CINEMA «FLORA» De gevangene van Zenda Une Enfant Terrible 4 Onze Aardrijkskundige Rubriek EEN SINT-MAARTENSLECENDE LE PRISONNIER DE ZENDA (Vervolg) Vin. DE DOWNS Er gaat haast geen dag voorbij of wij kunnen in de bladen lezen dat neutrale schepen door Britsche patroeljeschepen opgeleid worden voor onderzoek naar de Downs. Eigenlijk is deze be naming niet juist, in dien zin dat de schepen niet opgeleid worden naar de Downs zelf, maar naar havens welke vóór de Downs liggen. Inderdaad, de Downs zijn heuvels in het zuiden van Enge land. Wie wel eens van Dover naar Londen per trein reisde, kon vaststellen dat de doorreisde streek ver van vlak was en dat hij na de witte krijtkus- ten van het kanaal te hebben verlaten allengs door een golvend heuvellandschap reed. Onge veer half weg Londen, even voorbij Maidstone zag hij de hoogste dezer heuvelstoen dwarste hij het uiterste oqstelijk punt van de North Downs. Deze strekken zich uit over een lengte van zoowat 180 km. vlak ten zuiden van Londen. Een der hoogste punten is Leith Hill, op 40 km. van de hoofdstad, en bereikt 294 m. Evenwijdig aan deze noordelijke heuvelrij, maar door een laagte er van gescheiden, liggen de South Downs, vlak bij de kust van de zee, of beter van het kanaal. Deze zuidelijke rij is niet zoo lang, onge veer 100 km., en nadert het dichtst de zee bij de badplaats Brighton. Op een 6 tal km. van deze stad ligt een der hoogste plaatsen. Devils Dike, op 212 m. boven de zee, en op 10 km. Ditchling Beacon, op 248 m. De South Downs beslaan bijna gansch het graafschap Sussex. Deze Downs zijn zeer schilderachtige heuvel landen, die voor het toerisme van uit Londen van groot belang zijn. Zij zijn voor den landbouw van weinig waarde door het kalk dat zij bevat ten en dat op sommige plaatsen bloot komt, zijn ze alleen met mager gras begroeid en wordt er al leen aan schapenteelt gedaan. IX. DARDANELLEN EN BOSPORUS Tusschen de Zwarte Zee en de Egeïsche Zee is er een afstand in vogelvlucht van 280 km. Deze twee zeeën zijn verbonden door zeestraten of zeeëngten, in het noorden door den Bosporus en in het zuiden door de Dardanellen. Tusschen beide in ligt een verwijding, nl. de zee van Mar mara. Deze zee alleen heeft een lengte van 200 km. zoodat er nog 80 km. overblijven voor de zeeëngten. Zij is op sommige plaatsen 140 km. breed. De noordelijke zeestraat, de Bosporus, wordt ook weieens de straat van Konstantinopel gehee- ten, omdat hier de haven van Konstantinopel, eigenlijk Stamboel, ligt. In vogelvlucht bedraagt de afstand van deze waterstraat een 30 tal km.; in werkelijkheid vertoont zij menigvuldige boch ten die den afstand op zoowat 35 km. brengen. De grootste breedte is slechts 3.8 km. terwijl de nauwste plaats tusschen het Europeesche en het Aziatische gedeelte 700 m. bedraagt. Aan de zuid zijde bevindt zich in Europa de hoofdstad van Turkije, nl. Stamboel ook wel eens Istanboel terwijl vlak er tegenover, in Azië, Skoetari ligt. Stamboel wordt verdeeld door een breeden in ham gevormd door de beide rivieren Ali Bey Su en Gök Su deze inham heet de Gouden Hoorn en is een der beroemdheden van Stamboel. Dit laat ste is het voornaamste deel en ligt ten zuiden van den Gouden Hoorn terwijl in het noorden de voorsteden Galata en Pera liggen. Tusschen Eu ropa en Azië is er nog geen afstand van 2 km. zoodat Turkije volledig den doortocht door den Bosporus kan controleeren. Men begrijpt dade lijk het groote belang hiervan. Het zuidelijk gedeelte van de zee van Marmara is met de Egeïsche zee verbonden door de Darda nellen. In de oudheid heette deze straat de Helles pont. Zij is 60 km. lang en heeft een maximum breedte van 8 km. In het noorden van de Darda nellen ligt een langwerpig, driehoekig schierei land, Chersones, of het schiereiland van Gallipoli, naar den naam van de voornaamste stad aan den noorderlijken ingang. De toegang tot de Dardanellen is, zoowel op Europeesch als op Aziatisch gebied, buitengewoon versterkt, en dat verhoogt er de strategische waarde van. Frankrijk en Engeland hebben hier tijdens den wereldoorlog vruchteloos getracht door te breken. Zij hebben er een half dozijn pantserschepen bij verloren. Ook de aanval van op het land had er geen succes, ondanks den hel denmoed van Australiërs en Nieuw-Zeelanders het minder sterke Turksche