20 Jaar, N' 36 2 December 1939 20' Année, N 36 2 Décembre 1939 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Federatie der Gefeisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres ONZE ABONNEMENTSPRIJS VOOR DE NIEUWE ABONNÉS YPERSCHE SOLIDARITEIT DE VERPLAATSING DER STELPLAATS VAN YPER HET VPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Réaaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés iinpiwn>iPinnnnn>inniiiii O De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 10 December 1939, om 14 u. 30, in het Hotel Continental Statiestraat, te YPER. DAGORDE Overzicht van den toestand. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper. La prochaine réunion mensuelle, des Délëgués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 10 Décembre 1939, a 14 h. 30 en 1' Hotel Conti nental Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR Examen de la situation. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. Niettegenstaande den aanzienlijken op slag van het gazetpapier, opslag die in ver houding veel hooger is dan voor de meeste andere waren, hebben wij besloten onzen abonnementsprijs voor het jaar 1940 op 21 FRANK TE BEHOUDEN. Onze lezers zullen toegeven dat wij in deze moeilijke omstandigheden (de helft van ons personeel en verscheidene mede werkers werden opgeroepen) een bijzon dere krachtinspanning gedaan hebben om ons blad zoo interessant en aktueel moge lijk te houden. Dit werd ons mogelijk ge maakt door de opoffering en toewijding van onze niet opgeroepen medewerkers en blij vend personeel. Wij durven van onze lezers verhopen dat zij deze zware krachtinspanning van allen, evenals deze nieuwe tegemoetkoming op den abonnementsprijs naar waarde zullen schat ten, en dat allen zonder onderscheid hun abonnement zullen hernieuwen en ons blad ook aan familie en vrienden zullen willen aanbevelen. Aan allen bij voorbaat hartelijk dank. DE UITGEVER. Voor de soldaten geven wij trimestrieele abonnementen voor 5 fr. te storten op post- checkrekening 46.173 van Dumortier, Yper. Wie een abonnement wenscht voor 1940, 't zij door het aan te vragen aan zijn ge wonen briefdrager of wie 21 fr. stort op postcheckrekening 46.173 van Dumortier te Yper, ontvangt ons blad KOSTELOOS van nu tot het einde 1939. mmmwwwhiikwwiiihiihuwwhhhhi1 De opbrengsten van de eerste maandelijksche om haling ten huize en van verscheidene liefdadige feesten hebben toegelaten aan de YPERSCHE SOLIDARITEITonmiddellijk haar menschlie- vend werk te beginnen. Menigvuldige aanvragen om steun te bekomen werden door het Comité onderzocht en de noodige hulp verleend aan on geveer 70 huisgezinnen. Verscheidene aanvragen om steun zijn nog in onderzoek. Daar de nood die te lenigen valt voortdurend zal bestaan zoolang er geen verbetering komt in de omstandigheden die wij thans beleven, is het hoogst noodzakelijk dat de «Ypersche Solidari teit regelmatig kunne beschikken over de noo dige gelden om haar goed werk zonder onderbre king te kunnen voortzetten. Daarom doet het Comité bij de bevolking een warmen oproep op dat de personen, die zich welwillend met de om halingen ten huize hebben gelast, steeds even wel mogen gekomen zijn bij hunne volgende bezoe ken. Het Comité neemt -deze gelegenheid- te baat om de bevolking van harte te bedanken voor hare milddadige tusschenkomst.en aan te zetten steeds haren geldelijken steun te willen verleenen ten bate der meest beproefde huisgezinnen onzer Stad, bijzonderlijk gedurende deze gure winter dagen. Het Comité zegt ook dank aan de verscheidene maatschappijen, inrichtingen en vereenigingen voor de liefdadige feesten welke zij tot heden hebben ingericht ten voordeele der Ypersche So lidariteit en die maken dat de tegemoetkomingen op eene breedere schaal hebben kunnen toege kend worden. Het Comité wakkert alle maat schappijen aan het hare te willen bijbrengen opdat het menschlievend doel dat de Ypersche Solidariteitzich heeft voorgesteld ten volle zou mogen bereikt worden. De inrichtingen, maatschappijen en vereeni gingen die tot heden hare medewerking ver leend hebben zijn de volgende Gebroeders Brus- sin Cinema Majestic De Maatschappij Willem TeilDe Bridge ClubCinema ColiseumDe Vuurkruisen 't Vlaamsch HuisDe Kaarters- maatschappij bij J. Ollevier DixmudestraatDe Duivenmaatschappijen Cinema Oud Yper. dat wij volledige gerustheid zullen hebben en ook de volle zekerheid dat men ons binnen twee, drie maanden niet zal ontnemen wat