De Cinema Wereld 2 Commissie van Openbaren Onderstand DE METER VAN HET REGIMENT VADER LEBONNARD o Tijdens de zitting van Woensdag 3 Januari 11. werd door den Voorzitter der Commissie, M. Re- ni Bouquet, lezing gegeven van het volgende merkwaardig en interessant verslag over de wer king der Commissie gedurende het jaar 1939 Het past. bij den inzet van dit nieuwe jaar, dat wij een oogslag zouden werpen op het jaar dat voorbij is. Ik heb dan ook de eer Ued. een kort verslag te geven over onze werking in het jaar 1939 A HI7LPVERLEENING EN LIEFDADIGE WERKING. 1. Hulpverleening ten huize. Aan de behoeftigen en noodlijdenden onzer stad heeft de Commissie van Openbaren Onder stand volgenden steun verstrekt a) Er werden 84.720 eetmalen uitgedeeld b) Er werden 33.405 broodkaarten rondge deeld c) Er werden 23.500 liters melk uitgedeeld d) Er werden 465.000 kgr. kolen aan de be hoeftigen gegeven e) De geldelijke hulp bedroeg 139.374,40 fr. in de gewone maandelijksche deelingen12.103 fr. voor de krankzinnigen, die ten huize opgesloten zijn. en 4.293,90 fr. voor de stichting van den H. Geest. f) Bijzondere hulpEr werden 176 remedie boekjes vernieuwd 4 buikbanden werden koste loos uitgedeeld en 30 brils kosteloos vernieuwd voor oude lieden Drie kinderen werden naar een schoolkolonie gestuurd voor een gezondheidskuur van drie maanden g) De toelage van 75 in de bijdragen voor de behoeftige mutualisten bedraagt voor de drie eerste trimesters van het jaar 95.878.42 fr.naar schatting zal het vierde kwartaal 34.000 frank be- loopen, zoodat deze post in totaal ongeveer 130.000 frank zal bedragen. Er werden, in 1939, 127 gezinnen met 437 per sonen aangenomen voor de toelage aan de mutua liteit. In den loop van het jaar werd de onderstands- dienst ten huize beter ingerichter werd overge gaan tot het opmaken van een volledig reglement, waarbij voortaan iedere behoeftige zijn dossier moet bezitten bestaande uit het inlichtingsbulle- tijn met eventueel het proces-verbaal van het be zoek ter plaatse en de onderstandsfiche. Wij bezitten thans 780 steekkaarten van on dersteunde gezinnen met in totaal 2804 personen. Het moet echter gezegd dat het cijfer 780 steekkaarten nog niet beantwoordt aan het getal werkelijk ondersteunden, cmdat voor enkele ge zinnen, wier hulp zich beperkt tot de mutualiteit, nog een steekkaart moet opgemaakt worden. Van de 780 steekkaarten zijn er 131 van ouder lingen 86 van weduwen en weezen 25 van ver minkten; 16 van vreemde nationaliteit; 18 van on regelmatige gezinnen 504 van gewone behoefti gen (meestal echter werkloozen), samen 780. De Commissie ondersteunt 18 gezinnen die slechts te leper wonen sedert 1 Januari 1937. De Commissie heeft 53 beslissingen genomen, waarbij aanvragen om onderstand werden gewei gerd of ondersteunden werden geschrapt. II. Hulpverleening in de gestichten. Naast de hulpverleening ten huize, hebben wij de verpleging in onze gestichten a) De Jongensweezenschool. Op 31 December verbleven er 50 jongens in onze weezenschool, alwaar ze opgevoed en onder wezen worden. Wij drukken hier den wensch uit dat de on derstandscommissies van het arrondissement het geldelijk offer, dat wij te hunnen voordeele wil len brengen, nog meer zouden waardeeren en hunne weezen of verlaten kinderen naar ons ge sticht zouden zenden, alwaar zij een degelijk on derwijs en een goede opvoeding genieten. b) St Antoniusgesticht. Wij mogen ons hier opnieuw verheugen in een voldoende aantal leerlingen. Op 31 December ver bleven er 73 meisjes. c) Het ouderlingengesticht Nazarethtelt thans 56 mannen, waaronder 7 