Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Het bovenbrengen van den ondergrond van 3 tot 9 December 1939 Zondag 3 December :Franciscus-Xaverius Maandag 4 December Petrus Chrysologus. Barbara, Hortensia. Dinsdag 5 December: Sabbas, Crispina. Woensdag 6 DecemberNicolaas, Leontina Donderdag 7 DecemberAmbrosius, Eutropius. Vrijdag 8 DecemberGodevaar. Zaterdag 9 December Leocadia. Gorgonia 3 December1<' Zondag van den Advent. 4 December De mijnwerkers, de pompiers en de ar tilleriemannen vieren hun patrones Sinte Barbara. 6 DecemberSint Niklaas, de groote kindervriend, brengt voor de jeugd lekkernij en speelgoed mede. 8 December Onbevlekte Ontvangenis van de Heilige Maagd Maria Zondag 3 December Maandag 4 December Dinsdag 5 December Woensdag 6 December Donderdag 7 December Vrijdag 8 December Zaterdag 9 December Opgang Ondergang Zondag 3 December 23 u. 31 11 u.. 45 Maandag 4 December 12 u. 13 Dinsdag 5 December 0 u. 46 12 u. 40 Woensdag 6 December 2 U. 02 13 tl. 09 Donderdag 7 December 3 u. 18 13 u. 39 Vrijdag 8 December 4 u. 30 14 u. 15 Zaterdag 9 December 5- u 40 14 u. 55 Laatste kwartier 3 December te 20 u. 40. Nieuwe maan 10 December te 21 u. 45. Eerste kwartier18 December te 21 u. 04 Volle maan26 December te 11 u. 28. 3 DECEMBER 1381. Overlijden van den grootsten Nederlandschen mysticus Jan van Ruysbroeck, die in 1294 geboren werd te Ruisbroek, in Brabant. Hij werd priester gewijd in 1317 en kapelaan benoemd aan St Goedele te Brussel, waar hij onder andere de ketterin Bloemardine be streed. Hij trok zich in 1343 met eeniga vrienden in een kluis te Groenendaal terug en stichtte er een Augustij nenklooster, waar hij als prior stierf. Zijn hoofdwerk is Het sieraad der geestelijke bruiloftZijn werken oefenden grooten invloed op het godsdienstig leven te onzent en werden in verschillende talen overgezet. 1592. - Farnese Alexander, hertog van Parma, leverde slag tegen den Franschen koning Hendrik IV, die met de protestanten meêheulde Hij dwingt hem Rouaan te ontzetten, doch wordt zelf, tijdens den laatsten veldslag, doodelijk gewond en sterft. 1688. Lodewijk XIV verklaart Holland den oorlog. 1800. De Fransche generaal Jean Moreau verslaat de Oostenrijkers te Hohenlinden. 1812. Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen romanschrijver Hendrik Conscience, zoon van een Fran schen oud marinesoldaat. Als ziekelijke knaap leerde hij van zijn moeder, die hem oude Antwerpsche verha len vertelde, de taal waarin hij later schrijven zou. Aan vankelijk opgeleid tot onderwijzer, trad hij in 1830 als vrijwilliger in dienst. In 1836 tot het burgerlijk leven te ruggekeerd, sloot hij zich bij de Vlaamsche beweging en besteedde al zijn krachten om van een Fransch rijmelaar, die hij was, een Vlaamsch volksschrijver te worden. Een tijd lang moest hij als vertaler bij het pro vinciaal bestuur, later als helper in een bloemkweeke- rij, zijn brood verdienen. In 1841 werd hij tot griffier der kunstacademie te Antwerpen benoemd, maar moest om reden van zijn vlaamschgezindheid ontslag nemen. In 1857 werd hij arrondissementscommissaris te Kortrijk, in 1868 conservator der koninklijke musea te Brussel, waar hij den 10 September 1883 stierf. Conscience schreef meer dan 100 werken. Zijn eersteling Het Wonderjaar» (1837) was de eerste Vlaamsche roman in België geschreven. De leeuw van Vlaanderen het meesterwerk der ontluikende Vlaamsche letterkunde, is in alle Europeesche talen overgezet. Niet in het uit beelden van het verleden, maar in zijn tafereelen uit het leven van de plattelandsbevolking, gevoelig en geïdealiseerd geschetst, ligt Conscience's kracht. Al is zijn stijl soms opgeschroefd, al ontaardt het gevoel wel eens tot naïveteit, en laat de zuiverheid van taal vaak te wenschen over, hem blijft toch de groote .verdienste zijn volk te hebben leeren lezen. Hij kreeg te Antwer pen zijn standbeeld terwijl hij nog in leven was. 1851. Boudin wordt te Parijs, op de barricade van St Marguerite, gedood als verdediger van de Republiek. 