Cinema «Oud Yper» Een van 't Legioen Carrousel 3 LITAUEN. De, Russen zouden aan de Litauers een uitwisseling van bevolkingen hebben voorgesteld in denzelfden zin als die welke door Duitschland werd tot stand gebracht. Hierdoor zouden er ongeveer 170.000 Litausche boeren uit Rusland moeten uitwijken, doch de Litausche regeering zou maar weinig geestdrif; ten opzichte van dit plan betoonen. daar deze overplanting haar een vrij aanzienlijken financieelen last zou op leggen. NOORWEGEN. De regeering heeft het Duitsch protest, betreffende de City of Flint verworpen en in dien zin een nota aan den Duitschen zaakgelastigde te Oslo overhandigd. DENEMARKEN. De Conferentie van deskundigen der Oslo-Staten heeft haar werkzaamheden aangevat. Technische aangelegenheden van het neutraliteitsrecht werden besproken. Een groot aantal leden van de Deen- sche minderheid, die op Duitsch grondgebied langs de Deensch-Duitsche grens wonen, zouden opgeroepen zijn om in het Duitsche leger te dienen. DINSDAG 7 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op het front blijven de stellingen onveranderd. De twee Duitsche onderne mingen, die zich ten Westen van Sarrelouis hebben voorgedaan, hebben slechts enkele effectieven van de infanterie in lijn gesteld. Ten Westen van Forbach en aan het Warndtwoud verdedigen de Franschen zich hardnekkig. Een weinig vóór middernacht had er een kort gevecht plaats op den Duitschen oever van de Moezel, rechtover Schengen (Groot Hertogdom). Men heeft het vuur gehoord der mitrailleuzen. geweren en kanonnen en men vermoedt dat het hier een overval be treft. Na middernacht was alles weer kalm. Gansch den nacht hoorde men in het Moezelgebied het geronk van motoren van vliegtuigen. Volgens de Duitsche mededee- ling werden een Britsch vliegtuig bij Mainz en twee Fransche vliegtuigen bij Saarlautern neergeschoten. Een Fransch bericht beweert dat in het luchtgevecht, het grootste sedert het begin van den oorlog, dat plaats had tusschen 9 Fransche vliegtuigen en 27 Duitsche. minstens 7 van deze laatste in de Fransche linies zijn neergevallen, terwijl twee andere brandend zijn neer gestort boven het vijandelijk gebied. Alle Fransche vliegtuigen, zijn. zoo wordt er gezegd, behouden terug gekeerd. BELGIË. Z. M. Koning Leopold is Maandag avond, te 8 u. 15, onverhoeds per auto naar Nederland vertrok ken. in gezelschap van den Heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken. Die reis van den Koning naar Den Haag, waar hij met Koningin Wilhelmina den in ternationalen toestand zou bespreken, verwekte groote verbazing zoowel in de Belgische politieke kringen als in het buitenland. Allerhande gissingen worden ge maakt. velen denken dat die reis eenige verergering van den toestand aanwijst, doch naderhand is gebleken dat die vrees ongegrond was. Immers sedert twee dagen reeds hadden gesprekken plaats tusschen de twee hoofd steden. en 't is tengevolge hiervan dat Koning Leopold aan Koningin Wilhelmina voorstelde persoonlijk met haar te gaan beraadslagen. NEDERLAND. Te Den Haag heeft Koning Leopold zich onderhouden met Koningin Wilhelmina en met den Heer Van Kleffens, minister van Buitenlandsche Zaken. De Koning is te 14 u 15 uit Den Haag vertrokken. Daar na werd over dit bezoek de volgende ifficieele mededee- ling verstrektH. H. M. M. de Koningin der Neder landen en de Koning der Belgen hebben een ontmoe ting in Den Haag gehad op 6 en 7 November. De Souve- reinen waren vergezeld door de Heeren Van Kleffens en Spaak, Ministers van Buitenlandsche Zaken. De Souve- reinen hebben besloten een telegram te richten tot de staatshoofden van Duitschland. Frankrijk en Groot- Brittannië ten einde eventueele onderhandelingen te vergemakkelijken. Dit initiatief der Souvereinen is een nieuwe blijk van het gemeenschappelijk inzicht en de solidariteit, welke tusschen Nederland en België be staan Deze nieuwe