Pacha De Geschiedenis van een Oorlog gespannen, en er bestond groot gevaar dat wij, niettegenstaande de zoo loffelijke pogingen van ortzen koning, op onze beurt zouden meegesleurd worden in den oorlog, die nu opnieuw nabij ónze grenzen aan 't woeden is. Die hoogspanning be reikte haar toppunt op 10 en 11 November en, vol gens sommige bladen ons toen meêdeelden, was het besloten dat de Duitsche legers Holland zou den bezetten om aldus, zoowel op zee als in de lucht, te beter Engeland te kunnen bestrijden. Het behoort niet tot het kader van dit artikel te onderzoeken wat er werkelijk van deze Duit sche bedreiging waar is, dóch wij zullen ons ver genoegen alleen enkele feiten aan te halen die van iedereen gekend zijn en die er op wijzen hoe ernstig die bedreiging toch van hooger hand op genomen werd. Onze vorst had een persoonlijk onderhoud met koningin Wilhelmina en velen zijn de meening toegedaan dat het dank is aan de besluiten door onzen Vorst, in overeenstemming met de Belgische regeering, genomen dat het ge- vaar op het allerlaatste oogenblik kon afgewend wórden Nederland trof daarbij allerlei gewich tige verdedigingsmaatregelen zooals de over- strooming van een groot deel van zijn grondge bied, het sluiten van het pas der Wielingen, het leggen van een mijnenveld aan den inham der Schelde, enz. Zoo de Duitschers nu eens werkelijk Holland waren binnengedrongen en zelfs in de veronder stelling dat dan nog ons land buiten 't conflict en van den oorlog gespaard bleef, heeft men er reeds aan nagedacht welke de gevolgen hiervan zouden zijn voor ons land De hierboven vermelde maatregelen, die Hol land trof doch nadien introk, eens dat het groot ste gevaar voorbij was, namelijk het leggen van mijnen in de Schelde en het sluiten der Wielin gen, wijzen er nochtans genoegzaam en zeer dui delijk op in welken toestand ons land zich dan zou bevinden. Immers, de havens van Antwerpen, Gent en Zeebrugge zouden van de zee afgesloten zijn. zoodat men dan nog moeilijk om niet te zeg gen onmogelijk de bevoorrading van het land zou kunnen verzekeren. De eenige nog vrije en gebruikbare haven ware, in deze omstandigheid, de haven van Nieuwpoort die insgelijks de eenige natuurlijke Belgische zeehaven is, maar waarvoor de Staat sedert den oorlog ook zoo weinig heeft gedaan dat zij, moes ten al de andere Belgische havens ontoegankelijk worden, onmogelijk in de noodwendigheden van een zoo drujt trafiek zou kunnen voorzien, te meer dat die haven nog altijd niet met haar hinterland verbonden is. Het ware hoogst wenschelijk dat een dergelijke eventualiteit zich niet zou voordoen, dóch de ge beurtenissen van begin November hebben er de mogelijkheid van doen uitschijnen en deze die de verantwoordelijkheid van het bestuur dragen hebben voor plicht die mogelijkheid in acht te nemen. Daarin juist ligt dan ook, benevens de vele andere voordeelen die wij hier vroeger reeds in 't lang en in 't breed hebben uiteengezet en verdedigd, een nieuw argument dat pleit voor het herstel der reeds bestaande vaart Yper-Komen, waardoor de Yzer met de Leie en de haven van Nieuwpoort langs den kortsten weg met haar hin terland zouden verbonden worden. Aldus zou de Yzer. die in 1914-1918 reeds een maal het land redde, nu tijdens dezen nieuwen oorlog een tweede maal het land kunnen redden, doch op een andere wijze, namelijk door de be voorrading der bevolking mogelijk te maken. Er werd ons dikwijls, in den strijd voor het herstel der vaart Yper-Komen, beweerd dat moest het militaire