CINEMA «FLORA» PIECES (Valstrikken) CORRUPTION 5 De Rechten en Plichten van de Gemobiliseerden CREDIT ANVERSOIS j VRIJDAG 15, ZATERDAG 16, MAANDAG 18 DEC. In verband met hun burgerlijke bedrijvigheid. ALGEMEENE BEPALINGEN Bij de wet van 24 Juli 1939 wordt bepaald dat de wer kelijke oproeping onder de wapens het arbeidskontrakt opschort voor den duur van de aanwezigheid onder de wapens van den staatsburger, die bij bedoeld kontrakt verbonden is. Worden eveneens ten gunste van de onder de wapens opgeroepen staatsburgers geschorst, met in gang van den dag van oproeping tot, inklusief, den da tum waarop hij uit den militairen dienst ontslagen en naar huis gezonden wordt In burgerlijke-, handels-, belasting- en administra tieve zaken, al de hem gestelde termijnen en tegen hem aangewende middelen van tenuitvoerlegging In strafzaken, al de hem gestelde termijnen en de uitvoering van alle boete- of subsidiaire gevangenis straf, betreffende de vóór de oproeping gepleegde over tredingen. De opgeroepen staatsburger kan echter van het voor deel van die verschillende opschortingen afzien. De protesten ten opzichte van onder de wapens geroe pen staatsburgers, worden niet beteekend De vrederechter kan de echtgenoote van den opge roepen staatsburger toelating verleenen om, voor de huishoudelijke behoeften, sommen in ontvangst te ne men, die door derden aan haar man verschuldigd zijn. zulks tot een door hem vast te stellen bedrag. WIE KAN GENOT VAN DE WET VERKRIJGEN? Uitsluitend de staatsburgers, die als dienstplichtigen, vrijwilligers of reserveofficieren plots aan het burger leven onttrokken werden door oproepingen, welke zij niet konden voorzien. De wet is dus niet toepasselijk op hen, die hun eigen lijken militieplicht uitdienenop de beroepsmilitairen; op hen die voor een oefeningstermjn wederopgeroepen worden, als die termijn ten aanzien van den gewonen dienstplicht van de milicien, vrijwilligers, of reserve officieren, als normaal wordt beschouwd en zelfs als die uitgediend wordt gedurende een andere tijdspanne dan die, welke oorspronkelijk vastgesteld werd. Evenwel, ter zake van bedienden-kontrakten, heeft de eigenlijke militaire dienst en alle wederoproepingen voor gevolg, dat het kontrakt opgeschort wordt. De wet is van toepassing op al wie in dienst van een werkgever arbeidtde werklieden, de bedienden, de zeelieden, de huisbedienden, enz. HET GEVOLG VAN DE PPSCHORSING IN ZAKE ARBEIDSKONTRAKT Ten gevolge van de schorsing kan de werkgever zijn aangestelde niet meer ontslaan, zelfs als hij hem aan biedt de bij de wet, het kontrakt of de gebruiken voor ziene ontslagvergoeding uit te betalen. Werd het kon trakt voor een bepaalden termijn aangegaan, dan wordt het slechts uitgevoerd voor zoover en in de mate waar in de opgeroepene naar huis terugkeert vóór het ver strijken van dien termijn. Na de oproeping heeft de aangestelde het recht, maar ook tot plicht, zijn werk zaamheden te hervatten. Anderzijds is de werkgever, uit rechtskundig oog punt, niet meer verplicht de wedde of het loon tijdens den vollen duur van de oproeping te betalen. Het spreekt evenwel vanzelf dat, uit sociaal en vaderlands lievend oogpunt, hij zich moet verplicht achten een te gemoetkoming te betalen, rekening gehouden met zijn eigen middelen en met de lasten, vooral gezinslasten, die op zijn onder de wapens opgeroepen aangestelde wegen. Een onder de wapens opgeroepen aangestelde, kan worden vervangen. In dergelijk geval wordt het kon trakt van rechtswege, behoudens andersluidende bepa ling, nietig op den dag waarop de aangestelde uit den militairen dienst ontslagen wordt. Hierbij moet men er evenwel voor zorgen, den plaatsvervanger volgens een schriftelijke verbintenis in dienst te