DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE In den Tuin 3 Wat er nu te doen valt. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Aleemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8. YPER Tel. 159. Om eens na te denken. 1 Grcenlenkweek. Tot nu toe hebben wij van 't win terweder niet te veel geleden, het overwinteren on zer groenten is in goede voorwaarden kunnen gebeuren, en kan verder voorts binst deze maand gedaan worden. November schijnt een tijdstip van rust te zijn. maar is integendeel eene maand van drukke bezigheid, ge durende dewelke wij onze kundigheden zullen moeten ten profijte stellen. Immers de winterbewerkingen, land opzetten enz. moeten voorts uitgevoerd worden, het bergen van onzen wintervoorraad groenten, in groeven, bakken, kelders, druivenserren enz., deze opbrengsten die in de vorige maand reeds ter bewaring gelegd wer den moeten nagezien worden, iedere maal dat het we der het toelaat verluchtenbij het verlezen zal men zorgvuldig de rotte bladeren of reeds ontbonden plan ten verwijderen. Gieten zal men maar doen als het hoogst noodig is. Verder zal men immer zijne voorzor gen nemen om. in geval van groote koude, het noodige materiaal ter beschikking te hebben zooals boonen persen. oud erwtenrijs, sparremeel, bladeren, enz..., om de strenge vorst uit de groeven, kelders en bakken te houden. Indien het weder ons niet toelaat buiten te werken dan kan men binnen, matten vervaardigen en vermaken inpakbakjes voor aardbeziën, tomaten, fruit enz. vervaardigenalaam, ramen en bakken nazien, gebroken ruiten vervangen, houtwerk schilderen. De groentengewassen-zaaddragers, overgehouden op luchtige droge plaatsen, worden gedorschen, met de handen gewreven, om de zaden uit hunne omhulsels te verwijderen het zaad wordt dan schoon gemaakt bij middel van eene ziftwan of windmolen, en na gezuiverd te zijn laat men het gedurende eenige dagen drogen op linnen of op papier. Het zaad bergt men in zakjes, die liefst niet te groot zijn. waaraan men een briefje of naambordje bindt, vermeldende daarbij het jaar der oogsting. Die zakjes bewaart men droog en buiten het bereik der muizen, bij voorbeeld in eene kamer naar het Noorden gericht, plaats waar de warmtegraad meest regelmatig is. Maandelijks vergiet men de zakjes zaad om het beschimmelen te vermijden. De in de vorige maand ingezette witloofwortelen zul len door de natuurlijke warmte kroppen voortbrengen rond Februari-Maart. Niettegenstaande deze wortelen nog al winterhard zijn zal men toch best doen de bar men te dekken met eene laag droge bladeren, sparre meel of zulkdanig strooisel. Men zal trachten opvol- genlijk een gedeelte witloof in te zetten om zoo eene opvolging van oogsten te hebben. Om de wortelen voor het beurtelings inzetten te bewaren, kan men ze buiten in groeven planten, en bij strenge koude afdekken met een laagje aarde en droge bladeren. Wij willen hier ook aanmerken dat, om het even welke vervroegings methode men in deze teelt aanpast, de wortelen mins tens een 10 tal dagen reeds moeten ingezet zijn voor aleer men begint te verwarmende hoofdwortel moet eerst vezelworteltjes ontwikkeld hebben die het noo dige water moeten kunnen uit den grond trekken, tot het vormen van het witloof, dat zooals men weet, meer dan 90 water bevat. Men zal ook niet uit het oog verliezen dat de voort te brengen warmte gemiddeld 15° Celsius moet zijnmet zulke temperatuur kan men na een 20 tal dagen oogsten. Liefhebbers die over een ver warmd sertje beschikken, kunnen voor hun gebruik, wekelijks een deel wortelen inzetten onder de tablet der serre. Van nu af begint men ook met het witmaken der molsla (pissenlit), de grootste planten kan men toe binden, zooals bij de andijvie gedaan wordt, of wel be dekken met groote potten, bakjes enz. Gewoonlijk be dekt men de planten met eene laag lichten grond van ongeveer 5 cm. dikte als de kopjes der blaadjes zich aan de oppervlakte van den grond vertoonen voegt men er nog een laagje grond bij komen de blaadjes nog maals boven