Pacha De Geschiedenis van een Oorlog 2 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Beide legerberich- ten. zoowel het Fransch als het Duitsch. zeggen dat er niets belangrijks voorviel op het front, en maken alleen gewag van de gewone bedrijvigheid der patroeljes en der artillerie. Volgens Fransche bron hebben er be paalde troepenverschuivingen plaats in de streek van Aken in de richting van het Moezelgebied. De troepen die langs geheel den loop van den Rijn samengetrokken zijn. zouden weldra het offensief steunen op het Weste lijk front. In weerwil van de herhaalde schermutselin gen tusschen Franschen en Duitschers in het niemands land. tusschen de Siegfried- en Maginotlijn. hebben de Franschen tot dusver nog geen grooten aanval gedaan. Het commentaar dat bij het Duitsch bericht gevoegd is meldt het volgendede bedrijvigheid der artillerie nabij Merschweiler. ten Zuid-Oosten van Perl (Moezel gebied) was vrij hevig Donderdag om Vrijdag af te nemen. De Franschen brengen hindernissen aan voor hun front. De streek van Schneeberg werd gebombar deerd door de zware artillerie Over het algemeen heerscht er kalmte tusschen de Moezel en den Rijn. Ten Oosten van de Moezel werd lichte bedrijvigheid van patroeljes waargenomen. Aan den Opper-Rijn knetteren de mitrailleuzen. Langs weerskanten is de luchtvaart zeer bedrijvig. Zelden waagden zich vijandelijke vlie gers boven Duitsch grondgebied. BELGIË. De Belgische regeering heeft langs diplo- matieken weg een nota overhandigd aan Engeland en Frankrijk in verband met de nieuwe toezichtsmaatre- gelen op zee die door deze landen zullen getroffen wor den. NEDERLAND. Ook de Nederlandsche regeering overhandigde een dergelijke nota die. evenals de Bel gische. alleen een informatief karakter heeft De ver- eeniging van Nederlandsche reeders deelt mede dat geen enkel Nederlandsch schip zal deel uitmaken van gewapende konvooien. Het Nederlandsch schip Slie- drechtmetende 5.133 ton. werd in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot in den grond ge boord. Inzake het grensincident te Venlo. waarbij een Nederlandsche en twee Britsche officieren op Neder landsch grondgebied werden overvallen nadat hun chauffeur werd neergeschoten, en daarna naar Duitsch- land meegevoerd, is nog geen opheldering gekomen. FRANKRIJK. Volgens de berichten heden afgekon digd over de bedrijvigheid der luchtmacht, die echter zeer uiteenloopend zijn, werden er Donderdag acht Duitsche verkenningsvliegtuigen boven Fransch grond gebied neergeschoten, namelijk vier door de Fransche en vier door de Britsche luchtmacht. Een Fransch jacht vliegtuig is naar zijn basis niet teruggekeerd. Het En- gelsch ministerie van Luchtmacht deelt mede dat Don derdag zeven Duitsche vliegtuigen door Britsche vlie gers werden neergeschoten, waaronder vier boven de Fransche linies, twee boven de Britsche en één boven de Duitsche linies. Twee Britsche toestellen, die bescha digd werden, moesten dalen. En volgens Berlijn zijn deze gegevens onjuist en werden er vijf Fransche jacht vliegtuigen neergeschoten. De Heer Daladier beraad slaagt met de aanvoerders van leger, vloot en lucht macht. Te Parijs en ook in het Noord-Westen van Frankrijk werd er te middernacht alarm gegeven. ENGELAND. Het Engelsch vrachtschip Darino metende 1.351 ton. werd ter hoogte van de Fransche kust door een onderzeeboot in den grond geboord. In bevoegde middens te Londen verklaart men dat reeds meer dan 200 Duitsche mijnen op de kust van Yorks hire aanspoelden. Naar men meent zouden talrijke Duitsche mijnen, die in de Noordzee drijven, niet door mijnleggers of duikbooten aangebracht zijn geweest, doch wel door Duitsche vliegtuigen die de mijnen van op geringe hoogte in het water laten vallen ofwel ze van op grootere hoogten met valschermen laten neerdalen. Ook vindt men onder de mijnen door de Duitschers ge legd. een nieuwe