C. Derycke Leroy Koloniale Loterij Voor uwe GEBRANDE KOFFIES en RUWE Dixmudestraat, 7 I E P E R 4 HULDEBETOON aan Mijnheer Remi BOUQUET V I V R E wendt U tot liet Hui» Onze Aardrijkskundige Rubriek Bond der Kroostrijke Gezinnen Voorzitter der C. O. O. De Commissie van Openbaren Onderstand kwam Maandagavond in plechtige zitting bijeen onder voorzitterschap van Mijnheer den Burge meester, om hulde te brengen aan haar voorzitter bij zijne benoeming tot Ridder in de Kroonorde. Benevens al de Heeren leden, secretaris en ont vanger der C. O. O.- waren tegenwoordig de HH. Vanraes en Lernould, eeresecretaris en eerebouw meester van het Bestuur de Eerw. Oversten der Gestichten de Heeren Dokters en Apotheker aan de C. O. O. verbonden de Heeren toezichters der eigendommen en de H.H. bedienden van het se cretariaat. De Heer Burgemeester opende de zitting te 5,30 ure. Hij bracht hulde aan de groote verdien sten van M. Bouquet, die gansch zijn leven ten dienste gesteld heeft van het gemeenebest. Hij was dan ook gelukkig hem, namens Zijne Majes teit den Koning, het eereteeken van Ridder in de Kroonorde te mogen overhandigen. Mijnheer R. Ommeslagh, als oudste lid, sloot zich, namens zijne achtbare collega's, aan bij deze hulde en drukte den wensch uit dat Mijn heer de voorzitter nog lange jaren dit eereteeken zoude mogen dragen. Hierna werd door M. A. Hellebuyck, secretaris, de volgende rede uitgesproken om, namens het personeel, den Heer voorzitter geluk te wenschen voor deze eervolle onderscheiding Mijnheer de Voorzitter, «Ik ben gelukkig de tolk te mogen zijn van gansch het personeel onzer Commissie om, bij de plechtige overhandiging van deze eervolle on derscheiding, U te zeggen dat wij ons uit ganscher harte aansluiten bij de hulde die U zooeven werd gebracht door Mijnheer den Burgemeester, alsook door Mijnheer Ommeslagh, namens uwe achtbare collega's van de Commissie. Wij zijn verheugd bij deze omstandigheid U onze hooge waardeering en erkentelijkheid te kunnen uitdrukken om het groote en verdienste lijke werk dat U hebt verricht en nog steeds presteert in de uitoefening van de menigvuldige functies die U hebt waargenomen en nog steeds bekleedt. Het is nu ruim twee jaar dat ik met U, voor zitter onzer Commissie, intiem samenwerk. lede ren morgen komt U naar het secretariaat om ken nis te nemen van de ingekomen briefwisseling, om de stukken te teekenen of om te beraadslagen over zaken van het Bestuur. lederen dag ook brengt ge uw bezoek aan al de gestichten, die U zoo dierbaar zijn. Plassende regen, koude Noorderwind of neer drukkende hitte verhinderen TJ niet op post te zijn, altijd even blij gezind en van goed humeur, en dit niettegenstaande uw 75 jaren. Allen, die hier aanwezig zijn, begrijpen mij wanneer ik zeg dat ik U daarvoor bewonder. Deze jeugdige opgewektheid en strenge op vatting van hetgeen U beschouwt als uw plicht zijn echter niet de schoonste kenmerken van uw persoon. Doch uw eerlijkheid, uw innemende goedheid en uw volkomen onbaatzuchtigheid zijn wel de treffende deugden, die uw leven zoo rijk en vruchtbaar hebben gemaakt. Eerlijk is gansch uw leven geweesten deze eerlijkheid in woord en daad eischt ge ook van gansch uw personeel, want de rechtschapenheid moet de eerste plicht zijn van een ambtenaar. Ook goedheid en onbaatzuchtigheid bezielen uw leven. Niemand is er die daarvan niet over tuigd is en dit weten vooral de weezen en ver laten kinderen De wet en de Commissie hebben gewild dat U hun voogd zoudt zijn uwe opdracht van voogd hebt ge echter verruimd tot deze van een milden en goeden vader. Ja, uw goed hart gaat vooral naar de weezen