K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens S Devolder Kortrijk De Cinema Wereld Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Doomgaardstraal, Yper. EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE a Voor de Keuken. Wat eten we deze week Kampernoelieschotel. Wat doen we in de pakjes van onze soldaten Het onderhouden van de kachel. Enkele nuttige wenken. Slapeloosheid Hoe ze voorkomen «GOD SCHEPT DEN DAG MIJN PLEEGZUSTER ZONDAG Groentensoep Kalfsnierstuk Kampernoelieschotel Fruit MAANDAG Hambroodjes Koud nierstuk Princesseboonen Vanilleroom DINSDAG Rundvleesch Stoofsla Gebakken aardappelen Gort met rozijnen WOENSDAG Tomatensoep Gehakt Andijvie Pudding DONDERDAG Rundlapjes Spruitjes Aardappelen Maïzenavla VRIJDAG Gevulde eieren Kabeljauwstaart Worteltjes N Chocoladesoufflée ZATERDAG Vermicellisoep Varkensragout Aardappelpuree Gegratineerde bloemkool Appels in den oven Maak versche kampernoelies schoon, hak de stelen fijn. Doe ze samen met een weinig knoflook, wat peter selie en iets thijm. Laat ze mooi warmen in een schotel met niet te veel boter. Bestrooi ze vervolgens met de gehakte stelen, wat zout, peper en paneermeel. Plaats hier en daar een klontje boter en laat dit gerecht in den oven gaar worden. KAASKOEKJES. 1 dl. water, een snuifje zout, 50 gr. boter, 50 gr. bloem, 2 eieren. 50 gr. geraspte oude kaas, frituurvet. Breng het water met het zout en de boter aan de kook. Strooi er roerende de bloem doorheen en blijf roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Klop er vervolgens van het vuur één voor één de eieren doorheen, en roer ten slotte de geraspte kaas door het deeg. Maak flink wat frituurvet in een ijzeren pannetje zoo heet tot het begint te dampen. Vorm met twee kleine lepeltjes heel kleine balletjes van het deeg en laat ze in het kokende vet vallen. Bak de koekjes vlug bruin en gaar en laat ze goed op grauw papier uitdruipen en geheel bekoelen. Men kan ze dan in papieren vakjes steken. KAASTRUFFELS. 50 gr. geraspte oude kaas. 50 gr. geraspt roggebrood. De geraspte kaas wordt in een pannetje gedaan en men laat ze op een zacht vuurtje smelten. Roer er het geraspte roggebrood doorheen en vorm van dit mengsel kleine balletjes ter grootte van truf fels. Wentel de kaastruffels, door een weinig geraspt roggebrood en leg ze in papieren vakjes. KAASNOOTJES. 4 sneetjes roggebrood, 4 plakjes oude vette kaas, 25 gram boter, 50 gr. geraspte oude kaas, wat zout en peper. Smelt de boter en vermeng ze met de geraspte oude kaas en wat zout en peper. Bestrijk de sneetjes rogge brood heel dun met een weinig van dit mengsel en be leg ze voor de helft met de sneetjes kaas. Roer de rest van het. mengsel tot het volkomen koud en stijf is. Ver deel de sneetjes roggebrood, die van korstjes ontdaan, zijn, in kleine vierkantjes, steek van het boter en kaas mengsel met een in koud water gedompeld theelepeltje amandelvormige figuurtjes en leg deze boven op de vier kantjes. Hoe gaat men te werk Nu het winter is. is het zeer gezellig bij een lekker vuurtje te zitten. Vooral wanneer het buiten koud en vochtig is Heerlijk is het voor den man zijn avondblad te lezen bij een warme kachel. Ook voor de vrouw, die haar herstelwerk doet. Maar ook die kachel moet haar dagelijksche beurt krijgen. Dit dagelijksch onderhoud bestaat hierin, dat men de asch uit den aschbak en ook uit den rooster verwij dert. Bij het uitnemen is het aan te raden, rondom de kachel eenige oude kranten te leggen, zoodat het overige van den vloer of van het tapijt niet bevuild wordt. Dit gebeurt vóór het dagelijksch opnemen van de plaats. Maar willen we nu onze kachel eens grondig kui- schen Ziehier een goede werkwijze Laat eerst en vooral uw kachel goed koud worden. Haal dan de asch uit den rooster. Met een borstel va gen we den binnenwand mooi en daarbij ook den roos ter. Daarna ledigen we den aschbak en vegen den haard beneden geheel schoon. Verwijder alsdan de kranten, zonder echter heel veel stof te maken. Hierna nu den buitenkant De lak of emaillaag nemen we af met spons, water en azijn. Daardoor worden de vlekken verwijderd. Als het noodig mocht schijnen, dan behandelt men de vlekken met een speciaal schuurmid del. Spoel echter rap