nemen, met de be paling dat hij in dienst genomen wordt ter vervanging van een met name te noemen, onder de wapens geroe pen staatsburger. Onder schorsing van termijnen wordt verstaan dat alle bij de wetten voorziene termijnen worden opge schort, dat wil zeggen dat zij met den werkelijken duur van de oproeping verlengd worden. Alles verloopt dan, alsof dienaangaande de oproeping niet van tel was, ongeacht of het om hooger beroep, verzet, voorziening in verbreking, bezwaren, verjaring, inschrijving, enz., gaat. Geenerlei wijze van uitvoering van rechterlijke be slissingen of van notarieele akten kunnen tegen den opgeroepene aangewend wordenzijn goederen kunnen niet in beslag genomen, zijn wedde niet ingehouden worden, enz. Het is nog een open vraag of konservatoire maatrege len al dan niet geoorloofd zijn. WIE HET VOORDEEL VAN DE WET KAN GENIETEN Wie heeft voordeel bij de schorsing van de termijnen en de middelen van uitvoering Uitsluitend de opgeroepenenprincipieel is de wet niet van toepassing op den vennoot, op den medeschul denaar. op den schuldeischer, op den mededader, op den medeplichtige van den opgeroepene. Zij is eveneens niet toepasselijk ten gunste van maatschappijen, waarvan de zaakvoerder of de beheerder opgeroepen is. En. wel te verstaan, is zij ook niet van toepassing op den schul denaar van den opgeroepene, tenzij die zelf opgeroe pene is. Het berust op den opgeroepene het bewijs van den duur van zijn oproeping te leverendaartoe moet hij de door de militaire overheid afgegeven attesten over leggen. In de praktijk verdient het aanbeveling de in getreden oproeping, zoo spoedig mogelijk, aan de be trokken gerechtelijke of administratieve overheid be kend te maken. HET PROTEST-STELSEL De kennisgeving van het protest wordt voor één maand uitgesteld, op vertoon, bij den ontvanger der re gistratie, ten laatste op den 2° dag van de maand, vol gende op die in den loop waarvan het protest geregis treerd werd, van een bewijsstuk waaruit blijkt, dat de geprotesteerde staatsburger, op den dag van de ken nisgeving van het protest, onder de wapens geroepen was. De laatste kennisgeving van het protest wordt om de maand verdaagd, doch onder voorwaarde van overleg ging van eenzelfde bewijsstuk, waaruit blijkt dat de op roeping gelijkelijk gehandhaafd of vèrnieuwd werd vóór den nieuwen datum, die voor toezending van de lijst der protesten, aan den voorzitter van de rechtbank van koophandel, vastgesteld werd. Bedoeld bewijsstuk wordt door de militaire overheid afgegeven en vermeldt naam en voornamen, de woon plaats en het beroep of bedrijf van den opgeroepene. den datum van oproeping onder de wapens en. desvoorko- mend. den datum van ontslag uit militairen dienst. In zijn vergadering van 3 December 1939 nam de Be heerraad van het CREDIT ANVERSOIS kennis van het verslag overgemaakt door het Bestuurskomiteit nopens de voorvallen van 1" en 2" December 1939, namelijk het plotseling ingrijpen van het parket op 2" December en besloot (met eenparigheid der zes aanwezige leden, de andere belet zijnde) zich te voegen bij het verzet van het Bestuurskomiteit tegen het buitengewoon karakter der maatregelen genomen gedurende het rechterlijk onder zoek. De feiten, den ln en 2" December 1939 voorafgaande, zijn, ten minste gedeeltelijk, bekend en we' moeten ze hier slechts beknopt aanhalen. De ontwerpen van het verslag en het Bilan van 1938 werden aan de Bankkommissie voorgelegd. Kort na de vergadering van Februari 1939, in Maart, deed de Bankkommissie een boekhouder aanduiden om den toestand van het CREDIT ANVERSOIS te onder zoeken. Zijn onderzoek duurde verscheidene maanden. Algemeen gekend, deed deze handeling rond onze Bank een ongewettigde atmosfeer van wantrouwen