soort magnetische mijn, van Ameri- kaansche uitvinding, die niet alleen ontploft door aan varing maar zelfs wanneer een schip er maar in de on middellijke nabijheid van komt Het bevel van den Brit- schen Raad waarbij, als tegenmaatregel tegen den Duitschen mijnoorlog, zal geboden worden beslag te leggen op den Duitschen uitvoer, zal Dinsdag aanstaan de gegeven worden. In den loop van den namiddag werd er luchtalarm gegeven boven de Shetland-eilan- den. Tusschen de 50.000 Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen, die bij het uitbreken van den oorlog in Engeland werden opgehouden, heeft men ruim 100 spi onnen van de Gestapo ontdekt. DUITSCHLAND. Als gevolg op de ontvangst der bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht door den Führer, verklaart men dat Hitier, op grond van de er varingen in Polen opgedaan, onderrichtingen heeft ge geven betreffende de komende krijgsvoering. Er wor den dan ook allerlei geruchten verspreid over een aan staand Duitsch offensief. In bevoegde Duitsche kringen wordt eveneens verklaard dat Duitschland maatregelen van economisch en militair karakter zal nemen tegen het besluit van Groot-Brittannië om den uitvoer van Duitsche producten aan boord van neutrale schepen te verhinderen, en dat het aandachtig de houding zal vol gen die de neutralen ten opzichte van Engeland zullen aannemen. Naar uit Roemeensche bron vernomen wordt, zou Georges Eiser, de zoogezegde dader van den aan slag te Munchen, sedert 1937 in een concentratiekamp opgesloten en slechts over enkele dagen door zijn be wakers. samen met ander gevangene, naar de Zwitser- sche grens gebracht zijn geweest. POLEN. Naar aanleiding van troebels te Warschau, waarbij tien personen werden terechtgesteld en hon derden aangehouden, werd de Heer Starzynski. burge meester van Warschau, naar het concentratiekamp van Dachau gezonden. ZWEDEN. De Zweedsche regeering heeft een pro test ingediend te Berlijn tegen het leggen van nieuwe Duitsche mijnen. De Duitsche regeering zou een verte genwoordiger zenden naar Stockholm om de kwestie te bespreken. FINLAND. Eerste minister Cajander hield een openbare rede waarin hij bevestigde dat zijn land in vrede wenscht te leven met al zijn buurstaten, en dan verder verklaarde dat de Russische voorstellen niet kon den aangenomen worden omdat zij de verdediging van Zuid-Finland zouden onmogelijk maken door de be langrijkste vestingen aan een vreemde mogendheid over te leveren. ZATERDAG 25 NOVEMBER FR A vsrH-DUITSCH FRONT. Volgens het Duitsch a (bericht heerschte er plaatselijke bedrijvigheid van verkenners op het Westelijk front, alsmede zwakke ar tilleriebedrijvigheid op sommige plaatsen. Uit Parijs wordt gemeld dat er zeer slecht weder heerscht over de geheele frontstreek en dat het bijna overal is beginnen te sneeuwen. De krijgsverrichtingen bleven beperkt tot verkenningen en patroeljes. NEDERLAND. De belangrijkste kunstschatten en archiefstukken, welke zich in de Nederlandsche musea bevonden, zullen in veiligheid gebracht worden in berg plaatsen welke in de duinen gebouwd worden De Ne derlandsche regeering bevestigt eens te meer haar on- wrikbarenwil de onschendbaarheid van het grondgebied en de onafhankelijkheid van het volksbestaan te hand haven. Vier groote Nederlandsche schepen zijn thans begeleid door de groote sleepboot «Zwarte Zee» die voorzien is van «mijnen-schermen ENGELAND. Een groot Britsch vrachtschip, de Mangalore van 8.886 ton, is nabij de Oostkust van Engeland op een mijn gevaren en gezonken. De beman ning werd gered. De Britsche kruiser Belfast!» werd eveeens door een mijn getroffen en erg beschadigd. Se dert den ondergang van de «Simon Bolivaris de Mangalorehet 28*' schip dat door mijnen, onder zeeërs of andere oorlogsschepen vernield werd. Uit Londen wordt bevestigd dat de nieuwe bepalingen, aangaande de verscherpte blokkade, gereed