De Geschiedenis van een Oorlog VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 FR A NSC H-DUITSCH FRONT. Volgens uit Berlijn gemeld wordt, heelt de Fransche artillerie Wissemburg en omstreken beschoten en zou de bedrijvigheid der Franschen toegenomen zijn in het woud van het Palati- naai en in de omgeving van Saarbrücken. terwijl Duit sche vernenners een aantal krijgsgevangenen hebben ge maakt. Aan den Opper-Rijn zou de Fransche bedrijvig heid onbeduidend zijn. De toestand op het front blijft ongewijzigd. Het regent schier zonder ophouden, zoodat iedere grodte troepenverplaatsing door de modder be lemmerd is en alle bedrijvigheid der vliegtuigen door de lage wolkan en het slechte uitzicht belet wordt. Enkele kleine groepjes verkenners doorloopen. zoowel bij dag als bij nacht, de streek tusschen de Maginotlijn en de Siegfriedlijn. Die groepjes waren vooral bedrijvig ten Oosten van den Moezel, in den sector van Apach, ten Zuiden van Sarrebruck. en de heuvelachtige streek tus schen Sarrebruck en Forbach en in de streek van Wis semburg. De Duitsche verkenners toetsen alleen het ter rein en trekken dadelijk terug wanneer zij ontdekt worden. Ten Oosten van de Blies hebben de Fransche waarnemers een groep Duitsche soldaten ontdekt die werkten aan versterkingen Het goed gemikt vuur der Fransche kanonnen verraste de Duitschers in vollen arbeid en joeg ze uiteen. BELGIË. Een vreemd vliegtuig werd boven Gent waargenomen en door het afweergeschut op de vlucht gedreven. FRANKRIJK. In talrijke steden werd er alarm ge geven en op vele plaatsen trad het luchtafweer in wer king. Zoo werd een Duitsc'n bombardementsvliegtuig waargenomen boven de streek van Grenoble, andere vliegtuigen kwamen boven de streek van Marseille, Lvon. Nimes. Rijsel. enz. tot zelfs te Bayonne aan de Spaansche grens. De Fransche begrooting voor 1940 voorziet 79 milliard ontvangsten en uitgaven. Er wordt voorgesteld de huidige regeeringsvolmacht. die den 30 November aanstaande ten einde loopt, te verlengen. ENGELAND. Duitsche vliegers kwamen boven de streek van Manchester en werden door het afweerge schut onder vuur genomen. Andere Duitsche vliegers kwamen boven het graafschap Lancashire en het graaf schap Cheshire, alsook ten Noorden van het land van Wales en boven de Shetland-eilanden. Het Britsche stoomschip Africa Shellwerd in de Portugeesche territoriale wateren tot zinken gebracht. De Fransch- Britsche oorlogsraad vergaderde te Londen om den mi litairen toestand te onderzoeken. In zake de actie der Britsch-Franschc troepen werd een volledige overeen komst bereikt De vergadering besloot ook een Fransch- Engelsch comiteit op te richten dat in gemeenschappe lijk overleg zal waken op de luchtvaart, grondstoffen, petroleum, bevoorrading, vervoer ter zee en den econo- mischen oorlog Men legt nadruk op het feit dat deze volledige samenwerking nu reeds besloten werd. ter wijl zij tijdens den vorigen oorlog slechts na drie jaar kon bereikt worden. DUITSCHLAND. In bevoegde Duitsche middens verklaart men dat het mondelinge antwoord, verleden Woensdag door den minister von Ribbentrop aan de Belgische en Nederlandsche gezanten gegeven, als het beslissend antwoord van Duitschland-op het bemidde lingsvoorstel van de twee vorsten moet aanzien worden. Het is niet, zoo zegt men, omdat dit initiatief per tele gram werd medegedeeld, dat de Duitsche regeering het zelfde middel voor haar antwoord moet kiezen. Duitsch land heeft maatregelen getroffen om toezicht uit te oefenen op de scheepvaart van de neutrale landen ITALIË. In verband met zijn houding tegenover het communisme, verklaart men dat Italië nooit zal dul den dat het bolchevism over de Karpaten in de Donau- vallei en via den Balkan naar de Middellandsche zee zal doordringen. ZWITSERLAND. Duitsche vliegers hebben anti- Engelsche vlugschriften, welke in het Fransch opgesteld waren, in de