en verdenking ontstaan, welke, sindsdien, een trage en voortdurende vermindering onzer depositos tot ge volg had. Wij boden er het hoofd aan bij middel van ons kre diet bij de Nationale Bank en een kredietopening bij het Herdisconto- en Waarborginstituut. Het verslag van dezen boekhouder werd ons ter ken nis gebracht rond half-Augustus 1939. Hij schatte er persoonlijk onze aktieven, trok er sommen af die, vol gens hem, moesten geamortisseerd worden bij de ver scheidene maatschappijen van de Waardentasch en kwam tot het besluit dat onze aktieven met 161 mil- lioen te hoog geschat waren. Wij betwistten en blijven deze besluiten betwisten, maar, over geen middels be schikkend om een scheidsrechterlijke uitspraak te be komen nopens deze technische contestatie, werd het noodzakelijk de basissen te herzien voor het opmaken van het toekomende Bilan. 't Is hetgeen we de Bank kommissie voor oogen legden in onzen brief van 31" Oktober, als antwoord op haar brief van 17 Oktober. Sinds begin September, wisten we dat er een middel gezocht werd om de Bank ter hulp te komen en de be langen der deponenten te vrijwaren. De eerste voorstellen werden afgewezen, maar, niet tegenstaande door ons geen enkele aanvraag meer werd gedaan, noodigde men ons uit tot een vergadering van het Middenkomiteit der Belgische Bankvereeniging, te houden op 24 November 1939 en voor doel hebbend een beschermingsfonds voor de banken te stichten. De Voorzitter dezer vergadering verklaarde dat zijn voorstel officieel gesteund werd door de Regeering. Het verslag der onderhandelingen en beslissingen van deze vergadering werd overgemaakt aan al de afgevaardig den der uitgenoodigde Banken. In al de gewestelijke afdeelingen der vereeniging werden zulke vergaderin gen gehouden. Door dit initiatief werd de algemeene oplossing verzekerd maar uit de bijeenkomst volgden natuurlijk de meest ongunstige geruchten over de Ban ken. Tegen alle verwachtingen in, werd op Woensdag 29 November 1939 gemeld dat de Ministerraad het voorstel verworpen had. Dit werd met een algemeen gevoel van verbazing vernomen. Bij het Herdisconto- en Waarborg instituut dienden we een aanvraag in tot het bekomen van een krediet opening, gewaarborgd door de titels toebehoorende aan de Sopafinin en er werd ons geantwoord dat zulke aan vraag een grondig onderzoek vereischte. Middelerwijl werd den Ministerraad een nieuw voor stel overgemaakt. Op Vrijdag 1 December om 20 4 u. liet het Herdisconto- en Waarborginstituut weten aan onze afgevaardigden, de heeren Stevens en Plas. Afge vaardigde-Beheerders van het Crédit Anversois, dat ook dit voorstel afgewezen was. Alhoewel verergerd, was onze toestand nog niet ho peloos. Denzelfden avond, na onderzoek van alle schat tingselementen, besloot het BestuiirskomitRit de win ketten open te houden op Zaterdag 2 December. Onze geldelijke noodwendigheden waren inderdaad nog breed gedekt, bepaalde herstelmogelijkheden beston den geen enkel kontakt was verbroken de te vinden oplossing was nog altijd overwogen zoowel bij het Cré dit Anversois als daarbuitenin elk geval, was alleen de Beheerraad bevoegd om de noodige beslissingen te nemen, en hij werd bijeengeroepen voor Zaterdag 2" December 's namiddags. Men moet opmerken dat het Crédit Anversois, bij het begin van dezen dag beschikte, namelijk te Brussel, over het saldo, 't zij 20 millioen frank, eener krediet opening door het Herdisconto- en Waarborginstituut waarvan de vrije beschikking ons nog schriftelijk op 1" en 2° December door het Instituut bevestigd werd. Bij die bevestiging werd gemeld dat, moesten de om standigheden het Crédit Anversois verplichten zijn win ketten te sluiten, het Instituut den Deponenten de uit betaling voorstelde, mits