DE KEIZER fL VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 Voor de in Frankrijk geboren kinderen van Beigen Verhooging van den Broodprijs Cevonden en Verloren Voorwerpen VOOR ONZE SOLDATEN ALLERHANDE NIEUWS ONZE SCHEEPVAART HANDBOOGSCHISTINGEN Handbocgmaat&happi j Yper-Hoekje Burgerlijke Stand van Yper MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Een Fransch dekreet van den 19 October 1939, dat den 27 October in het Staatsblad opgenomen en den dag zelf zijner bekendmaking van kracht werd, heeft de termijnen gewijzigd binnen de welke de jongelingen die in Frankrijk geboren zijn uit Belgische ouders, de noodige verklaring moeten doen om, ingevolge de wetgeving op de nationaliteit, aan de Fransche nationaliteit te verzaken. Volgens de vroegere wet van 10 Oogst 1927 en de Fi ansch-Belgische overeenkomst van 12 Sep tember 1928 moest de verklaring van verzaking aan de Fransche nationaliteit gedaan worden bin nen het jaar dat op hunne meerderjarigheid volgt, 't zij dus tusschen hun 21' en 22' jaar. Nu echter is deze termijn veranderd en daarom zullen de jongelingen, die zich in dit geval bevinden, goed moeten toezien en tijdig moeten zorgen willen zij, zelfs na reeds hun dienstplicht in België ver vuld te hebben, later niet verplicht worden nog eens hun militairen dienst in Frankrijk te moe ten doen. Het hoogerbedoeld dekreet voorziet twee onder scheiden gevallen, namelijk de jongelingen gebo ren in Frankrijk uit Belgische ouders die beiden in België geboren zijn, en de jongelingen geboren in Frankrijk uit een vader in België geboren en een moeder in Frankrijk geboren. 1) De jongelingen geboren in Frankrijk uit ouders die beiden in België geboren zijn, ver werven de Fransche Nationaliteit zoo zij op 18- jarigen ouderdom in Frankrijk verblijven, ten ware zij binnen de drie maand, volgende op hun IS" verjaardag, aan de Fransche nationaliteit ver zaken. Zoo zij, op den datum van 27 October 1939, reeds meer dan 18 jaar doch minder dan 22 jaar oud zijn, moeten zij hun verklaring van verza king aan de Fransche nationaliteit doen binnen de drie maanden volgende op den 27 October 1939, 't zij dus uiterlijk tegen den 27 Januari 1940. Daar er twijfel kan oprijzen over de kwestie te weten zoo deze jongelingen ja dan neen in Frank rijk gehuisvest waren op den ouderdom van 18 jaar, wordt er, om alle betwisting te vermijden, aan deze jongelingen, die de Belgische nationa liteit willen behouden, aangeraden toch aan de Fransche nationaliteit te verzaken, zelfs wanneer zij op het tijdstip van hun 18e jaar buiten Frank rijk verbleven. 2) De jongelingen geboren in Frankrijk van een belgischen vader geboren in België en van een moeder geboren in Frankrijk, zijn vanaf hun ge boorte reeds als Franschman aanzien en moeten dus, zoo zij Belg willen blijven, aan de Fransche nationaliteit verzaken. Die verklaring van verza king aan de Fransche nationaliteit moet gedaan worden binnen de drie maanden na hun 18* jaar, of zoo zij nu reeds meer dan 18 en minder dan 22 jaar oud zijn, uiterlijk voor den 27 Januari 1940. De verklaring van verzaking geschiedt, voor de jongelingen die in Frankrijk gehuisvest zijn, voor den vrederechter van het kanton waar zij hun verblijfplaats hebben, terwijl de jongelingen die in België gehuisvest zijn, zich daarvoor wenden tot den Franschen consul in België van het ge bied waarvan zij afhangen, dit is voor de jonge lingen van Yper en omliggende, tot den Fran schen consul te Gent, 62. Kasteellaan. Gezien den weinigen tijd die hen overblijft om de noodige stukken te verzamelen, zullen de be langhebbenden goed doen onmiddellijk de noo dige stappen