DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Cinema «Oud Yper» Mijn Pleegzuster 3 Al.temeene Opziener OMER RQBYN Mondsfraat, 8. YPER Tel. 159. (MA SCEÜR DE LAIT) ALS DE VROUWEN ZWIJGEN (Quand les Femmes se taisent) herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen, over handigde Moskou een nota aan den Finschen gezant waarin geëischt wordt dat Finland onmiddellijk zijn troepen tot op 25 km. afstand van de grens zou terug trekken. De officieele Finsche mededeeling verklaart echter dat geen enkel schot door de Finsche artillerie gelost werd, maar dat integendeel van Russische zijde een schietoefening heeft plaats gehad. De Finsche mi nisterraad beraadslaagt verder over de nota van Mos kou en zal er zonder verwijl op antwoorden. De nieuwe Russische eisch, waardoor Finland gansch de verdedi gingslinie van Karelië zou moeten prijsgeven, heeft een groote beroering verwekt te Helsinki, waar men noch tans meent dat de nota niet het karakter van een ulti matum heeft. SWEDEN. 38 Zweedsche schepen zijn thans voor onderzoek in Duitsche havens weerhouden, terwijl er 15 in de Engelsche havens en één in een Fransche lig gen. Ten Zuiden van Zweden ligt de scheepvaart vol ledig stil tengevolge van de steeds uitgebreider mijn- velden die de Duitschers daar leggen, en waartegen Zweden zich verzetten zal. DINSDAG 28 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Over het gansche front werd de heerschende kalmte om zeggens niet on derbroken. Alleen in het gebied ten Oosten van de Moe zel hadden opnieuw schermutselingen plaats. Sedert een veertiental dagen pogen de Duitschers daar verkennin gen en overrompelingen uit te voeren, welke steeds door artillerievuur gesteund worden. Een dezer overrompe lingspogingen werd echter uitgevoerd door sterkere strijdkrachten die een nieuwe taktiek gebruikten. Een Fransche post werd ongeveer 1 vol uur heftig door de ar tillerie beschoten, waarna nagenoeg een compagnie van de gespecialiseerde stoottroepen der infanterie den aan val deed op den Franschen post, terwijl deze laatste door een spervuur omringd werd van granaten die bij hun ontploffing een dichten zwarten rook ontwikkelden. In deze rookwolk, waardoor de aangevallen post niet alleen onzichtbaar was voor de Fransche flankstellin gen, maar ook voor de aanvallers, werd er een gevecht' geleverd door de Duitschers en Franschen die elkaar met handgranaten bestookten en met mitrailleurpistolen beschoten. Die bedrijvigheid blijft echter louter plaat selijk, en slaat niet over tot de andere sectoren van het front. Het lijkt dat de Duitsche legerleiding, ondanks de talrijke mislukkingen die zij reeds in het Moezelgebied opliep, toch haar opzet wil doorvoeren, al blijven haar plannen, zelfs van plaatselijk standpunt uit, steeds in het duister. BELGIË. Er kwamen opnieuw vreemde vliegtuigen boven ons land, doch vlogen op een hoogte van 10.000 meter, zoodat ze door de afweerdiensten niet konden vereenzelvigd worden. Het afweergeschut heeft het vuur geopend tegen de vreemde vliegtuigen en Bel gische jachtvliegtuigen ondernamen verscheidene pa- troeljevluchten. Boven Antwerpen werd een ballon op gemerkt die in de richting van het Zuiden dreef. Ook boven Luik vlogen luchtballons op zeer groote hoogte in de richting van het Westen naar het Oosten. Een drijvende zeemijn ontplofte te Wenduine en richtte er groote schade aan. Nog andere mijnen spoelden aan te Blankenberghe en te Knocke. ENGELAND. De koning heeft, bij de heropening van het Britsch Parlement, een gelegenheidsrede uitge sproken waarin hij verklaarde dat nog zware offers en (groote krachtinspanningen zullen gevergd worden. Eerste-minister Chamberlain kondigde aan dat de Brit- sche controle op den Duitschen uitvoer vanaf 4 Decem ber a. s. zal toegepast worden. Naar uit Duitsche bron vernomen wordt, heeft een Duitsche duikboot ten Oos ten van de Shetland-eilanden een Britschen kruiser ge torpedeerd. FRANKRIJK. In het Zuid-Oosten van Frankrijk werd er rond den middag luchtalarm gegeven, dat on geveer twintig minuten duurde. Fransche oorlogssche pen hebben twee Duitsche vrachtschepen, de Prisas metende 6000 ton, en de Santa Fé van 4.600 ton, in volle zee prijs gemaakt en naar een Fransche haven op geleid. Een dekreet werd afgekondigd om het embargo op den Duitschen uitvoer te verrechtvaardigen. DUITSCHLAND. Engelsche vliegtuigen