CINEMA FLORA» Croote Markt - Yper Vous ne i'emporterez pas avec vous Verkiezingen in Hollywood GEMEENTERAAD VAN YPER (GE KUNT 'T TOCH NIET MEENEMEN) Verslag der zitting van 27 November 1939. De zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor digde Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter; Delahaye en Berghman, schepenen Pattyn, Jvr. Cor nillie, de Heeren Seys. Michiel, Vergracht, Van Alleyn- nes en Lahaye, raadsledenVersailles, secretaris. M. Vanderghote. Ik moet de verontschuldigingen aanbieden van de Heeren Biebuyck en Muiier, die on der de wapens zijn, alsmede van den Heer Missiaen, die belet is. I. Proces-verbaal der zitting van den 23 October 1939. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, waar na het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Aan koop van maaigras. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies te verleenen op de beraadslaging die de Commissie van Openbaren Onderstand genomen heeft in datum van 24 October 11. en waarbij zij besloot de goedkeuring der hoogere overheid te vragen voor den aankoop, door haar gedaan in openbare veiling van 6 September 1939. van 93 a. 60 ca. maaigras, gelegen te Reninghe, bekend op het kadaster sectie F Nr 329, voor de totale som van 45.267 fr. Indien er hierop geen op merkingen te maken zijn, stel ik voor tot de stemming over te gaan. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. De Heer Capoen treedt de raadszaal binnen. III. Commissie van Openbaren Onderstand On- derhoudsprijs voor 1940. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in haar zitting van 24 October 1939 besloten den onderhoudsprijs voor 1940 in haar ver- schillige gestichten als volgt vast te stellenO. L. Vrouwhospitaal' en moederhuis 19 fr.Oudemannen huis Nazareth 12 fr.Belle Godshuis en St Jans Gods huis 8 fr.Knechtenweezenschool 12 fr., en St Antonius- gesticht te Locre 8 fr. 50 per dag. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden IV. Commissie van Openbaren Onderstand Toe wijzing van het buitengewoon werk Vernieuwing der Centrale verwarming in het O. L. Vrouw Gasthuis Goedkeuring. M. Vanderghote In zitting van 14 November 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand over gegaan tot de opening der aanbiedingen die ingezonden werden voor de vernieuwing van de centrale verwar ming in het O. L. Vrouw gasthuis te Yper. De volgende aanbiedingen werden gedaan Rombaut, van St Niklaas, 147.751 fr.Quintyn, van Knocke, 155.259 fr.Delcourt, van Doornijk, 175.648 fr. 85, en Remy, van Brussel, 194 411 fr. 20. In haar zitting van 21 November heeft de Commissie de volgende beraadslaging genomenDe Heer Rombaut, van St Niklaas, wordt als aanbesteder uitgeroepen voor het vernieuwen der centrale verwar ming in het O. L. Vrouwhospitaal, mits de som van 147.751 fr., op voorwaarde dat hij zich bereid verklaart het door hem gemaakte voorbehoud schriftelijk in te trekken. In geval hij daarmede niet moest instemmen, dan wordt het werk toevertrouwd aan den tweeden laagsten aannemer, den Heer Quintyn, van Knocke, mits de som van 155.259 fr., onder dezelfde voorwaarde van intrekking van het gemaakte voorbehoud Het schepen college stelt voor deze beraadslaging van den 21 No vember 1939 goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. V. Commissie van Openbaren Onderstand On derzoek der kas Derde kwartaal 1939 Proces verbaal. M. Vanderghote. Volgens het onderzoek der kas, dat voor het 3® kwartaal 1939 op 9 October 11. gedaan werd, was de toestand als volgtOntvangsten op het dienstjaar 1938, 303.988 fr. 88 ontvangsten op het dienst jaar 1939, 1.278.563 fr. 15, en voorloopige ontvangsten, 25.156 fr. 76, 't zij te zamen de som van 1.607.708,79 frank. De uitgaven voor het dienstjaar 1939 bedroegen de som van 2.230,171 fr. 49 en de voorloopige uitgaven de som van 981 fr. 45, zoodat er een tekort was van 623.444 fr. 15, som welke in overeenstemming bevonden werd met het hierbijgevoegde bordereel. VI. Kerkfabriek van St Maartens Begrooting voor het jaar 1940. M. Vanderghote. De begrooting der kerkfabriek van St Maartens voor het jaar 1940 sluit als volgtont vangsten 69.513 fr. 25, uitgaven 68.430 fr. 48. wat een batig saldo laat van 1082 fr. 77. Ik stel voor deze be grooting goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Capoen