aan te wenden om zich in tijds in regel te stellen, want wie dit verzuimt stelt zich later aan groote moeilijkheden bloot. Onder alle leden en niet-leden van den Bak- kersbond is er besloten geweest een verhoogden broodprijs vast te stellen, die zal toegepast wor den vanaf Maandag aanstaande, 4" dezer. Werden ten politiebureele aangegeven: Gevonden. Donderdag 23 November 1939. door M. Hoyles Georges. StNiklaasstraat, een zwengel voor auto. Zaterdag 25, door M. Vandepitte Jean. Elverdinghe- straat. een paar lederen manshandschoenen. Zondag 26, door M* Vancraynest Flavie, Boesinghe- straat. een wollen sjerp. Maandag 27. door M. Vienne Leon. Poperinghesteen- weg. een rechter lederen dameshandschoen. Door M. De Byser Gabriel, Deken Delaerestraat, een riem voor draagstaan van rijwiel. Dinsdag 28, door M. Vanbeselaere André, Poperin- ghestraat. een kinderschoentje en een dameshoed. Woensdag 29. door M. D'Haene Eugène, Esplanade, een geldbeugeltje een weinig kleingeld inhoudende. Donderdag 30. door Mejuffers Coffyn Agnès en Deven Mariette. een geldbeugel een zekere som bevattende. Verloren. Vrijdag 24 November, door M. Hoflack Henri. Meenenstraat, een riem in zwarte stof voor dameskleed. Dingdag 28. door M. Louf Valère. Boterstraat. een bril Door M. Demoor Achiel. Dickebuschsteenweg. een brum 'ederen manshandschoen, rechterhand. Door M. Van Braband Rogej-, Dickebuschsteenweg. een bruin lederen kinderhandschoen. Donderdag 30, door Mevr. Muiier Maurice. Hoorn werk. een kleine zwart lederen geldbeugel tnhoudende ongeveer 20 i 25 fr. Twee onbemiddelde soldaten van Yper, die thans ergens in België in een schier geheel over stroomde streek alle dagen de wacht moeten op trekken of veldwerken uitvoeren, doen beroep op onze tusschenkomst om zoo mogelijk elk aan een paar gummi-laarzen te geraken. Wij voldoen gaarne aan hun verzoek in de over tuiging dat hun oproep tot onze goedhartige le zers niet nutteloos zal gedaan worden. Wij houden de adressen dier twee Ypersche soldaten ter beschikking der personen die hen de gevraagde gummi-laarzen zouden willen opstu ren. Van harte dank bij voorbaat (Nrs 43 en 45). Vijf dagen verlof per maand Vanaf 1 December zullen de soldaten vijf dagen verlof, in éénmaal te nemen, per maand krijgen. Ir bijzondere gevallen nochtans kan dit verlof gesplitst worden. Het is ook toegelaten om de twee maanden tien dagen verlof te nemen. De officieren moeten hun maandelijksch verlof in twee maal nemen. YPER. Auto-ongeval. Dinsdag laatst, rond 11 u. voormiddag, kwam de Heer Robert Vanderschelden, van Yper. met zijn auto langs den Waastensteenweg huiswaarts gereden, toen hij plots bij het oversteken van den overweg der spoorlijn Yper-Kortrijk, een schok gewaar werd. Eer hij zich ervan vergewiste dat het zijn stuur was dat gebroken was en vooraleer hij erin slaagde ziin auto stil te leggen, was deze reeds naar links gereden en botste met geweld tegen den betonnen afsluitingsmuur van den hof der woning, bewoond door M. Dewulf Georges en gelegen op den hoek van den Kemmelsteenweg. De muur werd op een lengte van een viertal meter ingedrukt en ook een rijwiel, dat zich daar juist tegen den muur hevond en aan M. Deboutte Leo pold. van Gheluvelt. toebehoorde, werd buiten gebruik gesteld. Het ongeval veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken, doch de auto van M. Vanderschelden liep ook nog al eenige schade op. Laffe schurkenstreek. Donderdag avond, rond 10 u. 45, hoorden de van dienst zijnde politieagenten, juist op het oogenblik dat zij zich nabij den Vijfhoek bevonden, glas rinkelen in de Boterstraat en een onge val of een twist vermoedende, spoedden