streek van Bazel, Zug en Zurich uitge worpen. LETLAND. Uit Deensche bron wordt vernomen dat Ulmanis. de president der republiek van Letland, bij de Soviëtregeering in ongenade zou gevallen zijn omdat hij geen afgevaardigden naar de viering van den ver jaardag der revolutie heeft gezonden. Het is, volgens deze berichten, niet onmogelijk dat men den president door middel van een staatsgreep zou vervangen door een anderen machthebber, die een vriendelijker houding tegenover Rusland aanneemt. POLEN. Duitschland zou onderhandeld hebben met vooraanstaande Polen met het oog op de vorming van een Poolsche regeering en op het beheer van den nieu wen Poolschen staat, die zou ontworpen worden naar het model van het protectoraat Bohemen-Moravië. LITAUEN. De eerste afdeelingen Soviët-troepen, die de Russische bases in Litauen bezetten, zijn in hun garnizoensteden aangekomen. Zij werden er plechtig ontvangen onder het spelen der Litausehe en Russische nationale liederen. ZATERDAG 18 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit Luxemburg wordt medegedeeld dat er 's nachts rond 11 u. een he vig artillerievuur losbrak op den Hammelsberg tegen over Schengen Het overige van den nacht verliep kalm. doch 's morgens om 10 u. kwam de Duitsche artillerie weer in werking. Uit Berlijn wordt gemeld dat de artil lerie op verschillende punten in den sector tusschen Moezel en Rijn in werking is getreden. Langs den Bo- ven-Rijn heeft volledige kalmte geheerscht. met uit zondering van eenig machinegeweervuur van den vijand nabij Breisach. Ten Oosten van den Moezel werd opge merkt dat de Franschen versterkingswerken uitvoerden. Op den Oostelijken oever van den Moezel was bedrij vigheid van verdragend geschut waar te nemen. Tot diep over de achterhoede van de Franschen en de En- gelschen werden verkenningsvluchten uitgevoerd. FRANKRIJK. Boven Rijsel werd er opnieuw luchtalarm gegeven dat duurde van 10 u tot 11 u. 15 's morgens. Tijdens de luchtraids die Duitsche vliegers gister boven talrijke streken van Frankrijk uitvoerden, werden er nergens bommen geworpen, doch de meeste dezer vliegtuigen schonden opnieuw, zooals zij er den laatsten tijd de gewoonte van hebben genomen, de Bel gische en Zwitsersche onzijdigheid. Een Duitsch vlieg tuig werd gedwongen te landen in de Vogezen. De Pa- rijsche politieprefectuur heeft nog negen communis ten aangehouden en verscheidene huiszoekingen gedaan BELGIË. Betreffende het herhaald overvliegen van ons grondgebied door vreemde vliegtuigen en de zinspe lingen die daarop in het buitenland worden gemaakt. doet men opmerken dat de Belgische luchtafweer en jachtvliegtuigen zijn opgetreden telkens wanneer zulks mogelijk was. Dikwijls gebeurt het echter dat deze over- vluchten zeer kort zijn en zich tot de grensstreek be perken, zoodat geen enkele tusschenkomst mogelijk is, daar onze luchtmacht de vreemde toestellen niet boven vreemd grondgebied mag volgen. In bevoegde middens doet men opmerken dat zelfs groote staten en ook de oorlogvoerende landen, die over de uitgebreidste lucht- afweermiddelen beschikken en volle vrijheid van han delen hebben niet beletten kunnen dat talrijke vijan delijke raids boven hun grondgebied plaats hebben. Ten andere, de Belgische regeering heeft haar diplomatieke vertegenwoordigers nogmaals opdracht gegeven bij de belanghebbende regeeringen krachtdadig protest aan te teekenen tegen het schenden van ons grondgebied Naar aanleiding van de nieuwe Duitsche verzekering dat de onzijdigheid van België en Nederland zal geëer biedigd worden, verneemt men thans dat de Italiaansche en de Spaansche regeeringen verleden Maandag te Ber lijn hebben laten weten dat zij er bijzonder prijs op stellen dat de onschendbaarheid der grondgebieden \'an Nederland en België geëerbiedigd blijve. De ontspan ningsverloven, die over enkele dagen geschorst werden, zijn weer hersteld