dan snijdt men de bladeren boven het wortelhalsje af om te oogsten. Daar molsla doorlevend is, zou men drie tot vier jaar van dezelfde plant kunnen oogsten, maar het is beter jaarlijks eene nieuwe zaaiing te doen om kloeke planten te bekomen, die grootere op brengst geven. Na de laatste snede zal de grond waar deze plantjes gestaan hebben, van alle overgeblevene worteltjes ge zuiverd worden, want deze zouden in de Lente her- groeien en dé opvolgingsteelten schaden. Onder glasIndien het weder gunstig is zal men de bakken waar de vroege bloemkooltjes, selder van de oogstzaaiing onbedekt laten om kloeke plantjes te be komen. De kropsla in bakken of in serren voorts goed verluchtenvan nu af zal men de aardbeziestruiken, in Augustus in bakken of in warenhuizen geplant, met glasramen beschutten en bij goed weder luchten of ontdekken. Struikboontjes in Augustus in koude serre of in bak ken gezaaid, alsook de tomaten der late teelt zijn aan dit tijdstip loonende groenten. Bloementeelt. In de koude kassen houden wij ons bezig, binst het slechte weder, met de planten ordente lijk te schikken en voor den wintertooi onzer serren te zorgen. De stekken van Fuchsias, Lantanas, Anthemis enz. die wij in September-Oktober maakten, zijn nu reeds goed aangeworteld en met een weinig warmte beginnen zij reeds nieuwe blaarkens te maken. Zoo wij die stekken dicht tegen elkaar in kistjes of teilen plaatsten, dan moeten wij ze ofwel op eene koudere plaats droog houden, ofwel met behulp van wat bodem- warmte, ze in potjes van 5-6 centimeter aan den groei krijgen. Daarom is het voordeeliger in de maand Au gustus zulke stekken te maken, daar wij alzoo minder moeite hebben om die jonge planten te overwinteren. In de gematigde kassen houdt men eene temperatuur van 13 tot 18 C°. Zulke warmtegraad kan reeds volstaan om in de kassen een droge atmospheer te verwekken en aldus het ontwikkelen van allerlei insecten als thrips, bladluizen, roode spin enz. in de hand te werken. Wij zullen dit voorkomen door in de kassen immer een ze keren graad van vochtigheid te behouden en de planten nu en dan met klaar water eens duchtig af te spuiten. Zoo wij ertoe reeds planten in gereedheid hebben, beginnen wij ook maar met Azaleas -in bloem te bren gen. Zoolang de botten niet opengaan, worden deze planten goed vochtig gehouden en met water over- sproeid. Helleborus niger (Kerstdagroos) is ook een plantje dat gemakkelijk onder glas bloeit. Men steekt de plan ten uit. zorg dragende de wortels zoo weinig mogelijk te beschadigen, en plaatst ze in een kistje, de wortels met aarde bedekt. In eene koude kas laat men de plan ten dan stilaan iri bloei komen. Bij de groene planten als varens, palmen enz. let men er op dat hunne bladeren immer zuiver blijven daarom zal men ze met water besproeien telkens de weergesteltenis het toelaat van 19 tot 25 November 1939 Zondag ly NovemberElisabeth van Thuringen, Pon- tianus. Maandag 20 NovemberFelix van Valois. Livinus. Dinsdag 21 November: Opdracht van Maria, Trudo. Woensdag 22 NovemberCecilia, Alphonsina. Donderdag 23 November: Clemens. Trüdo, Adela. Vrijdag 24 November Joannes van het Kruis, Flora. Zaterdag 25 November: Catharina, Erasmus. 19 November 25'- Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 19 November 7 u. 03 15 u. 52 Maandag 20 November 7 u. 05 15 u. 51 Dinsdag 21 November 7 u. 06 15 u. 50 Woensdag 22 November 7 u. 08 15 u. 49 Donderdag 23 November 7 u. 10 15 u. 48 Vrijdag 24 November 7 u. 11 15 u. 47 Zaterdag 25 November 7 u. 13 15 u. 46 Opgang Ondergang Zondag 19 November 12 37 23 u. 56 Maandag 20 November 13 u. 00 Dinsdag 21 November 13 u. 23 0 u. 59 Woensdag 22 November 13 u. 46 2 u. 01 Donderdag 23 November 14 u. 11 3 u. 06 Vrijdag 24 November 14 u. 39 4 u. 12 Zaterdag 25 November 15 u. 12 5 u. 17 Eerste kwartier 18 November te 23 u. 21. Volle maan26 November te 21 u. 54. Laatste kwartier 3 December te 20 u. 40. Nieuwe maan 10 December te 21 u. 45. 19 NOVEMBER Braziliaansche Feestdag. Nationale Vlagviering (Dia da Bandeira). 