rechtafstand en voorrang, van 75 hunner individueele depositos vanaf 10.000 frank met maximum van 6.000 frank en 25 hunner indivi dueele depositos vanaf 10.000 frank. In de Provincie steden, genoot het Crédit Anversois. bij de Nationale Bank, van afhalingsmogelijkheden tot een bedrag van ongeveer 20 millioen frank daarbuiten bedroegen de normale kasvoorraden ongeveer 10 millioen frank. Het is dus volstrekt zeker dat 's morgens op 2 De cember 1939 het Crédit Anversois zijn betalingen niet gestaakt had noch zijn krediet geschorst zag. De 2° December, vervaldag, verliep normaal, 's Za terdags op het gewoon sluitingsuur, 's middags, had het Crédit Anversois overal in België aan zijn verplichtin gen eer gedaan slechts 2 millioen van het krediet toe gestaan door het Herdisconto- en Waarborginstituut werden in den voormiddag verbruikt, en dienvolgens, bleven 18 millioen beschikbaar om 12 uur. Doch, om 11,55 u. juist, te Brussel, en om 12,20 u. te Antwerpen, overrompelde het Parket onze lokalen zoo wel in den Maatschappelijken Zetel - an Antwerpen, in den Zetel van Brussel als in het meerendeel der Bij huizen. Agentschappen of Bureelen, ten getale van na genoeg 140. toebehoorende aan het CREDIT ANVER SOIS over gansch het land Al de geschriften en doku- menten werden er in beslag genomen 'en alle waarden verzegeld. Te Brussel, werden de Afgevaardigde-Be heerders en de leden van het Bestuurskomiteit door de rechterlijke politie ter plaatse ondervraagd en over al werden de zegels gelegd, zelfs op de publiek ver huurde brandkasten. De aanwezige Afgevaardigde-Be heerders en de leden van 't Bestuurskomiteit. alsmede de vertegenwoordigers van het hooger besturend perso- neel der Bank werden in 't begin van den namiddag GROOTE MARKT YPER ZONDAG 17 DEC., om 2 uur (Permanent) De terugkeer op het doek van MAURICE CHEVALIER in met Erich von STROHEIM Marie DEA Pierre RENOIR Twee nieuwe liedjes gezongen door Maurice Chevalier II Pleuraiten Mon Amour Een UNIEK succes zonder weerga DAARBIJ NOG met Gloria BLONDELL en Donald REAGAN. Een groote nieuwe fransch gesproken avonturen film. KINDEREN NIET TOEGELATEN. De Groote Producties passeeren in de Cinema FLORA. NWWWPIWWWrtWPIWWyii'WKi'PWOW'IWWWW» naar het Justitiepaleis geleid voor ondervraging door den onderzoeksrechter. Om 2 J uur 's morgens van Zon dag 3 December, werden de twee Afgevaardigde-Be heerders, de Heeren Max Stevens en Joseph Plas, on der aanhoudingsmandaat geplaatst wegens beschuldi ging van valsche bilans en gebruik van valsche bilans. Deze buitengewone feiten en de ruchtbaarheid die erop volgde hadden als onvermijdelijk gevolg het voort zetten der gewone aktiviteit van de Bank, op Maandag 4 December 1939, te beletten- Ten einde de algemeene belangen die ons toever trouwd werden te vrijwaren, zagen wij ons verplicht, als eerste maatregel, het -voorloopig sluiten onzer win ketten te bevelen en onmiddellijk bij den Griffier der Handelsrechtbank van Antwerpen en bij het Beroeps hof van Brussel, een aanvraag in te dienen tot het be komen van betalingsuitstel met verzoek voor voorloopig uitstel. Uit hun natuur zelf, blijkt de ongemeene strengheid der maatregelen gedurende het rechterlijk onderzoek genomen tegenover het Crédit Anversoishun buiten gewoon karakter wordt bewezen door hun klaarblijken- de onevenredigheid tegenover de beschuldigingen die eruit volgden. Door de dagelijksche pers werd het nieuws verspreid dat de twee Afgevaardigde-Beheerders aangehouden werden voor de menigvuldige beschuldigingen van val sche geschriften, gebruik van valsche geschriften, ach terhoudingen en bedrieglijke bankbreuk. Dat is abso luut onwaar de Beheerraad heeft de aanhoudingsman daten gelezen der twee Afgevaardigde-Beheerders van het Crédit Anversois, geteekend den 3 December rond 1-2 u. 