bemiddelingspoging der Neder- landsche en Belgische Vorsten, die aan de oorlogvoe rende landen hun goede diensten aanbieden om zoo mogelijk het treffen van een akkoord tusschen hen te vergemakkelijken, heeft overal den besten indruk ge maakt en hun initiatief wordt ten zeerste op prijs ge steld Het bewijst eens te meer dat zij alles willen doen en beproeven, niet alleen om hun eigen land van den oorlog te vrijwaren, maar ook nog om de oorlogvoe rende landen te verzoenen en ze den vrede terug te be zorgen. DUITSCHLAND. In bevoegde Duitsche middens wordt beweerd dat de onzijdige landen tot nu toe al de schendingen van hunne neutraliteit door de Wester- sche mogendheden gedoogd hebben en, behalve van tijd tot tijd een beklag over het ophouden van hun schepen in de Downs, niets doen om zich daartegen te verzetten. Daar het niet mogelijk is de stormtroepen, welke in Polen streden, thans onder te brengen in de vestingen van de Siegfriedlijn, zijn ze nu langsheen de Holland- sche grens gelegerd. Deze troepen staan onder het be vel van generaal Blaskowitz en bezitten een groot aan tal stormwagens en tanks. De geruchten, betreffende de samentrekking van Duitsche troepen nabij den Brenner en in het protectoraat Bohemen-Moravië wor den door Berlijn gelogenstraft. Britsche verkennings vliegtuigen deden een raid boven Duitschland. Een der toestellen keerde niet terug. De Führer heeft opnieuw geconfereerd met de generaals Keitel en von Brau- chitsch en met maarschalk Goering RUSLAND. Ter gelegenheid van den 22" verjaar dag vax\ de socialistische Octoberrevolutie in Rusland, heeft de Heer Molotof, voorzitter van de Soviëtrepubliek een redevoering uitgesproken waarin hij onder meer verklaarde dat Rusland zal neutraal blijven. In het manifest der Communistische Internationale worden de arbeiders der oorlogvoerende landen aangezet om in opstand te komen tegen hun regeeringen. ZWITSERLAND. Een vreemd vliegtuig heeft de zone van Bazel overvlogen en er in het Fransch opge stelde vlugschriften uitgeworpen die beschuldigingen bevatten tegen Engeland. Men meent dat zij voor de Fransche soldaten bestemd waren en. tengevolge van den mist. bij vergissing boven het Zwitsersch grondge bied neergeworpen werden. ZWEDEN. Een Zweedsch stoomschip der lijn Riga- Stockholm werd door de Duitschers naar Stettin opge leid. De postzakken voor Zweden, Groot-Brittannië, Frankrijk en Palestina, alsmede auto's en zekere voor werpen, die aan Poolsche onderdanen toebehooren, werden in beslag genomen. WOENSDAG 8 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na enkele dagen rust leggen de Duitschers in alle sectors van het front, doch voornamelijk aan de grens van Lotharingen, een grootere bedrijvigheid aan den dag. De schermutselin gen, die zij uitlokten, geschiedden op een grootere schaal dan naar gewoonte. Drie Duitsche aanvallen werden verijdeld, een eerste in de streek van Apach, een an dere tusschen Moezel en Saar, en een derde tegenover Ohrenthal, 't is te zeggen in de bergachtige streek tus schen de Fransche grens en Pirmasens. Deze laatste aanval geschiedde door een villedige compagnie keur troepen die voor deze schermutselingen zijn voorbereid. Zij poogden de ste.ling te omsingelen, doch werden te ruggedreven door een Fransche compagnie, nadat de automatische wapens in werking waren getreden. Het schijnt vast te staan dat nog nieuwe Duitsche verster kingen in de Siegfriedlinie werden aangebracht. In het Moezelgebied heerscht van weerskanten een zekere be drijvigheid der artillerie. De Duitsche kanonnen hebben in de richting van Lotharingen geschoten. Ook de lucht macht was zeer bedrijvig boven het front. BELGIË. De eerste reacties van Fransche, Engel- sche en Duitsche zijde op de bemiddelingspoging van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold waren weinig bemoedigend. Ook de diplomatieke berichten lieten maar weinig hoop dat