nut dezer vaart bewezen zijn, zij reeds sedert lang zou hersteld zijn. Welnu, deze eenige dagen van angst hebben aan velen het oorlogsnut onzer vaart Yper-Komen doen inzien De oorlog van 1914-1918 heeft, niettegenstaande het groot offer ten voordeele van het vaderland, de miskenning en de vernedering van Yper en de Yzerstreek voor gevolg gehad. Mochten de tegen woordige omstandigheden in de hooge sferen de oogen openen en een gezonder begrip over onze streek doen ontstaan en haar eindelijk recht la ten wedervaren. '-'i'.J'T—Hg«WU*»-•' >.-!*!• iH-O -V. t&i van de Firth of Forth reed, werd een bom geworpen Waardoor een dèr wagens 'in brand schodf. Óe brüg werd echter nief beschadigd. De noodige schikkingen werden getroffen om 60.000 gasmaskers naar Finland te zenden. FRANKRIJK. Benévens den Maandag, dag zonder vleesth, en den Dinsdag, dag zonder rundvleèsch, zal nu ook den Vrijdag een dag zonder vleesch zijn, be halve in enkele gemeenten waar de marktdagen op dén Maandag. Dinsdag of Vrijdag vallen. Een vreemde per sonaliteit die wenscht onbekend te blijven heeft éèn gift gedaan van een thillioen frank voor de landsverde diging en van 25.000 fr. voor de ontspanning van den soldaat. FINLAND. Op het front van Petsamo is er weer sneeuw gevallen, waardoor de krijgsverrichtingen te lande en in de lucht verhinderd worden. Bij het ont schepen van Russische troepen te Liinahamari deèd zich een geweldige ontploffing voor, waardoor een aan tal booten kapseisde en honderden mannen verdron ken. Italiaansche bommenwerpers met Italiaansche be manning zijn in Finland toegekomen en nemen reeds deel aan den strijd. Nabij het Ladogameer werden de Russische stellingen door de Finsche artillerie bestookt en de Russische batterijen werden tot zwijgen gebracht. Het eiland Hogland werd door de Russische zeestrijd krachten bezet. De Russen melden dat zij op alle fron ten steeds nieuwe vorderingen maken. De stad Hango werd door Russische vliegers beschoten. RUSLAND. Naar uit Helsinki gemeld wordt heèft een Finsche torpedojager met goed gevolg de Russische vlootbasis van Kronstadt aangevallen. De Soviët-Rus- sische overheden, die alleen de Finsche volksregeering van Kuusinen willen erkennen, weigerden de sleutels van het Finsche gezantschapsgebouw te Moskou te over handigen aan het Zweedsche gezantschap dat door de Finsche regeering verzocht werd haar belangen te Mos kou te behartigen Volgens een bericht uit Italië zou M. Molotoff, de Soviët-Commissaris voor Buitenland- sche Zaken, een Duitsch voorstel om onderhandelingen aan te knoopen met Finland, verworpen hebben. DUITSCHLAND. Uit Londen wordt gemeld dat het Duitsch schip «Henwing Oldendorff van 3648 ton ge praaid werd. De Duitsche motorboot Odenceis in het mijnveld nabij Langeland op een Duitsche mijn gë- loopen en gezonken. De Engelsche admiraliteit deelde in een tijdbestek van 24 uren de vernieling van drie Duit sche duikbooten mede. DENEMARKEN. Het Deensch koolschip Scotia is in de Noordzee in de lucht gevlogen. Van de beman ning kwamen er- 21 om in de ramp. HONGARIJE. De Hongaarsche bladen moesten tot hiertoe hun berichten over de landsverdediging aan de censuur onderwerpen. Uit Boedapest wordt thans ver nomen dat deze censuur facultatief geworden is ën dat de redacties der bladen thans zelf kunnen oordeelen zoo het al of niet gewenscht is zekere berichten over de landsverdediging op te nemen. NEDERLAND. De Nederlandsche regeering heeft besloten geen candidatuur voor den Volkenbondsraad te