met water waarin een scheutje azijn, om alle vet te verwijderen. Met een zeemvel dro gen we het émail zorgvuldig af en laten den haard ge heel droog. De micaruitjes en glimmende metalen krij gen een afzonderlijke bewerking. Mica is gemakkelijk te reinigen met een doekje met een weinig spiritus. We wrijven het daarna met een zachten doek op. De banden langs de mica-deurtjes zijn gewoonlijk van nikkel of verchroomd metaal. Nikkel nemen we af met een papje van spiritus en krijt en polijsten het daarna met een wollen doekje. Verchroomd metaal wordt enkel afgewasschen met spons en zeemleer. Ten slotte wordt alle email of lak bedekt met een laag was en goed gewreven met een Wollen doek. De aschbak en vulopening worden gepotlood en ge wreven met een zachten doek. Door deze reiniging kunt ge veel zuiniger stoken en uw kachel zal gemakkelijker branden. Handenverzorging na de wasch. Na de wasch ver- toonen de handen dikwijls sporen van het onmisbare heet water, ze zijn dan gezwollen en rimpelig. Giet dan enkele druppels azijn in de handpalmen en wrijft flink uw handen daarmede. De sporen zullen spoedig ver dwijnen. Vochtige kast. Is uw kas vochtig, hang dan een paar stukken kamfer erin. Dat trekt alle vochtigheid op. Natuurlijk worden de stukken van tijd tot tijd ver nieuwd. Herstellen van ondergoed. In ondergoed van brei- weefsel (indémaillable) komen gemakkelijk haperingen. Dat kan verholpen worden door er met groote losse steken, kant overheen te naaien. Als men in indémail lable ondergoed zoompjes moet naaien, moet men dat volstrekt met de hand doen en nog met een zeer lossen naad. De naden moeten kunnen mede rekken. Ondergoed in breiwerk verslijt het eerst aan den hals. Dat kan men verhelpen door het versleten stuk af te snijden en een nieuw bovenstuk aan te breien. Van een broek is het meestal aan den glijboord van het elastiek. Doe dan de naden los. Trek de bovenste gedeelten uit en herbrei met dubbele wol. Dat zal den broek steviger en meer elastiek maken. Schoonmaak van bevuilde regenmantels. Gabardines en andere regenmantels, bestaande uit stof of ondoordringbaar doek, worden als volgt be handeld Laat den mantel gedurende een half uur weekén in koud regenwater, waarin een handvol zout is opgelost. Duw hem daarna lichtjes uit en leg hem plat open op de tafel. Schuur hem nu met een zachten borstel en een zeepsopje van witte zeep, in de richting van de dra den. Spoel alsdan in overtollig water en laat verlekken en drogen op een kapstok. Na het drogen mag men hem strijken met een warm ijzer, al goed persend. Regenmantels met gummi langs den binnenkant wor den niet geweekt. Leg ze open op een tafel en maak den kant van het weefsel nat met een doek. Schuur alsdan met zachten borstel en een zeepsop van gewone huishoudzeep. Dan spoelen met behulp van borstel en klaar water. Overwrijf nu met een vochtigen doek en laat drogen op een kapstok. Geoliede, doorschijnende regenjassen worden gemak kelijk gereinigd. Het volstaat de vlekken te verwijderen en ze af te wasschen met een natten doek. Ontvlek nooit regenmantels met benzine, want benzine lost caoutchouc op. Hang nooit een regenjas te drogen bij het vuur. De gummi verspreidt dan een onaange namen geur en verhardt bij het rap drogen, wat dan als gevolg heeft dat ze gemakkelijk pelt. De slaap is de toestand van rust. Het is los zijn van alle werk en een rusten van de hersenen. Slaap is noo dig, voor iederen mensch, om nieuwe lichaamskrachten bij te brengen, om zijn dagelijksche werkzaamheden te verrichten. Een gezonde en rustige slaap brengt ons ontspanning. Menschen. die moeilijk slapen en dikwijls halve nachten slapeloos zijn, kunnen moeilijker hun dagtaak volbrengen. Ze staan niet verkwikt op. Ook ge beurt zooiets wanneer men gebruik maakt van allerlei min of meer verdoovende middelen. Men moet lichaam en geest tot natuurlijk rusten gewennen en hierdoor tot slapen te komen. Men vermijde 's avonds alle inspanning en opwinding. Het lezen van opwindende boeken moet vermeden wor den. Slapeloosheid is meestal een ziekteverschijnsel, maar kan ook veroorzaakt worden door opwinding, door sterke gemoedsbeweging, verdriet en zorgen. In de avonduren moet men alle opwinding trachten te