België en de Yzerstreek -FOOTBALL- T Afd. - C. S. YPER Gheelster Moorslede 20 jaar, N 38 16 December 1939 20 Année, N 38 16 Décembre 1939 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomaaaire de 1'Arrondissement d'Ypres Zondag 17 December 1939 ABöNNENTEN eet——am1 ,iww i iKWUftucaBBWOT— JB ■CT—B——m HET YPERSCHE Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses vtmewMwm Iedereen weet welke gewichtige rol de Yzer gedurende den wereldoorlog 1914-1918 gespeeld heeft. Het is op haar boorden dat de Duitsche legers, in hun opmarsch naar Duinkerke, Kales en de Fransche kust, tegengehouden werden het is daar dat ons klein maar heldhaftig leger, be schermd door het overstroomde Yzergebied, vier jaren lang moedig heeft stand gehouden tegen een veel talrijker en sterkeren vijand het is dank aan de Yzer, die het tooneel werd van zooveel wapenfeiten en wier naam in gouden letters op zooveel onzer regimentsvlaggen prijkt, dat een klein hoekje van ons land van vreemde bezetting gespaard bleef en dat ons duurbaar België zijne zelfstandigheid behield. Doch die roemrijke Yzerstreek, waar ons land van den ondergang en de algeheele overheer- sching gered werd, heeft haar zelfopoffering duur betaald en, wat erger is, werd later ervoor ook nog met ondankbaarheid beloond. Van Yper tot Nieuwpoort werden de steden en dorpen, tijdens die vierjarige belegering, volledig platgeschoten en uitgebrand. de bevolking werd op de vlucht gedreven en moest elders een onder komen zoeken. Niets werd gespaard, heerlijke kerken, merkwaardige historische praalgebou- wen, bloeiende nijverheidsinstellingen, gestichten en huizen werden met den grond effen gemaakt, vruchtbare akkers werden totaal omwoeld, alles werd verwoest en verdelgd en wel op zulke wijze dat velen het herstel ervan als onmogelijk aan zagen en dat zelfs voorgesteld werd gansch de streek te bebosschen als zijnde het eenige wat hier in het vroegere oorlogsgebied nog kon ge daan worden. Dank aan de wilskracht der bevolking, aan haar gehechtheid aan den vadergrond werd van dit noodlottig ontwerp afgezien en besloot men de hier aangerichte schade te herstellen. Een na een keerden meest al de bewoners naar hun streek terug en leidden hier jaren lang een moeizaam en ontberingsvol leven in noodwoningen en ba rakken, moedig werkende en strijdende om hun vroeger bestaan te herwinnen, om hun handel of onderneming, die vóór den oorlog een zekeren bloei kende, te trachten weer op te helpen. Ook de huizen en gebouwen rezen als paddestoelen weer uit hun puinen op, de landerijen werden vereffend en bebouwd, en na enkele jaren mocht men zich hier in een uitslag verheugen die men gewoon is het Mirakel der Vlaanders te noe men en waarvoor de vreemdelingen hun bewon dering niet konden verduiken. Ja zeker, hier werd met het herstel der ver woeste streken in korten tijd een reusachtige taak tot een goed einde gebracht. Wij zijn de eersten K. B. V. B. YPERSCH STADIUM 1939-1940 om 14 uur TEGEN INGANG 3 FRANK. Tribune1 Fr. opleg Zitplaatsen2 Fr. opleg. om zulks te erkennen, alhoewel wij erbij moeten zeggen dat de Belgische regeering, met zoo te handelen, niets anders dan haar plicht heeft ge daan tegenover de streek die alles voor het heil van het land opofferde en die verdiende niet al leen volledig hersteld en heropgebouwd te wor den, maar die daarbij nog, als vergelding voor haar lijden en ontberingen, als belooning voor haar moedig gedrag, niet alleen moest terug krij gen wat zij vroeger bezat, maar iets meer nog, iets dat ook tot haar economische heropleving had kunnen bijdragen, zooals dit ten andere na den oorlog zoo mild gedaan werd voor andere steden en streken die door den oorlog niet verwoest wer den. Helaas, deze elementaire plicht van dankbaar heid werd, tot schande van onze opeenvolgende regeeringen, tot teleurstelling en ook rechtmatige verbittering onzer bevolking die, betrouwend op de" plechtig gegeven koninklijke belofte van vol ledig en algeheel herstel, was teruggekeerd en zich moedig aan het werk had gezet, jammerlijk over het hoofd gezien en moest onze geteisterde streek zich tot hiertoe schier steeds tevreden stel len met nooit gehouden beloften, terwijl elders voor honderden millioenen nieuwe werken uit gevoerd werden. Wat meer is, er werd hier, in onze mooi heropgebouwde streek, niet alleen niets gedaan om haar leven en bloei onder economisch oogpunt te bevorderen, maar ze werd daarbij nog laffelijk beroofd van het weinige dat ze vóór den oorlog bezat en dat haar eenigen welstand ver zekerde. Zoo werd het Koninklijk Gesticht van Meessen, wiens eigendommen hier in de streek gelegen zijn, naar Lede overgeplaatst waar het thans zijn door onze streek opgebrachte inkomsten ver bruikt en uitgeeftde Weldadigheidsschool van Yper, gesticht ingevolge een legaat van wijlen M Godtschalck, werd niet