aanvaarden, daar zij het niet wenschelijk acht dat Nederland en België in den Raad vertegenwoordigd zouden zijn, terwijl geen enkel'Skandinavisch land zou vertegenwoordigd zijn. Alhoewel Nederland, bij de be spreking van het Finsch-Russisch geschil in. den Vol kenbond, zijn medewerking zou verleenen bij de aan duiding van den aanvaller, dient men niet te verwach te dat het onder welken vorm ook zal deelnemen aan sancties, welke tegen den aanvaller zouden worden ge troffen. VOLKENBONDSRAAD. De Raad hield Zaterdag morgen een korte private bijeenkomst onder voorzitter schap van den Heer Carton de Wiart, tijdens dewelke het beroep van Finland officieel op de agenda gepiaatst werd. Welke ook de datum zij, waarop de Raad zal bij eenkomen. zal volgens het oordeel van bevoegde Brit- sche kringen, het eerste punt, dat zal afgehandeld wor den, een besluit zijn tot veroordeelingvervolgens een verzoek tot al de landen om geen -steun te verleenen aan Soviët-Rusland dan een verzoek tot al de staten om Finland in de mate van het mogelijke te helpen, en ten slotte zou een oproep worden gedaan om de aan randing te doen ophouden. ESTLAND. -Een officieuse nota. die- in de Estland- sche bladen verscheen, herinnert eraan dat dé règee- ring te Tallin op 2 September 11. de neutraliteit van Estland heeft uitgeroepen, én verklaart dat het pakt met Soviët-Rusland niets aan deze neutraliteit heeft gewijzigd. De bases, die' aan Soviët-Rusland in huur werden gegeven, blijven onder juridisch oogpunt Est- landsch grondgebied en zijn-dus aan al de voorschrif ten der neutraliteit onderworpen behalve in een geval, namelijk indien Soviët-Rusland oorlog voert, tervVijl Estland neutraal blijft. In dit geval heeft Soviët-Rus land het recht zich van bedoelde bases te bedienen. ZONDAG 10 DECEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. - Volgens het Fransch- legerbericht valt er niets te melden en dé Duitsche m.e- dedeeling stipt alleen eenige zwgkke en plaatselijke be drijvigheid aan van de infanterie en de artillerie. Een Duitëche overval ten Zuiden van Saarbruckeq, mislukte, daar de Fransche voorpost, waartegen de aanval inge zet werd. tijdig was ontruimd geworden. Na het terug trekken der Duitschers, werd de post opnieuw door de Franschen bezet. FRANKRIJK. Kónipg George bezocht heden het front van Lotharingen en overhandigde een Engelsche onderscheiding aan twee' Fransche officieren, terwijl generaal Gamelin Britsche vliegers decoreerde. De Ko ning woonde vervolgens nog een troepenschouw bij en 'is daarna aan boord van eèn Britschen destroyer naar Engeland afgereisd. ENGELAND. Het Britsch vrachtschip San Al berto metende 7.397 ton, werd nabij de kust in den grdnd geboord. Dertig Blenheim-bommenwerpers wer den aan Finland geleverd Bij zijn ontscheping in een Engelsche haven, is Koning George per auto naar Lon den teruggekeerd. DUITSCHLAND. De Fransch-Engelschë blokkade drukt uiterst zwaar op het economisch leven en het Reich ziet zijn handel, zoowel uitvoer als invoer, met de Vereenigde Staten op geweldige wijze afnemen. Over de aanzienlijke economische hulp die Duitschland vroeger van Rusland verwachtte, wordt thans geen woord mger gerept, zoodat alles laat vermoeden dat er niet veel van in huis komt. 25 Duitsche passagiers van. het Portu- geesch schip Cawalho Araujo werden door een En- gelschen torpedojager gêvangen genomen. De geruchten betreffende het leveren van oorlogsmateriaal aan Fin land worden gelogenstraft. NEDERLAND. Het Hollandsch motorschip