4 Onze Aardrijkskundige Rubriek Voor onze Kunstschilders HARMONIE YPRIANA Kinderfeest Weet ge 't al t M I L LIO E N Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN BUREEL- EN ZAKAGENDAS voor 1940 Ten bureele dezer, Boterstraat, 34 Het Liefdadigheidsbal der Oud-Gedienden van het Rijnleger (Vervolg) XIII. HET KANAAL VAN PANAMA Tusxchen den Atlantischen Oceaan en den Groo- ten of Stillen Oceaan bestonden tot voor een vijf en twintigtal jaar als eenige verbindin gen de spoorlijnen welke dwars door Amerika liepen, de zoogenaamde Pacific-lijnen, terwijl over het water de booten den langen omweg langs het zuiden van Zuid-Amerika moesten doen. Dit had nadeelige gevolgen voor de scheepvaart en de economie, vooral van die der Vereenigde Staten, zoodat men, aangemoedigd door het groote suc ces van het Kanaal van Suez, er ging aan denken, ook de twee oceanen te verbinden en wel daar waai" de breedte van het vaste land het kleinst was. Twee mogelijkheden deden zich voor het door graven van de landengte in Nicaragua, waar zich het Nicaragua-meer bevindt, dat alleen echter bij hooge waterstanden afstroomt op de rivier San Juan. Deze mondt uit in de Mosquito-golf, een onderdeel van de Caribische zee. Hier trachtte men dus een verbinding te krijgen tusschen de twee oceanen, maar sedert de opening van het Panama - kanaal zijn de werkzaamheden, ten minste voorloopig gestaakt. De tweede mogelijkheid was de doorgraving van de landengte van Panama, in de republiek Panama. Deze werd ook uitgevoerd. Het Panama kanaal werd ontworpen door den bouwer van het kanaal van Suez. Ferdinand de Lesseps, die daarvoor de Panama-Maatschappij stichtte. Door hooge werkloonen en slecht beheer ging deze maatschappij in 1889 ten grondeeen nieuwe werd opgericht, doch ook deze ging te niet. In 1903 werd daarop alles overgenomen door de U. S. A., die bovendien van de Republiek Panama een strook grond kocht aan weerszijden van het kanaal, ter breedte van 8 km. De werken werden aangevangen in 1904 en waren geëindigd in 1914. Het kanaal vangt aan te Colon, in de Limon-Baai (Groote Oceaan). Voorbij Gatoem ligt een groote dam, die van het dal van de Rio Chagres een kunstmatig meer heeft gemaakt. Daarna breekt het kanaal door de waterscheiding tusschen de twee oceanen, in de buurt van Culebra. De groote oever-afschuivin gen in de omgeving hier van hebben velen aan de toekomst van het kanaal doen wanhopen. Ten slotte mondt het uit te Balboa, op 4 km. van de stad Panama, aan de Caribische zee (Atlantische Oceaan). Het kanaal is een sluizenkanaal, heeft een lengte van 81,6 km., een diepte van 12.50 m., een breedte tusschen 90 en 300 m. en een verkeersca paciteit van 48 schepen per dag. In 1915 werd het voor de scheepvaart geopend de doorvaart duurt 7 tot 8 uren. Het verkeer op het kanaal van Panama heeft sedert zijn openstelling steeds toegenomenin 1922, zeven jaar na de opening, bedroeg het 11 miljoen Registerton, in 1931 reeds 25 miljoen ton; sedert enkele jaren is er een vermindering vast te stellen, die verklaard wordt door de wereld crisis. Het aantal schepen bedroeg in 19315529, in 1933, 4494 in 1935 5200. De opening van het Panama-kanaal heeft bui tengewoon belangrijke gevolgen gehad. Voor eerst is de inmenging van de Vereenigde Staten in de zaken van de Centraal-Amerikaansche re publieken groot geworden. De westkust van gansch Amerika kwam ineens veel dichter bij Europa te liggen. Vooral echter voor N. Amerika was de opening .van beteekenis1) de westkust en de oostkust van de U. S. A. konden nu veel gemakkelijker en vooral goedkooper in betrek king met elkaar komen, 2) de handelsbetrekkin gen met het