men ons nu toestaat, maar dat de stelplaats der motorrijtui gen hier definitief te Yper zal gevestigd blijven. Reeds vroeger hebben wij gezegd waarom de stelplaats van Yper naar Kortrijk niet mocht ver plaatst worden, gezien daaruit niet de minste be sparing kan voortvloeien. Hier immers bestaan de noodige loodsen om de rijtuigen te bergen, ter wijl te Kortrijk deze daar nog zullen moeten bij gebouwd worden, en hier te Yper beschikt men over voldoenden grond om de mazouttanks op te richten, terwijl men daarvoor te Kortrijk zal verplicht zijn kostelijke onteigeningen te doen. Er bestaat niet de minste reden om de vroeger ontworpen verplaatsing door te voeren, integen deel alles pleit ervoor om van Yper zelf een cen trum van lichte motorrijtuigen te maken. Wij bedanken onze mandatarissen en de Han delskamer van Yper voor den uitslag dien zij nu reeds hebben weten te bekomen en vragen hen voorts te willen ijveren voor de bepaalde instel ling alhier der locomotievenstelplaats, zooals zij hier steeds bestaan heeft en die aan tal van te Yper wonende huisgezinnen werk en broodwin ning verschaft. Toen wij hier vroeger, namelijk in Juni 11 over deze kwestie schreven, beweerden wij dat, al hoewel de verplaatsing van de stelplaats van Yper naar Kortrijk nog niet besloten was, de kwestie toch gesteld en de studie ervan reeds aan den gang was. Alhoewel men van hooger hand poogde onze bewering te logenstraffen en de waakzaamheid alsmede het wantrouwen der Yperlingen trachtte te verminderen door te ver klaren dat er in dien zin volstrekt niets besloten werd, blijkt thans hoe juist onze inlichtingen wa ren en hoe goed wij toen het opzet der Nationale Maatschappij van Spoorwegen, om nogmaals Yper te benadeeligen, hebben doorzien. Het antwoord, dat de Heeren mandatarissen, welke ten voordeele van deze kwestie zijn tus- schengekomen, van den Heer Marck, minister van Verkeerswezen, ontvingen, bevestigt geheel en gansch onze vroegere uiteenzetting en bekent openhartig dat men wel en goed van gedacht was de locomotievenstelpaats van Yper naar Kortrijk over te plaatsen. Tot staving hiervan deelen wij hier dit ministerieel antwoord mede Ministerie van Verkeerswezen Brussel, Kabinet 27 November 1939. Waarde Heer, Ingevolge uw tusschenkomst van 14" dezer heb ik niet nagelaten mij in betrekking te stellen met de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen betreffende de eventueele verplaat sing naar Kortrijk, van de locomotievenstelplaats van leper. De Nationale Maatschappij brengt mij ter kennis dat inderdaad de Dienst van het Materieel maatregelen had getroffen om in de stelplaats Kortrijk een centrum te vormen van lichte motor rijtuigen, en dat te dien einde agenten der stel plaats Kortrijk op de hoogte gesteld werden om die motorrijtuigen te bedienen. Sedertdien werd echter besloten aan de stel plaats leper de bediening toe te vertrouwen van al dé motorrijtuigen welke in aanmerking kunnen komen om door agenten van die stelplaats ge voerd te worden. Deze agenten zijn thans op de hoogte gesteld van hun nieuwen dienst en aldus worden sedert 20° dezer 2 lichte motorrijtuigen, bediend door 6 motorbestuurders, te leper in dienst gesteld. Te beginnen van heden wordt deze dienst uitgebreid tot 6 motorrijtuigen en 18 be stuurders. Uw dienstwillige, (get.) Marck. Dit schrijven bewijst eveneens welken goeden uitslag de eensgezinde en krachtdadige tusschen komst onzer mandatarissen heeft gehad, want het lijdt niet den minsten twijfel dat, zonder deze werking, de Nationale Maatschappij van Spoor wegen haar opzet zou doorgedreven hebben. Nu dat zij, dank aan de werking onzer parle mentairen en onzer Handelskamer, op haar eerste voornemen is teruggekeerd en op onze vraag een begin van voldoening geeft door reeds een klein aantal motorrijtuigen door het personeel der stel plaats van Yper te laten besturen, hopen wij dat zij weldra besluiten zal veel verder te gaan in haar inwilliging van hetgeen Yper vraagt, en hier ook de noodige mazouttanks zal bouwen en de vereischte inrichtingen voorzien opdat de mo torrijtuigen, niet alleen door Ypersch personeel zouden bestuurd, maar desnoods hier ook ter plaats zouden kunnen hersteld en onderhouden worden. Het is slechts wanneer de dienst der motorrijtuigen hier volledig zal ingericht zijn, zooals de dienst der stoomtreinen het steeds se dert het ontstaan der statie van Yper is geweest, (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1