven worden ten bedrage van 4750 millioen. De afkondi ging van den staat van beleg in sommige gemeenten heeft de bevolking niet al te zeer verontrust, daar deze maatregel voornamelijk genomen werd om de nieuws gierigen op afstand van zekere verdedigingswerken'te kunnen houden. Tengevolge van den staat van beleg moeten de vaartuigen het Julianakanaal, de Maas en het Maas-Waalkanaal verlaten. AMERIKA. De opheffing van het embargo op den wapenuitvoer wordt door de Kamer met een overgroote meerderheid goedgekeurd. Talrijke vliegtuigen staan thans reeds gereed om aan Engeland en Frankrijk ge leverd te worden en men schat dat. zoo noodig. duizen- de toestellen per maand zouden kunnen geleverd wor den. ITALIË. Tusschen de Italiaansche en de Grieksche regeeringen werden nota's gewisseld met het oog op een steeds nauwere vriendschap en samenwerking. Ten gevolge van de terugtrekking der Italiaansche troepen aan de Grieksche grens is de ongerustheid afgenomen welke in Griekenland ontstaan was naar aanleiding van de bezetting van Albanië door Italië. TURKIJE. De Duitsche overheden hebben aan de in Turkije wonende Duitschers bevel gegeven dit land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De Duitschers maken thans haastige toebereidselen voor hun vertrek. Na de mislukking der Turksch-Russische besprekingen, heeft dit haastig vertrek in politieke middens zekere ongerust heid gewekt. LITAUEN. Jonge Polen hebben te Wilna her haaldelijk betoogd tegen de Litausche regeering, bij zoover dat de Litausche ruiterij zich verplicht zag in te grijpen. DENEMARKEN. Een vliegtuig van onbekende na tionaliteit heeft de streek van Esbjorg overvlogen en werd door de luchtafweerbatterijen beschoten. RUSLAND. De Finsche afvaardiging werd op het Kremlin ontvangen en Stalin woonde de onderhande lingen bij. Benevens de reeds gekende eischen. zou Rus land nu ook nog aan Finland den afstand vragen van de streek van Pets-Mo. waardoor Rusland een gemeen schappelijke grens met Noorwegen zou krijgen. In ruil zou Rusland aan Finland een uitgestrektheid van 3000 vierkante kilometer afstaan ten Noorden van het Ladogameer. De Soviëts willen ook een vlootbasis te Hangoe en een Finsche haven, ten einde toezicht uit te oefenen op de geheele scheepvaart in de Finsche golf. Finland zou deze eischen verwerpen en slechts een deel van Hogland willen afstaan. ZATERDAG 4 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op verschillende punten van het front heerschte er bedrijvigheid van pa- troeljes Aan de grens van Luxemburg hoorde men zwaar artillerievuur. De Duitschers beschieten met ver dragende kanonnen zekere Fransche stellingen vooral ten Noord-Oosten van Saarguemines en ten Westen van Orenthal. Deze beschietingen kunnen niet doorgaan als zijnde de voorbereiding van een aanval, doch men vraagt zich af zoo zij soms niet voor doel hebben de Franschen te verplichten hun waarnemingen te staken, welke de Duitschers hinderen die de mijnen van het Saargebied begeeren in orde te brengen, ofwel om de troepenbewegingen te verduiken, welke eenvoudige vervangingen of verschuivingen kunnen zijn, maar ook bijeentrekkingen tot voorbereiding van den grooten aan val. BELGIË. Een vliegtuig van onbepaalde nationali teit werd tot tweemaal toe boven het Noorden van Het land opgemerkt. Het werd achterna gezet door jacht toestellen. doch het verdween in de wolken in Noorder- lijke richting. Een Fransche onderofficier werd door Belgische soldaten aangetroffen in een herberg op Bel gisch grondgebied. Hij werd aangehouden en geïnter neerd. FRANKRIJK. Duitsche verkenningsvliegtuigen be proefden verschilligè tochten verre achter het Fransche front, doch verdwenen van zoodra zij door Fransche jachtvliegtuigen achtervolgd werden. Officieel wordt be vestigd dat. tijdens een gevecht tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen, twee Duitsche bombardements toestellen boven Fransch grondgebied werden neerge haald. Een Duitsch soldaat werd gedood, en de vier overige Duitsche vliegers, waaronder twee gekwetsten, werden gevangen genomen. Een derde Duitsch toestel, dat getroffen werd, kon ontsnappen. Het Fransch vrachtschip Baoule werd in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Men telt twee dooden en elf vermisten. DUITSCHLAND. Volgens een Zwitsersch blad me dedeelt zijn de Duitsche genietroepen in de streek tus schen Mulheim en Waldshut, waar de Rijn een bocht maakt, aan den arbeid om den loop der bijrivieren van den Rijn af te wenden, vooral den loop van de Wiese. Het doel dezer werken blijkt te zijn het waterpeil van den Rijn te doen zakken, ten einde alzoo het belang van den stroom als tactische hinderpaal bij een aanval te verminderen POLEN. Kardinaal Hlond handelde vóór Radio- Vatikaan over het martelaarschap van Polen. Uit Roe menië logenstraft oud eerste-minister Sjvalkovski een bericht over onderhandelingen met Berlijn, en betuigt hij zijn trouw aan de nieuwe Poolsche regeering in Frankrijk. RUSLAND. Bijeenkomst van de Finsche en Rus sische afvaardigingen. Er werd echter nog geen besluit getroffen en er is ook geen datum vastgesteld geworden voor een nieuwe bijeenkomst. FINLAND. De Finsche afgevaardigden hebben aan de Russische regeering medegedeeld dat Finland de twee derden van de Russische eischen aanvaardt. Al leen het afstaan van een vlootbasis in het Zuid-Westen van Finland kan niet aanvaard worden, daar dit een inbreuk ware op de onzijdigheid van Finland en van de Noorderlanden. NOORWEGEN. Het Amerikaansch schip City of Flintis zonder toelating de haven van Haugesund binnengeloopen. De Noorsche overheden hebben dan onmiddellijk de Duitsche buitbemanning geïnterneerd en aan de City of Flintdie nu weer onder Ameri kaansche vlag vaart, toelating gegeven de territoriale wateren van Noorwegen te verlaten. Het schip zou thans koers richten naar Engeland. De Duitsche zaakgelas tigde te Oslo heeft protest aangeteekend tegen het be sluit der Noorsche overheid inzake de City of Flint ITALIË. Mussolini spreekt een rede uit ter gele genheid van de herdenking der overwinning van Vit- torio Veneto. TURKIJE. Er zou spraak zijn van nieuwe Turksch- Russische onderhandelingen, in samenwerking met Roe menië. AMERIKA. Na een korte vergadering hebben Ka mer en Senaat definitief de nieuwe neutraliteitswet goedgekeurd met 243 stemmen tegen 172 in de Kamer en met 55 stemmen tegen 24 in den Senaat. President Roosevelt onderteekende reeds de wet, die onmiddellijk in voege treedt. Het bericht van het vrijlaten van de City of Flintwerd met de meeste voldoening ver nomen. ZONDAG 5 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Men meldt de aan komst van nieuwe artillerieversterkingen in de Duit-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2