1865. Overlijden te Parijs van J. M. Quérard. Ge boren in 1797. Schreef o. m Dictionnaire des Pseudo- nymes 1937. Overlijden van den Belgischen oud-minister Poullet. 4 DECEMBER 1402. Oprichting van den eersten schouwburg te Parijs. Charles VI laat de Confrères de la Passion toe zich te vestigen in het Hötel de la Trinité 1642. Overlijden van den Franschen staatsman Armand-Jean du Plessis, hertog van Richelieu. Hij werd in 1585 te Parijs geboren, in 1622 tot kardinaal be noemd. en in 1624 was hij minister onder Lodewijk XIII. Door de politieke macht der Hagenoten, wien hij in 1628 La Roebelle ontnam, en het verzet van den adel te breken, bereidde hij het koninklijk absolutisme voor, en door zijn deelneming sinds 1635 aan den Dertigjari gen oorlog, het overwicht van Frankrijk in Europa. Hij begunstigde kunsten en letteren en stichtte o. m. de FranSche Academie in 1635. Hij overleed te Parijs in 1642. Zijn voornaamste diplomaat was de kapucijn Père Joseph. 1679. Overlijden te Harwich van den Engelschen wijsgeer en materialist Thomas Hobbes, de grondlegger van het sensualisme. Geboren in 1588. Hij schreef o. m. De menschelijke natuur 1808. De Franschen trekken Madrid binnen. 1832. Spijts de Belgen het Verdrag der 24 Artike len hadden onderteekend, waardoor zij aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moesten afstaan, alsook 8.400.000 gulden tot delging van de Hollandsche schuld, toch weigerde Willem de citadel van Antwerpen te ontzetten, ook toen hij daartoe bevel kreeg van Frankrijk en Engeland. Doch toen kwamen Frankrijk en Engeland gewapenderhand tusschen, en na 19 dagen bestorming moesten de Hollanders zich overgeven Al len, 5,000 man, werden in ballingschap naar Frankrijk meêgevoerd. Eerst een jaar later, toen de Schelde voor België heropend werd, kwamen zij vrij. De vrede tus schen België en Holland werd eerst in 1839 voor goed gesloten. 1882. Overlijden van den physioloog von Bischof. die belangrijke werken leverde over de physiologie der zoogdieren 1904. Overlijden te Antwerpen van Emmanuel Ros- seels,- dichter en tooneelschrijver. Geboren op 11 Juli 1818. 1935. De Italiaansche schrijver Luigi Pirandello offert zijn Nobelprijsmedaille aan den smeltkroes, ten voordeele van de Italiaansche overweldiging van Abes- sinië. 5 DECEMBER 1384. Te Doornijk heeft een onderhandeling plaats tusschen Filip den Stoute met zijn gemalin en twaalf Gentsche afgevaardigden. Filip wilde, om tot oprechte overeenkomst te geraken, dat de Gentenaars, naar het gebruik van dien tijd, den knieval deden en vergiffenis vroegen. Maar de fiere Gentenaars wilden zich daartoe niet vernederen. De hertog was daarover vertoornd en men zou in ruzie scheiden, toen de hertogin van Bra bant en Margareta van Male zich op de knieën wier pen en barmhartigheid voor de Vlamingen afsmeekten. Filip kon aan deze tranen niet weerstaan en hij schonk den vrede aan de Gentenaren. 