geworden. NEDERLAND. Vreemde vliegtuigen werden op verschillende plaatsen van de Nederlandsche kust ge signaleerd en door de Nederlandsche luchtmacht en het luchtafweergeschut onder vuur genomen. DUITSCHLAND. Britsche vliegers ondernamen een verkenningsvlucht boven het Noord-Westen van Duitschland en slaagden erin. spijts het hevig vuur van het luchtafweergeschut, een belangrijke Duitsche vloot- basis te fotografeeren. De zakkruiser «Admiraal Scheer en de Deutschland zouden zich in een Duit sche haven bevinden en de schepen, die onlangs in den Atlantischen Oceaan gesignaleerd werden, zouden slechts gecamoufleerde schepen zijn ten einde de Fran sche en Engelsche vloten aan te zetten hun beste een heden op de veronderstelde slagschepen uit te zenden. Volgens inlichtingen uit Kopenhagen zou de Duitsche paketboot «Bremen» aan Rusland verkocht zijn gewor den. ENGELAND. Een Duitsch stoomschip, de Gloria met tarwe geladen, werd buitgemaakt en naar een Schotsche haven geleid De Duitsche bemanning werd er geïnterneerd. BOHEMEN-MORAVLË. Als gevolg op de onlusten, welke onlangs te Praag plaats hadden, werden er twaalf Tsjechen terechtgesteld en niet minder dan 1200 stu denten aangehouden. De Tsjechische hoogescholen wer den voor den duur van drie jaar gesloten. Aanvullende S. S. troepen werden in allerhaast naar Praag gezonden en thans zouden er zich 10.000 manschappen der be ruchte stoottroepen in de Tsjechische hoofdstad bevin den. NOORWEGEN. Het Noorsch vrachtschip Orne Kjoedeis bij de Orkaden ten Noorden van Engeland gezonken. Vier leden der bemanning zijn verdronken TURKIJE. De Russisch-Turksche besprekingen zou den, naar uit Ankara vernomen wordt, binnen kort her vat worden, doch dit akkoord zou geen enkele wijziging van de Turksch-Fransche overeenkomst voor gevolg hebben. RUSLAND. Te Moskou werd door de Duitsch-Rus- sische gemengde commissie voor bevolkingswisseling een akkoord onderteekend waarbij voorzien wordt dat 115.000 personen uit de Poolsche provincies, welke thans door Rusland bezet zijn. naar Duitschland zullen over geplant worden. Anderzijds zullen een millioen Oekrai- ners, Roethenen. Wit-Russen en Russen uit de door Duitschland bezette Poolsche gebieden naar Soviët-Rus- land overgebracht worden. ZONDAG 19 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte van de laatste dagen duurt nog steeds voort en de Fransche legerberichten melden geen belangrijke verrichtingen. Het Duitsch opperbevel van zijn kant deelt mede dat er groote bedrijvigheid van machinegeweer- en geweer vuur heerscht op een plaats van het front op den Be neden-Rijn. terwijl het elders op de andere gedeelten van het front kalm is De officieele mededeelingen over de krijgsverrichtingen zijn steeds uiterst kort en geven maar weinig bijzonderheden, doch de meegedeelde pers berichten zijn steeds wat uitvoeriger en zoo vernemen we dat de bedrijvigheid der Duitsche troepen wat groo- ter was dan tijdens de laatste dagen. Ten Oosten van den Moezel, in den sector van Apach en in het ravijn, dat ter hoogte van het grensdorp in den Moezel uitkomt, zijn de Duitsche patroeljes bijzonder ondernemend ge weest en er moest langdurig geschoten worden met ma chinegeweren om den vijand uit de nabijheid van de Fransche linies te verwijderen. Ook in de streek van de Nied en ten Noordwesten van Saarlouis zijn de Duit sche patroeljes bedrijvig geweest. Ten Zuiden van Saar brücken hebben de Duitschers een hevig artillerievuur geopend op een beboschte streek. Men dacht dat hierop een overval zou gedaan worden, doch deze aanval greep geen plaats In de streek van de Blies, ten Noordoosten van Sarreguemines, hebben de Duitschers eveneens tal rijke patroeljes uitgezonden, die hevig bestookt werden. Op het front van den Elzas, tusschen de Vogezen en Wissemburg. toonde de Duitsche luchtmacht zich buiten gewoon bedrijvig. Duitsche jachtvliegtuigen