raSTISCMUK m H E T Y P E R S C X LA REGION D'YPRES Zielmissen DENTISTE M"" Vandendriessche 20 Jaar, N' 36 2 December 1939 20 Année, N" 36 2 Décembre 1939 UJ 6 1 V O ECS E L SUPPLÉMENT 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten VEREEREMERKTEN DISTINCTIONS LE BAISER DU SOIR De Bevoorradingskaarten EEN GROOTE OCTAAF Sinte Cecilia in Sint Maartens Zondagrust Repos Dominical Wij weten dat de zorgen van de regeering thans in de eerste plaats gericht zijn naar het in stand houden van de neutraliteit en dat dit, samen met de financieele kwesties! meer dan koren genoeg is op den regeeringsmolen. Maar dat alle andere bekommeringen niet totaal zijn uitgeschakeld, kunnen wij met voldoening vaststellen. En daar het nu eenmaal, als schrijver van deze kroniek, ons werk is op de toeristische zaken de aandacht te vestigen, moeten wij onze tevredenheid uit drukken over het feit, dat stilaan orde komt in het toeristische huishouden van België. Enkele weken geleden nog drukten wij hier den brief af, dien de commissaris-generaal voor toerisme tot de voorzitters van de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer had gestuurd en waarin hij dezen aanspoorde hunne actie niet heelemaal stop te zetten, maar zich integendeel gereed te houden voor het oogenblik dat weer de vrede zal geteekend zijn. De Hooge Raad voor Toerisme heeft nu ver leden Maandag vergaderd en uit de verslagen deelen wij hier een en andere gelukkige beslis sing mede. Vooreerst heeft deze vergadering zijn accoord gehecht aan het verslag der bijzondere commissie, aangeduid om den toestand te bestu- deeren van den Nationalen Dienst voor Toeris me beter gekend onder den naam van Oblut. Dit verslag besluit tot de likwideering van dit organisme. Een maatregel die door alle toeris tische organisaties van het land zal worden goed gekeurd De Raad besloot verder aan den Minis ter van Verkeerswezen de benoeming voor te stellen van een reeks briefwisselende leden, die de verschillende toeristische streken van het land zullen vertegenwoordigen. Wij hopen dat ook in ons gewest zoo een briefwisselend lid zal worden benoemd en dat men bij de aanstelling er van alleen de ondervinding en de bekwaam heid van den candidaat zal op het oog hebben. Om de bescherming der toeristische schoonheden van het land te verzekeren werden ook een reeks wenschen goedgekeurd die aan den Minister zul len worden voorgelegd. Op verslag van den commissaris-generaal voor Toerisme, den h. Goris, over de toeristische be drijvigheid in 1939 en de principes der werk zaamheid voor 1940, keurde de Hooge Raad de maatregelen goed ten einde het binnenlandsch toerisme, alsmede de toeristische betrekkingen met Nederland te begunstigen en te ontwikkelen. Verschillende practische maatregelen zullen te dien einde worden getroffen. Ook op het gebied der arbeidersvacantie wer den nieuwe aanstellingen gedaan. Tot voorzitter van den Hoogen Raad voor Arbeiderstoerisme werd aangeduid de heer Verwilghen, gouverneur der Provincie Limburg. Deze week ging de heer Marck, minister van Verkeerswezen, persoonlijk tot dezes aanstelling over. Ook in dezen dienst zal, hopen wij, ondanks de moeilijke tijden welke het land doormaakt, goed werk worden verricht. Zooals men uit deze mededeelingen kan be sluiten, moeten wij niet vertwijfelen aan de goede uitkomst van deze werking, voor wat leper be treft. Meer dan in gewone omstandigheden ech ter zal de toeristische dienst van onze stad naar mogelijkheden moeten uitzien om de klienteel die haar tijdens den oorlog ontvalt, zij het dan ook maar gedeeltelijk, door een nieuwe klienteel te vervangen. Laten wij dit niet uit het oog verliezen, en dat de propaganda hiervoor niet te laat kome, zooals het wel meer gebeurd is. R'eysiger. Het tandheelkundig kabinet van O Bij Koninklijk Besluit van 15 November 1939 is benoemd tot Ridder in de Kroonorde Mijnheer Remi Bouquet, ijveraar voor goede werken te Yper. Bij Koninklijk Besluit van 14 November 1939 worden de gouden palmen der Kroonorde ver leend aan Mijnheer Henri Delhem, aannemer van Open bare Werken te Yper. Aan beiden onze hartelijkste gelukwenschen. Par arrêté royal du 15 Novembre 1939 a été nommé Chevalier de l'Ordre de Léopold Monsieur Glorie Max C. D. L., commissaire de l'arrondissement de Bruxelles. Par arrêté royal du 14 Novembre 1939 a été nommé Chevalier de l'Ordre de Léopold II Madame Veuve Doom, née Euphrasie Mahieu, administrateur délégué de la Société Anonyme Usine Union a Bruxelles. A tous deux nos bien sincères félicitations. O Soir Prince du silence, Vers toi, mon ame s'élance Pour implorer ton baiser Car seul tu peux apaiser Le désir qui la tourmente, Un désir de folie amante Eprise de merveilleux Et d'inaccessibles cieux Lorsque ta cape étoilée Fróle sa face voilée, Elle frissonne d'émoi Et se blottit contre toi, Ce frölement exaspère Son désir fou, sa -chimère. Tremblante, elle prend ta main D'ombre et la porte a son sein Sa bouche cherche ta bouche De lune pale et farouche Ses doigts caressent tes longs Cheveux de nuages blonds. Amante folie, elle implore Ton baiser. Avant l'aurore Elle veut avoir goüté Le miel de l'Eternité Fondu sur ta douce lèvre, Qui seul peut calmer sa fièvre G AIRED. De Regeering heeft besloten de bevoorradings kaarten, die eenigen tijd geleden reeds door de gemeentebesturen moesten in gereedheid ge bracht worden, binnen kort aan de bevolking uit te deelen. Dit