De Geschiedenis van een Oorlog ciinavtë werden de omzettingen van Calrsten en Tallgren naar volle waarde geschat. In Finland was «De L teling» he^lievelingsboek. Portugal, Poleft, Armenië en Spanje bleven op dit gebied niet ten achter. Vermelding verdient ook de uit- gaye, die te Baltimore verscheen, en door gansch Amerika opgang maakte. Sommige romans van Hendrik Conscience werden eveneens in het Es peranto vertaald. Alzoo zijn ze over de geheele wereld verspreid. De Nestor van cnze Vlaamsche letteren on derhield ook een drukke briefwisseling met de beroemdste kunstenaars en geleerden van zijn tijd. Niet alleen de kleinen betuigden den vermaar den en ingoeden auteur een ware, kinderlijke ge negenheid, maar ook de grooten en de machtigen schonken hem bewijzen van ongeveinsde waar deering. In zijn woning, die thans te Kortrijk nog altijd bestaat, ontving Conscience het hooge bezoek van Leopold II. van de beroemde schrijvers Victor Hugo, Alexander Dumas (senior) en andere mar kante personaliteiten. Een feit is zonneklaar, onbetwistbaar... Tijdens zijn leven ontpopte Hendrik Conscience zich tot een machtig en veelgelezen auteur. Hij was een wonder in de negentien-eeuwsche we- I reld-letterkunde. Thans ruim vijftig jaren na zijn verscheiden, blijft hij nog de algemeene aandacht trekken In de literatuur zijn deze gevallen uiterst zeld zaam. Hoevele anderen uit zijn tijdperk, gelijk J. De Laet, D. Sleeckx, F.-P. Vankerckhoven, E. Zetternam, zijn thans zelf ten onrechte vergeten Ondanks den stempel, dien den alles-wijzigen- den tijd op zijn romans gedrukt heeft, behouden de meeste nochtans hun frischheid, hun levendig heid en al hun poëzie uit de vervlogen jaren... Ze vinden nog altijd, ondanks den modernen gedachtenstroom, den weg tot het raadselachtige, menschelijke hart. Omdat de lezer in vele huidige romans die bij zondere, onontbeerlijke hoedanigheden niet al tijd meer terugvindt, blijft hij en duizende ande ren den grooten Conscience getrouw, gelijk dezes werk het zoo schitterend verdient. Albert BLONTROCK. VRIJDAG 5 JANUARI 1940 FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de streek van den Moezel hoorde men 's morgens, vanaf 10 u. 15, on ophoudend gebulder van de Fransche kanonnen, die Schnoeberg. ten Oosten van Perl, onder vuur namen. De patroeljebedrijvigheid schijnt te hebben toegenomen ten Westen van de Saar. terwijl ze verminderde in den sector van den Moezel BELGIË. Eers.e-minister Pierlot, ten einde de han- den vrij te hebben voor de ontworpen kabinetshervor ming, heeft Vrijdag morgen aan den Koning het collec tief ontslag van de régeering aangeboden. De koning belastte hem een nieuwe regeer! ng samen te stellen, wat Vrijdag avond reeds gedaan was. De nieuwe regeering telt thans vijf katholieken, vier socialisten, drie libe ralen en twee techniekers, 't zij in 't geheel 14 minis ter?. waaronder slechts een nieuw figuur, namelijk M Matagne. socialistisch senator voor Charleroi. De ont slagen ministers zijn de Heeren Wauters. De Man. Marck, Devèze en Duesberg. Het Belgisch stoomschip Georges Edouard dat op de Zuidkust van Engeland gestrand was, werd Vrijdag weer vlotgebracht. nederland. Vreemde vliegtuigen werden 's na middags boven de provincie Utrecht waargenomen. De toestellen vlogen zeer hoog, doch werden niettemin door het afweergeschut beschoten en door Nederiandsche vliegtuigen achtervolgd. engeland. Het Britsche ministerie van scheep vaart deelt mede dat een plan van opvordering van