DE KORTRIIKSCHE ONDERLINGE 't M I L LIO E N HOEFSMEDERIJ Algemeene Opziener OMER RO^YN Mondstraat, 8. YPER Te!. Ü59. YPERSCHE yOETBALKRÓNlEÏti ff 7I Stadsschouwburg Yper Maandag25 December 1939 (Kerstdag) Leest- onze KLEINE AANKONDIGINGEN kere provinciestad legde b. y, de plaatselijke kotnmissa- rts niet alleen zegels op de brandkast van het Agent schap. hij deed ze openen en legde beslag op een lijst waarden in «vrije bewaring» toebehoorende agq den Agent, op een spaarboekje vén zijn dochtértje en een som van 20,40 fr. In geld. Elders werdgn zegels gelegd niet alleen op het persoonlijk koffer van den Agent, maar ook op dit .van zijn vrouw. Te Brussel werden, eenmaal de kofferzaal geopend, de zegel» overgèbracht op de koffers van al de leden van het hooger personeel, dienstoversten inbegrepen. Zegels werden eveneens ge legd op de deur van de verzekerde kelders waar de ef- fekten in vrije bewaringneergelegd zijn en deze zegels waren nog niet weggenómen op -V December ^939. Door dezelfde maatregelen werd de beschikking over de handelseffekten onttrokken aan het. Crédit Anversois en dug agn hun rechtmatige eigenaars. Het is overbodig hieraan toe te voegen dat alle be talingen. zelfs voor de meest dringende behoeften voort komende uit de aanwezigheid der bedienden, verboden werden en bijzondere toelatingen saoesten aangevraagd worden aan de instructie om Bv. het middagmaal te be talen in de Mess der bedienden bij midel van geld op voorhand door dezen gestort en voor de vernieuwing van.den waarborg voor de telefoon:. Nochtans was het juridisch statuut der Bank niet ver anderd en moest deze al het noodige doen voor haar verdediging, gezien het buitengewoon karakter van het tegen haar genomen initiatief. Wij zeiden reeds, dat een aanvraag tot uitstel 'van be taling reeds ingediend werd op Maandag 4 December voormiddag, terzelfdertijd bij de griffie van de Handels rechtbank van Antwerpen en bij de Griffie van het Beroepshof te Brussel. Welnu de wet verplicht in zulk geval, den schuldenaar, die het voordeel van dezen maatregel aanvraagt, bij zijn verzoek te voegen U Een uiteenzetting der. buitengewone en onvoor ziene omstandigheden, waarop hij zijn verzoek steunt, in dit geval de plotselinge tusschenkomst van het Par ket den 2 Decembèr 's middags. 2) Een gedetailleerde ^opgave en waardeschatting van zijn aktief en passief en de' naamlijst zijner schuïd- eischers, met aanduiding van hun woonplaats en het bedrag van hun vordering. Daarbuiten moet de schul denaar in handen van den Griffier de som storten welke verondersteld wordt noodig te zijn om alle kosten van persoonlijke oproepingen en opname in de bladen te dekken. Gezien het groot aantal schuldeischers (ongeveer 120.000) bedraagt deze provisie in ons geval 500.000 fr. Deze som was aanwezig in de kassen van het Crédit Anversois, maar geblokkeerd door de instructie. Zij werd slechts gedeblokkeerd op 6 December na dagen lang aandringen. Anderzijds heeft het blokkeeren door de instructie van alle geschriften der Bank ons tot op heden belet de naamlijst der schuldeischers op te stellen met het bedrag hunner vordering, af te sluiten op 2 December 's middags in principaal en interesten. Hieruit volgde, dat de uitvoering der procedure tot uitstel van betaling, hoofdzakelijk verdedigingsmiddel „van het Crédit Anversois ten bate van al zijn schuld eischers, in de eerste plaats zijn deponenten, verlamd werd tot op 6 December. De uitspraak, uitstel van be taling toekennend, werd eindelijk bekomen op 6 De cember te 19.50 u. Intusschen moesten de belangrijkste beslissingen uitgesteld worden, wissels hadden niet op datum kunnen