1789. Einde van den Boerenkrijg. Na een hardnek kig strijden moesten de Boeren uit Hasselt vluchten. De Franschen achtervolgden ze en schoten allen dood die een blauwen kiel droegen. Ruim zeven honderd lijken werden op den grond gevonden. Daarmede was de Boe renkrijg uitgestreden en bleven de Franschen meester. 1815. Zegerijke terugkomst te Antwerpen van de kunstschatten, welke tijdens de Fransche revolutie in 1794 naar Parijs ontvoerd werden. 1870. Overlijden van den Franschen romanschrijver Vader Alexander Dumas. Hij werd in 1803 te Parijs ge boren, alwaar hij ook stierf. Hij schreef o. a. het drama Henri III et sa cour» (1829) en de historische romans Les trois Mousquetaires Vingt ans après «Monte Christo 1881. Overlijden te Londen van Thomas Carlyle, Engelsch geschiedkundige, die in 1795 geboren werd. De Fransche omwenteling is een van zijn hoofdwer ken. 1910. Dood van Robert van Orleans, hertog van Chartres. 1923. Overlijden te Parijs van den Franschen schrijver Maurice Barrès, die in 1862 geboren werd. Zijn voornaamste werken zijnLe jardin de Bénérice Amori et dolori sacrum Colette Baudoche», Le GrecoLa Colline inspirée«La grande pitié des églises de France». 1936. Overlijden van den Italiaanschen schrijver Luigi Pirandello, die in 1934 den Nobelprijs voor letter kunde bekwam. Hij maakte vooral naam met zijn twee bijzonderste tooneelstukken Zes personnages op zoek naar een auteur en Henri IV 6 DECEMBER 1808. Geboorte te Heerlen (Limburg) van dichter Jan-Michiel Dautzenberg. Overleden den 4 Februari 1869 te Elsene, waar hij o a. onderwijzer was. Hij legde zich vooral toe op den kunstigen vorm, dien hij aan verschillende talen ontleende Hij schreef twee dicht bundels (1850 en 1869) en richtte het tijdschrift De Toekomstop. 1850. Eerste voorstelling te Parijs van L'Enfant prodigue van Eugène Scribe. 1874. Overlijden te Parijs van den Vlaamschen kunstschilder Gustaaf Wappers, die den 23 Augustus 1803 te Antwerpen geboren werd. Hij was vriend van Hendrik Conscience en conservator aan het museum zijner geboortestad, schilderde romantische tafereelen o. a.Het offer van den Leidschen burgemeester van der Werf De Belgische Opstand 1882. Dood te Cannes van den Franschen socialist Louis Blanc, geboren te Madrid in 1811. Bij de tweede Fransche republiek in 1848 werd hij lid van het Voor- loopig Bewind. Hij richtte de nationale werkplaatsen op. 1883. Brand van het paleis der Natie te Brussel. 1891. Dood van Alphan, bestuurder van de buiten werken van Parijs. 1935. In Frankrijk verklaren de Croix du Feu zich bereid hun strijdorganisaties te ontbinden. 7 DECEMBER 1708. Nadat de bondgenooten de legerbenden van Lodewijk XIV te Oudenaarde verslagen hadden, liepen zij naar Rijsel dat op 7 December 1709 door hen inge nomen werd. Ook Gent en Brugge vielen in hun handen. 1815. De Fransche maarschalk Michel Ney, hertog van Elchingen, prins van de Moskowa, geboren in 1769, onderscheidde zich in den Russisch-Franschen oorlog, en werd in den 611 Coalitieoorlog in 1813 bij Dennewitz verslagen. In 1815 liep hij tot Napoleon over en streed met hem in den 7n Coalitieoorlog bij Quatrebras en Waterloo. Daarom werd hij op 7 December 1815 te Parijs in den tuin van het Luxembourg gefusilleerd. 1883. In de Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan de Gentsche hoogeschool worden Vlaamsche nor male afdeelingen ingericht. 8 DECEMBER 1792. Einde van de Fransche inpalming Dumou- riez kon met alle gemak de roemrijke prinselijke stad Luik innemen. Inderdaad, zij stond open voor hem de prins-bisschop was naar Dusseldorf gevlucht, zoodat het Fransche leger den 8n December zijn winterkwar tier te Aken mocht opslaan. Heropening, op papier, van de Scheldevaart. vol gens decreet der Conventie van 25 November. 