vlogen den ganschen namiddag boven de Lauter. NEDERLAND. De Nederlandsche scheepvaart werd zwaar getroffen door het verlies van het passagiers schip Simon Bolivar», dat den dienst op West-Indië verzekerde. Dit schip is gezonken ter hoogte van de Oostkust van Engeland, tengevolge van twee opeenvol gende ontploffingen die veroorzaakt werden 't zij door het aanvaren tegen mijnen, 't zij door torpedo's door een duikboot afgevuurd. Van de 400 personen, die zich aan boord bevonden, zouden er 140 omgekomen zijn. De Nederlandsche regeering heeft te Berlijn geprotesteerd tegen de schending van haar grondgebied door Duitsche vliegtuigen en tegen het feit dat een achtervolgd Duitsch watervliegtuig op een Nederlandsch toestel schoot. DUITSCHLAND. Dr Ley, de leider van het Ar beidsfront. bevestigt in een manifest dat het doel van Duitschland de vernietiging van Engeland is. Een Duitsch schip, dat door een Britsch oorlogsschip aange houden was, werd door zijn bemanning tot zinken ge bracht. De bemanning werd door het oorlogsschip aan boord genomen en in Schotland aan wal gebracht. ENGELAND. Vreemde vliegers overvlogen de streek van de Firth of Forth, doch konden wegens hun groote hoogte niet vereenzelvigd worden.- Ook in het Noord-Oosten van Schotland werd alarm gegeven. Er is spraak de Fransch-Britsche luchtmacht onder een enkel kommando te plaatsen. De Engelsche regeering werd niet ingelicht van de stappen die door Italië en Spanje te Berlijn aangewend werden ten voordeele der neutraliteit van België en Holland. Drie Duitsche krijgsgevangenen weten uit een interneeringskamp, in West-Schotland, te ontsnappen. ITALIË. Een Italiaansch stoomschip is nabij Rot terdam op een mijn geloopen en gezonken. Een lid der bemanning werd gedood en vier anderen gekwetst. Mus solini verklaarde in een rede dat de autarkie met ver dubbelde inspanning moet voortgezet worden. Een Duitsch vliegtuig is in de streek van Udine. ten Noor den van Venetië, neergestort. FRANKRIJK. De Engelsche minister van oorlog, de Heer Hore Belisha, heeft in gezelschap van generaal Gort den Franschen sector van het front over 180 km. geïnspecteerd. Nadien is hij naar Parijs vertrokken, waar hij M. Daladier en generaal Gamelin zal ont moeten. BELGIË. Over hef land woedde een geweldige storm die heel wat schade aanrichtte en waardoor ook een aantal zeemijnen aan de kust kwamen aangespoeld. De Belgische ambassadeur te Londen heeft bij de En gelsche regeering geprotesteerd tegen het overvliegen van Belgisch grondgebied door Engelsche vliegtuigen. BOHEMEN-MORAVIË. De regeering van het pro tectoraat heeft in enkele districten de krijgswet uitge roepen Deze maatregel is echter niet toepasselijk op de Duitsche onderdanen. Staatspresident Hacha hield een radiorede waarin hij de Tsjechische bevolking vroeg zich van alle oproerige betoogingen te onthou den, daar deze voor gansch het volk konden noodlottig zijn. EGYPTE. Ter gelegenheid van de opening van het parlement, hield koning Faroek een troonrede waarin hij onder meer verklaarde dat Groot-Brittannië op den krachtigen steun van Egypte rekenen mag. DENEMARKEN. De soldaten der klassen van 1935, 1936 en 1937 zullen gedemobiliseerd worden. FINLAND. Acht Finsche schepen, die ladingen cel lulose met bestemming naar de Vereenigde Staten aan boord hadden en die sedert een maand of langer in Duitsche havens opgehouden werden, zijn thans vrij gelaten. MAANDAG 20 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Franschen openden 's morgens, rond 9 u., een hevig kanonvuur op den Hammelberg tusschen Perl en Apach Verder had er niets bijzonders plaats, daar de meeste krijgsverrich tingen door het wassen van het water belet zijn. In één dag steeg de Rijn met 50 cm. en de stijging duurt voort. Daar de Fransche oever aanzienlijk hooger ligt. onder vinden de Franschen zooveel hinder van deze stijging niet als de