IWISMOIM -HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen De Dag breekt aan 20 Jaar, N' 33 11 November 1939 20 Année, N 33 11 Novembre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT WINTERTIJD De kwestie der nieuwe voetpaden Politieverordening op het openhouden der Herbergen DE POPPY - DAY Stedelijk Slachthuis, Yper STAD YPER Uitbetaling der Militievergoeding Le Père Hénusse a Ypres Zondagrust Repos Dominical Leest1 en verspreidt HET YPERSCHE De magnifieke nieuwe film van JEAN GAB I N De grootste fransche film van het jaar VOLGENDE WEEK in IEP ER IN «CINEMA FLORA» ST MAARTENSFOLKLORE Het is ons opgevallen hoe er dit jaar minder dan vroeger jongens rondliepen om St Maarten te vieren. Hebben de ongunstige tijden hieraan schuld of gaat langzaam maar zeker de goede oude folklore van St Maarten te loor. Wij zouden dit laatste buitengewoon betreuren, te meer daar het vieren van St Maarten iets is dat zóó ver groeid was in onze bevolking en er al zooveel schoons op dat gebied verloren is gegaan. Wij kennen allen het verlangen dat de kinderen hebben om zich te verkleeden hoe groot moet dan ook de verzoeking zijn om ook eens St Maar ten te spelen althans voor-dezen die weten wie St Maarten is en dan nog op straatSoms van veertien dagen voordien probeeren reeds hier en daar enkele jongens en meisjes om een groepje St Maartenvierders te vormen niet steeds gelukt hun dit, want twisten en kijven om wie de groote heilige zal mogen zijn is natuurlijk schering en inslag. Laten de grooten zich soms niet verleiden om St Maarten te spelen In bisschop verkleed met mijter en staf en met echte pruiken soms ook wel met watte en met nagemaakte priestergewaden trekt dan de vroolijke schaar bij valavond de straat op ge woonlijk is ook de knecht mee, die zooals men weet Zwarte Piet heet of Nicodemus. Deze is zwart gemaakt en draqgt een zak en heeft een stok of roede in de hand. Is de bende groot ge noeg dan zijn er nog een heele hoop keerskens- dragers Die hebben dan uitgeholde bieten met menschenfiguren, waarin keersjes branden. Zij worden gedragen aan een stok, soms over den schouder, maar het meest als een wierookvat. Zoo gaat dan de luidruchtige tocht naar de huizen waar men vermoedt dat iets zal gegeven wor den wat men dan krijgt, wordt in een mandje verzameld en daarna soms met veel gekijf verdeeld. Wij kennen allen de mooie liedjes die op de ons bekende vooisjes rond den tijd van St Maarten zoo gaarne gezongen worden. Het zou ons te ver leiden moesten we hier al de St Maartensliedjes afschrijven die we over dit onderwerp reeds op- geteekend hebbenbuiten de door iedereen be kende als Moeder, 'k heb St Maarten gezien, bachten de boomen... en «St Maartensavond, de torre gaat mee naar Gent...zijn er nog ver schillende andere die stilaan verloren gaan. Het ware goed dat ze eens door de leden van de on derwijsinrichtingen werden opgediept en op nieuw geleerd opdat deze schoone overblijfselen uit den goeden ouden tijd niet zouden verloren gaan. Ten slotte nog een woordje over de bijzondere gebakken van St Maarten. Te leper kennen wij er twee de kokieljen, die steeds minder en minder worden gemaakt. Zij hebben den vorm van een klein broodje (pistolet) met aan beide zijden een bolzij hebben een lengte die afwisselt naar ge lang men het verlangt. Verder is er nog de man te peerde, die natuurlijk de afbeelding moet zijn van St Maarten met zijn paard het bestaat uit twee deelen, het paard en de man die er met een stokje is op vastgezet. Oogen, neus en knoopen worden met krenten aangebracht. Er zijn er die soms een halve meter hoog zijn. Dit is zoo ongeveer alles wat er op dit oogen- blik te leper nog overblijft van de folklore van het Sf Maartensfeest. Het is mogelijk dat in de landelijke gemeenten nog meer wordt gedaan het was goed dat jvij dit eens vastlegden, al 'was het maar voor later en voor de belangstellenden in de folklore. Reysiger. De Regeering heeft besloten dat er tot den wintertijd zal teruggekeerd worden in den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 November. Al de uurwerken zullen alsdan een uur achteruit die nen gestoken te worden. De gemeenteraad heefti in zitting van 25 Sep tember 1939, voorloopig den staat vastgesteld der sommen welke de aanpalende eigenaars te beta len hebben in het aanleggen van nieuwe voorlan den, kasseien en riolen in de Slachthuisstraat, Bas- culestr'aat, Rijselstraat,Dickebuschsteenweg, Mee- nensteenweg, Zonnebekesteenweg, Pennestraat, Poperinghesteenweg, Bruggesteenweg en Kalf- vaart. Deze staat ligt thans ter inzage der belangheb benden op het stadssecretariaat, waar zij hem tot den 23 November 1939 mogen gaan onderzoeken ten einde desgevallend hunne opmerkingen er over te kunnen maken. Indien de vroegere staat van onkosten een alge- meene protestbeweging voor gevolg had, meenen wij dat de nieuwe staat, waarvoor het onderzoek van commodo en incommodo nu sedert 9n dezer geopend is, alle bevrediging schenkt, althans voor wat betreft de kwestie der nieuwe voorlanden, die nu eenvormiglijk voor