koopvaardijschepen, zooals er een bestond tijdens den wereldoorlog, waarschijnlijk vanaf 1 Februari a S. zal toegepast worden. Volgens Australische technici werd de Br.t'sche marinebasis bij Scapa Flow geblokkeerd door tot zinken gebrachte oude vrachtschepen, ten einde er onderzeeërs uit te houden. De Nederiandsche han delsafvaardiging is naar Londen- teruggekeerd om er de onderhandelingen voort te zetten. FRANKRIJK. Volgens een besluit van den minister va n handel moeten alle voorraden oud papier en kar ton, welke de 1000 kg. overtreffen. en de voorraden jutezakken, van meer dan 100 kg., aangegeven worden. De gewone parlementaire zittijd zal op 9 Januari ge opend worden DUITSCHLAND. Tijdens den nacht hebben Brit sche vliegtuigen verkenningstochten gedaan boven het Noord-Oosten van Duitsqhland. Patroeljevliegtuigen hebben de watervliegtuigbas.s in de baai van Heligo land overvlogen. Maarschalk Goering heeft geheel de leiding van de oorlogseconomie van het Derde Rijk in hander1 genomen, ten einde aan de Engelsche blokkade het hoofd te kunnen biedeij Het Du.tsche tankschip Pauline-Friedrich dat sedert het begin van den oor log te Boston 'ligt. werd door de Amerikaansche over heid in beslag genomen. Door Berlijn worden de ge ruchten. volgens dewelke de Duitsche stoombooten «Lin- dauér. Giieisenaugezonken zijn, gelogenstraft. Naar verwacht wordt zal er in het begin der lente een geweldigen aanval te land, ter zee en in de lucht inge zet wofden ten e nde te pogen een beslissing af te dwingen in den strijd tegen de verbondenen. FINLAND. De Finnen hebben een Russische po ging. om 's nachts over de bevroren meren te geraken, verijdeld bij middel van sterke eiectrische schijnwer pers, waardoor het mogelijk werd de verraste Russische kolonnes onder vuur te nemen en met groo.e verhezen op de vlucht te drijven. Heel dikwijls ook maken de Finnen gebruik van de buitgemaakte of achtergelaten Russische tanks om den vijand met zijn eigen kanon nen en zijn eigen munitie te bestoken. In de omgeving van het Agtameer worden twee Russische divisies met omsingeling bedreigd. Ten Noorden van Salla wordt ëen nieuwe groote veldslag geleverd en, volgens uitDeensche bron vefnomen wordt, zou Salla na een verwoed ge vecht dat twee dagen duurde, door de Finnen heroverd zijn Aan het front in Karelië zijn de Russen bezig met betonnen verdedigingswerken aan te leggen, wat laat veronderstellen dat z j besloten zijn zich op die stelling te houden om dan misschien in de Lente, wanneer het k'imaat wat milder zal geworden zijn, een nieuwen u't- val te beproeven. Van beide kanten is de luchtmacht zeer bedrijvig. Die luchtaanvallen hebben voor doel de achterwaartsche verbindingen van de legers te ver breken. Te Abo en te Hangö werd er luchtalarm gege ven Drie Finsche schepen die met een lading hout vezels op weg waren naar de Vereenigde Staten, werden door de Duitschers gekaapt. rusland. Uit bevoegde bron wordt verzekerd dat de Finnen reeds op vier plaatsen op Russisch grond gebied zijn gedrongen en er den strijd voortzetten. In bet district van Leningrad heeft men verschillende klas sen reservisten opgeroepen. bohemen-moravië. De toestand is er opn'euw zeer gespannen en door de Duitschers worden talrijke aanhoudingen gedaan. De gemeenteraad van Praag is nog enkel "een raadgevend lichaam en beschikt over geen wetgevende bevoegdheid meer. Groote voorraden voedsel worden naar Duitschland verzonden. ITALIË, Niettegenstaande de steeds groeiende sym- pahie voor het Finsche