betalende. d) In het Belle Godshuis verblijven er 22 vrou wen. e) In St Jan Godshuis36 vrouwen. f) In ons gasthuis werden er, in 1939, 1285 zie ken verzorgd. Wij stellen dus een steeds toene mende vermeerdering der zieken in ons Gast huis vast. Het is een bewijs dat de bevolking onze bijzondere zorg, om het gasthuis als een model inrichting te organiseeren, weet te waardeeren en naar waarde te schatten. Het is mede dank aan de bekwaamheid, de vaardigheid en de gewetens volle werking van den Heer Bestuurder en der Heeren Dokters, wier bevoegdheden werden ge regeld en afgelijnd, en dank zij de toewijdings volle zorgen der Eerw. Zusters, dat wij ons Imo gen verheugen in de goede faam, die ons Gast huis geniet g) Moederhuis. In het moederhuis werden er dees jaar 357 moeders opgenomen. In het jaar 1938 werden er in het geheel 180 opgenomen. Het getal is dus in een jaar met 177 aangegroeid. Dat alleen reeds is een sprekend bewijs dat de moeders er tevreden zijn. Wij kunnen alleen ons daarover verheugen en bieden, bij deze ge legenheid, aan Eerw. Zuster Bernarde, Bestuur ster-vroedvrouw, en aan de Eerw. Zusters, die haar bijstaan, onze hartelijkste gelukwenschen. h) In onze twee beluiken krijgen er 46 oude vrouwtjes en 7 oude gezinnen kosteloos huisves ting. Wij kunnen thans overgaan tot het tweede deel van ons verslag. B. DE WERKING VAN ONS BESTUUR IN ZAKE BEHEER DER GOEDEREN. I. Landelijke eigendommen. Dees jaar werden er 13 hofsteden geschilderd en, buiten de rekeningen die nog moeten inge diend worden, werd reeds voor 59.349,15 frank uit gegeven aan gewone onderhouds- en verbeterings- werken. Aan buitengewone verbeteringswerken werd op dezen stond reeds 74.297,16 frank uitbetaald. Wij hebben dees jaar, als naar gewoonte, een bezoek gebracht aan de bosschen van het Bestuur, en hebben kunnen vaststellen dat onze bosschen jaarlijks verbeteren, dank zij de goede zorgen van onzen brigadier boschwachter. Heer P. Acke. Wij hebben dees jaar ook onze aandacht ge wijd aan de pachtvoorwaarden onzer landbou wers en hebben een nieuw ontwerp van pachtakte opgemaakt, waarbij de prijzen om de drie jaar zullen schommelen volgens den economischen toe stand van den landbouw. Dit nieuw ontwerp van pachtakte werd onlangs door de Bestendige De putatie van West-Vlaanderen goedgekeurd, en wij meenen te mogen zeggen dat wij de belangen van de C. O. O. en van de landbouwers hebben gediend. 2) Het gewoon onderhoud der gestichten en gebouwen in stad kostte ons dees jaar 111.000 fr. (zonder rekening te houden met de facturen die nog niet werden ingediend). Verleden jaar be reikte dit bedrag 85.000 frank. Doch ook de buitengewone voltooiingswerken werden dees jaar naarstig en volgens een bepaald plan doorgezet. a) Het Belle Godshuis werd dees jaar volledig geschilderd en is dan ook het eerste gesticht dat gansch voltooid is. b) Het St-Antoniusgesticht nadert ook zijne voltooiing. De verdiepingen zijn gansch geschil derd; ook de klassen, de keukens, de eet- en speel zaal der kinderen. Nog enkele maanden geduld en ook dit gesticht zal volledig voltooid zijn. Dit ge sticht is werkelijk een model school en verdient in breederen kring gekend te worden. c) Voor het St Jan Godshuis werd een voor raadkamer ingericht en verscheidene kassen wer den gemaakt. Er werd ook gezorgd voor wasch- machien met motor. d) In de Jongensweezenschool werd ook de kapel geschilderd. e) In het Godshuis Nazareth is men thans be zig met de verdiepingen te schilderen. f) In het Gasthuis werd ook de kapel geschil derd. Men is er thans bezig de centrale verwar ming te vernieuwen. g) In