de oorlogvoerende landen op dit voorstel van bemiddeling zouden ingaan. De stemming was dan ook zeer gedrukt in de ministerieele middens. De Heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, voerde onderhandelingen met de gezanten van verscheidene mogendheden. In den namiddag beraad slaagden de Heeren ministers Pierlot, Spaak en Denis met den Koning, en te 5 u. 30 werd een kabinetsraad gehouden. Intusschen werden het land door de auto bussen opgeëischt en werden er opnieuw eenige reser visten binnengeroepen. Deze maatregelen hadden dan ook voof gevolg de heerschende onrust nog wat te ver meerderen. LUXEMBURG. Sinds het einde van verleden week verlaten de hier wonende Duitschers in grooten getale de streek van Esch ter bestemming van hun land Twee vreemde vliegers overvlogen 's voormiddags de stad Luxemburg en te 10 u. werd er luchtalarm gegeven te Auden-le-Tiche. waar het luchtafweergeschut in wer king trad. Een Britsche vlieger, die meende in Frankrijk te zijn, is op het vliegplein van Esch-op-AIzette geland. Hij werd geïnterneerd en zijn toestel aangeslagen. DUITSCHLAND. Uit Deensche bron wordt gemeld dat alle Duitsche verlofgangers dringend werden terug geroepen. Een Duitsch vliegtuig, dat verdwaald was, werd door het luchtafweergeschut van Hamburg neer geschoten. In bevoegde middens wordt de meening uit gedrukt dat het telegram van de Koningin van Neder land en van den Koning van België thans wat laat komt. Beide landen, zoo zegt men, hebben na de vredes voorstellen van den Führer in den Rijksdag niets ge daan en nu is er dus geen reden om optimist te zijn. De troepenconcentraties aan de Nederlandsche grens zouden nog versterkt zijn geworden. FRANKRIJK. Over het voorstel der Nederland sche en Belgische vorsten wordt met het meeste voor behoud gesproken. Men meent over 't algemeen dat deze poging te verklaren is door de gevaarlijke positie waar in beide landen zich bevinden. De Duitschers, zoo ver klaart men te Parijs, oefenen reeds sedert lang druk uit op de neutrale landen om ze tot samenwerking te be wegen in verband met het Duitsche vredes-offensief Daarbij ondervinden België en Nederland sedert het uitbreken van den oorlog de grootste moeilijkheden en vertraging in hunnen handel met de kolonies der oor logvoerende landen. En het zijn, volgens Parijs, deze overwegingen die tot het aanbod van hunne majestei ten hebben bijgedragen. ENGELAND. De boodschap der vorsten van België en Nederland werd persoonlijk aan Koning George ge zonden. doch zal voor onderzoek aan het Engelsche ka binet overgemaakt worden. Eerste minister Chamber lain zal, zoo meent men, op dit bemiddelingsaanbod antwoorden tijdens de rede die hij morgen, Donderdag, zal houden in het Mansion House, op het feestmaal van den Lord-mayor De Engelsche pers drukt ook haar meening uit dat die bemiddelingspoging wellicht ver band houdt met de geruchten over een gevaar voor de neutraliteit van één of van beide landen De kleine lan den hebben redenen om voorzorgen te nemen als het huis van een buurman in brand staat, en het is natuur lijk dat Nederland en België overleg plegen als er een bedreiging bestaat, al mag men hopen dat zij zal ver wijderd worden. Duitsche vliegtuigen werden gezien boven Noord-Schotland en de Shetland-eilanden. Een groot Duitsch vrachtschip werd door de Britsche oor logsvloot buit gemaakt. ZWEDEN. De stap door de Nederlandsche en Bel gische vorsten gedaan werd met groote belangstelling begroet, doch men toont weinig hoop hem te zien sla gen. Men beschouwt dat de moeilijke stelling van Bel gië en Holland de voornaamste reden is van het besluit in Den Haag getroffen. FINLAND. De oproep ten voordeele van den vrede wordt aanzien als een initiatief om aan de wereld te bewijzen hoe vurig de onzijdige landen verlangen den oorlog te zien eindigen. Over 't algemeen is men echter van oordeel dat deze oproep weinig kans