volk, verwekt de Fransch-Brit- sche hulp aan Finland zeker wantrouwen in Italië. Men meent er immers dat deze hulp er vooral op ge richt is om. door Rusland. Duitschland te treffen. Graaf Csakjt,, de Hongaarsche minister, is te Venetië aange komen DENEMARKEN. Mijnversperringen zullen voor de Groensund tusschen Moen en Falstar gelegd worden, ten einde het toezicht te vergemakkelijken en de neutrali teit van Denemarken te handhaven. Ten Zuiden van Sonderborg zal bovendien een versperring van netten en kettingen worden aangebracht. ZATERDAG 6 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht van Zaterdag morgen luidde als volgt: Gewone bedrijvigheid van de patroeljes en de artillerie en dit van Zaterdag avond gaf volgende bijzonderheden Verscheidene eenheden onzer verkenningselementen hebben op verschillende punten vijandelijke patroeljes ontmoet en enkele krijgsgevangenen gemaakt. Naar het geen uit Berlijn wordt medegedeeld, heeft de Duitsche infanterie de grondwerken van den vijand nabij de statie van Apach en bij Bocage tèn Oosten van Milchen verstoord. In de streek van Forbach was er wat bedrij vigheid van verkenners. ENGELAND Een ophefmakend nieuws dat Vrijdag avond bekend werd, is het aftreden van M M. Hore Belisha. minister van oorlog en lord Macmilan, minis ter van voorlichting. De ontslagnemende ministers wer den vervangen door M. Oliver Stanley, minister van handel, en sir, John Reith. Men'maakt allerhande gis singen over het heengaan- van M.' Hore Belisha, die na M. Chamberlain de meest populaire minister was, doch in de officieele commentaren noch in de briefwisseling tusschen M. Chamberlain en den aftredenden minister wordt er geen gewag gemaakt van' dê reden van dit ontslag. Een. Britsch-' bombardementsvliegtuig is nabij Ventmor. op het eiland Wight, te pletter ges'ort Drie van de vier inzittenden werden gedood. De Engelsche controledienst heeft de- laatste week weer 13.700 ton Duitsche koopwaren aangeslagen. Sinds het begin van den oorlog hielden de verbondenen reeds 753.0Q0 ton contrabande op. Volgens een jongste raming kost de hu!dige oorlog 40 van het nationaal inkomen van Groot-Brittanje, terwijl in 1918 de verhouding 60 bedroeg. FRANKRIJK. De Duitsche luchtmacht hééft twee verkenningstochten uitgevoerd boven de streken ten Oosten en ten Noorden van Frankrijk. Rechtover Duin- kerke is de Belgische maalboot «Prince Charles» in aanvaring gekomen met een Fransche patröë.ljëboot die zwaar beschadigd werd De Heer Daladier heeft te Pa rijs een gewiehtige conferentie voorgezeten, waaraan verschillige ministers alsook de genéralen Gamelin en Co'.son deelnamen. Bi; zijn tèrügkèer uit Rome, werd de Apostolische Nuntius door M. Lebrun ontvangen. DUITSCHLAND. De Engelschen ondernamen ver- 'o^inr, omr'euw verkenningsvluchten boven Noord- West-Duitschland. 'W FINLAND. De minister van, bevoorrading richtte tot' de Finsche bevolking een oproep om zuinig te leven en spoorde ze aan een voorbee'd te nemen aan de sol daden d!e z:oh de hardste ontberingen getroosten om h"i lar-t te d'enen en te verdedigen. De.Finsche radio richtte Zaterdag namiddag nogmaals een boodschap tot de so'da en van het Roode leser hen aanzettende hunne eez'nnen en vrienden van de bo'sjevisf sche verdrukking te bevrijden Negen,Soviet-vliegtuigen hebben het dorp je Voikka bij Kovoula, halfweg tusschen Hé'sinki en Viborg. gebombardeerd. Van F'nsehe zijde schat men de getalsterkte van de Russische troepen in Firiand op 510 000 tot 600.000 