de twee beluiken werd gezorgd voor de electrische aansluiting der huizekens, zoodat de vrouwtjes voortaan de petroollamp mogen op zij zetten. Wij hebben ten slotte ook onderhandeld met de Gas- en Electriciteitsmaatschappij en hebben voor al onze gestichten een nieuwe overeenkomst gesloten die aan ons Bestuur meer voordeelen biedt. De boekhouding van de 2 landbouwuitbatingen in regie werd ook gewijzigd en een inventaris van den inboedel werd thans opgemaakt, die jaar lijks zal herzien worden, zoodat het ons in de toe komst mogelijk zal worden na te gaan welk re sultaat deze uitbatingen geven. Wij hebben dees jaar het afsterven te betreu ren gehad van onzen Collega, Mijnheer Lemahieu. Gansch onze Commissie heeft hem uitgeleide ge daan naar zijne laatste rustplaats, waar wij een lijkrede namens het Bestuur hebben uitgespro ken. Wij mogen niet nalaten dezen verdienste lijken man hier nogmaals dankbaar te herdenken. Heer advokaat Henri Delobel werd door den Gemeenteraad gekozen om het mandaat van Mijnheer Lemahieu voort te zetten. Ten slotte hebben wij, op onze laatste .verga dering van verleden jaar, het ontslag vernomen van Mijnheer Florent Callewaert als lid onzer Commissie. Ik weet dat al de collega's het eens zijn om zijn heengaan te betreuren, want in deze drie jaren dat hij met ons heeft meêgewerkt, heeft hij ons vele en groote diensten bewezen. Het past dat wij hem daarvoor onze hulde en dankbaarheid be tuigen. Om te besluiten, dank ik U, Mijne Heeren en achtbare Collega's, voor uw gewaardeerde mede werking in het vervullen van mijn taak van vmt- zitter. Ik dank ook de Heeren Secretaris, Ontvanger en bedienden en gansch het personeel, om de stiptheid en nauwkeurigheid waarmede ieder van hen zijn taak heeft waargenomen. Doch niet het minst dank ik de Eerwaarde Oversten en Zusters onzer gestichten, die zich da gelijks in edelmoedige zelfverloochening opoffe ren voor het welzijn en geluk van onze min be deelde medemenschen. Ik mag ook niet nalaten U allen hartelijk te bedanken voor de spontane hulde, die U mij hebt betoond bij mijn benoeming tot ridder in de kroonorde. Ik ben zeer gevoelig geweest aan deze blijken van oprechte genegenheid. Ons land is, dank zij het wijs beleid van onzen beminden koning, in het jaar 1939 gespaard ge bleven van den oorlog. Ik sluit met den vurigen wensch dat wij, in het jaar 1940, van deze vreeselijke ramp, die woedt om ons heen, zouden mogen gespaard blij ven en dat wij, zooals voorheen, onze belangrijke opdracht gewetensvol en in goede verstandhou ding zouden mogen voortzetten. Uit de Programma's. Zooals de Amerikanen hun specialiteit hebben in gangsterfilms, zoo ook heeft Frankrijk er zijn bijzonder kenmerk van gemaakt lustige soldatenfilms te verwe zenlijken. En dat is iets dat typisch is voor de Fransche pro ductie Wanneer ze een geestige film als eerste-rangs- productie uitgeeft, dan is het bijna altijd een militaire klucht. Een bewijs daarvan zijn de super-producties Ignace en «Un de la Légion», twee films met Fer- nandel die we hier reeds zagen, en nog zooveel andere. De Meter van het Regimentis een bewijs te meer dat de Fransche productie uitstekende en geestige sol datenfilms kan ineensteken. Deze prent zit vol met die fijne, luchtige Fransche humor, die den toeschouwer voortdurend een glimlach op den mond brengt. Die glimlach verandert nochtans vaak in een schaterlach, daar het stuk doorspekt is met allerkoddigste gags. Deze zijn misschien wel made in U. S. A. maar zijn niettemin allen zeer goed geslaagd en passen uitstekend bij deze prent Gabriel Rosea is de