zijn en Dinsdag aanstaande zullen uitvoerbaar gemaakt wor den. De Britsche consuls in de onzijdige landen zullen getuigschriften afleveren waarborgende dat de vrachten bestaan uit waren, voortkomende uit onzijdige landen. Bij gebrek aan zulk getuigschrift, zullen de schepen naar een haven geleid worden voor onderzoek. De voortbrengselen, welke uit Duitschland ingevoerd wer den of in Duitschland bewerkt en daarna uitgevoerd, zullen aanzien worden als voortbrengselen van vijan delijke afkomst en zonder vergoeding worden aange slagen. DUITSCHLAND. In de Deutsche Allgemeine Zeitung wordt er gewezen op de gevaren der scheep vaart bij de Britsche kusten en worden de neutrale schepen, evenals de Amerikaansche, den raad gegeven buiten de Britsche en Fransche wateren te blijven, waar steeds meer gevaar zal dreigen. Een Duitsche mijnen- legger van 700 ton is nabij het Deensch eiland Lange- land, in de Baltische zee, op een mijn geloopen en ge zonken. De Duitsche stoomboot Adolf Woermann werd. om niet gepraaid te worden, door de bemanning tot zinken gebracht. De bemanning werd gered. FRANKRIJK. De volgende departementenAin. Opper-Savooie. Savooie, Isère. Boven- en Beneden- Alpen, Zee-Alpen. Var en Corsica werden uit de leger- zone geschakeld. Niettemin blijven in de grensarrondis- sementen van deze departementen bijzondere bepalin gen bestaan voor het verkeer en de telefonische en tele grafische verbindingen. Een Fransche sloep, van La Rochelle, werd door een Duitsche duikboot getorpe deerd. De bemanning werd door Spaansche visschers gered. ROEMENIË. In Italiaansche kringen wordt be weerd dat de nieuwe regeering Tataresco haar politiek zal richten ten voordeele van Frankrijk en Engeland, wat voor gevolg zou kunnen hebben de Balkan in twee groepen te verdeelen. namelijk de Hongaarsch-Joego- slavisch-Bulgaarsch-Italiaansche groep tegen de Roe- meensch-Grieksch-Turksche groep. Te Boekarest wordt echter verklaard dat de regeeringsomvorming in niets de economische betrekkingen met Duitschland zal wijzi gen en dat ook de toestand van Roemenië ten opzichte van het buitenland onveranderd blijft. Uit private bron wordt nochtans vernomen dat de Duitsche economische zending plots Boekarest verlaten heeft. ITALIË. Graaf Ciano heeft den Franschen ambas sadeur en den zaakgelastigde van Engeland ontvangen en hem gewezen op de nadeelige gevolgen die de toe passing van de Britsch-Fransche blokkademaatregelen voor den Italiaanschen handel kunnen hebben. Ook de Duitsche gezant te Rome werd in verband met dezelfde kwestie door graaf Ciano ontvangen. JAPAN. De gezant van Japan te Londen heeft be vel gekregen krachtdadig verzet aan te teekenen bij de Britsche regeering tegen de voorgenomen maatregelen van verscherping der blokkade. ZONDAG 26 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Volgens een Duit sche mededeeling werkten de Franschen aan hun ver schansingen bij Apach, Kitzing en Mandern. De Duit sche artillerie vuurde op de Fransche infanteriestellin- gen in het Merl-bosch en ten Zuiden van Mandern. Aan het front tusschen Moezel en Rijn was de activiteit der artillerie wat levendiger dan tijdens de voorgaande da gen. Hier en daar openden Fransche batterijen van mid delmatig en zwaar kaliber storend vuur, dat blijkbaar voor doel had Duitsche verkenningstochten te verhin deren. Aan den Boven-Rijn verliep de dag rustig. Naar uit private Fransche bron vernomen wordt, werd er een nieuwe Duitsche aanval ten Oosten van de Moezel en in de streek van Bitche afgeslagen. Twee Duitsche afdeel ingen namen aan den aanval deel en lieten dit maal geen krijgsgevangenen. In de omgeving van Thion- ville is de Fransche zware artillerie in werking geko men en heeft Launsdorf beschoten. Tijdens de jongste krijgsverrichtingen zouden de Duitschers talrijke krijgs gevangenen gemaakt hebben. DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben een raid ondernomen boven Noord-West-Duitschland en onder meer Wilhelmshaven en het eiland Helgoland werden overvlogen. Op verscheidene plaatsen werden de vliegtuigen door de luchtafweerbatterijen beschoten. De Duitsche kustwachter 301 is bij het verlaten van den Zuidelijken uitgang van de Groote Belt gezonken nadat een ontploffing werd gehoord. Een binnenlandsche lee ning van 1 milliard mark zal voor het begin der maand December uitgegeven worden. Groote samentrekkingen van troepen hebben plaats in Midden-Duitschland en onder meer aan de grens van Slowakije, in Bohemen en Moravië, in Oostenrijk en ook in de bezette gebieden van Polen. Men meent dat deze bezetting voor doel heeft gebeurlijke onlusten of oproer te beletten. FRANKRIJK. Boven de Fransche gemeente Douzy. nabij de Belgische grens, leverden twee Fransche vlieg tuigen strijd met een Duitsch bombardementsvliegtuig 1 dat op de vlucht gedreven werd. ENGELAND. Een Duitsch luchteskader heeft Brit- sche oorlogsbodems in de Noordzee aangevallen. Vol gens Duitsche bron hebben vier bommen doel getroffen. De Britsche stoomboot «Sussex» van 11.066 ton is in het kanaal op een mijn gevaren en werd ernstig beschadigd. Een ander Britsch schip, de Hoodwood van 926 ton is ook op een mijn geloopen. De monding van de Theems werd gezuiverd van de mijnen, die vliegtuigen daar hadden laten vallen, zoodat de haven van Londen weer geheel voor het verkeer opengesteld kon worden. De Britsche pers meldt dat Engeland reeds het middel zou gevonden hebben om de zoo gevaarlijke magnetische mijnen die men denkt het nieuwe wapen te zijn waarmede Hitier vroeger dreigde te vernietigen. Dit middel is een sterk magnetisch veld dat de mijnvegers een paar honderd meters voor hun boeg zouden schep pen om zoo de mijnen aan te trekken en ze op veiligen afstand te doen ontploffen. Als verrechtvaardiging der verscherpte blokkademaatregelen schrijft de Sunday Times dat men in internationaal recht algemeen toe laat dat een land vrij is de tegenmaatregelen te nemen in evenredigheid met de verliezen en de schade die het leed door toedoen van een vijandig land. Men laat zelfs verstaan dat Engeland op de protesten van de neutrale landen zou kunnen antwoorden dat deze zich moeten wenden tot Duitschland waarvan de mijnen de tegen maatregelen uitgelokt hebben. NEDERLAND. De Nederlandsche regeering heeft te Berlijn krachtdadig protest aangeteekend tegen de oplichting te Venlo, tijdens dewelke, naar thans gemeld wordt, de Nederlandsche luitenant Klop gedood werd. Van het tankschip Sliedrechtdat door een Duitsche duikboot getorpedeerd werd, werden tot nu toe nog maar 6 leden van de bemanning gered. Van de andere 26 opvarenden heeft men geen nieuws. ROEMENIË. De nieuwe ministers hebben voor den koning hun eed afgelegd en daarna verklaarde eerste- minister Tataresco in een toespraak dat Roemenië in alle omstandigheden zijn neutraliteit zal handhaven. TURKIJE. De vroegere Turksche gezant te War schau heeft thans bevel gekregen om zijn post opnieuw te gaan betrekken te Angers (Frankrijk), waar de Poolsche regeering haar nieuw hoofdkwartier heeft op geslagen. ZWEDEN. Het Zweedsche schip Gustaf Reuter is ten Noorden van Engeland op een mijn gevaren en werd erg beschadigd. POLEN. De Poolsche transatlantieker Pilsudski», metende 14.294 ton, een der belangrijkste en modernste schepen van de Poolsche koopvaardij, werd ten Noord- Westen der kust van Engeland getorpedeerd. Gansch de bemanning kon gered worden. NOORWEGEN. Engelsche kabelballons zijn tot in Noorwegen afgedreven. Een dezer kon te Mandal tegen gehouden worden, doch ontplofte door de schuld van een onvoorzichtigen toeschouwer. Hierbij werden een persoon gedood en twee gekwetst. JAPAN. De Japansche regeering beschouwt den invoer van Duitsche producten als een levensbelang en in geval Engeland en Frankrijk