heeft gunstig onthaald te worden. De Finsche regeering zou zinnens zijn nieuwe toegevingen te doen aan de Russen en. ter voorkoming van het vestigen eener Russische basis op Hangö. een geheele eilandengroep in de Finsche golf vóór Kroonstad afstaan. Het Finsch stoomschip Otta wa met een lading houtpulp aan boord, werd dior de Duitsche vloot prijsgemaakt. TURKIJE. - Het Turksch parlement heeft het Britsch- Fransch-Turksch bijstandsverdrag bekrachtigd. ESTLAND. Het Soviëtrussisch-Estlandsch pakt voorzag de vestiging van Russische vliegtuigbasissen op Estlandsche eilanden alleen, doch nu zou. in tegen strijd met dit pakt. Soviët-Rusland ook nog vliegtuig basissen in het Estlandsch binnenland eischen. Onge veer 12.000 Duitschers hebben reeds het land verlaten. DONDERDAG 9 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Duitsch staf- bericht geeft wat breedvoeriger inlichtingen over de krijgsverrichtingen en zegt dat tijdens de twee laatste dagen vijandelijke aanvallen, waaraan eenheden van ongeveer twee compagnies sterkte deelnamen, afgesla gen werden ten Zuid-Westen van Sarrebruck en ten Zuid-Westen van Pirmasens. De tegenaanval liet aan de Duitschers toe verscheidene gevangenen te maken. Behalve eenigszins grooter bedrijvigheid van de ar tillerie. is geen enkele belangrijke gebeurtenis aan te stippen. Het aantal neergeschoten vliegtuigen steeg op 7 November van 5 tot 7, waaronder één Engelsch. In den loop van 8 November werden twee Fransche vlieg tuigen neergeschoten. Twee kabelballons werden door de Duitsche jagers in brand geschoten. Men is zonder nieuws over een Duitsch vliegtuig. Tot daar de Duitsche mededeeling. Het Fransch legergebicht van Donderdag morgen luidde als volgttoegenomen nachtelijke be drijvigheid over het geheele front. Verkenningen en VRIJDAG 10 NOVEMBER, te 8 uur ZATERDAG 11 NOVEMBER, te 5 en te 8 uur ZONDAG 12 NOVEMBER, te 2 en te 5 u., (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur MAANDAG 13 NOVEMBER, te 8 uur Ter gelegenheid van 11 November (Wapenstilstand) Twee groote ffansch gesproken films De onweerstaanbare komiek FERNANDEL, in zijn groot succes Groote fransch gesproken film met Paul Azaïs, Le Vigan, Mendaille, SuzyPrim, enz. De komiekste tooneelen wisselen af met de ontroerend ste. en geven een bijzondere aantrekkelijkheid aan deze film. Wie vroeger schaterlachte in Ignace en Bar- nabé zou nooit kunnen vermoeden dat FERNANDEL dezelfde toeschouwers tot tranen toe zou kunnen ont roeren. Men kent FERNANDEL niet, indien men EEN VAN 'T LEGIOEN niet gezien heeft. DAARBIJ HEBT U NOG Groot en zeer lustig fransch gesproken film met Marika Rokk. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten Goed verwarmde zaal Nieuwe Chauffage. heftige plaatselijke schermutselingen, namelijk tus schen Moezel en Saar Het legerbericht van 's avonds zegt dat de dag zeer kalm verliep zonder het minste meldenswaardig incident. Een geheimzinnig vliegtuig, dat niet kon vereenzel vigd worden, strooide boven Parijs propagandabiljetten uit waarop uittreksels van de jongste rede van Molotof overgenomen waren. DUITSCHLAND. Een aanslag werd Woensdag avond gepleegd te Munchen tegen den kanselier, die al daar de herdenkingsplechtigheid, op touw gezet door de veteranen der partij, was komen bijwonen. Hitier voer de er het woord in den Burgerbraukeller doch ver liet de vergadering vroeger dan verwacht was en kort na zijn vertrek, deed zich een uiterst geweldige ont ploffing voor in de zaal waar Hitier enkele minuten te voren het woord had gevoerd. Een deel van het gewelf en ook het balkon der zaal, waar zich talrijke personen bevonden, stortten in. Er zijn acht dooden en een zestig tal gewonden. Een premie van 900.000 mark wordt uit geloofd om de daders van dien aanslag te ontdekken. De Duitsche bladen beschuldigen den Engelschen In telligence Service de dader te zijn van dezen misluk ten