's morgéns beide dragen als eenige beschuldi ging beschuldigd van valsche bilans en gebruik van valsche bilans Wie de terminologie kent, gebruikt in het bankwezen en bij het Gerecht, weet dat, in een geval als dit van het Crédit Anversois, waar de opgeworpen moeilijkhe- heden voortkwamen van het verslag opgemaakt op ver zoek der Bankkommissie, verslag dat betwist wordt, de beschuldiging «valsche bilans en gebruik van val sche bilansalleenlijk moet aanzien worden als een overzetting, in termen van boetstraffelijke proceduur, der technische betwisting over de schatting van de ak tieven der Bank. Met voorbehoud der kwestie van in zicht. bij dergelijke beschuldiging, en deze vraag moet niet gesteld worden bij het geval van beide Afge vaardigde-Beheerders van het Crédit Anversois, voor alwie ze kent, komt hun persoonlijke rechtschapen heid niet ih 't gedrang. Dienvolgens moet men zich afvragen uit welke bron de dagbladen de inlichtingen hebben geput die hun toelieten valschelijk te beweren dat er betichting was van Valschheid in geschriften, gebruik van valsche geschriften, achterhouding van geld en bedrieglijke bankbreuk Is het niet te betreuren dat geen enkele logenstraf fing werd gedaan door de eene of de andere aangewe zen overheid, ten einde den laster in deze beschuldigin gen te doen kennen om dezen te weerleggen, en aldus het uitbreiden en verergeren te beletten van de paniek bij de clienteel van de Bank en tevens het vergrooten tegen te gaan van de schade aangedaan aan de faam der twee bedoelde Afgevaardigde-Beheerders alsook aan deze van het Crédit Anversois. Anderzijds, indien de instructie alleen de beschuldi ging onthoudt van valsche bilans en gebruik van val sche bilansdan vragen wij ons af en iedereen met ons. hoe de genomen maatregelen kunnen verklaard worden, maatregelen, welke niet alleen een zware kren king moesten veroorzaken van de rechten van derden vreemd aan de instructie, maar ook oogenblikkelijk de werkzaamheden der Bank moesten stilleggen en alle pogingen om haar redding te verzekeren moesten on vruchtbaar maken. Het is Waarblijkend, dat het eerste rèsultaat van het ophefmakend optreden van het Parket in onze lokalen geweest is de algemeene waarde van onze actieven te verminderen, en zelfs er zekere elementen van totaal te vernietigen. Zoo b. v. hebben vele onzer Agentschap pen. hun vaststaande overname-waarde, die in geval van normale likwidatie zou bewaard geworden zijn. ver loren door het feit dat ze gesloten geworden zijn. zij het slechts tijdelijk. Zoo is het ook met kofferzalen, welke 25000 huurders hebben, die meer dan één millioen jaarlijksch huur geld betalen. Hoe kan men verder begrijpen dat het noodig zou ge weest zijn voor het onderzoek betreffende een zulke in beschuldigingstelling, zegels te leggen te Brussel op al de kofferzalen van het publiek en aldus de meest Waar blijkende rechten van derden te schenden Voorzeker, er werden, op ons onmiddellijk verzoek, maatregelen genomen opdat deze zalen zonder uitstel zouden gede blokkeerd worden, dit is te 8.30 u 's morgens op Maan dag 4° dezer, gewoon openingsuur in werkelijkheid, en welke moeite de personen gelast met de instructie ook gedaan hebben om de zaak te bespoedigen, werd de toe gang slechts te'11 ure opengesteld voor het publiek; intusschen stond voor de bureelen van den Zetel van Brussel een menigte, welke door de politie moest be waakt worden, hetgeen het ^-handaal nog vermeer derde. De Beheerraad heefr vernpmen. dat de kommissies, I door de instructie naar de provincie gezonden, op ze kere plaatsen nog dubbel streng optraden. In een ze-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5