metteur en scène van deze mi litaire vaudeville en dat verklaart wellicht de tegen woordigheid van die Hollywoodsche klucht-slagvindin gen in deze typisch Fransche film, want deze regisseur heeft geruimen tijd in Amerika bij de R. K. O. gefilmd. Zijn werk is hier volmaakt en getuigt dat zijn verblijf in de fiimstad een zeer gunstigen invloed op zijn werk wijze heeft gehad, want zijn prent mag terecht een Fransche dialogen film met Amerikaansche lenigheid ge noemd worden Deze film draaide in October 1938 in de bioscoop Ambassador te Brussel en bezorgde het publiek ge durende verscheidene weken veel pret. Het dagblad Le Vingtième Siècle schreef dan ook en terecht Un vaudeville militaire qui fera rire tout Bruxelles.» De vertolking draagt eveneens bij tot het succes van deze film, want er werd een schaar eerste klas comedie- spelers vereenigd om in deze prent op te treden. Daar onder zijn enkele der beste Fransche kluchtspelers, zoo als Jean Dunot die, met zijn dom en schaapachtig ge zicht. menigmaal het publiek doet schaterlachen. Die akteur die als vrouw verkleed ook reusachtig is om zien en die daarbij nog een heel goeden komischen zan ger blijkt, doet een weinig aan Fernandel denken. Alleen zijn mimiek is niet zoo sterk afgelijnd. Verder hebben we den oolijken Raymond Cordy, die ons met zijn guitig spel veel pret bezorgt. Langs den vrouwelijken kant probeeren de komieke Alice Tissot. Jeanne Fusier-Gir en Pauline Carton eveneens den toe schouwer te amuseeren, waarin ze uitstekend slagen. Dan hebben we nog de schattige Monique Rolland, die ook even goed is. Wie Petite Peste zag, film die hier onlangs draaide, weet dat Jean Limur, de regisseur van dit stuk, goed op de hoogte is van de eischen die zijn beroep hem stelt. Vader Lebonnard is zijn laatste werk, een mooi werk. Het handelt over een soort conflict dat ontstaan is in het gezin Lebonnard De vader is een man die rijk ge worden is door handel te drijven en te werken. De moeder is daardoor wat hoogmoedig geworden. Ze is wel akkoord met hun rijkdom, maar dat dit fortuin verdiend werd met werken, nee... dat zou ze liever doen vergeten. Mevrouw zou namelijk willen opgenomen worden in de aristocratischekringen. Die kringen waar het niet past gewerkt te hebben, waar men kijkt naar de afkomst en zoo meer. Om nog beter in haar op zet te slagen, zou ze haar zoon willen doen trouwen met zoo'n aristocratische jongvrouw, zonder geld maar met een «uitstekend verleden of afkomst... Haar dochter werkt haar nochtans min of meer tegen, doordat dit meisje zich aangetrokken voelt naar een jongen dokter, wiens karakter en werklust haar be koord hebben Er gebeuren dan enkele incidenten maar alles komt natuurlijk op zijn pootjes terecht. Het is een plezierige geschiedenis, die zich afspeelt in het Italiaansche gebergte. En dat heeft ook weer een zekere verdienste gegeven aan dit reeds "mooi filmwerk. De buitenopnamen die het berglandschap laten zien. zijn werkelijk zeer goed geslaagd. De belichtingstechniek is hier eveneens perfect uit gewerkt. Het spel met licht en schaduw verdient allen lof om zijn goede uitvoering Daarbij komt dan nog de afwisseling der scènes, die medehelpen om van deze film een heel verdienstelijk werk te maken. Jean Murat, Pierre Brasseur en Madeleine Sologne zijn de drie beste spelers, wat ten andere ook van hen verwacht kan worden. De andere acteurs zijn minder bekend, doch ook goed. Een eenvoudige maar heel mooie film, waarin het ook aan humor niet ontbreekt en die zelfs anecdetisdi mag genoemd worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10