1830. Overlijden van Benjamin Constant, publicist en romanschrijver. Geboren in 1767 te Lausanne. 1908. De Fransche Kamer stemt voor het hand haven van de doodstraf. 1919. De afgevaardigden van den Elzas keeren in de Fransche Kamer terug. 1935. De regeering Chapapietra in Spanje treedt af. Ophefmakende rede van Mussolini bij de opening der Kamer. 9 DECEMBER 1567. Afscheidsbrief van Margareta van Parma, aan de staten, na haar negenjarig bestuur. Na de ge welddaden der Beeldstormers, durfde de landvoogdes niet langer in de Nederlanden blijven, en zij vernam met groote vreugde dat haar broeder Filip II haar vraag tot vertrekken inwilligde. 1642. Séguier vervangt Richelieu te Parijs als be schermer der Fransche academie. 1832. Dood van M Jacquemont, geboren in 1801 te Parijs. Reiziger gelast met een zending in Indië. 1873. Ter dood veroordeeling, wegens landverraad, van den Franschen maarschalk Achille Bazaine. Hij werd geboren te Versailles in 1811. In den Fransch- Duitschen oorlog van 1870 moest hij te Metz capitulee- ren en werd daarom ter dood veroordeeld. Zijne straf wefd echter in 20 jaar vestingstraf omgezet. Hij wist te ontsnappen, woonde eenigen tijd te Brussel, later in Spanje waar hij in 1888 te Madrid overleed. 1884. In Frankrijk schaft een wet de 75 onafzet bare senatoren af, en wijzigt het kiezerskorps voor den Senaat. 1890. De Koningin-Weduwe Emma aanvaardt de regeering namens hare minderjarige dochter. Koningin Wilhelmina. De bovenlaag van den grond de bouwlaag is die laag, die jaarlijks omgeroerd en bemest wordt, en waarin de landbouwgewassen en moeskruiden ver bouwd worden. Onder de bouwlaag bevindt zich de ondergrond, die van dezelfde samenstelling als de bovenlaag, doch ook van verschillenden aard kan wezen. Wij weten dat de ondergrond den grootsten invloed uitoefent op de bouwlaag, en soms gedeeltelijk boven gehaald wordt, om de bouwlaag te verdikken. In dit artikel stellen wij ons niet voor de kwestie der verleeming limoneering van de zandgronden te bespreken. Wij wenschen alleenlijk te onderzoeken hoe de vruchtbaarheid der zandgronden, waarvan de on dergrond gevormd is uit zandoer. kan verbeterd worden. De zandgronden zijn de meest geschikte voor de groententeeltde centrums van moeshovenierderij wor den vrij algemeen in de zandgronden aangetroffen. Toch laten vele van die zandgronden in vruchtbaarheid te wenschen over, ja blijven voor de moeshovenierderij ongeschikt, omdat zij te nat zijn. De ondoordringbaar heid dier gronden spruit in menig geval voort uit de aanwezigheid van zandoer, op eene diepte van 25-50 cm. tot 1 m. Zandoer, schurft, rokke of tuf is eene versteende grondlaag, eene bank of plaat, die niet alleenlijk in de Kempen meest maar in alle zandgronden kan aangetroffen worden. Zandoer is eene harde, donker- bruingele laag, die gevormd wordt door fijne zandkor rels, welke aan elkander kleven door middel van orga nische bestanddeelen opgeloste humus en een weinig ijzer. De zandoer bestaat uit grijs of wit, verarmd zand, loodzand genaamd, dat, hoe dieper het in den grond zit, des te bruiner en donkerder van kleur wordt, en soms zeer hard is. Deze laag draagt den naam van koffielaaghet is de eigenlijke schurft, die op eene laag van geel zand rust. Het spreekt van zelf dat het water door deze met or ganische bestanddeelen en ijzer als