en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Michiel, Vergracht, Van Alleynnes en Lahaye. VII. Buurtweg Yper-Komen Oude zate Ver koop van grond. M. Vanderghote. Dit punt betreft den verkoop van den grond der oude zate die vrijgekomen is door de verplaatsing van den buurtweg Yper-Komen. De Heer Charles Poupart. grondeigenaar te Brussel, een der aanpalende eigenaars van den vrijgekomen grond, is bereid dien grond over te nemen, 't zij 15 a. 27 ca., mits den prijs van 6 fr. den vierkanten meter. Het schepen college stelt voor dit aanbod goed te keuren. Dit wordt met eenparige stemmen besloten. VIII. Aanleggen van voetpaden, borduren, kasseien en riool Aandeel der aanpalende eigenaars Rol Bepaalde vaststelling. M. Vandprghote. Die kwestie werd reeds in een voorgaande zitting besproken. De rollen van het aan deel. dat door de aanpalende eigenaars te betalen is, werden opgemaakt ingevolge de beslissing van den ge meenteraad op de besluiten die voorgelegd werden door de commissie welke door den gemeenteraad voor het onderzoek der zaak werd aangesteld. Dit betreft het aandeel door de aanpalende eigenaars te betalen in het leggen van voetpaden, borduren, kasseien en riool in de Kleine Pennestraat, Zonnebekesteenweg, Meenen- steenweg. Dickebuschsteenweg. Kalfvaart, Bruggesteen- weg en Poperinghesteenweg. Het schepencollege stelt voor thans de rollen bepaald vast te stellen en tevens aan het college toelating te verleenen om de kleine missingen, die er nog in zouden voorkomen, te herstel len. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen bijge treden IX. Vernieuwing voor een jaar vanI. A) 75 op centiemen op de cedulaire belasting van den Staat B) 75 opcentiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende kapitalenc) 25 opcentiemen op StaatsbedrijfsbelastingII. 25 opcentiemen op Staats VRIJDAG 1 DECEMBER, ZATERDAG 2, MAANDAG 3, om 8 1/4 uur ZONDAG 3 DECEMBER, vanaf 2 uur, doorgaand. Wij stellen U deze week voor. het meest formidabele succes van het jaar. De film die in Brussel 18 weken lang als exclusiviteit vertoond werd. met John Barrymore, Jean Arthur, James Stewart, Edward Arnold, en nog een twintigtal groote artisten. Deze film werd reeds bekroond met de twee hoogste Prijzen, uitgeloofd door «L'Académie des Arts et Sciences Cinématographiques Een film die u 2 i uur lang al uw zorgen zal doen vergeten en U telkens weer in schaterlachen zal doen uitbarsten! Daarbij twee teekenfilms in kleuren en een kluchtige comedie KINDEREN TOEGELATEN. bedrijfsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. M. Vanderghote. Dit punt betreft de vernieuwing voor een jaar van 75 opcentiemen op de cedulaire be- lasting van den Staat75 opcentiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende kapitalen75 op centiemen in plaats van 25 opcentiemen, zooals het bij vergissing op de dagorde vermeld staat, op de Staats bedrijfsbelasting. en 25 opcentiemen op Staatsbedrijfs belasting op wedden, loonen en pensioenen. Wij heb ben in datum van 17 November 11. een omzendbrief ontvangen vanwege het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen dat ons herinnert aan den vroegeren brief va 13 October 1939, waarbij gezegd werd dat de noo- dige maatregelen dienden genomen te worden om het dossier der opcentiemen vóór het einde der maand No vember aan het provinciaal bestuur over te maken, zoo we wenschten dat de opcentiemen samen met de Staats belasting geheven werden. M. Michiel. Ik hoor het, gij schrikt nogmaals voor een omzendbrief die toegekomen is. Deze handelwijze is niet aan te nemen, het ware immers de eerste maal dat de opcentiemen zouden gestemd worden vóór dat de begrooting opgemaakt is en men dus zien kan hoe veel opcentiemen er werkelijk noodig zijn. Op wat steunt gij u thans voor het bepalen der opcentiemen M. Vanderghote. Gij valt mij in de rede. Ik was juist op het punt te zeggen dat het de eerste maal is dat wij verplicht zijn de opcentiemen te stemmen voor aleer de stadsbegrooting bepaald opgemaakt is. Het schepencollege is tot hiertoe tengevolge van bijzondere omstandigheden in de onmogelijkheid geweest de stadsbegrooting op tijd op te maken. De mobilisatie maatregelen, het opmaken der rantsoeneeringskaarten en tal van andere incidenten