meer heropgericht de rijschool van Yper, de beroemdste van het land en waar al de beste officieren van ons leger hun opleiding kregen, werd naar Brasschaet overge bracht ons bataljon voetvolk, de smedenschool, het militair hospitaal en alle andere inrichtingen die van het leger afhangen en die hier zekeren bloei van handel en nering brachten, het gevang, enz. dit alles werd ons na den oorlog niet meer teruggegeven. Het verlies, door Yper geleden tengevolge van de berooving dezer inkomstbronnen, cijfert zich op ruim honderd duizend frank per dag. Andere werken, die tot de heropleving en den welstand onzer streek hadden moeten bijdragen, werden laattijdig, on-volledig of zelfs nog in 't ge heel niet hersteld. Zoo hebben we de vaart Yper- Yzer die slechts in 1933 voor de scheepvaart her opend werd en waarvan de nog niet voltooide ver- beteringswerken weldra zullen moeten stilgelegd worden, aangezien er daarvoor naar het schijnt in de aanstaande rijksbegrooting niet het minste krediet meer voorzien is. Zoo hebben we ook, zon der daarbij nog te spreken van de statie wier heropbouw alhoewel sedert lang besloten maar niet aangevangen wordt, de vaart Yper-Komen die zich nog steeds in haar naoorlogschen toestand van verwoestin" bevindt. Is het dan te erwonderen dat, tengevolge dezer jammerlijke verwaarloozing, dezer betreurens waardige 'skenning onzer rechten en grootste belange 1 van nijverheidsinstellingen hier in de stre ».ict ~r ?er terugkwamen, zooals de sui- kerfabi iek an Waasten die naar Yper moest j WWWIWglWWIN pi|gjg|U De post is op ronde voor 't innen der kwijtschriften voor 1940. Daar de bode zich enkel eenmaal ten huize aanbiedt, verzoe ken wij hplppfd onze frnuwf» ieders het geld gereed te leggen en de thuis blijvende fa milieleden te verwittigen. De prijs bliift dezelfde als in 1939, 't zij 21 frank. Nieuwe abonnés storten 21 fr. op post rekening 46.173 van Dumortier, Yper of vragen een abonnement op hun postbureel of aan den briefdrager. HMNMWt komen doch, bij gebrek aan het tijdig herstel der vaart Yper-Yzer, zich te Veurne ging vestigen de bleekerij Verschoore die zich naar Kortrijk verplaatste, alwaar ook een groot deel van onzen vroeger zoo bloeienden rijwielhandel herop richtte Verwekt het dan eenige verbazing dat de meerderheid onzer arbeiders zich verplicht ziet elders een broodwinning te gaan zoeken dat velen hier niet meer terugkeerden dat tal van oude Ypersche adellijke families en grooteige naars in grecterc steden zijn blijven wonen dat zooals de door ons vroeger reeds meêgedeelde statistieken het bewijzen, van de arrondissemen ten van West-Vlaanderen, Yper het eenige is waarvan de bevolking sedert den oorlog vermin derde, wat een ontegensprekelijk bewijs is dat het aan den algemeenen vooruitgang van het land geen deel heeft genomen Neen, nietwaar, deze pijnlijke toestand waarin Yper en geheel de verwoeste streek zich bevin den, zal niemand meer verwonderen en we mo gen dus wel zeggen dat, behalve het herstel onzer huizen en gebouwen, er schier niets gedaan werd voor de economische heropbeuring onzer streek. Integendeel, de weinige inkomstbronnen, die ze bezat, werden haar ontnomen zoodat we thans, meer nog dan overal elders, de nadeelige gevol gen van de heerschende crisis en van de zoo pijn lijke werkloosheid ondervinden. De lessen van den wereldoorlog 1914-1918 heb ben de regeering aangezet de militaire verdedi ging van het land schier uitsluitend aan de Oost grens te concentreeren en hier alle legerbezetting weg te nemen. Doch indien het grootste gevaar voor ons land werkelijk aan de oostergrens ligt, dan is het des te onbegrijpelijker hoe de regee ring er nooit heeft willen in toestemmen hier in onze streek, die volgens haar eigen oordeel zoo veilig is dat zij niet eens moet beschermd worden en die in alle geval het verst is afgelegen van het punt waar het meeste gevaar dreigt, een deel der inrichtingen en fabrieken over te brengen die voor dè nationale verdediging werken en, om deze verplaatsing mogelijk en vruchtbaar te maken, onmiddellijk de bestaande waterwegen in orde te stellen, ten einde hier een toestand te scheppen gunstig aan de stichting en de ontwikkeling dezer nijverheden. Maar er is nog meer. De gebeurtenissen van deze laatste tijden hebben aangetoond in welk groot gevaar ons land gebeurlijk zou kunnen ver- keeren door de schuld van de regeering die steeds weigert of ten minste uitstelt de zoo onder veler lei oogpunten nuttige en ook noodige verbinding Leie-Yzer, door het herstel der vaart Yper-Ko men, te doen. Allen herinneren zich nog de bange en onzekere dagen die wij in 't begin van verleden maand beleefden. Er hongen, in de eerste dagen van November, dreigende onweerswolken boven onze hoofden de internationale toestand was uiterst

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1