en verlaten kinderen, die uw eerste en laatste zorgen uitmaken. Dit beseffen ook de zieken en ouden van da gen, die ge dagelijks een opbeurend bezoek brengt en niet vergeet wanneer het St Maarten of Nieuwjaar is. Dit weten ook wij uw personeel. Indien ge van allen eischt dat wij onzen plicht doen, hetzij in de zieken of armenzorg, hetzij in de administratieve diensten, eenieder op de plaats die hem is toegewezen, dan weten wij ook dat U waardeering en eerbied hebt voor dit nederig werk van eiken dag en dat U ten volle beseft dat het een weldaad is voor een openbaar bestuur een gewetensvol en toegewijd personeel te be zitten. Wij voelen het aan dat het lot van dit per soneel U ter harte gaat en dat hunne zorgen ook de uwe zijn. Om dit alles, zijn wij U, Mijnheer de Voor zitter, dankbaar en erkentelijk en zijn wij van daag bijzonder verheugd dat Zijne Majesteit de Koning U tot Ridder in de Kroonorde heeft be noemd. «Midden den angstigen oorlog, die woedt om ons heen en die het gevolg is van het egoïsme, den haat en de valschheid der menschen is uw leven een heerlijk voorbeeld voor allen, want U zijt een Ridder van eerlijkheid, Ridder van goedheid, Ridder van onbaatzuchtigheid. Daarom onze har telijke gelukwenschen De Heer voorzitter stond vervólgens zelf recht en. zichtbaar ontroerd, dankte hij in hartelijke bewoordingen den Heer Burgemeester, de HH. leden en gansch het personeel om hunne beste ge lukwenschen. Deze spontane blijk van hulde is een bewijs van de genegenheid die hem wordt toegedragen. Na deze toespraken werd de eerewijn geschonken en te 7 ure werd deze schoone plechtigheid gesloten. A peine éveillé, tu soupires, Que te réserye le soleil Un jour, aux autres jours pareil Rien de tout ce que tu désires Et que tu vis dans ton sommeil. Tu voudrais achever ton rêve Vivre chez ces hommes nouveaux, Fantömes si bons et si beaux Que le bonheur règne sans trève Sur leur monde ignorant les maux. Malgré le matin sans nuages, Les gazouillis mélodieux, Les aromes délicieux Et tous les merveilleux ouvrages Du printemps, artisan des cieux. Tu soupires car ta pensée, Devant tes yeux, met un bandeau, Pose sur ton front le fardeau Des soucis. Et l'ame oppressée Tu chemines vers le tombeau. Tu vis, fragile créature Dans un monde, hélastrop méchant, Toujours pressé, trés exigeant Et qui donne l'homme en pature A tous les vices et l'argent. Marcher joyeux vers la lumière- S'émerveiller a chaque pas, Sans voir les perfides appats De l'or, et faire une prière Aux étoiles quand on est las Puis s'abandonner a la garde De l'ange des songes divins Libérer de ses espoirs vains Le cceur faible qui se lézarde Sous le poids des désirs humains, Cela, vois-tu, s'appelle vivre, Libre puissant et sans regrets Comme un beau chêne des forêts, Tandis que la nature enivre L'ame de ses filtres secrets. GAIRED (Vervolg» XIV. SINGAPORE Aan de zuid-oostelijke spits van Azië loopt een 1500 km. lang schiereiland naar het zuiden toe het schiereiland van Malacca. Staatkundig be hoort het tot twee landen het uiterste noorden is Britsch bezit en wel een deel van Birma (Voor- Indië), het middengedeelte is bezit van het ko ninkrijk Siam. waarmede het door een smalle kuststrook verbonden is, terwijl het zuiden weer aan Engeland toebehoort. Dit deel heet gewoon weg Straits Settlements d.i. de nederzettingen aan de straat. Deze is de Straat van Malacca, welke Azië scheidt van Sumatra, een der voor naamste eilanden van het koloniaal rijk van Ne derland. Malacca is een der voornaamste koloniën van Groot-Brittannië als hoofdproducent van rubber en van tin, waardoor dit schiereiland het eerste