zij zich ter plaats. Tot hun verwondering echter zagen zij weldra drie personen die langs de Vischmarkt wegvluchtten en, na in 't voorbij loopen bestatigd te hebben dat de groote spiegelruit der uitstalling van de beenhouwerij Des- camps-Vanraes, in de Boterstraat, stukgeslagen was, zetten de twee politieagenten de vluchtelingen achterna en slaagden erin ze spoedig te achterhalen en naar het politiebureel te leiden. De opgeleide personen beweer den niets van de gebroken ruit te weten, doch een hunner, de 27 jarige D. L.. van Merckem, die eenigszins onder den invloed van den drank was, kon spoedig en zulks niettegenstaande hij loochende vereenzelvigd worden als zijnde de persoon die de ruit der beenhou werij Descamps had ingeslagen. De kerel had, omdat hij de deur der beenhouwerij op slot gevonden had, met zijn voet de groote spiegel ruit ingestampt en was dan met zijn gezellen op de vlucht geslagen. De anderen werden aanstonds vrijgelaten, doch D. L. werd in den amigo opgesloten tot 's anderdaags en na onderhoor werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. POPERINGHE.Onrustwekkende verdwijning. Zaterdag morgen, rond 4 u., heeft, naar hetgeen nadien vernomen werd. de 66 jarige Evarist Houvenaghel, die reeds eenigen tijd ziekelijk was, in nachtgewaad zijne woonst in de Veurnestraat verlaten. De politie werd hiervan verwittigd en deed de noodige opzoekingen. Dinsdag namiddag werd zijn lijk uit het water der Vleterbeek, nabij de Reeke, op het grondgebied van Oostvleteren, gehaald. WERVICK. Aanrijding. Op de wijk Nachte gaal is vrouw Jules Vande Wattyne met haar rijwiel op een motorijder gebotst en vervolgens tegen een daav stilstaande auto gevallen, met het gevolg dat zi] het neusbeen gebroken werd en nog verschillende andere kwetsuren opliep. WESTROOSEBEKE. Maandag namiddag cntving de kazerne alhier het vereerend bezoek van Z. M. den Koning, die vergezeld was van generaal Van Overstrae- ten. De koning bezocht de afdeeling van de vernietiging' van mijnen en munitie en werd er ontvangen door com mandant Samyn, die den hoogen bezoeker breedvoerig uitleg verschafte over de manier waarop de ontplof- fingstuigen onschadelijk gemaakt worden. De koning bezocht ten slotte nog het vernielingskamp in het bosch van Houthulst. MOORSLEDE. De genaamde Alberic Vandecas- teele is met zijn rijwiel tegen de auto van A. V., uit Beitem, gereden en werd in zijn val nogal ernstig ver wond. GHELUVELT. Erg verkeersongeval. Dinsdag middag kwam de 27 jarige Georges Huysentruyt. bier handelaar, wonende te Yper, met zijn autocamionnette en vergezeld van zijne vrouw en dochtertje, van uit de richting van Yper naar Gheluvelt gereden. Gekomen op de dorpplaats wilde hij even stilhouden vóór de her berg De Slachterwaar zijn schoonouders wonen, en stak hiervoor, na zijn aanwijzingssignaal te hebben doen werken, de baan naar links over, doch werd op hetzelfde oogenblik langs achter aangereden door een anderen autovrachtwagen, toebehoorende aan P. Van Halst en zoon, slachters te Wevelghem, die hem volgde en hem waarschijnlijk dubbelen wilde en waarvan de voerder het verwittigingsteeken van den vóór hem rij denden wagen niet had opgemerkt. Daar de aangere den camionnette nog slechts heel traagjes voort reed, kantelde ze, tengevolge van den hevigen schok, op de rechterzijde om. Dadelijk kwamen ooggetuigen toege sneld en trokken het linker portier van de omgevallen auto open, waaruit de voerder nog op eigen krachten het eerst te voorschijn kwam en daarna zelfs nog zijn kindje uit de handen zijner vrouw opnam. Ook deze laatste verliet spoedig de auto. Vrouw en kind hadden gelukkiglijk