Im- minghamis'-ter hoogte van Callantsoog op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning werd gered. VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 FR AN SCH-DUITSCH FRONT. In den afgeloopen nacht hebben de Duitschers geen nieuwe pogingen tot overvallen gedaan, alhoewel de patroeljes aan weers zijden zeer bedrijvig waren. Ook langs den Boven-Rijn heerscht thans eenige bedrijvigheid, en van beide oe vers van de rivier worden schoten gewisseld. Intusschen zijn de Fransche troepen nog steeds druk in de weer met het aanleggen van uitgebreide versterkingslinies, welke van Geneve tot Duinkerke loopen. De Fransche troepen, die bij hét begin van den oorlog op Duitsch grondgebied waren gedrongen, hebben deze gelegenheid waargenomen om de noodige verdedigingswerken vóór de Maginotlijn aan te leggen. In drie maanden tijd heb ben millioenen mannen vóór en achter de Maginotlinie een stelsel van betonnen versterkingen aangebracht, voorafgegaan door verdedigingen tegen tankaanvallen, mijnvelden en andere versperringen, zoodat men zeggen mag dat er thans, aan de eigenlijke Maginotlinie met haar zware verdedigingswerken, nog een Siegfriedlinie werd toegevoegd BELGIË. De Belgische stoomer Louis Scheid die overlevenden van de getorpedeerde Nederlandsche boot Tajandoen aan boord had, is op de Engelsche krist gestrand. De boot geraakte vast op een zandbank en de bemanning werd in Engeland aan wal gebracht. Er werd definitief besloten dat België aan de bijeen komst van den Volkenbondsraad zal deelnemen. Een militair vliegtuig is, bij een noodlanding te Eekloo. in brand geschoten en de loods werd gedood. ENGELAND. Het Britsch vrachtschip Manasota», van 8795 ton, werd in den Atlantischen Oceaa/i getor pedeerd. 33 leden der bemanning worden vermist. Een andere cargoboot, de Merel n van 1088 ton, is aan de Zuid-Oostelijke kust van Engeland gezonken, na op een mijn te zijn geloopen. Ook de destroyer Jersey werd door een duikboot beschadigd, doch kon nog een haven bereiken. Negen Duitsche vliegtuigen werden nabij de Engelsche kust opgemerkt, doch tijdens de achtervol ging, welke door Britsche jachttoestellen ingezet werd, zouden er vijf Duitsche toestellen getroffen zijn gewor den. Donderdag nacht is een Duitsch vliegtuig nabij de monding der Theems in zee gestort. FINLAND. Volgens de Russen melden, hebben hun troepen nieuwen vooruitgang gemaakt op Finsch grond gebied. Zij bevinden zich thans op 45 km. ten Zuiden van Petsamo, en ten Noorden van het merengebied op 75 km. ten Westen van de grens. Langs de Oostkust der landengte van Karelië zijn ze opgerukt tot een tiental km. ten Noorden van de Voeksimeren. Langs de West kust gingen zij ongeveer 9 km. vooruit en veroverden Kirksa. Naar een Finsch bericht zijn de Finnen erin geslaagd 3 km. vooruit te komen op het front van Pet samo. De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, de Heer Tanner, verklaarde in een interview dat Fin land vastbesloten is zijn onafhankelijkheid tot het laatste toe te verdedigen. Volgens een bericht uit Lon den zou een ander Finsch woordvoerder gevraagd heb ben zoo Finland niets anders verwachten mag dan sympathiebetuigingen en zoo er dan werkelijk voor dat land. dat amper 3 millioen inwoners telt en onmo gelijk kan blijven stand houden tegen een land met 180 millioen inwoners, niets kan gedaan worden. RUSLAND. De Russische regeering heeft aan de Noorsche admiraliteit medegedeeld dat de Finsche kust aan de Baltische zee vanaf heden moet beschouwd worden als