tingebied der wereld en Singapore de eerste tin- markt geworden is. De wouden leveren veel teakhout, een bijzonder harde houtsoort. In het schiereiland wonen Maleiers, doch de Chineezen spelen er een groote rolhet grootste gedeelte der bevolking van Singapore behoort er toe en in de tinmijnen en tinsmelterijen, in de reederijen, den handel en de industrie hebben zij heel wat te zeggen. Vaak worden zij hierom wel eens de ruggegraat der straatgenoemd. Singapore is een eiland bij de zuidpunt van de Straits Settlements, en is van het vasteland door een betrekkelijk smal (ongeveer 1/2 km.) kanaal gescheiden. Het heeft een lengte van 40 km. bij een breedte van 20 km. en aldus een oppervlakte van slechts 562 vierk. km. Er wonen echter een half miljoen menschen waarvan ongeveer 400.000 ChineezenIn het zuiden van het eiland ligt aan een breeden inham de haven van Singapore, de hoofdstad van de Straits Settlements (430.000 in woners). Ook het riviertje dat er uitmondt heet de Singapore. Als haven op den weg naar het Oosten en van een zeer rijk gebied heeft Singapore sedert zijn stichting een groote beteekenis gekregen. Het ligt aan een der drukste routes voor het wereld verkeer, tusschen den Indischen en den Grooten Oceaan, en te midden van streken,, wier produc tie steeds grooter wordt en die ook steeds meer vragen. Het is de groote distributiehaven der Eu- ropeesche industriewaren, en de groote stapel haven van O- en Z.-O.-Aziatische en Indische producten. De meeste groote internationale stoomvaartlijnen onderhouden een druk verkeer met Singaporein 1934 kreeg zij meer dan 5700 schepen met een tonnenmaat van 14.5 miljoen register-ton. Maar niet alleen als handelshaven is Singapore van belang ook als bunkerhaven heeft zij betee kenis, d. i. dat de schepen er kunnen aanleggen om hun voorraad brandstof te vernieuwen, (kolen en mazout). Sedert 1882 is Singapore een der belangrijkste basissen voor de Britsche vlootvooral na 1905 werd de haven als oorlogshaven ingericht als mede na 1920 en 1925 (na de conferenties van Washington) toen Engeland van verdere verster kingen op Hong-Kong aan de Chineesche kust afzag. Singapore is een stichting van den Britschen ko lonialen ambtenaar Thomas Stamford Raffles. Deze was een tijd in Java werkzaam, doch moest aldaar aftreden. Toen stichtte hij, vlak tegen over Sumatra en als concurrent van Batavia- de stad Singapore (1819) welke zich in korten tijd tot een bloeiende haven ontwikkelde. In dezen tijd treedt vooral haar strategische beteekenig op den voorgrond. Mercator Gewestelijke Afdeeling leper In de moeilijke tijden die we thans beleven is het meer dan ooit noodig dat de Kroostrijke Gezinnen op de hoogte worden gebracht van de rechten waarop ze kunnen aanspraak maken en dat hun belangen verde digd worden. Daarom heeft het Gewestelijk bestuur van leper be sloten, om de maand een ZITDAG te houden, waar de leden van den bond al de gewenschte inlichtingen zul len kunnen bekomen overGezinsvergoedingen, vrij stellingen van belastingen, afslag op staats- en buurt spoorwegen. woningsfonds, studiefonds, weduwen en weezenfonds. militiewetgeving, enz. enz. Deze zitdag zal gehouden worden ieder tweede Zon dag van de maand, van 9 u tot 12 u.. bij Vanraes Geor ges. Maarschalk Frenchlaan. 2. te leper. Al de leden zijn welkom. WILT GE VOOR NIEUWJAAR met enkele franks winnen Tien duizend frank Twintig duizend frank Vijftig duizend frank Honderd duizend frank EEN MILLIOEN 61.100 andere loten van 100 tot 2.500 frank. Neem dan deel aan de elfde schijf van de Trekking einde der maand.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4