vermijden. De maag mag ook niet overlast worden. Men vermijde alle zware spijzen en ook thee en koffie. Overmatig rooken kan ook slapeloosheid veroorzaken. Wanneer men, vóór het naar bed gaan, warme voetba den neemt, kan dat het slapen gemakkelijker maken. Een onrustige slaap bewijst dat de hersenwerking niet volkomen in rust is, waardoor droomen ontstaan Personen, die flauw zijn van gestel, zijn veel meer dan anderen aan droomen en zelfs aan nachtmerries bloot gesteld. Zenuwzwakke kinderen en soms wel ouderen lijden dikwijls aan slaapwandelen. Dat kan gevaarlijk worden, daar het dikwijls gepaard gaat met een klim partij. Dat moet dan met medische hulp verbeterd wor den. UIT DE PROGRAMMA'S of «GIJ KUNT 'T TOCH NIET MEENEMEN (Vous ne l'emporterez pas avec vous). De maker van deze film is Frank Capra en dat zegt reeds heel veel, want wie zijn andere meesterstukken, Mr. Deeds en Verloren Horizonnen zag, weet dat deze filmer een der beste Amerikaansche regisseurs is. Zoowel in zijn vorige films als in God schept den Dag... toont Capra ons dat hij een spottende men- schenkenner en een scherp opmerker is. Hij laat ons weer een caste uit de Amerikaansche maatschappij zien, waarmee hij den spot drijft en dat met een humor en een optimisme waardoor de cinemaganger zich zelf luchtig en opgewekt gaat voelen. Deze film zit vol frissche en leuke tooneelen. alles is heel vinnig voorgesteld. En ondanks al dat lustige is deze prent toch somtijds zoo diep-menschelijk ontroe rend. Dit wordt vooral opgewekt door de filosofische opmerkingen van een der hoofd-personnages uit dit stuk. Het doel van Frank Capra met deze film was, twee verschillende levensopvattingen tegenover elkaar te plaatsen en ze in botsing te laten komen. Hij is daar dan ook ten volle in geslaagd, maar dankt dit slagen ook wel een weinig aan zijn medewerker en dialoog- schrijver R. Riskin. die ook het dialoog schreef voor Mr Deeds» en «Verloren Horizonnen». Langs den eenen kant staat een oud-zakenman en filosoof (Lionel Barrymore), die zijn huis voor iedereen openzet en waar ze allemaal doen wat in hun zin komt. Rijk zijn de lui niet, maar elk trekt zijn plan. Langs den anderen kant hebben we een wapenma gnaat, die aan niets anders denkt dan aan fortuin en stand, terwijl zijn vrouw ook al niet veel beter is. De verwikkelingen worden dan veroorzaakt door het feit dat de zoon van den multi-millionnair verliefd wordt op de kleindochter van den oud zakenman. Alles ver loopt echter op geestige wijze en komt op zijn pootjes terecht. De vertolking van deze opgewekte film is zonder uit zondering volmaakt. De hoofdrollen zijn in handen van Lionel Barrymore, Jeane Arthur, James Stewart, Ed ward Armild. Misha Auer, Mary Forbes. Donald Neek, enz. Een stuk dat men moet zien en dat ons leert met het noodlot te spotten in plaats van er onder gebukt te gaan! (Ma Soeur de Lait). Jean Boyer miek en verwezenlijkte deze Fransche film. Het is een prent in het genre van Les Femmes Col- lantes ook met Henry Garat, en beoogt niets anders dan den toeschouwer een anderhalf uur pret te be zorgen. Er wordt dan ook heel wat gelachen bij de pro jectie van deze film, die vol zit met Fransche humor en lustigheden. Men maakt er kennis met den verleider Henry Garat, en den goedhartigen, altijd pech hebbenden Lucien Baroux. Meg Lemonnier is het jonge meisje, terwijl er daar dan nog een rare juffer heel wat verwikkelingen brengt en domme streken uithaalt. Deze verschijning is werkelijk koddig en alleen het zien ervan doet den toe schouwer reeds lachen. Dit zijn zoowat de bijzonderste personnages uit deze prent. Ze zijn allen goed getypeerd, maar in het bij zonder valt Lucien Baroux te vermelden. Die is werke lijk prachtig en herinnert onwillekeurig aan Biscot, met dit verschil echter dat hij niet den sukkelaar uit beeldt. maar meer den pech hebbenden man die zich op alle soort van manieren uit den slag' probeert te trekken. Hij verwekt een prettige stemming bij den toeschou wer, die hem in alle omstandigheden sympathiek vindt. Ook Alerme kan afzonderlijk vermeld worden voor zijn zuivere mimiek. Een lustige Vaudeville die ons in den huidigen tijd heel welkom is

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10