geprotesteerd worden, koopwaren bleven op de kaai liggen, blootgesteld aan weer en wind, daar de scheepsdokumenten niet beschikbaar warenuitbe taling van loonen, bevoorrechte vordering, moest uit gesteld worden, enz. enz. Wij kennen geen voorbeeld van zulk een behandeling aan een Bank opgedrongen, in eenzelfde geval van be perkte inbeschuldigingstelling, zooals de onderhavige valsche bilans en gebruik van valsche bilans op de basis van een betwist verslag. Indien wij dit protest aanteekenen tegen de dwang maatregelen ten laste van het Crédit Anversois dan is dit, omdat wij het onzen plicht achten, dit middel, het laatste dat tot onze beschikking blijft, aan te wenden om het patrimonium te verdedigen van de talrijke cliënten, die het Crédit Anversois met hun vertrouwen vereerden. Moeten wij drukken op de verwarring waarin zonder voldoende reden onze 120.000 schuldeischers geworpen werden Is het gewettigd, om wille van een instructie ten laste van Afgevaardigde-Beheerders in een geval gelijk het onze, het recht der huurders om vrfj naar hun koffers te gaan ook maar een oogenblik op te heffen Is het gewettigd op dezelfde wijze het recht op te heffen van alle titularissen van titels in vrije Bewaring, om over hunne welbepaalde en met het aktief der Bank niets te maken hebbende waarden te beschikken Eveneens, eigenaars van handelswissels te beletten, binnen het streng door de wet bepaalde tijdverloop, hun rechten en aanspraken te doen gelden Is het niet klaarblijkelijk, dat zulke maatregelen hadden moeten bespaard blijven vooral aan een klien- teel van kleine spaarders, ambachtslieden, handelaars, leden van den Middenstand, elders reeds zoo hard be proefd. Laten wij in het voorbijgaan aanstippen, dat het Crédit Anversois ongeveer 60.000 titularissen telt van Depositoboekjes en in het geheel ongeveer 108.000 Deponenten van minder dan 10.000 fr. Dringt het zich niet op, dat, indien een onderzoek noodzakelijk bleek, dit moest uitgevoerd worden onder het nemen van alle voorzorgen opdat het zonder reden verwekken van onrust in meer dan 100.000 huisgezinnen, vérmeden zou worden tevens opdat aan onze 1.000 be dienden voor het grootste deel gehuwd en familie vader en waarvan de groote meerderheid sedert meer dan 10 jaren aan de Bank verbonden is, het vooruit zicht hun broodwinning te verliezen zou gespaard blij ven Ten slotte moet er een woord gezegd worden over een beschouwing van meer algemeenen aard, deze namelijk welke raakt aan de verplichtingen tegenover het in stand houden van het Openbaar Kredietwezen. Indien men moet besluiten, dat technische diskussies van den aard van deze welke de Beheerraad van het Crédit Anversois scheidden van den Opsteller van het verslag, wiens besluitselen hij bestrijdt, het openen van een instructie wettigen zooals deze welke op ons toege past werd. met den nasleep van maatregelen hierboven vermeld, dan vragen wij ons met bezorgdheid af, of er op dit oogenblik in België, één Bank is, welke zich nog veilig kan voelen. Wij vragen ons af, of een enkele spaarder het nog voorzichtig zal oordeelen fondsen neer te leggen in een ko in eer Bank gehuurd of zijn waarden in vrije be waring toe te vertrouwen gan een énkele kredietin stelling. Ji i Deze bedenkingen betreffende de uitzonderlijke maat regelen tegenover het Crédit Anversois genomen, wor den reeds overal geopperd, maar wij zouden onze ver klaringen niet voltooid achten, indien wij, ons stellende op het standpunt van den landsburger, er niet bijvoeg den, hoe betreurenswaardig óns zulke feiten lijken op een oogenblik dat het tand met de grootste politieke en economische moeilijkheden kampt en dat er