Oosten en met Australië namen on middellijk een grootere vlucht, 3) van militaire beteekenis was dat de twee vloten van den Atlantischen Oceaan en die van den Grooten Oceaan op korten tijd malkander konden ter hulp snellen. Daarom verzekerde de Unie zich een breede strook lands aan weerszijden van het ka naal. Ook kreeg de Unie in 1900 het eiland Por- torico in de Groote Antillen in haar bezit (vroe ger was dit eiland Spaansch); ook de Mulatten- republiek San Domingo (een deel van Haïti) kwam onder controle der Unie, beide met het oog op de belangen van het Panama-kanaal. Mercator De Vereeniging zonder winstbejag «Voor onze West- vlaamsche Kunstonder voorzitterschap van Zijne Exc. den Heer Gouverneur Baels, brengt ter herinne ring van de Westvlaamsche kunstschilders en beeld houwers dat, in geval zij wenschen te genieten van de voordeelen van de werking der vereeniging d. i. in eerste instantie een aanneming van werken voor de tentoonstelling, in tweede instantie een permanent in dienen van werken, wat aanleiding moet geven tot een uitgebreide propaganda voor verkoop, zij zich schrifte- j lijk moeten aanmelden bij de Vereeniging tegen 6 De- j cember aanstaande, met opgave van de werken welke j zii tegen gemelden datum zullen bestellen in het Pro- vinciaal Hof, Groote Markt. Brugge. Als kosten hebben i zij dus niet anders dan het bestellen en het eventueel terughalen der werken. I O Er mag al voorvallen wat er wil, maar Ypriana kan niet meer bestaan zonder zijn kinderfeest. Geheel het jaar door zijn de kinderen er mede bekommerd en vragen zich afZullen wij we derom ons feest hebben En alle jare. met evenveel iever, slaat het co- miteit hand aan 't werk en tracht dat die brave lievelingen eenige aangename stonden overbren gen. 1939 zal mogen geboekt worden in de annalen en dit dan nog in gouden letters, want nog nooit hebben die knappers zich zoo goed verzet. Gezongen, geklonken, gelachen, geschreeuwd en allen om ter meest. M. Pic en Clp mag fier zijn over zijn succes. Het spel eindigde met een waren triomf. Guignols ofte Marionnetten kwamen op het voorplan en gaven natuurlijk hun gewoonlijk spelMarquise, geldkofïer, de knecht, de gen darme en de muis. Of de kinderen hartelijk kun nen lachen, dat moet ge bijwonen om u er een gedacht van te kunnen maken. En van den groot sten tot den kleinsten ze zijn allen democratisch, want ze deden niet mede met de Marquise of met den gendarme, maar wel met den knecht, die de poets aan zijne Marquise bakte. M. Pic heeft zich overtroffen met zijne nieuwe inrichting die hij voor de eerste maal aan het publiek voorstelde, ik wil spreken van zijn ma rionnetten Jass orkest, 't Was effenaf prachtig, zeer goed uitgevonden. Zoo een nieuwigheid moet overal bijzonderen bijval genieten. Pic had zijn rusttijd, maar die werd gebruikt om de hoeden uit te deelen. Zwaar, lastig werk, want dit is eveneens, voor onze kinderen, een bijzondere aantrekkelijkheid. Het bestuur, goed bijgestaan door bedienstige juffers, bereikte toch zijn doel, tot iedereens voldoening. De knechten kregen elk een roode politiemuts met witten kwispel. Of ze fier warenZe zaten bijna aan 't Albertkanaal De meisjes hadden elk een hoofddeksel zooals een InfirmièreHunne vreugde, hunne fier heid beschrijven is mij totaal onmogelijk. Op het gelaat van die lieve meisjes las men hun tevre denheid en uit die mooie oogjes straalde reeds een blijk van opoffering. Ja, zoo klein, zoo jong en toch zit er in die kleine hoofden voorzeker reeds een wil, later hun plicht te vervullen voor hun broertjes... God gave dat het maar tot droomen blijve, maar zie 't was toch aangenaam en ook