onderna men een verkenningstocht boven het Noord-Westen van Duitschland. FINLAND. In haar antwoord op de Russische nota deelt de Finsche regeering den uitslag mede van haar onderzoek over het incident dat door Rusland ten laste van Finland gelegd wordt. Uit dit onderzoek blijkt dat er schietoefeningen gehouden werden op Russisch grondgebied, en Finland meent dan ook dat men daar voor een ongeluk moet staan, gezien er van Finsche zijde geen artillerietroepen bij de grens zijn opgesteld. De Finsche regeering verklaart verder bereid te zijn haar troepen uit het grondgebied terug te trekken zoo als Rusland dat vraagt, op voorwaarde dat de Soviët- regeering van haar kant hetzelfde doet. Er wordt ten slotte aan Rusland voorgesteld dat de bevelhebbers van het Finsche en het Russische grondgebied in Karelië een gezamenlijk onderzoek over het incident zouden instellen. RUSLAND. Het opperbevel in de streek van Lenin grad heeft alle militaire verloven geschorst en de ver lofgangers teruggeroepen. Aan de Russische troepen werd bevel gegeven terug te schieten zoo de Finnen tot nieuwe daden van uitdaging moesten overgaan. Ook de Russische radio gaat voort met allerhande bedreigingen tegenover Finland te uiten. Men meent dat Rusland waarschijnlijk zijn eischen inzake de vlootbasis zal her halen en een nieuwe Finsche afvaardiging naar Moskou zal ontbieden, om daarna nieuwen druk op Finland uit te oefenen. Aan den Finschen gezant te Moskou werd door M. Molotof het antwoord der Soviëtregeering op de Finsche nota overhandigd. In dit antwoord wordt het niet-aanvalsverdrag met Finland opgezegd. ZWEDEN. Zweedsche mijnvegers hebben 23 Duit sche mijnen langs de kust van Oeresund aangetroffen, die daar tengevolge van het stormweder aangespoeld waren. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft voort heerschen op het gansche front en werd nauwe lijks door eenig Duitsch artillerievuur in het Bliesge- bied en door patroeljetochten verstoord. Twee Fransche patroeljes hebben ongeveer twee kilometer diep in de Duitsche linies en op Duitsch grondgebied kunnen door dringen. Die kleine afdeelingen, die iedër een sectie sterk waren, hebben het golvend en dicht beboschte ter rein van de Vogezen te baat genomen. De patroeljeurs, die van boom tot boom en door ravijnen zijn voortge- slopen, zoowel op den heen- als op den terugtocht, heb ben aldus de waakzaamheid van de vooruitgeschoven kleine Duitsche posten kunnen verschalken en zijn, zon der eenig verlies en met talrijke inlichtingen, naar hun linies teruggekeerd. Uit Duitsche bron wordt ge meld dat de omgeving van Perl, Hammelsberg, de Zuid-Westelijke hoogte van Schneeberg en de omgeving van het kasteel van Meisenberg door de Fransche ar tillerie onregelmatig beschoten werden. Dit vuur werd door de Duitsche artillerie beantwoord. Nabij Saar- brücken was het artillerievuur zeer hevig. In het bosch van het Palatinaat, nabij Eppengrund, hebben de Fran schen voor de eerste maal getracht de werken in de Duitsche loopgrachten te ontredderen door spervuur en het werpen van granaten. Aan den Opper-Rijn werd er gevuurd door artillerie en mitrailleuzen. BELGIË. De vreemde vliegtuigen, welke gister ons land overvlogen, waren van Duitsche nationaliteit. Door de regeering werd aan den Belgischen gezant te Ber lijn opdracht gegeven tegen deze schending van ons grondgebied te protesteeren. Een militaire ballon van ongekende nationaliteit is te Vollezele geland. HOLLAND. Er komen nog steeds talrijke mijnen aar. de kust aangespoeld. Het Britsch ministerie van Luchtwezen logenstraft de bewering waarbij Engelsche vliegtuigen boven Holland gevlogen hebben tijdens de verkenningsvluchten die zij boven het Noord-Westen van Duitschland uitvoerden. Nederland zou zwaar ge troffen worden door de verscherping van het Britsch toezicht op zee. FRANKRIJK. Vijandelijke vliegtuigen kwamen in den namiddag boven West-Frankrijk en er werd daar opnieuw alarm gegeven, alsook in het Zuid-Oosten van Frankrijk. In uitvoering van ministerieele onderrich tingen heeft de politieprefectuur te Parijs alle radio- uitzendingen van vijandelijke landen, in openbare loka len of plaatsen verboden. Het besluit betreffende de blokkade van den Duitschen uitvoer is in het Fransche Staatsblad verschenen. ENGELAND. De Engelsche stoomer «Uskmouth van 2 403 ton is gezonken. Drie leden der bemanning zijn vermist. Het Britsch stoomschip Rubislauvan 1023 ton is op de Zuid-Oostelijke kust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. 