moet voor zien worden dat de regeering beroep zal moeten doen op het vertrouwen der spaarders en dus op de mede werking der Kredietinstellingen, normale tusschenper- sonen voor een oproep van dezen aard. Terwijl wij dit protest aanteekenen hebben wij geens zins het inzicht, onderworpen zijnde aan de wet, ons te verzetten tegen eenige toepassing van de algemeene Ver ordeningen inzake onderzoek, maar wij kunneirhet ge voel niet van óns afzetten, dat wij het voorwerp'zijn van een buitengewone persoonlijke gestrengheid en van maatregelen buiten verhouding tot de basis der vervol gingen. Indien wij niet protesteerden, dan zouden wij den schijn aanhemen. deze behandeling als verdiend te be schouwen, terwijl zij niet verdiend is en de belangen van zooveel landsburgers, waarvan het Crédit Anver sois de depositaris is. over te laten aan willekeur. CREDIT ANVERSOIS N. V. Naschrift van 9 December 1939. Wij kunnen op dit oogenblik verklaren dat op 9 De cember 1939, in den voormiddag de voorbereidende ver richtingen begonnen zijn tot het lossen der waarden in Vrije-Bewaring maar het blijkt, dat het uitvoeren der te nemen maatregelen nog zóoals te voorzien heel ver van af is. PING - PONG Op Donderdag 7n dezer greep de zoo lang verwachte ontmoeting plaats tusschen de Kadetten. Scholieren en Juniors van de P. P. C. Y., en deze der British Club, in de zaal van het Hotel Britannique. In beide kampen hadden de jonge spelers sinds we ken ernstig getraind, en heel zeker hadden de meesten onder hen. in de laatste nachten, meer dan eens ge droomd van ballen, raketten en overwinningen. Geruimen lijd vóór hét vastgestelde uur wareh alle speeltafels bezet door een lustige jeugd, die er reeds ongeduldig op los ging. in afwachting van den aanvang 'der matchen. Elf spelers van ieder kamp .stelden zich in lijn om 14 u. stipt. Er werd van weerskanten met een geest driftige hardnekkigheid gespeeld, en de Britschë ploeg behaalde glansrijk de overwinning met 24 gewonnen matchen tegen 7 voor de Ypersche ploeg. De besten hebben gewonnen. Dit weze een spoorslag voor de Ypersche jongeren die, met wat meer oefening en overleg, in staat zijn toekomende maal beter te doen. Het was voor allen een uiterst interessanten en aange- namen namiddag, en reeds zien ze verlangend uit naar de revanche Er zullen in Januari 1940 leergangen van Hoef smederij geopend worden te YPER, in de smis van M. Leon Vandermarliere, meester-hoefsmid, Rijselstraat, 170. Worden tot de lessen aangenomen, al de hoef smeden en personen die, minstens 17 jaar oud zijnde, ertoe de aanvraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Scharlaken, dokter in de Veeartse nijkunde te Roeselare, door den Heer Minister van Landbouw gelast met het geven der leergan gen. Bij de aanvraag die moet toegezonden worden vóór 24 December 1939 moet een uittreksel uit hun geboorteakt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoodiging ontvangen, meldende dag en uur van het begin nen der leergangen. De hoefsmeden moetenzich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken en aan te zetten. Voor uwe verzekeringen van gelijk weikei» aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Jum 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De. voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreid* Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. mmmmmmiêimmmif. l >I Uitslagen der matchen van Zondag I# Beoember 1939 Hoogere Afdepling F. C. Knokke C. S. Brygge F. C. Brugge V. G.IOostende >i Stade Moeskroen S, C. Meenen Kortrijk Sp S. K. Roeselare Algemeen klassement JJ3H ï—i afgel. ,1^ C. S. Brugge 9 8 IJ 1 46 ii' "n 17 S. C. Meenen 