alle straten aangere kend zijn aan den eenheidsprijs van 30 fr. den vierkanten meter, waarop de aanpalende eige naars nog slechts voor 40 moeten tusschenko- men, zoodat deze laatste nu enkel 12 fr. den vier kanten meter voor de nieuwe voetpaden moeten betalen. De asschen zijn niet meer in rekening gebracht, en de meeste eigenaars zullen alzoo de van hen vroeger geëischte som met meer dan twee derden verminderd zien. De Gouverneur der Provincie West-Vlaand eren, Herzien ons besluit dagteekenende 12 October 1939, waarbij tot nader bevel, in de heele provin cie, de café's en andere drankgelegenheden slechts tusschen 3 en 22 u. mogen opengehouden worden In acht nemende dat de omstandigheden, op dit oó'genblik, het behoud van dezen beperkenden maatregel niet dringend vereischen Gelet op artikel 128 van de wet van 30 April 1936 en op de wet van 5 Juni 1934 Besluit Onze verordening dd. 12 October 1939 houdende beperking van den openingsduur van de café's en drankgelegenheden wordt ingetrokken vanaf heden. Vastgesteld te Brugge, den 4 November 1939. De Gouverneur, (get.) H. Baels. Ieder jaar op 11 November worden er, door de zorgen van het British Legion in Groot-Brit- tannië en in gansch het Britsche Rijk kleine roode kollebloemen, in 't Engelsch poppies geheeten, verkocht ten voordeele der werken tot ondersteu ning der Britsche oudstrijders. Meest alle Engelschen dragen op dien dag zoo'n bloem en ook hier te Yper hebben we steeds op eiken verjaardag van den Wapenstilstand, de leden der Engelsche kolonie met een poppy in het knoopsgat kunnen zien. Dit jaar werd een buitengewone inspanning gedaan om den verkoop der poppies nog uit te breiden en de Britsche eerste-minister zelf deed beroep op de edelmoedigheid van het publiek. De Britsche legeroverheid heeft voor de eerste maal aan de soldaten van het landleger, de zeevloot en de luchtmacht toegelaten de poppiesop hun uniform te dragen, zelfs als zij van dienst zijn, en het British Legion kreeg ook de toe lating de herdenkingsbloempjes in de kampen te koop aan te bieden. Vier duizend comiteiten leiden de werking en door de fabrieken werden meer dan veertig mil- lioen poppiesvervaardigd. Verleden jaar be liepen de totale ontvangsten de som van 578.000 pond sterling, en voor dit jaar rekenen de inrich ters op een ontvangst van 650.000 pond sterling of 78 millioen frank. Het zal wellicht de grootste poppy-day zijn sedert de stichting. Maand October 1939 Geslacht3 stieren 17 ossen 54 veerzen j 16 koeien 19 nuchter kalvers 45 vette kal- vers 42 schapen 122 verkens 8 paarden. Te zamen 316 dieren. De uitbetaling der militievergoeding voor het tijdperk van 6 November 1939 tot en met den 15 November 1939, zal geschieden ten Stadhuize, op Donderdag 16 November aanstaande, vanaf 14 ure tot 17 ure. Ingevolge het Koninklijk Besluit van 27 Octo ber 1939, moeten de rechthebbenden op de mili tievergoeding voor het tijdperk ingaande den 16 November 1939, eene schriftelijke aanvraag in dienen. De formulieren voor deze aanvragen mo gen ten Stadhuize (bureel der militie) afgehaald worden vanaf Maandag 13 November aanstaande en moeten ingebracht worden vóór 21 November 1939. Un public aussi nombreux que distingué. était réuni le 30 octobre dernier au Théatre Communal pour entendre l'éminent conférencier beige de la Compagnie de Jésus. Son sujet L'Heure de l'Optimiste trés im- pressionnant et trés opportun en les heures trou bles que nous vivons, fut pour l'auditoire récon- forté un vrai régal d'optimisme chrétien. Et l'oeuvre Yproise de charité a laquelle se dé- vouent les Dames de la Miséricorde et les Soeurs de la Providence en profita largement. Soulager les misères cachées, si nombreuses a cette époque, de nos pauvres honteux, est bien aussi une se- mence d'optimisme. M. le Doyen Vermaut et M. l'avocat Van der Mersch, furent les interprètes autorisés du public pour féliciter et remercier le brillant orateur. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 uur, in St Maartenskathedraal. tot zielelafenis van Heer Camille VANRAES. (1805) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Achille MAERTEN echtgenoot van Vrouw Estella Heddebauw. (1800) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 'i uur, in St Pieterskerk, ter eere der Vier Gekroonden, Patroon der Bouwwerkers. (1806) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Leon DE CLERCQ Dixmudestraat, 61. (1801) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 9 uur, in de Kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Désiré LEURIDON. (1811) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 19 November, om 8 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Petrus DEFEVER-SENNESAEL. (1807) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 November, om 11 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw Edmond CAENEPEEL-DEZUTTER. (1808) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 12 November Dimanche 12 Novembre vrij ft tot 12 tjiir en van 13 tot !9 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9