13 leden der beman ning kwamen om. De Britsche admiraliteit logenstraft ten stelligste het Duitsch bericht luidens hetwelk een kruiser van de «Londen klasse zou getorpedeerd ge weest zijn. In Londensche scheepvaartkringen toont men zich niet bijzonder verontrust door het groot aan tal schepen dat in de laatste dagen verloren ging en men doet opmerken dat de verliezen slechts 40 procent bedragen van die der eerste oorlogsweek. Ter hoogte van de kust van Northumberland werd een Duitsch vliegtuig neergeschoten. Sinds 16 October 11. zijn er ten minste 23 Duitsche vliegtuigen in Engeland of nabij de Engelsche kust neergehaald. RUSLAND. Radio Moskou meldt dat Finland op nieuw daden van uitdaging zou gepleegd hebben. Een groep van 5 Finsche soldaten, waarvan er 3 gevangen genomen werden, zou op een Russische afdeeling ge schoten hebben, zonder ze echter te treffen. In het district Velidki zouden twee kanonschoten in de rich ting der Russen afgevuurd zijn geworden en verder zouden Finsche infanterie afdeelingen gepoogd hebben op Russisch grondgebied te dringen, doch teruggedreven zijn geweest. Het personeel der Russische vloot in de Baltische zee werd aanzienlijk versterkt. FINLAND. Uit Helsinki wordt gemeld dat de nieuwe incidenten, waarvan de Russische radiozenders gewag maken, van allen grond ontbloot zijn en niets anders zijn dan zuivere uitdagingen. Indien er Finsche soldaten gevangen gemaakt werden, dan moeten de Russen de Finsche grenswachten overrompeld en ont voerd hebben. Als gevolg op de opzegging door Moskou van het niet-aanvalsverdrag. hebben de bevelhebbers van de grenswachten deze onmiddellijk tot op een ze keren afstand van de grens teruggetrokken. De Finsche regeering heeft heden op de laatste nota van Moskou geantwoord Tot nu toe werden de maatregelen tot be scherming van de onzijdigheid nog niet versterkt, doch men aanziet het toch voor mogelijk dat de militaire verloven zullen ingetrokken en dat nog andere maat regelen zullen getroffen worden. Volgens diplomatieke kringen te Kopenhagen mag men zich er aan verwach ten dat Rusland een ultimatum aan Finland zal sturen om de terugtrekking der Finsche troepen tot op 20 km. van de grens te eischen. AMERIKA. Senator Pittman verklaarde dat de Vereenigde Staten de Britsche blokkade op den Duit schen uitvoer zonder protest aanvaarden. DENEMARKEN. Ten Zuiden van Agger werd een groote golfbreker, die van groote waarde is voor de Deensche visscherij, door de ontploffing van een mijn totaal vernield. POLEN. Uit Fransche bron wordt vernomen dat het verzet in Polen sterk toeneemt en veel last berok kent aan de Gestapo en de Duitsche bezetters. Volgens zelfde bron oefenen de Duitschers er een waar schrik- wwwpnnimiiiiwminwwwwwwwwwwwi Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Vrijdag 1, Zaterdag 2 en Maandag 4 December te 8 uur Zondag 3 December, te 2 en 5 uur, (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur De laatste en lustigste operette van het onweerstaan baar trio Lucien Baroux, Meg Lemonnier, Henri Garat, IN Groote franschsprekende film. De laatste en geestige operette van den beroemden compositeur JEAN BOYER. Anderhalf uur schaterlachen, onderbroken door succesliedjes, zooals: C'est vous, et pas une autre (Fox-mélodie). Voulez-vous être celle-la? (Fox-trot). Chaque femme a quelque chose (One-step), die weldra op eenieders lippen zullen zijn. DAARBIJ Groote franschsprekende avonturenfilm met Jan Heesters. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. bewind uit en werden reeds honderden Polen terecht gesteld. DONDERDAG 30 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche artil lerie heeft in de streek tusschen de Moezel en de Nied gedurig de Duitsche linies en de verbindingen bestookt. In de Vogezen viel een Duitsche patroelje in een hin derlaag. Zij slaagde erin te ontsnappen, doch liet vier dooden achter. Het Duitsch commentaar zegt dat Fran sche verkenners herhaaldelijk werden verschalkt en. teruggedreven, en dat de Fransche artillerie onophou dend vuurt in het Moezelgebied en in den sector Saar- brucken-Horbach. FINLAND. De Russische troepen hebben heden morgen, te 9 u. 15. de Finsche grens op verscheidene plaatsen overschreden. Van op drie