9 5 3 f 23 16" llf Kortrijk Sp. 4 -3 1 18 23 9! A. S. Oostende 6 3 2 1 22 J5 7( V. G. Oostende 7 2 2 3 16 19 F. C. Brugge i '7 3 3 21 14 7»; Stade Moeskroen 9 .3 6 '0 20 47 i;S 6J S. K. Roeselare 9 .2 7 - -0 22 32 v 4) Knokke F. C. 8 1 6 1 U. 28 .3; Gewestelijke Afdeeling REEKS A i i 7' £1- i 'f j 3T Veurne D. C. Blankenberge - afgel. S. V. Blankenberge Middelkerke 5"—4 De Panne Gistel 31- Oudenburg S. V. Nieuwpoort 4—1 Koksijde F. C. Torhout afgel. REEKS B Aalbeke - A.A. Moeskroen 1—4 Isegem Dottenijs 4—2' Rekkem Deerlijk Sp. 3—3 Avelgem St. Kortrijk afgel. Lauwe Waregem Sport afgel. REEKS C Waasten Moorslede 27 R. C. Wervik leper afgel. Komen Geluwe afgel. Toek. Meenen Bizet 5—2 Vlamertinge Poperinge afgel. Vri enden wedstrijd A. S. Oostende F. C. Roeselare 3-r-I" Racing Wervik C. S. Yper (uitgesteld) Onze jongens hebben Zondag laatst te Wervik niet moeten optreden, daar H. Debeuï oordeelde dat het ter; rein onbespeelbaar was. Wij geven toe dat de éene zijde van het veld er wat moerassig uitzag, en als wij zeggen uitzag dan ig het met opzet gedaan, omdat de scheidsrechter er'maar dezelfde meening kon op na houden, vermits hij nooit beproefd heeft of de onder- grond hard was en of het leder er bleef inpakken. Mijn inziens kon er wel gespeeld worden, vermits wij, sedert de nood-competitie in gang is, óp slechtere terreinen uitgekomen zijn. 't Is dan ook voor een misnoegd pu bliek dat de scheidsrechter het aftrapte en wij vervol gens ook, ofschoon het zonnig weertje van dat oogen blik gansch in tegenstelling stond met de genomen be slissing. Dienvolgens tellen wij een uitgestelde match, die waarschijnlijk maar op het einde van het seizoen zal kunnen doorgaan en nogmaals verplaatsingskosten zal medebrengen. Nu gedane zaken hebben geen keer en komen we nu tot het programma van morgen. Yper moet het tegen Gheelster Moorslede opnemen. Deze club boekte Zondag laatst een mooie zege te Waasten. Dit weze een vingerwijzing voor de ontmoeting die op ons veld doorgaat. Jongens, de taak niet te licht opne men, doorgeven van in het begin tot gij genoeg voor sprong genomCn hebt om vervolgens uw gewoon voetbal spel voor den dag te halen. Supporters, wij verwachten u talrijk op het terrein. Het moet nogmaals een rood witte zegepraal worden. Algemeen klassement S. C. Bizet 10 7 1 2 46 18 16 C. S. Yper 10 8 2 0 54 14 16 F. C. Poperinghe 9 7 2 0 37 19 13 Houthulst 6 5 1 0 30 7 10 Toekomst Meenen 10 4 4 2 34 45 10 S. K. Gheluwe 8 3 3 2 23 23 8 S. K. Vlamertinghe 9 3 4 2 22 30 8 F. C. Comines 8 3 4 1 22 18 7 Gheelster 8 3 5 0 22 31 6 F. C. Warnêton 9 3 6 0 24 43 6 Racing Wervik 10 0 8 2 12 58 2 Wervik Sp. '7 0 5 2 7 27 2 Matchen van Zondag 17 December 1939 Wervik Sp. Vlamertinghe Yper Gheelster Houthulst Warnêton Bizet Rac. Wervik Poperinghe Toek. Meenen te 3 uur zeer stipt namiddag OPVOERING ten voordeele van den Bond der Kroostrijke Gezinnen en Weduwen- en Weezenfonds van het succesvol stuk Revue-operette in 4 bedrijven met dans en balletten Alwie vroeger het onvergetelijk Oorlogsmar- raintje zag, zal thans ook niet willen nalaten de vertooning van 't Millioen bij te wonen, dat van de hand is van zèlfdén schrijver en toondich ter, de Heeren E. Ghisquière en G. Van Egroo, en dat door dezelfde spelers, uitgevoerd wordt. De liefhebbers die een behoorlijke plaats wen- schen, zullen zich moeten haasten. Prijzen der plaatsen8 fr. 6 fr. 4 frank. Halve prijs voor militairen met verlof. Kaarten te bekomen In 't Klein Stadhuis Grqote Markt en Jn den- Slaqhter Boomgaard straat, Telefoon 38. 's Zondags van 11 tot 12 uur in den Stadsschouwburg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6