TOMSCMOM -HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 Jaar, N 37 9 December 1939 20 Année, N 37 9 Décembre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT Uitbreiding van de teelt van Erwten en Struikboonen. n. STRUIKBOONEN. Prijskamp voor Hengsten van Belgisch Trekras. HOEFSMEDERIJ In St Maartenskerk Sermon Francais REMERCIEMENT BEDANKING Zondagrusf- Repos Dominical In deze ongunstige tijden voor het toerisme zul len velen zich meer aangetrokken voelen tot een rustiger werk in de studeerkamer en daarom wil len wij even wijzen op een gebied waarin nog veel goed werk kan worden verricht. Dit gebied is de heemkunde. Door heemkunde wordt ver staan de studie, maar beperkt tot een gemeente of een streek, van een of mfeer der volgende vak ken aardrijkskunde, aardkunde, natuurkennis, geschiedenis, oudheidkunde, folklore, geslachts- namenkennis, plaatsnamenkennis, dialectstudie, letterkunde, kunsten, enz. Over heel het Vlaam- sche land wordt thans, meer dan ooit, met verba zende vlijt en heel dikwijls met bewonderens waardig talent geijverd op heemkundig gebied. Maar de werkers staan veelal afgezonderd, on bekend, zonder voeling, zonder aanmoediging, zonder voorlichting. De gevolgen hiervan zijn, dat niet zelden dubbel werk wordt geleverd, dat verouderde opvattingen nog worden gehuldigd, dat er gebrek is bij de belangstellenden aan op bouwende critiek, dat geen overleg wordt ge pleegd, dat samenwerking en onderlinge hulp zoo goed als niet bestaan. Met het doel aan deze euvelen te verhelpen werd onlangs opgericht de Werkgemeenschap voor Heemkunde. Deze beoogt overleg, samen werking en onderling hulpbetoon te bevorderen onder al de heemkundige kringen, tijdschriften en instellingen. Zulke onderlinge hulp kan bv. bestaan in allerlei mededeelingen omtrent heem kundige werking, de stelselmatige opgave van bronnen (oorkonden, boeken, verzamelingen, kaarten, enz.) verder bestaat de werking in de critische bespreking door deskundigen van al wat hier en elders op dat gebied verschijnt. Ook raad en richting worden door deze deskundigen verstrekt en wordt een jaarlijksche studiedag der werkgemeenschap behouden. Zooals men ziet een zeer interessante bedrij vigheid die vooral de onderwijzers, bibliotheca rissen en ook de toeristen belang moet inboeze men. Om het contact tusschen deze belangstel lenden te verhoogen zou in de eerste dagen van September een maandelijksche uitgave met Me dedeelingen zijn verschenen, maar de wending in de internationale gebeurtenissen hebben dit op zet onmogelijk gemaakt, althans voor onbepaal- den tijd. Toch zou de Werkgemeenschap voor Heemkunde zich in een groot aantal belangstel lenden willen verheugen. Alle inlichtingen kun nen hiervoor dan ook worden aangevraagd op het secretariaat der werkgemeenschapSt Jacobs- markt, 45, te Antwerpen. Niet ver van de Belgische grens, in de streek van Duinkerke, ligt de kleine gemeente Zuidkote, meer bekend bij de menschen van het noorden en ook van de Belgische grensstreek om het groote Sanatorium Van Cauwenberghe, dat vlak bij de zee is gelegen. Even nadat men het sta tion uit is, moet men, in de richting van het sana torium, voorbij een ouden vierkanten toren, te midden van de duinen. Men vraagt zich wel eens af wat dit gebouw op deze plaats komt doen. Uit historische bronnen kunnen wij opmaken dat Gravin Yolande van Bretanje, dochter van Ro brecht van Kassei, in de XIII® eeuw een kerk deed bouwen om deze van Zuidkote te vervangen, die intusschen te klein geworden was. In den nacht van 31 December op 1 Januari 1776-1777 brak aan de Noordzeekust een geweldige storm los. De kerk werd door het water overstroomd en de duinen kwamen heel het gebouw omringen om het daarna aan stukken te pletten en er on herstelbare schade aan te berokkenen. Daarop werd in 1779 de kerk afgebroken en men liet al leen den toren staan, zonder spits echter. Daar deze toren