1404. Groote overstrooming in Vlaanderen en Zee land. 1805. Geboorte te Versailles van Ferdinand de Les- seps, Fransch staatsman. Hij miek het ontwerp voor de doorgraving van de landengte van Suez. Dit kanaal van Suez werd gegraven van 1859 tot 1869. Het verbindt de Middejlandsche Zee met de Roode Zee, en het heeft een lengte van 160 km., een breedte van 70 tot 110 m. en een diepte van 10 m. de Lesseps stichtte ook een maatschap pij voor het graven van het kanaal van Panama en nam de leiding ervan op zich. De bouw van dit kanaal werd in 1884 aangevangen, doch de Fransche maat schappij ging in 1889 in failliet en het daardoor ont stane proces leidde tot het Panamaschandaal en de ver oordeeling van de Lesseps, van zijn zoon en anderen, de Lesseps overleed in 1894. 1806. Mungo Park. schotsch Afrikareiziger, ver drinkt in de stroomversnellingen van Boussa. Hij volgde den loop van den Niger stroomopwaarts en bereikte daarna de Westkust van Afrika. Mungo Park werd geboren in 1771. 1832. In de Rue Royale te Parijs wordt een revol verschot gelost op Louis-Philippe. De dader gelukte erin tusschen de menigte te ontvluchten. 1844. Geboorte te Gent van Jules Devigne, advo- kaat, vader der taalwetten van 1883 op onderwijs en van 1888 op gerechtszaken. Hij overleed op 27 Decem ber 1908. 1931. Alfons XIII. koning van Spanje, wordt vogel vrij verklaard door de Spaansche Cortes. Tengevolge der omwenteling verliet hij zijn land, zonder evenwel afstand te doen van zijn rechten op den troon. 20 NOVEMBER 1789. Sluiting van het Seminarie te Leuven. 1869. Inhuldiging van het kanaal van Suez, waar van het graven 10 jaar vroeger door de Lesseps aange vangen werd. 1910. Dood van den grooten Russischen schrijver graaf Lew Tolstoi". Hij werd in 1828 te Isnaïa Poliana geboren. Hij schreef diepe en gevoelige schetsen van het Russische leven, o. a. «Oorlog en Vrede», «Anna Karenina Iwan de Dwaas», «Opstanding», De Ko zakken en verder wijsgeerige geschriften. 1931. Slag van de Nonni. Overwinning der Japan ners op de Chineezen. Voor uwe verzekeringen van geiijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd hij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. 1936. De binnenlandsche onafhankelijkheid van Mongolië wordt door Japan bevestigd. 21 NOVEMBER 1694. Geboorte te Parijs van den Franschen letter kundige Voltaire, eigenlijk Frangois-Marie Arouet. Hij schreef in alle genres, onder ander een mislukt episch gedicht La Henriadetragedies als Mérope «Zaïre», verder «Le Siècle de Louis XIV». Diction- naire philosophique». Hij is geen diep, maar een helder en pittig vernuft, en op godsdienstig gebied de voor- looper van het modern rationalisme. 1806. Invoering van het Continentaal stelsel, dit is de afsluiting van Engelands handel van het Euro- peesch continent, afsluiting die door Napoleon I op 21 November 1806 te Berlijn uitgevaardigd werd. 1830. Het Nationaal Congres vergadert met 183 le den op de 200, en stemt met 170 voor het grondwette lijk koningdom. De overige 13 leden spreken zich uit voor een Belgische republiek. 1864. Afkondiging van het Koninklijk Besluit, waar door de zoogenaamde spellingsoorlog in België geëin digd wordt, door de verplichte officieele eenvormige schrijfwijze der Nederlandsche taal. 22 NOVEMBER 1192. De Heilige Albertus van Leuven wordt door drie handlangers van keizer Hendrik VI verraderlijk vermoord. Geboren op den Keizersberg te Leuven, werd prins-bisschop van Luik benoemd in 1191 op zijn terug reis van Rome, werd hij te Reims gewijd, waar hij als martelaar stierf. Zijn feest wordt heden ten dage nog door de Roomsch Katholieke kerk op 27 November ge vierd. 1783. Eerste proefneming van Montgolfier betrek king hebbende op den luchtballon Jacques-Etienne Montgolfier, geboren in 1745 en overleden in 1799. Fransch papierfabrikant, vond samen met zijn broeder Joseph, geboren in 1740 en overleden in 1810. den eersten luchtballon met verwarmde lucht uit. Deze eerste luchtballon werd naar hun naam eenMontgolfière genaamd. 