met het protest tegen de blokkademaatregelen geen genoegzame rekening moesten houden, zou Japan dan gebeurlijke tegenmaat regelen in overweging kunnen nemen. De Japansche re geering heeft ook besloten schadevergoeding te eischen voor het torpedeeren van de «Teroekoeni Maroe» zoo dra de verantwoordelijkheid vastgesteld is, en moest die schadevergoeding geweigerd worden dan zou Japan zich het recht voorbehouden beslag te leggen op de schepen van de betrokken mogendheid. MAANDAG 27 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit Parijs wordt medegedeeld dat het aanhoudend slecht weder alle be langrijke bedrijvigheid in de lucht belemmert en dat zelfs te lande de bedrijvigheid der patroeljes vermin derde. Men stipt maar enkele verkenningen aan in den sector ten Oosten van de Moezel, waar de Duitschers twee pogingen waagden, en in de streek ten Oosten van Bitche, tusschen die stad en de eerste hellingen der Vogezen. Die twee sectors worden dikwijls vernoemd naar aanleiding van kleine Duitsche ondernemingen en schijnen twee uiterst gevoelige wrijvingspunten'te zijn. 't Duitsch bericht meldt enkele schermutselingen en zegt dat Duitsche verkenners er in gelukten zich een door tocht te banen tot bij den vijand. Op een zekere plaats waren zij gedwongen te schuilen om een slecht gericht geweervuur der Fransche voorposten te ontgaan. Zij bereikten echter hun doel en konden zonder moeite het gedeelte der Fransche stellingen nagaan dat voor hen stond en er schetsen van maken. De Moezel is opnieuw gestegen. ENGELAND. De koning onterteekende het dekreet waarbij, als tegenmaatregel tegen den Duitschen mijn- oorlog. de Duitsche uitvoerproducten zullen verbeurd verklaard worden. Dit dekreet zal morgen Dinsdag afgekondigd worden. Te Londen verzekert men dat er gezorgd werd om de maatregelen zooveel mogelijk voor de onzijdige landen te verzachten. Eerste - minister Chamberlain hield Zondag avond een radiorede, waar in hij zegde dat het de wensch is van Engeland, wan neer het zijn oorlogsdoeleinden zal bereikt hebben, een Europa op te richten met een nieuwen geest, waar de volken die het bewonen met een wederzijdsch begrijpen en met goeden wil hun moeilijkheden zullen onderzoe ken. Morgen wordt de parlementaire zittijd heropend. De Britsche vloot verloor nog de stoomboot Rawal pindi van 16.700 ton, waarbij er 280 slachtoffers zouden zijn, en de Royston Grange» van 5.144 ton. Sedert het begin van den oorlog zou de Britsche oorlogsvloot reeds 1.526 dooden tellen. NEDERLAND. Door het stormweder van Zaterdag nacht werden talrijke vlottende mijnen naar de Wester- schelde in de richting van Vlissirigen afgedreven. Door het ontploffen eener mijn is de dijk van Wadden op het eiland Texel, doorgebroken. Het Nederlandsch schip Spaarndam is in de monding van de Theems op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning kon ge red worden. DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben op nieuw Helgoland en andere belangrijke vlootbases in het Noord-Westen van Duitschland overvlogen. Het Duitsch handelsschip Borkumdat door een En gelsch oorlogsschip gepraaid was geworden, werd door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De Engel sche buitbemanning werd gered, doch vier Duitschers werden gedood. Een ander Duitsch schip, de «Konsul Hendrik Fisser werd door een Engelsch oorlogsschip naar een Engelsche haven opgeleid. Naar uit Fransche bron vernomen wordt, beteekent de Duitsche troepen beweging aan de Belgische en Nederlandsche grenzen geen terugtrekking der effectieven, doch alleen maar een deconcentratie en het inrichten der kantonnementen tot op een diepte van 20 km. vanaf de grens. FINLAND. De Russen beweren dat de Finsche ar tillerie plots het vuur opende op Soviët-Russische troe pen waarvan 4 leden gedood en 9 gekwetst. Om de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2