nu stilaan in het zand verzonk bouwde men er drie verdiepingen boven op om hem vap uit de zee zichtbaar te maken. Men vestigde er een seinpost op voor het verkeer op zee. Sedert dien staat de toren van de oude kerk van Zuidkote nog wel sterk, maar gansch verla ten in de duinen van de Fransche kust. Reysiger. Ministerie van Landbouw Met het oog op de voedselvoorziening van het land en rekening houdend met de economische uitkomsten van de erwten- en struikboonenteelt, wordt aan de landbouwers aangeraden er voor te zorgen het noodige zaadgoed beschikbaar te houden voor het komend sei zoen. Erwten en boonen zijn een waardevol voedsel voor den mensch. rijk aan eiwit, minerale stoffen en vita minen. Afval wordt voordeelig benuttigd in de dieren- voeding, zoowel het stroo als de voor menschenvoeding ongeschikte hoeveelheden Hieronder volgen eenige nuttige wenken over die teelten. I. ERWTEN. GrondKunnen overal gekweekt worden, behalve in natte gronden. De grond moet voldoende rijk zijn aan kalk. Hoofdzaak is dat de grond zuiver zij van onkruid. VoorvruchtBeeten en soms haverstoppel. Bemesting: per Ha 600 kgr. ijzerslakken of 250 kgr. Fertiphos. 300 kgr. Chloorpotasch 40°. Een stikstofbemesting geeft in 't algemeen geen uit slagen. zoodat het nutteloos is die toe te dienen. Variëteiten: Unica (ronde groene). Mansholt gekruiste extra korte groene en als Schok kererwten (Kantige). Zelka Schokker en de Mansholt kortstroo Schokker erwi ZaaiingVan half Maart tot half April in rijen op een onderlingen afstand van 30 tot 40 cm. Men ge bruikt gemiddeld 180 tot 200 kgr zaaizaad per Ha. OnderhoudszorgenWeren van onkruid. Oogsten Omstreeks half Juli, zoodat de grond vroeg tijdig vrij komt en het kweeken toelaat van een na- vrucht loof. mergkool, voedermengsel. Het drogen op ruiters is noodzakelijk, daar veel re gen in Juli en Augustus aanzienlijke schade kan berok kenen. Grond Leemgrond en zandleemgrond die goed ont waterd zijn. passen het best. De grondbewerking moet goed verzorgd zijn, boonen hebben een weinig ontwik keld wortelgestel. Voorvrueht: Doorgaans een haverstoppel, doch na een groenvoedermengsel, dat in September gezaaid werd en begin Mei afgemaaid, is die teelt nog goed te doen. Bemesting: Na haver wordt vroegtijdig een matige stalbemesting toegediend, aangevuld door 100-200 kgr. stikstofmest, 600 kgr. superfosfaat of 250 kg. fertiphos, en 200-300 kgr. chloorpotasch 40°. VariëteitenDe gewone witte struikboon (flageolet) de Lingot d'Or en de groene struikboon Chevrier of «Vert de Soissonsgenaamd. Het kweeken van de gewone witte struikboon is het gemakkelijkst en het meest aan te bevelen. Zaaiing: Het zaaien of planten geschiedt in de laatste helft van Mei. Een spreekwoord zegt.' Boonen moeten tweemaal de Meimaand zien De grond moet voldoende droog zijn en de planting mag niet te diep geschieden (1 tot 2 cm.). Men zaait in rijen onderling verwijderd van 30-40 cm., in hoopjes van 4-6 boonen op ongeveer 30 cm. in de rij. Te vroege zaaiingen mislukken doorgaans ten gevolge der schade veroorzaakt door nachtvorst en natte Onderhoudszorgen Deze zijn beperkt tot de noodige schoffelingen om het onkruid te vernietigen en den grond open te houden. Oogsten Het oogsten geschiedt met de hand (trek ken) omstreeks half September en nl. als de bladeren afvallen en de peulen geel worden. De uitgetrokken boonen worden in bosjes gezet en na 2-3 dagen geruiterd rond één enkelen staak, zorg dragend dat de onderste boonen den grond niet raken. gehouden te Deinze op Zaterdag 2 December 1939. 3 Premiën van 2500 fr. en 2 Premiën van 2000 fr. 1* PrijsMw. W® Simoens te Stalhille, met Franco de Baudour 40/5978. 3 J j. 2* Prijs Lenaerts Richard te Kieldrecht, met Réveil de l'Eclatière. 41/838. 4 j. 3® PrijsBroucke Maurice te Ramscapelle a/Yzer, met Avenir de Mercure 39/4956, 6 j. 4® Prij»: Vanhoutte Achiel te Kooigem. met Mastoc de Baufïe. 