zijnde door Rusland geblokkeerd. SPANJE. De Spaansche regeering betuigt haar diepe sympathie aan Finland dat thans moeilijke tijden doormaakt en heldhaftig weerstaat aan de barbaarsche aanranding van Rusland. Talrijke groepen jonge offi- eieren, waaronder vele vliegers, vragen de toelating om in het Finsche leger te gaan dienen. HONGARIJE. Studenten hebben vóór het Rus sisch gezantschap te Boedapest tegen de Soviëts be toogd en begaven zich daarna voor de gezantschappen van Finland en Italië, waar zij deze landen toejuichten'. TURKIJE. Bij zijn terugkeer uit Londen ver klaarde Generaal Orbey, hoofd der Turksche militaire zending bij de geallieerden, dat Turkije moderne wa pens en oorlogsmateriaal in Engeland zal koopen. POLEN. Twee Poolsche duikbooten, de Wilk en de Orzelzijn er in geslaagd uit de Oostzee te ont snappen en hebben zich thans bij de Britsche vloot ge voegd. ITALIË. De groote Fascistische raad bekrachtigde de positie van niet-oorlogvoerende partij, welke Italië sedert het begin der vijandelijkheden heeft aangeno men, en bevestigde eveneens dat de betrekkingen met Duitschland ongewijzigd zijn gebleven. DUITSCHLAND. Een Duitsch schip werd nabij Utoe door een torpedo van een Russische duikboot ge troffen en zwaar beschadigd, zoodat het verplicht was een Finsche haven binnen te varen. ZATERDAG 9 DECEMBER FRAN SCH-DUITSCH FRONT. Op zekere plaatsen vah het front heerschte, volgens de Duitsche legermede- deeling. wat meer bedrijvigheid van de artillerie. Tus- scherl de Moezel en den Rijn heeft een afdeeling Duit sche verkenners twee vijandelijke onderstanden doen springen ten Zuid-Westen van Merzig, op Fransch grondgebied, en hééft drie andëre onbruikbaar gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft meer bedrijvig hare vluchten voortgezet over Zuid- en West-Frankrijk. De tegenaanvallen vaii de jagers en het Fransche artillerie vuur zijn zonder gevolg gebleven. Al de Duitsche vlieg tuigen zijn ongedeerd teruggekeerd. De officieele Fran sche mededeeling daarentegen meldt alleen: Bedrijvig heid van artillerie en van voetvolk op verscheidene punten van het front. BELGIË. Een tweede militair vliegtuig is nabij In- gelmunster ten gronde gestort, de piloot werd gedood. De Belgische handelsbesprekingen met Londen en Pa rijs werden hervat en men denkt dat er spoedig een gunstige overeenkomst zal getroffen worden. Een hon derdtal studenten betoogden te Luik ten gunste van Finland. Het Belgisch stoomschip Adourmetende 1105 ton, is nabij Brest, aan de Fransche kust, op de rotsen gestrand. De bemanning werd gered. Een andere Belgische stoomboot, de Kalindavan 5.182 ton, is op den Goodwin-zandbank gestrand. Een Britsch mili tair vliegtuig heeft nabij Doornik een noodlanding ge daan. doch de piloot slaagde erin met zijn papieren over de Fransch-Belgische grens te vluchten vóór de aan komst der Belgische patroeljes. ENGELAND. De Engelsche stoomboot Corea van 751 ton is langs de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken, acht 'leden der bemanning zijn vermist. Nog andere Britsche schepen, te weten de Brandon 6.668 tonde Novasota 8.795 ton, en de Thomas Waltonzijn vergaan en hier ook zijn ver- schillige slachtoffers te betreuren. Binnen kort zullen vaartuigen, voorzien van de noodige toestellen, iederen dag of zelfs meermaals per dag de banen, gevolgd door de handelsschepen, reinigen van de mijnen welke er neergelegd worden Van uit een trein, die over de brug

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2