die den laatsten tijd het bestuurlijk werk kwamen verzwaren, alsmede de mili tievergoeding waarvan het systeem volledig veranderd werd, en nog veel andere zaken hebben ons belet de stadsbegrooting op te maken. Thans zijn wij daarmede bezig en wij hopen u binnen kort de begrooting te kun nen voorleggen. Ik denk dat, gezien de onmogelijkheid waarin wij ons tot hiertoe bevonden de begrooting op te maken, en de noodzakelijkheid waarin wij ons be vinden de opcentiemen van stad doör den Staat te doen innen zoo we daarna niet willen gedwongen zijn die op centiemen zelf op onze kosten te innen, we nu verplicht zijn het bedrag der opcentiemen vast te stellen en dit tijdig in te dienen. Wat we thans voorstellen is de op centiemen te vernieuwen zooals ze verleden jaar ge stemd werden. Ik weet dat het niet aan te prijzen is dit te doen vóór dat de begrooting opgemaakt zij, doch ik ben ervan overtuigd dat de Heer Michiel er eveneens van bewust is dat het ons, tengevolge van de omstan digheden, onmogelijk was nu reeds met een opgemaakte begrooting voor den dag te komen. Ik hoop echter dat wij de begrooting weldra zullen kunnen neerleggen. Wij stellen dezelfde opcentiemen voor als verleden jaar. Moesten ze ontoereikend blijken, dan zullen wij onze begrooting trachten te sluiten door sommige der voor ziene kredieten te verminderen. Het wSre ons desnoods ook nog mogelijk enkele der voorziene stadsaandeelen op de Staatsbelastingen op te voeren. Met de opcentie men nu reeds te stemmen, zullen er volgens mij daar mede nog geen potten gebroken worden. Immers, de mobilisatiekosten en andere zullen de uitgaven merke lijk verhoogen, zoodat ik denk dat het. en zulks tot onze groote spijt, ons niet mogelijk zal zijn voor toekomend jaar vermindering van belasting in te voeren. -Daarom vraag ik dat het den gemeenteraad zou behagen als een soort vote de confianceuit te brengen en stel ik voor thans de opcentiemen te willen stemmen. M. Michiel. Dit komt op hetzelfde' neer. Ge zegt dat ge verplicht zijt nu met de opcentiemen gereed te zijn, doch ge weet ook dat gij de opcentiemen niet moogt stemmen vóór de begrooting M. Vanderghote. Wij mogen wel, doch dit is niet normaal, ik erken het Wij doen het nu echter omdat wij door de tijdsomstandigheden gedwongen zijn. In dien het dossier der belastingen niet tegen het begin der maand December te Brugge ingediend wordt, dan zullen wij ervoor moeten zorgen zelf de noodige opcen tiemen te innen. M. Michiel. Hecht gij daar 'geloof aan M. Vanderghote. Ja zeker. M. Michiel Ik niet, die brief werd zeker nogmaals door een bediende onderteekend M. Van Alleynnes. Gezien de stadsrekening met zoo een groot overschot gesloten werd. hadden wij ge hoopt dat er eenige vermindering van opcentiemen zou voorgesteld zijn geworden, doch wij zien dat daarvan niets in huis komt. M. Vanderghote. Dit cijfer doet niets ter zaak. Gij zult u nog herinneren dat de kop der stadsbegrooting van 1937 ook begon met een cijfer dat zeer voordeelig was. Nu is het juist hetzelfde, doch deze kop heeft niet de minste uitwerking op de begrooting. M. Van Alleynnes. Ofwel sluit de rekening met een boni of niet. M. Vanderghote. Ik versta u heel goed M. Van Alleynnes. Ik ook. M. Vanderghote. Dan is het onnoodig daarop verder uit te weiden. M. Van Alleynnes. De stadsrekening, zooals ze door u werd voorgesteld, sloot met een aanzienlijk overschot, zoodat er mocht verwacht worden de belastingen te zien verminderen. Nu dit niet gedaan wordt, zal het publiek dit alzoo niet verstaan M. Vanderghote. De kop der aanstaande begrooting zal ongeveer dezelfde zijn als in de begrooting voor he! dienstjaar 1939 en ook de opcentiemen veranderen niet. M. Michiel. Het zal zeker ongeveer dezelfde be grooting zijn als verleden jaar M. Vanderghote. Ja, omtrent. M. Michiel. Het is dan misschien niet noodig ze neer te leggen en men zou ze alzoo kunnen stemmen. M. Vanderghote. Ik stel voor de gevraagde opcen tiemen te willen stemmen in denzelfden geest van <t union sacrée die ons tot hiertoe bezielde. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Seys en Vanderghote neen de Heeren Michiel, Vergracht, Van Alleynnes en Lahaye. Alleen de Heer Capoen onthoudt zich. M. Vanderghote. Het is wel verstaan dat de vier punten te zamen gestemd zijn. aangezien de bemerkin gen dezelfde zijn. X. Mededeelingen. M. Pattyn. Wanneer zullen er voetpaden gelegd worden in de Yperleestraat, Wateringstraat en Kanon- weg De bewoners dier straten ploeteren daar in het slijk en de modder. M. Vanderghote. Die kwestie werd reeds over een paar maanden onderzocht in een vergadering van het schepencollege en er werd besloten het werk in prin ciep te aanvaarden, doch de kwestie van een krediet in de begrooting heeft tot hiertoe belet het werk uit te voeren. De noodige maatregelen zullen getroffen wor den om dit werk aanstaande jaar te voorzien. M. Pattyn. Ware er geen middel om dit nog dezen winter te doen M Vergracht. Ware het niet mogelijk in de Drie Zottenstraat de modder weg te doen die daar voort komt van het leggen der gas- en electriekleiding Mo gelijks zouden er menschen ze mits betaling willen weg halen om ze te gebruiken, doch nu blijft ze daar liggen. Ook de aldaar aangebrachte verlichting zou 's avonds tot 12 u. in plaats van tot 11 u. en 's morgens slechts vanaf 4 u. in plaats van om 3 u. moeten branden. M. Vanderghote Er zijn toch maar weinig menschen zeker die 's avonds na 11 uur nog door die straat moe ten M Vergracht. Het gebeurt toch meer dat er daar 's avonds laat personen door moeten dan 's morgens zoo vroeg, daarom ware het beter de verlichting 's avonds een uur later te laten branden en ze 's morgens ook een uur later te beginnen. M. Vanderghote. Wij zullen dit vragen aan de Electriciteitsmaatschappij. Dit is iets dat gemakkelijk kan toegestaan worden. M. Capoen. Ik vraag ook dat de wegen van het landelijk net, zoowel al den kant van de Augustinen- straat als langs den kant van den Zonnebekesteenweg zouden hersteld worden. Sommige straten zijn in zul- ken slechten toestand dat men er in zou kunnen zwem men. Ik heb ook reeds vier of vijf maal gevraagd dat de menschen van den buiten in de gelegenheid zouden ge steld worden de electriciteit te hebben. M. Seys. In algemeenen zin is het absoluut noodig in de begrooting een krediet te voorzien voor het her stellen der buitenwegen en zelfs van sommige straten in de stad. Ik steun dus de vraag van den Heer Capoen. Veel straten van stad zouden er deugd van hebben eens herlegd te worden. M. Capoen. Er zou ten minste ervoor moeten ge zorgd worden dat het water in dien straten weg kan. M. Vanderghote. Wij zullen zien wat ons mogelijk is te doen met het voorziene krediet. M. Capoen. De menschen van den buiten zien dat er in stad steeds goed gezorgd wordt voor bloemhoven en parken, en daar zij steeds nieuwe belastingen moeten betalen vragen zij dat er ook zou gezorgd worden hen goede wegen te bezorgen. M. Vanderghote. Wij zullen trachten u voldoening te geven en uwe wenschen aan den Heer schepen van Openbare Werken overmaken M. Michiel. Naar het schijnt werden de stadswerk- lieden weêrom niet betaald of ten minste te laat be taald. Dit betreft bijzonderlijk de werklieden die aan de grachten werken en die men de grachtmannen noemt. Het zijn geloof ik werklieden die speciale wer ken uitvoeren. M. Seys. Het zijn zeker de tijdelijke werklieden M. Delahaye. Dit werk wordt in onderneming uit gevoerd. doch ik denk dat het geen waar is dat de werklieden niet betaald worden. M. !\fichiel. In alle geval die menseden gaan toch naar huis zonder geld. M. Seys. Worden die menschen door de stad ofwel door den aannemer betaald M Delahaye. Het kuischen der Vijverbeek te Dicke- busch wordt gedaan per ploeg door een aannemer. In dien de werklieden voor rekening van stad werken dan worden ze alle veertien dagen betaald, doch als ze betaald worden door den aannemer, is het een andere zaak. Wij zullen daarover eens inlichtingen vragen M. Michiel. Ik herinner u ook nog mijne vraag van Juli 11. betreffende de verhooging van het loon der stadswerklieden Dit is bijna zes maanden geleden en er werd nog niets gedaan. M. Vanderghote. Dit had vandaag op de dagorde moeten kernen, doch dit kon nog niet gedaan worden omdat de schepen van openbare werken hier niet is. M. Michiel. Ik dring aan opdat die vraag zou inge willigd werden en dit met terugwerkende kracht. M. Delahaye. Ik denk dat die kwestie omtrent ge reed is. De openbare zitt:ng wordt hierop te 18 u. 45 opge heven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5