verschillende plaat sen hebben de Soviëttroepen een geweldig artillerie vuur ingezet, terwijl anderzijds Russische oorlogssche pen vuurschoten losten in het Oostelijk gedeelte van den golf van Finland, en Russische bombardements vliegtuigen Helsinki en verscheidene andere Finsche steden met spring- en zelfs ook met brandbommen be schoten. Deze Russische inval in Finland, zonder voor- afgaandelijke oorlogsverklaring, heeft in het buiten land een nog dieperen indruk verwekt dan de Duitsche inval in België in 1914. De President der Finsche repu bliek heeft, met het inzicht zich tegen den Russischen inval te verzetten, den staat van oorlog uitgeroepen en maarschalk Mannerheim met het opperbevel over het Finsche leger gelast. In de landengte van Karelië bie den de Finnen moedig weerstand. De groote Finsche steden worden ontruimd en ook de bevolking van Hel sinki zal verplicht worden deze stad te ontruimen. De luchtbombardementen boven deze steden door de So- viëts uitgevperd. mieken er reeds honderde slachtoffers onder de burgerlijke bevolking. RUSLAND. In officieele kringen te Moskou ver klaarde men eerst niets te weten betreffende den inval in Finland en werd zulks zelfs ontkend, doch eindelijk hebben de Soviëts op hun beurt toch enkele berichten nopens de vijandelijkheden in Finland langs de radio uitgezonden. Volkscommissaris Molotof heeft een radio rede gehouden waarin hij verklaarde dat de vijandige houding van de huidige Finsche regeering tegenover Rusland, de Soviët-regeering gedwongen heeft onmid dellijk maatregelen te treffen om de veiligheid van den Staat te verzekeren. Doch, zoo zegde hij verder, Rus land was steeds bereid en is het nog om met Finland in vrede en vriendschap te leven, en zelfs groote toegevin gen te doen. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer heeft de Heer Daladier een krachtdadige regeeringsverklaring voor gelezen. Na hulde gebracht te hebben aan de nagedach tenis der gesneuvelde soldaten, zegde de Heer eerste- minister dat de oorlog aan Frankrijk opgedrongen werd niet alleen door de Duitsche aanranding tegen Polen, maar ook door de stelselmatige politiek der nationaal- socialistische regeering die geheel Europa wil beheer- schen. Hj herinnerde aan het sterk en onverbreekbaar bondgenootschap dat thans tusschen Engeland, Frank rijk en Polen bestaat, bracht hulde aan de vredespogin gen van Mussolini, en verklaarde dat Duitschland thans afgezonderd staat en de bondgenooten den oorlog moe ten winnen. Dit is hun eenig doel en zoo de vijand de Fransche steden en dorpen aanrandt, dan zal Frankrijk ongenadig en hard terugslaan. Ditmaal zal Frankrijk, in dat geval, niet alleen verwoest worden. ENGELAND. De verontwaardiging over den laffen Russischen inval in Finland is groot in de Britsche offi cieele middens en de Britsche regeering verklaart dezen nieuwen aanval tegen een kleine, onafhankelijke natie te betreuren. Naar nader vernomen wordt, zouden de regeeringen van Londen, Parijs en Washington voor het oogenblik elkaar raadplegen in verband met deze bru tale overrompeling. Twee Engelsche kruisers en een Engelsche duikboot, die door het slecht weder bescha digd werden, zijn de Noorsche haven van Mostarcey, nabij Stavanger, binnengeloopen. Het Britsch schip Ionian metende 3.114 ton, is op een mijn geloopen. Tengevolge van het verlies van den kruiser «Rawal pindi» worden er 39 officieren en 266 soldaten vermist. NOORWEGEN. - Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, zou Soviët-Rusland thans drie Noorsche havens hebben opgeëischt. ROEMENIË. Naar uit Cernauto vernomen wordt, hebben de Soviëts in de vijf laatste dagen groote hoe veelheden troepen aan de Russische-Roemeensche grens samengetrokken. AMERIKA. De zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten te Moskou werd gelast een nota aan de Soviëtre geering te overhandigen waarbij de Vereenigde Staten hun goede diensten aanbieden tot bemiddelir van het Russisch-Finsch geschil, doch er werd hem „.antwoord dat er voor Rusland geen reden bestond om op het be- middelingsaanbod van Washington in te gaan. Ook in Amerika is de verontwaardiging over n Russischen inval in Finland algemeen, en senators schten de on middellijke bijeenroeping van het Co- ten einde de breuk der diplomatieke betrekkingen me; Rusland te vragen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3