1830. Het Voorloopig Bewind kondigt een besluit af waarbij het Fransch de officieele taal is in België, en het Vlaamsch als ongeschikt voor officieele staats zaken geweerd wordt. 1861. Overlijden te Sorèze (Frankrijk) van Jean- Baptiste-Henri Lacordaire, Fransch prediker. Geboren in 1802 te Recey-sur-Ource (Cöte-d'Or). Trad in de Dominikaner orde. Hij is vooral bekend door zijn Conférences in Notre-Dame te Parijs. 1912. Overlijden van den Duitschen schilder en beeldhouwer O Lessing, geboren te Dusseldorf in 1847. 1931. Inhuldiging van het standbeeld van Maar schalk Joffre te Rivesaltes. 23 NOVEMBER 1407. Jan Zonder Vrees, zoon en opvolger van Filip den Stoute en Margareta van Male, was niet tevreden met zijn hertogdom en met het graafschap Vlaanderen. Hij wilde zooals zijn vader medezeggingschap in het bestuur van Frankrijk. Doth de hertog van Orleans, broeder van den Franschen koning, verzette zich daar tegen. Daardoor ontstond een scherp conflict met nood lottige gevolgen. Er vormden zich twee kampen, de Or- leanisten en de Burgondiërs, die elkaar een doodelijken haat toedroegen. Op den avond van 23 November 1407 werd de Hertog van Orleans door de Burgondiërs aan gerand en midden de straten van Parijs wreedaardig om het leven gebracht. Later echter werd Jan Zonder Vrees op zijn beurt door de Orleanisten vermoord. 1890. Overlijden op Het Loo van Willem III. ko ning der Nederlanden en ook groothertog van Luxem burg. Hij werd geboren te Brussel op 19 Februari 1817. huwde den 18 Juni 1839 met Sophia, prinses van Wur- temburg, en hertrouwde op 7 Januari 1879 met prinses Emma van Waldeck. Hij was een minzame en populaire vorst, die steeds de grondwet eerbiedigde. 1930. Scheuring der dijken van de Schelde te Grem- bergen. 1936. Groot-Brittannië verklaart, bij monde van M. Eden, dat het België zou verdedigen indien dit land het slachtoffer moest worden van een niet geprovokeer- den aanval. 24 NOVEMBER 1384. Door bemiddeling van den Gentschen edel man Jan Heyle, komt een wapenstilstand tot stand tus schen Filip den Stoute, hertog van Burgondië. en de Gentenaars. 1789. Te Parijs verschijnt het eerste nummer van het Journal Officieldat door C. Panckoucke gesticht werd. 1825. Voltooiing van de Beurs te Parijs. Zij werd begonnen door architect Brongniart en verder opge bouwd naar de plannen van Labarre. 1895. Dood van Barthelemy Saint-Hilaire, groot geleerde. 1929. Dood te Parijs van Georges Clemenceau. Fransch staatsman en schrijver, die om zijn heftigheid Le Tigre werd bijgenaamd. Geboren te Mouilleron- en-Pareds (Vendée). Eerste-minister van 1906 tot 1909 en van 1917 tot 1920. De hoofdinhoud van het Vredes verdrag van Versailles wordt als zijn werk beschouwd. Hij schreef onder andere La mêlée sociale L'ini- quité«Vers la séparation». en na den oorlog «Dé- mosthène». 25 NOVEMBER 1830. Lodewijk van Male, zoon van Nevers en van Margareta van Vlaanderen, wordt geboren in het graaf lijk kasteel van Male, bij Brugge. Men noemde hem naar zijn geboorteplaats: van Male. 1776. Opening te Oostende van het eerste handels dok. 1820. Het Conservatorium van Kunsten en Am bachten wordt te Parijs ingericht. 1923. De Vlaamsche Nationalisten brengen te Ant werpen hulde aan Dokter Antoon Jacob, bij diens in vrijheidstelling na vijf jaar opsluiting. 1936. Te Berlijn wordt een Germaansch-Japaneesch verdrag geteekend tegen het internationaal commu nisme. 1937. De Nationale Veiligheidsdienst en de Préfec- ture ontdekken te Parijs een komplot tegen het regiem. Verscheidene personen worden aangehouden. Huiszoe kingen leiden tot de ontdekking van geheime wapen depots en militair materiaal. Dit komplot wordt door het volk geheeten Het komplot der Cagoulards Beter wijze vijanden dan domme vrienden hebben Spot niet met het ongeluk, want uw geluk is ook niet bestendig. Nuttelooze dingen, al kosten ze maar een kleinigheid, zijn in den regel veel te duur. De menschen willen vaak misverstaan zijn. wanneer ze te goed verstaan worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11