niet het minste letsel opgeloopen, en ook de voerder Huysentruyt scheen niet gekwetst, doch nau welijks was hij de woning zijner schoonouders binnen getreden of hij gevoelde er zich onwel en hij viel her haalde malen in bezwijming. De Heer Dokter Defevere, van Becelaere, werd aanstonds ontboden en bracht het slachtoffer naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper, waar men een schedelbreuk vaststelde. Door het ge weld der aanrijding was Huysentruyt, die het stuur in handen had, van zijn zitplaats opgetild geworden en had alzoo met het hoofd tegen een ijzeren staaf van het koetswerk gestuikt, waardoor hem de noodlottige won- d'.> veroorzaakt werd. Zijn toestand is echter bevredi gend en men hoopt dat het ongeval geen noodlottige gevolgen zal hebben. De veldwachter Van Oudendycke deed het noodige onderzoek ter plaats. Beide voertuigen werden bescha digd. BINNENGEVAREN Vrijdag 24 November 1939, de «Yolanda (schipper De Backer) met 210 ton meststoffen voor M. Talpe, Kortrijk. Zaterdag 25, de Dieudonné II (schipper De Smet) met 37 ton turf voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Dinsdag 28, de Pierre(schipper Cooyman) met 206 ton kolen voor M. De Geest, leperde «Elza», (schipper Vancauwenberghe) met 37 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 29, de «Trouille (schipper Pauwels) met 160 ton graan voor M. Vandeputte, leper. WEGGEVAREN Dinsdag 28, de Pemar(schipper Muys) met 235 ton beeten voor Moerbeke de Manhattan», (schipper Deprez) met 221 ton oud ijzer, verz. door M. Hoflack. leper. Donderdag 30, de «P. E. M.», (schipper De Bock) met 145 ton beeten voor Moerbekede Elza (schipper Vancauwenberghe) met 34 ton beurtgoed voor ver scheidenen. Waterhoogte: toestand normaal. LIGGENDE PERS ZONDAG 3 DECEMBER 1939 Om 2 1 uurGELUVELD, ter herberg Café du Cha teau bij Henri LansensOppervogel 80 fr.Twee zijdvogels, elk 40' fr.Twee kallen, elk 20 fr. en 36 vo gels van 15 fr. voor 50 schutters. Inleg 17 fr. Boven de 50 schutters alle tweetal een primé van 20 fr. en een vogel van 15 fr. MAANDAG 4 DECEMBER 1939 Om 5 i uur stipt, in de verwarmde zaal der herberg «Au Saumon», VRIENDENSCHIETING. Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld. Eiken Maandag om 5 J uur stipt, in de Saumon en eiken Zaterdag om 6 uur, in de Zon, VRIENDENSCHIE TING. van den 25 November tot den I December 1939 GeboortenLanssens Bernard. Recollettenpoort, 5, Capucienenstraat, 74. Hollevoet Marina, Recolletten poort, 5, Yperleestraat, 2. Pollée Marie-Jeanne, Re collettenpoort, 5, Diksmuidesteenweg, 2. Van Wan- zeele Paul, Recollettenpoort, 5, van Brugge. Vanden- broucke Daniel, Recollettenpoort, 5, van Wytschate. Becquaert Daniel, Recollettenpoort, 5, van Houtem bij Komen. Depinois Cecilia, M. Haiglaan, 56, van Woes- ten Van Wassenhove Marie-Andrée, Maloulaan, 16. Vandamme Cecile, Recollettenpoort, 5, van Dikke- busch. Vandenkerkhove Jenny. Recollettenpoort, 5, Zonnebekesteenweg, 30b. Staessen Monique. Recol lettenpoort. 5, Bruggesteenweg, 66. HuwelijkenWyffels Joseph, landbouwwerkman, te Boezinge en Devos Suzanne, fabriekwerkster, te Yper. Caesemaecker Florent, fabriekwerker, en Dehaerne Maria, beiden te Yper. Vandelanoite Florice. planter, te Elverdinge en Wildemeersch Alice, z. b.. te Yper. Schols Jan, metaalbewerker, en Hoornaert Maria, z. b., beiden tc Yper. OverlijdenSjnaeve Pha/aïlde, 63 j., kloosterlinge, van Watou. Huwelijksbeloften Georgius Deschuytter, bakker, te Stavele, en Paula Vangryspeere, werkvrouw, te Yper. - Maurice Vanhecke. handelaar, te Koekelare. en Ade- lina Valentin, z. b., te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16