40/448, 3 i j. 5® Prijs De Coninck Albert te Wortegem, met Prince de St Remy, 38/452, 6 j Zes groote Bewaarpremiën van 10.000 fr. l' GeklasseerdCoene Marcel te Dikkebusch, met Bloc de Maulde, 39/5844. 4 i j. 2* Geklasseerd Mw W* Camiel Simoens te Stalhille, met Avenir de Zévecote. 40/5620, 4 J j. 3® Geklasseerd Van Royen te Kieldrecht, en Verlee te Sinaai, met Milord d'Ousselgem, 36/3696. 8 j. 4® Geklasseerd De Baene Achiel te Brugge St Pieter. met Brillant du Vallon, 38/678. 5 j. 5® Geklasseerd Vandenbroucke Richard te Stalhille, met Basset de Maire Bois, 38/2626, 5 j. 6® GeklasseerdVanderschueren Jules te Paricke, met Braconier de Lombise, 36/338. 9 j. Er zullen in Januari 1940 leergangen van Hoef smederij geopend worden te YPER, in de smis van M. Leon Vandermarliere, meester-hoefsmid, Rijselstraat, 170. Worden tot de lessen aangenomen, al de hoef smeden en personen die, minstens 17 jaar oud zijnde, ertoe de aanvraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Scharlaken, dokter in de Veeartse nijkunde te Roe- lare, door den Heer Minister van Landbouw gelast met het geven der leergan gen. Bij de aanvraag die moet toegezonden worden Op Zondag 10 December, zal de Octaaf ter eere van de H. Barbara bekroond worden, 's namiddags te 3 u., door de volgende plechtigheid Rozenhoedje en sluitingssermoen door E. Pater Gee- rebaert den zeer geprezen predikant der Octaaf plechtig Lof en Processie binnen de kerk. A ['intention des militaires actuellement en cam pagne»... a Ypres. une Messe Militaire sera célébrée, chaque dimanche, a 9 1/4 h., en la Cathédrale St- Martin. A l'évangile, sermon frangais par l'aumönier mili taire. M. l'abbé Lecomte (curé de Durbuy). Cet avis s'adresse aussi a Ia population Yproise d'ex- pression frangaise. La familie DESPLECHAIN remercie, par cette voie, les personnes qui ont bien voulu lui témoi- gner leurs marques de sympathie a l'occasion du décès de Monsieur Jules DESPLECHAIN et pour leur présence au service funèbre. Vrouw Julien BILLIAU, geboren Florence BORRY, kinders en familie, danken, langs dezen weg, de vrienden en ken nissen voor de blijken van genegenheid hen be tuigd tijdens het afsterven van Heer Julien BILLIAU en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafe nis. (1853) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jules LIPPINOIS echtgenoot van Vrouw Julia Desmadryl. (1841) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel BEIRNAERT de Stuersstraat, 14. (1854) De Vuurkruisenbond van Yper en Omliggende noodigt de leden en hun familie uit tot de Plech tige JAARMIS die zal opgedragen worden op Zondag 10 December, te 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, ter nagedachtenis van de Afgestorven leden van den Bond. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 December, om 8 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Juffr. Marie-Thérèse FIERS dochter van M. Fiers-Heughebaert. (1855) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 December, om 9 uur, in St Niklaaskerk tot zielelafenis van Heer Adrien STRATSAERT echtgenoot van Mevrouw Denise Verhack. (1856) De Bakkers- en Pasteibakkersbond van Yper en Omliggende noodigt al de bakkers, alsmede vrienden en kennissen uit de ZIELMIS te wil len bijwonen, die op Zondag 17 December, om 11 u. 30, in St Maartenskathedraal zal opgedra gen worden ter nagedachtenis van de Overleden Vakbroeders. (1857) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 10 December Dimanche 10 Décembre van 8 tol 12 uur pn van 13 tot uur vóór 24 December 1939 moet een uittreksel uit hun geboorteakt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoodiging ontvangen, meldende dag en uur van het b"gin- ften der leergangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien v m de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken en aan te zetten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9