gecementeerde grondlaag, niet kan doordringen gedurende den Win ter blijft het op die banken staan en in den Zomer kan het ondergrondsche water er niet doorheen opstijgen tot aan de oppervlakte, die dientengevolge meer van droogte lijdt dan andere gronden. Die oerbanken zijn zeer schadelijk voor den groei hoe meer oppervlakkig zij zitten, des te schadelijker zij zijn. Niet alleenlijk veroorzaken zij de, verzuring van de bouwlaag, maar beletten nog het doordringen van de wortelen der houtgewassen. Zulks bestatigt men alras hieraan, dat de kruin der boomen wegsterft. Een eerste middel van gezondmaking bestaat in het draineeren van dergelijke gronden. Men zal korte buizen gebruiken, en ze niet te diep leggen, 5 tot 8 m. In ijzerhoudende gronden verandert immers het ijzer van natuur en brengt eene zekere verstopping der buizen te weeg. Verders kan men den grond diep omwerken en de schurftlaag breken en minstens gedeeltelijk boven bren gen wanneer zij niet te diep zitzit zij zeer diep, dan is het noodzakelijk ze minstens gedeeltelijk boven te werpen en diepe grachten te gteken, ten einde de af watering te verzekeren en het indringen der lucht te begunstigen. Best is het de gansche laag schurft boven te brengen en in hoopen te zetten. Wanneer de rokke aan de lucht blootgesteld is, verbrokkelt zij en valt spoedig uiteen zij verliest haren schadelijken invloed en dient tot voedselzij bevat veel stikstof, koolstof, fosforzuur en potasch. Wanneer die schurftbrokken in hoopen gezet worden gemengd met kalk, wordt de verbrokkeling be spoedigd en de vruchtbaarmakende waarde er door ver hoogd. Dit vergruisd zandoer kan vervolgens over het veld of den akker uitgespreid worden, en staat met eene be mesting gelijk. Werd de grond tevens gedraineerd, 't zij met goede openlucht grachten, doch beter door buizen, men zal voor zeer vele jaren geenen last meer hebben met eene nieuwe vorming van schurftbanken. Wanneer boomen geplant worden in dergelijke gron den, is het volstrekt noodzakelijk de schurftlaag mins tens te breken eens met hunne wortelen daardoor he nen gedrongen, is de verdere vorming van het zandoer tot eene zekere maat verhinderd, en wordt de vorming van nieuwe banken tot eene zekere maat gedwarsboomd. Het spreekt van zelf dat gronden met zandoerbanken waarop boomen geplant worden, niet met buizen zullen gedraineerd worden. Tot verdere verklaring van het vraagstuk zeggen wij nog, dat zuiver zand geene opgeloste organische be standdeelen kan ophouden deze blijven hangen in de koffielaag, omdat de zandkorrels daar uiterst fijn zijn en het doorzijpelen van het water daar slechts uiterst langzaam kan plaatsgrijpen, zoodat de cementeering daar begunstigd wordt. De bovenlaag wordt maar altijd voort gewasschen, en de bewerktuigde stoffen zakken altijd dieper, dus verarmt de grond langs boven, en verrijkt langs onder. Bij gevolg, in tegenstelling met wat in andere gronden waar is, blijkt het in zandoergronden geraadzaam bij de omwerking den ondergrond boven te brengen en de bouwlaag onder te werken, ten einde eerstgenoemde laag aan den weldoenden invloed der lucht bloot te stellen, waardoor de meststoffen er in aanwezig weder om vrijkomen en door de planten zullen benuttigd wor den. Dit bovenbrengen der zandoer geschiedt het geraad- zaamst vóór den Winter. Opgang 7 u. 24 7 u. 25 7 u. 27 7 u. 28 7 u 29 7 u. 31 7 u. 32 Ondergang 15 u. 40 15 u 39 15 u. 39 15 u. 38 15 u. 38 15 u. 38 15 u. 37

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11