leger, vooral ge steund door de artillerie van de verdedigings werken, behield de bovenhand. Nu Turkije een pact gesloten heeft met Frank rijk en Engeland valt het niet te ontkennen dat deze beide landen in het Oosten een belangrijken troef in handen hebben. De Dardanellen eener- zijds en de Bosporus anderzijds kunnen ter zee de Russische Zwarte-Zee-vloot gansch in bedwang houden. En dat is hun een veilig weten. «Mercator NotaVoor het volgen dezer aardrijkskundige kroniek is het natuurlijk noodig dat de lezer over een kleine atlas beschikke wij trachten zooveel mogelijk van algemeen bekende begrippen uit te gaan om deze door onze verdere beschouwingen aan te vullen. Lezers die graag over een of ander punt wenschen ingelicht te worden hoeven dit slechts aan de redactie aan te vragen. Heden, 11 November, wordt het naamfeest ge vierd van Sint Maarten, den grooten kinder vriend, die in zoovele plaatsen en onder meer hier te Yper al de brave kinderen met geschen ken en lekkernijen overlaadt. Over dien goeden volksheilige bestaan vele le genden, waarvan de meest bekende deze is van zijn mantel, dien hij op een strengen winterschen dag met zijn zwaard in tweeën sneed om de helft ervan te schenken aan een bedelaar die hem aan de stadspoort van Amiens een aalmoes vroeg, 's Nachts daarop zag Martinus in zijn droom Christus zelf met de helft van zijn mantel be kleed en hij hoorde Hem tot de engelen zeggen Hiermede heeft Martinus, de geloofsleerling, Mij bekleed Doch er bestaat ook nog een andere legende die veel minder bekend is en die betrek heeft op de Sint Maartens kerk te Yper. Die Legende van Sint Maartens Kerke te Yper» (1), door H. Hosdey, bediende bij de Ko ninklijke Bibliotheek te Brussel, verscheen in 1888 in de Annales du Comité flamand de France (D XVII blz. 313-333) en om haar eigen aardigheid drukken wij ze hier letterlijk over. Daar waren te Parijs twee studenten uit Schot land. Schaarschheid krijgende van geld, namen zij het besluit naar hun vaderland weder te keeren en kwamen te Yper toe op St Maartens avond. In de hooge geleerdheid opgebracht, meenden zij dat het hun niet af en kwam te gaan kloppen aan de deure van de ambachtslieden en daarom zouden zij aan de geestelijken vragen bij hen te mogen vernachten. Zij trokken dus naar St Maartens kerke, ble ven er in 't lof gezongen door de geestelijken en, als het gedaan was, spraken zij schoone om de gastvrijheid. Geen bewijs kunnende doen van eerlijk bestaan, wierden die edele studenten door de onedele geestelijken aan de deure gezet en verzonden naar de ambachtslieden. Jammer genoeg De wereldlijke menschen ver staan doorgaans beter hunnen plicht en doen meer goed aan den arme, terwijl de geestelijken, die den bijstand aanpreêken, min helpen en min der loon verdienen.. Verwezen door de geestelijkheid, gaan de stu denten buiten de kerke zoeken 't gene zij had den moeten in de kerke vinden. Maar, hoe ver- duldiger zij de verstooting verdragen, hoe eer der God in zijne goedheid hen komt bijstaan. Immers buiten de kerke volgde St Maarten hen, sprak hun eerbiedig aan en zegde Wilt gij ge herbergd zijn, volgt mij. Zij volgden hem tot buiten de stad en kwamen aan een aangename plaats. Alhoewel het bijna winter was, zagen zij daar goedriekende lente bloemen, rozen en leliën. Daar was aantrekke lijke groente, heldere lucht, een gastheer vol van zoete liefdadigheid. Zij zegden dan laat ons drinken, zonder pei- zenlaat ons peizen, zonder drinkenO geluk zalige liefdeWat gij ons toch vooren stelt Welk een brood Welk een drank Welke spijzen! Welk een tafeldienaar Zeg, gastheer, wie heeft er dit huis zoo in eenen stond bereid Deze antwoordde daar zie, God in zijne liefde bereidt dit, omdat hij God is. 