zeer in drukwekkend die lieve meisjes zoo te zien. Welk een prachtig oogenblik En Pic kwam terug met zijn levende poppen. Niets kan dit overtreffen. Het is eenig in zijn genre. En hij heeft er een handje van de kinde ren, groote en kleine, mede te slepen. En zoo eindigde dat prachtig kinderfeest tot voldoening van die belovende jeugd en zelfs ook van de groote personen die daar eenige zeer aan gename uurtjes hebben overgebracht. Mocht het kinderfeest van Ypriana in 1940 wederom in vollen vrede gevierd worden. Een die 't geerne zag. Dat de Heeren Ghisquière E. en Van Egroo G., schrijver en toondichter van het onvergetelijk «OORLOGSMARRAINTJE», op Woensdagen 6 en 13 December a. s., telkens om 8 uur 's avonds- in den Stadsschouwburg voor het voetlicht brengen, Revue-operette in 4 bedrijven met dans en balletten uitgevoerd door dezelfde spelers, ten voordeele der YPERSCHE SOLIDARITEIT Prijzen der plaatsen8 fr. 6 fr. 4 frank. Halve prijs voor militairen met verlof. Kaarten te bekomen In 't Klein Stadhuis Groote Markt en In den Slachter Boomgaard straat, Telefoon 38, 's Zondags van 11 tot 12 ure, in den Schouwburg. De liefhebbers die een behoorlijke plaats wen schen, zullen zich moeten haasten. Gezien de belangrijkheid van deze dolkluchtige revue zal de vertooning stipt om 8 u. beginnen, wel verstaan geen Ypersche uur. Wilt ge 3 uur schaterlachen en uw huidige kommernissen tijdelijk vergeten, komt zien naar dit tooneelwerk, dat voor het «Oorlogsmarraintje» niet moet onderdoen. Verleden Zaterdag gaf de Bond der Oud-Gedienden van het Rijnleger, sectie leper, een luisterlijk bal met gratis tombola, waarvan de opbrengst ten goede zal ko men aan het pakket voor zijne gemobiliseerde leden. Dit bal, dat onder alle opzichten als goed gelukt mag aanzien worden, ging gepaard met de officieuse inhul diging van het vaandel, dat deze pas gestichte maat schappij, dank aan den ijver van het Bestuur en in- zonder van haar voorzitter, zich reeds heeft aange schaft. De H.H. Desmedt en Melsens, uit Brussel, vertegen woordigden het hoofdbestuur op dit intiem maar zeer gewaardeerd feest. Tot groot genoegen van de plaatselijke sectie, hadden de Nationale Invalidenbond. de Vuurkruisers, Les Poilus de France». The British Legion» en de Ver broedering van de Rijkswacht den oproep, welke tot hen op het laatste oogenblik gericht was geweest, be antwoord. Een afvaardiging met vaandel woonde de plechtigheid bij Een schoon gebaar, dat door de tal rijke opgekomenen zeer geprezen werd. Te acht uur deden de feestvierenden, gevolgd van de verschillende afvaardigingen, hunne intrede in de ruime en wel opgesmukte feestzaal van het Victoria Palace. Namens de plaatselijke afdeeling sprak de heer voorzitter Staelens de volgende rede uit: Aan de Heeren Afgevaardigden van ons Bondsbestuur van Brussel, Waarde leden en Achtbare toehoorders, Het zijn niet de droeve gebeurtenissen en omstan digheden dezer laatste dagen die ons hebben aangezet het feest van dezen avond in te richten, doch het is veeleer een edeler gevoel, een gevoel van menschlie- vendheid, om in een geest van samenhoorigheid en broederlijkheid, de gezinnen te kunnen .steunen van de leden die uit onze rangen geroepen zijn om terug het vaderland te dienen. Het is tien jaar geleden dat het Belgisch vaandel de bezette Rijnstreek verliet. Het vaderland had ons den vereerenden plicht opge legd er over te waken, dat de vredesvoorwaarden wer den toegepast door de sanctie van de bezetting van het Rijngebied. Welnu, het is met een diepe ontroering dat ik er aan denk. want wij hebben dien vrede betaald met het leven van 600 der onzen, smadelijk vermoord in