wil echter niet zeggen dat er dadelijk met het rantsoeneeren van enkele waren zal overge gaan worden, doch men wil alleen maar dat alle personen in 't bezit hunner kaart zouden zijn voor het geval dat de rantsoeneering den een of ande ren dag zou besloten worden. Ten andere, de rantsoeneeringskaarten zijn onbruikbaar zonder de aankoopzegels, en deze zegels zullen slechts verkocht worden wanneer het oogenblik gekomen is. De devotie tot Sinte Barbara, patrones van den goe den dood, is een eeuwenoude Iepersche devotie. De Confrérie of Broederschap, ingericht in St Maartens kerk, bestaat hier sedert 1685. En telken jare, ter gelegenheid van den feestdag van "St6 Barbara, Maagd en Martelares op 4 December wordt een plechtig Octaaf gevierd, van den eenen Zon dag tot den anderen en geheel de stad doet er aan mee. Tot «groot profijt onzer zielen», zullen wij het leer rijk en meeslepend woord mogen aanhooren van Eerw. Pater Geerebaert, Redemptorist. De oefeningen zijn geschikt als volgt Op Zondag 3 December zal E Pater Geerebaert de inleidende sermoenen houden, onder al de HH. Missen. 's Namiddags, te 3 u., Vespers en Lof, waaronder Openingssermoen. Van Maandag 4 tot Vrijdag 8 December Onder de H. Mis van 7 u.. korte onderrichting 's Avonds, onder het Lof te 6 u., groot sermoen. Op Zondag 10 December, te 3 u., Rozenhoedje en slui tingssermoen plechtig Lof en processie binnen de kerk. Gedurende de Barbara-dagen in St Maartenskerk, rekenen wij op een machtigen toeloop van volk. Pater Geerebaert is de schrijver van geleerde boeken over de God-Mensch en een boeiende predikant. Bij gelegenheid van de H. Mis die verleden Zondag in onze hoofdkerk werd opgedragen aan de nagedach tenis van de voor het Vaderland gesneuvelde Ypersche muzikanten, voerde onze Symphonie, met de medewer king van orgelist H. Hanoulle, drie stukken uit die vol weiding waren. De marsch uit Alceste van Gluck kwam goed tot haar recht onder de gewelven. Statig klonken de volle accoorden en gaven ons opnieuw de voldoening die wij altijd smaken wanneer de kalme harmonisatie van dit verheven stuk tot haar volle recht komt. Laat ons er even aan herinneren dat Alceste bijna twee eeuwen oud is en dat de gewilde eenvoud ervan in het frivole klimaat van dien tijd veel opgang maakte. Veni Creatorvan Lalo is een kantiek opgebouwd op een thema van acht maten. Het is mooie, gepolijste muziek, waarvan men onmiddellijk kan zeggen dat zij ontstaan is rond de jaren 1880, het melodische tijdperk van Gounod, Ambroise Thomas, Bizet, Delibes, Saint- Saëns en... Lalo, die zeker niet het minst begaafd was. De traditie getrouw, heeft onze stadgenoot. Meester Henri Moerman, speciaal voor deze gelegenheid een stuk gecomponeerd Lamentationsgenoemd, waarvan de opzet wel in overeenstemming is met de gevoelens die ons, Yperlingen. bestormen wanneer wij overpeinzen dat amper twintig jaar nadat wij het puin onzer stad betraden, de groote tragedie opnieuw is losgebarsten, tragedie die weer ontzettende offers zal eischen, en zoo veel zal verwoesten van het beetje geluk dat de men- schen van goeden wille met zooveel moeite opbouwen. Het moge God behagen, ons Vaderland er voor te hoe den. Deze gedachten overstelpten ons bij het aanhoo ren van de prachtige modulaties waarmede de Heer Moerman, fijn artist als hij is, zijn verschillende thema's ontwikkeld heeft. Telkens wanneer wij een compositie van hem hooren valt het ons op hoezeer hij het or- chestraal palet beheerscht, zoowel van een sympho- nisch orkest als van eene harmonie. Er zullen er nog wel vele zijn in onze stad die zich herinneren zullen welke meesterlijke marschen hij vroeger liet spelen door de harmonie die hij toen leidde. Bestaan ze nog Ten slotte een woord van hulde aan Meester Hanoulle en aan den knappen dirigent H. Van Egroo. Niettegen staande talrijke muzikanten gemobiliseerd zijn, wat een groote handicap genoemd mag worden, was de uit voering, dank de toewijding en het kunnen van allen, waarlijk prachtig en tot in de puntjes verzorgd. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden op Zondag 3 December, om 11 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Désiré LEURIDON echtgenoot van Mevrouw Anna Sinaeve van wegens de Haarkappersvereeniging. (1828) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 3 December, om 8 uur, in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw DOLFEN Gasthof 't Zweerd Groote Markt. (1838) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden op Zondag 3 December, om 9 uur, in de kerk der Paters Capucienen, (Posthoornstraat), tot zielelafenis van de overledene familie van Heer Camiel BEKE en Vrouw Maria VANDENDRIESSCHE. (1839) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen, welke zal opgedragen worden op Donderdag 7 December, om 9 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Hélène DEVROE echtgenoote van Heer Oscar Grimmelpon. (1840) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jules LIPPINOIS echtgenoot van Vrouw Julia Desmadryl. (1841) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 8 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Irma SEGERS echtgenoote van Heer Cyrille Devos. (1842) De Apotheek van La,Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— rue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 3 December Dimanche 3 Décembre van 8 lot 12 i'ur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9