't Is Gods liefdadigheid, 't is Gods spijze de bloemen ook en de aangenaamheid mede. Tot 't slecht weêre toe is in lente veranderd. En de gasten en peisden noch op henzelven, noch op 't weêrezij vermaakten hen gelukkig met een allergelukkigsten gastheer, en 't verblijf was hun alzoo zoet of hadden zij in 't hemelsch paradijs geweest. Ten zeiven tijde, in de eenigheid van een on- stuimigen nacht, kwam een rijke inboorling der streke van een verre reize huiswaards gereden en gaf zijn peerd van de spoor om nog den zeiven nacht zijn huisgezin weder te zien hij verlangde om St Maartens avond en zijn gelukkige weder- komste in familie te vieren. Maar het gerucht hoorende van de leutemakers, springt hij naar (1) Vertaald naar: Miraculum de liberalitate beati Martini, quod apud plerosque religiosos in vigilia ejusdem ad collationem legi consuevitGuiberto Gem- blacensi ex pago Yprensi ubi et contigisse legitur di rectum. (Koninklijke bibliotheek te Brussel, Hs. 1516. Vglk Hs. 5S27 GROOTE MARKT YPER VRIJDAG 10 NOVEMBER, om 8 i uur ZATERDAG II NOVEMBER, om 5 en 8 j uur ZONDAG 12 NOVEMBER, vanaf 2 uur permanent MAANDAG 13 NOVEMBER, om 8 i uur Een zeer bijzonder programma Twee groote fransch gesproken films 1. De superproductie, met Ronald Colman, Madeleine Carroll, Douglas Fairbanks Jr., enz. 2. Het populaire tweetal Olivia de Haviland en Dick Powell, in hun laatste nieuwe film Een groot lachsucces. KINDEREN NIET TOEGELATEN hen toe, meenende dat het baanstroopers waren. Binnen getreden zijnde in die zoo aangename plaats, staat hij verwonderd te zien op 't gene er gebeurd was, en zegdezijt gij wel goê volk Zij antwoordden van ja. En hij sprak voort van waar hebt gij dit huis gekregen Wie heeft er dit zoo rap opgemaakt Eergisteren kwam ik hier voorbij, en 't en was er nog niet. De gastheer antwoordde't is mijn huis en 't is onze feeste. Blijf bij ons en doe meê aan de ker- mistafel. En hij bleef bij hen, tot 't aankomen van den dag. Als de zonnë gerezen was, verdwenen de gast heer en het lusthuis. Maar ten bewijze der waar heid van 't gebeurde, de bloemen bleven er, bij zoo verre dat er daar nog aan te zien was welke smakelijke aangenaamheid zij daar genoten had den. 's Anderdaags stond de rijke inboorling ver stomd alzoo zijnen gastheer en 't schoon huis kwijt te zijn. En hij zei tot de studenten Waar is het huis belonden dat gij gemaakt hebt Bezit gij dus de kunste van alzoo gastheeren en huizen en goê weêre u te bezorgen Dat is immers eene kunste eerder of het natuurlijk is. En daarbij, zie, de bloemen en de frischheid der lente en der groente zijn nog ter plaatse gebleven. Zij antwoordden alzoo en is het niet. Die ge lukkige en heilige man wiens bescherming wij gevraagd hebben als wij van de geestelijken ver- stooten waren, heeft ons onthaald en u mede. Lijk of wij in 't dorp waren, heeft hij ons daar buiten geleid en ons gij hebt meêgedaan en kunt het getuigen zijne liefdadigheid getoond. Zou het St Maarten zelf niet zijn Wedergekeerd zijnde in zijn dorp, begon de rijke heer met zijne studenten de wondere daden Gods te vertellen en iedereen te manen om te gaan zien ter plaatse. 't Volk kwam toegeloopen, en 't gene de drie met den mond verteld hadden, zagen zij nog in den meersch De rijke heer kochte dan den meersch en hij wijdde zijn zeiven en zijn goed aan deze plaats de twee studenten deden van 's gelijke. Zij richt ten eene kerke op en een gastverblijf ter eere van hun heiligen gastheer, en, als 't werk opgedaan was, leefden zij daar godvruchtig, hun leven lang, ter eere van Sint Maarten. Maar lijk of zij geen relikwien van hunnen pa troon en hadden, eischten zij dat de kanoniken van de bezonderste kerke van hunne relikwien zouden afstaan. Deze weigerden. Daarop gingen zij tot bij den altaar, en, al tranen stortend, ba den zij St Maarten, dat hij met zijne gewone lief dadigheid en bermhertigheid hen zou bijstaan. Aanstonds ging de altaar open zonder dat er men- schen-handen aan kwamen, en daar kwam een let van St Maartens vinger, en een deel van zijnen mantel, en de altaar sloot weêrom toe tot herin nering van zulk een wonder bleef er nog een ge heel kleen spoor. Dit zagen de kanoniken en wa ren er spijtig om maar daar tegen konden zij niets zeggen 't gene zij weigerden te geven door gierigheid, de liefdadigheid van St Maarten stond het toe. Alzoo is het eindelinge gebeurd dat, na 't over gaan van de liefdadigheid, de kanoniken ook overgegaan zijn, en regulare kanoniken zijn hun opgevolgd. De kerke in den Meerschwierd een klooster van geestelijken en is groote kerke bedegen. De eerste kerke van de wereldlijke ka noniken bij gevalle door eenen brand vernield zijnde, een andere is in de zelve plaats ter eere van St Pieter gebouwd en is parochiekerk ge worden. Daar is de legende van Sint Maartens kerke te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4