Duitschers. die reeds verscheidene nood maatregelen moesten treffen. Zij pompen het water uit hun vooruitgeschoven stellingen en werpen talrijke dij ken op. doch zijn niettemin verplicht geweest verschei dene werken te ontruimen. Ook de Lauter dreigt buiten haar oevers te treden, terwijl meer naar het Westen toe, de Blies, de Saar en al hun kleine bijriviertjes snel wassen. Tengevolge van de geweldige stortregens der laatste dagen is ook de Moezel, zooals al de andere waterloopen. op onrustwekkende wijze aan het wassen gegaan. Een Luxemburgsch blad schrijft dat de baan welke te Wasserbillig in de nabijheid van de twee brug gen langs de Sauer loopt, gedeeltelijk overstroomd is en dat de afsluitingen, welke rondom de versterkingen op den Duitschen oever waren aangebracht, gedeeltelijk door het stroomend water weggespoeld zijn. NEDERLAND. - EenDuitsch vliegtuig.dat boven Roer mond (Nederlandsch Limburg) vloog, werd door Neder landsche patroeljevliegtuigen achtervolgd en neerge schoten Het Duitsche toestel is te pletter gevallen en de piloot werd hierbij gedood. De Nederlandsche ge zant te Berlijn werd door Koningin Wilhelmina ont vangen. FRANKRIJK. "s Morgens werd er luchtalarm ge geven in de vallei der Rhone en ook in Normandië, doch .er deden zich nergens incidenten voor. Belang rijke hoeveelheden koopwaren, zooals 39 ton peper, 120 ton thee, enz., die door den dienst van den bk>kus in geslag genomen werden, zullen te Marseille verkocht worden. De Britsche minister van oorlog heeft, vooraleer Parijs te verlaten, nog een onderhoud gehad met den Heer Daladier. ENGELAND. Ter hoogte van de Britsche Oostkust zijn opnieuw drie schepen vergaan na vermoedelijk op Duitsche mijnen te hebben gevaren. Het betreft de En gelsche boot Blackhill metende 2 492 ton. de Zweed- sche Berjasson metende 1.586 ton, en de Italiaansche boot Graziametende 5.857 ton. Er zouden hierbij verscheidene slachtoffers te betreuren zijn. De Britsche stoomer Pensilva 4 258 ton. werd in den grond ge boord. De bemanning is gered. Twee Duitsche vlieg tuigen werden nabij de Engelsche kust door de lucht- afweerbatterijen beschoten. Ook boven de omgeving van Londen, van Essex en van het Zuiden van h^t graafschap Kent werden vliegtuigen waargenomen. Het luchtalarm werd gegeven in een stad in het Noorden van Schotland DUITSCHLAND. - Volgens een bericht uit Tokio zou er een geheim verdrag bestaan tusschen Duitschland en Rusland. Dit laatste zou 20 duikbooten leveren aan de Duitschers die over de Russische vlootbasis Vladi- vostock zouden mogen beschikken, van waar ze den Engelsch-Franschen handel in het Oosten kunnen tref fen. Een geheime Duitsche radiozender zou. naar een Engelsch blad mededeelt, verklappen wat er zooal in het Reich gebeurt. BELGIË. Tengevolge van het stormweder zijn niet minder dan 32 mijnen aan de kust aangespoeld tus schen De Panne en Blankenberghe. De militaire over heid nam strenge maatregelen om ongelukken te ver mijden ZWITSERLAND. Als gevolg op het protest der Zwitsersche regeering tegen het schenden van het grondgebied door Duitsche vliegers, heeft de Duitsche minister te Bern zich naar het Bondspaleis begeven om er het leedwezen zijner regeering uit te drukken over de onvrijwillige schendingen, door Duitsche vliegtuigen, van de Zwitsersche luchtruimte. FINLAND. Door deskundige waarnemers wordt verklaard dat, niettegenstaande den heftigen toon der Soviëtpers ten opzichte van Finland, er geen spraak is van een Russischen inval, daar dit in strijd zou zijn met de binnenlandsche en buitenlandsche politiek van Rus land. BOHEMEN-MORAVIË. Naar aanleiding der on lusten die te Praag plaats hadden werden nog talrijke personen meestal studenten aangehouden. Door de S.S troepen werd een aanval gedaan op het Masaryck col lege. Het bezoek aan de gasthuizen is verboden gewor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2