het bezette Rijnland. De internationale politiek heeft in 1929 de bezet ting opgeheven en wij zijn dan naar onze kantoren, naar onze werkhuizen, naar onze hoeven teruggekeerd. Doch, wie samen het gevaar heeft gekend is ook vriend gebleven voor al zijn dagen en DAAROM vormen wi.i, Oud-Gedienden van het Bezettingsleger, een Bond van genegene en onbaatzuchtige leden, wiens broederlijke gevoelens te allen tijde tot uiting komen. Daarom ook maken wij van deze gelegenheid ge bruik om dezen gezelligen ontspanningsavond een twee zijdig uitzicht te bezorgen Het eerste als liefdadigheidsfeest, omdat het hoofd doel ervan is, de totale opbrengst van dit feest voor de gezinnen onzer gemobiliseerde leden te besteden. Het tweede uitzicht nu, als vaderlandslievend feest, omdat wij thans aan onze Ypersche bevolking met fierheid en erkentelijkheid mogen konde maken, dat wij vandaag, voor den eersten keer, ons schoon en zin nebeeldig vaandel in ons midden hebben mogen be groeten. Een woordje dank nog aan de Heeren Desmedt en Melsens. die zich, evenals in Februari laatstleden, de moeite hebben getroost de verre verplaatsing naar onze stede te ondernemen, om ons alzoo blijk te geven van hunne diepe genegenheid en oprechte broederlijkheid. Dit getuigt ook dat wij in de toekomst en te allen tijde op ons Middenbestuur mogen rekenen en daarom zeggen wij hen hartelijk dank vanwege gansch onze afdeeling leper. Ook breng ik gaarne hulde aan de medewerkers van dit welgelukt feestje, namelijk onze ieverige bonds leden. voor hunnen verkoop van kaarten, voor het in brengen van hunne tombolaprijzen en voor hunne pro paganda in het algemeen. Dezelfde dankbetuigingen gaan naar de leden en de muzikanten van «Ypres Swimming Orchestra die zich onbaatzuchtig en welwillend ten dienste hebben willen stellen om dit feestje met muziek op te luiste ren. En ten slotte ook onzen besten dank aan u allen, voor uwe zoo talrijke opkomst, en ik wensch u uit ter harte een gezelligen en plezierigen avond. Nadien werd nog door de Heeren Depuvdt Victor, vaandrig, en Van Spèybroeck Leon, secretaris, beurte lings in 't fransch en in 't engelsch een lartelijk dank woord gericht aan de talrijk opgekomen leden van de (Poilus de France» en van het «British Legion». Op hun beurt namen dan de verschillende genoodig- den het woord De heer Desmedt. namens let hoofdbestuur, be dankte in 't bijzonder den voorzitter Staelens Michel, die noch tijd, noch geld, noch maeite heeft gespaard om deh bond te doen leven en bloeien. Hij bedankte ook de Bestuursleden en inzonder den secretaris, heer Van Speybroeck, alsmede al de andere leden, allen nede rige jongens bezield met gevoelens van lucht en p'icht- besef. Aan den heer Voorzitter overhandigde de heer Melsens, als blijk van dank en erkentelijkheid, een praqhtige herinneringsmedaïlle met als zinnebeeld «Wilskracht», waarna het muziek het nationaal lied aanhief. Nadien nam de heer Cossart, namens Les Poilus de Francehet woord. In een boeiende rede schetste hij de naastenliefde van het Belgische volk. dat zich immer heeft verdedigd voor het behouden van het Recht. Na deze rede werd de «Marseillaise gespeeld. De Engelsche afgevaardigden bedankten op hun beurt de opkomende maatschappij, aan wier zijde zij steeds zullen staan. Het Engelsch nationaal lied God save the King werd daarop uitgevoerd. Een heildronk vereenigde de genoodigden met de j plaatselijke leden ten titel van verbroedering, waarna I er volop werd gefeest. Voorwaar een gezellig en uiterst aangenaam feestje, i waarvan de aanwezigen de beste herinneringen zullen bewaren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4