aanslag, en kondigen dan ook nu reeds aan dat, als gevolg van dezen aanslag," de oorlog tegen Engeland nog ongenadiger dan ooit zal gevoerd worden. In zijne 'rede kondigde Hitler met beslistheid een spoedig Duitsch offensief aan. Er wordt druk gewerkt om de Siegfriedlinie te verlengen op gansch de lengte van de Belgische en Hollandsche grenzen. BELGIË. De stemming bleef nog steeds zeer ge drukt in de regeeringsmiddens, al de aandacht gaat nog steeds naar het onthaal dat de andere landen aan het bemiddelingsvoorstel van den Koning voorbehouden, doch de meeste gegevens laten geen gunstigen indruk, te meer dat de Duitsche pers. vooral na den gepleegden aanslag op Hitier, opnieuw heftig uitvalt tegen de on zijdige landen. De kabinetsraad kwam bijeen en onder zocht den toestand die nog uiterst gespannen blijft. De Regeering heeft den Belgischen gezant te Berlijn op dracht gegeven aan de Duitsche regeering de sym pathiebetuiging van België uit te drukken bij de mis lukking van den aanslag op Hitier. ENGELAND. Bij de ontploffing van de Britsche duikboot Oleywerden er 53 slachtoffers gemaakt. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat Engeland 360 milliard frank per maand aan de oorlogsuitgaven kan besteden. Britsche vliegers hebben boven de Noordzee slag geleverd met Duitsche toestellen. Twee dezer laatste werden neergehaald en een derde beschadigd. De be stuurder der wetenschappelijke opzoekingen te Londen verklaarde dat Groot-Brittannië het aanwenden van een geheim wapen, waarmede Duitschland reeds be dreigde, zou beantwoorden met het gebruik van een ander tot nog toe geheim gebleven wapen. Eerste mi nister Chamberlain lijdt aan een aanval van jicht en heeft aan het feestmaal van den lord-mayor noch aan de zitting van het Lagerhuis geen deel kunnen nemen. De wekelijksche verklaring van M. Chamberlain werd voor gelezen door Sir John Simon. De Britsche eerste minister waardeert het initiatief van de Belgische en Nederland sche vorsten, maar hij verwacht, gezien de vroeger op gedane ondervinding, geen bevredigend antwoord van Hitier. Engeland kan op dit bemiddelingsvoorstel slechts antwoorden na Frankrijk en de Dominions geraad pleegd te hebben. NEDERLAND. De Nederlandsche regeering heeft haar gezant te Berlijn gelast haar voldoening erover uit te drukken dat de aanslag op Hitier mislukte. De Heer minister van Buitenlandsche Zaken deed een ge- lijkaardigen stap bij den Duitschen gezant te Den Haag en Koningin Wilhelmina zond een telegram van geluk- wenschen aan den kanselier. LUXEMBURG. Op den Duitschen oever van de Moezel bestatigt men een ongewone bedrijvigheid van ruiterij en infanterie. Duitsche officieren onderzochten op verscheidene plaatsen de diepte van den Sauer. Ge zinnen van Fransche gemobiliseerden wérden aange naam verrast door het bezoek hunner bloedverwanten die op 't onverwachts in verlof gekomen waren. ZWEDEN. De groote bladen van Stockholm pro testeeren heftig tegen het Duitsche besluit waarbij de territoriale wateren van Zweden slechts drie mijlen be dragen in plaats van vier. Deze laatste maat werd reeds sedert 1779 door Zweden aangenomen en tijdens den laatsten oorlog eerbiedigde Duitschland de Deensche conventies. FINLAND. Het Duitsch vrachtschip Blumenthal», geladen met hout. had binnen de Finsche territoriale wateren gebruik gemaakt van draadlooze telegrafie, en werd hierom ter hoogte van Degerby in den Finschen golf door een kustwachter aangehouden en opgeleid. Het schip zal na onderzoek waarschijnlijk weer vrijge laten worden. RUSLAND. Krachtens de ruilovereenkomst met Engeland, zijn 29 stoomschepen gelast met het vervoer van hout naar Engeland. Van hieruit zal voor dezelfde waarde rubber en tin naar Rusland gezonden worden. AMERIKA. De City of Flintna haar lading te Bergen te hebben gelost, keert naar New-York terug.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3