man De meeste troepen bevinden zich in de landengte van Karelië! RUSLAND De Russen hebben voor de Finsche kampanje een totaal van twee millioen man gemobili seerd Op het front hebben de Russische troepen veel te lijden door het gebrek aan verbandmiddelen en medicij nen. ook worden d'kwij's alleen de gewonde officieren pe^rOcen .terwiil de so!da*eri aan hun lot overgelaten worden. Tn de Russische streken in de nabijheid van het Finsche front is de toestand zeer gesoannen en moest het toezicht der politie verscherpt worden. Lenin grad bevindt zich zoo goed als in s'aat van oorlog en te Kronstadt we-d de bevolking ontru'md. De spoor baan van ,MoermaPsk werd opnieuw door kleine groe pen F'nsèhe so'daten beschadigd De Russen kunnen thans weinig gebruik maken van de vliegtuigen, welke hen door de Vereen'gde Staten geleverd werden daar voor deze toesteken bijzondere benzine vereischt is en dp7.e ber.z'ne voor het oogenblik ontbreekt. ITALIË. De oorlogsvloot werd versterkt met 31 trei'ers van 100 tot 700 ton. alsmede 35 kle:nere schepen we'ke dienst moeten doen als mi'nvegers. Uit het eerste ord°-ho')d Ciano-C3aky is gebleken dat de zienswijze va" be'de regeeringen volledig eens is. Uit Rome wordt officieel medegedeeld' dat graaf Ciano en graaf Csaky morgan Zondag een nieuw onderhoud zullen hebben. NEDERLAND. De Nederiandsche regeeringspers-* dienst bevestigt andermaal, naar aanleiding van zekere tendencieuse berichten in de buitenlandsche pers ver schenen, dat Nederland vastberaden is zijne onafhan kelijkheid tc verdedigen en dat iedere aanval, van wel ken kant hij ook korae. op den meest hardnekkigen weerstand zal stuiten. ZWEDEN. Het Zweedsch stoomschip Fenris 484 ton. werd door een Russische-duikboot getorpedeerd in de Botnische golf. De Zweedsche gezant te Moskou heeft bij de Soviët-regeering geprotesteerd. ZONDAG 7 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Over het algemeen heerscht er kalmte en heeft er alleen eenige lichte be drijvigheid plaats van patroeljes, afgewisseld door het plaatselijK artillerievuur Zondag echter heerschte er een weinig meer bedrijvigheid in het no man's land Nu en dan ontmoetten Duitsche en Fransche afdeelin- gen eikaar en telkens volgde een verwoed geweervuur langs weerskanten. Op sommige plaatsen hebben de Franschen krijgsgevangenen gemaakt. In de streek van de Blies heeft de Duitsche artillerie een hevig vuur ge opend, waarop de Fransche batterijen onmiddellijk antwoordden Dit artillerieduel duurde ongeveer een uur. Zoowel van Duitsche als van Fransche zijde was de bedrijvigheid in de lucht zeer zwak. FRANKRIJK. M Churchill, de Engelsche minister, heeft een bezoek gebracht aan de Britsche strijdkrach ten op het Westelijk front, doch wegens den mist kon den niet alle voorziene bezoeken doorgaan. ENGELAND. Het Britsch stoomschip «City of Marseilles metende 8 317 ton, is aan de Oostkust van Schotland op een mijn geloopen en werd erg beschadigd. Onder de bemanning telt men een doode en 13 gekwet sten. De Britsche kustvaarder Kingston Carnelian is tengevolge eener aanvaring met de Fransche paketboot Chella in het Nauw van Gibraltar gezonken. De 17 leden der bemanning zijn tot dusver vermist. M. Hore Belisha. oud-minister van oorlog, heeft besloten een persoonlijke verklaring af te leggen bij de hervatting der werkzaamheden in het Lagerhuis. Miss Unity Mit- ford, die nauw bevriend was met Hitier en langen tijd in Duitschland verbleef, is thans in Engeland terugge keerd. Naar verluidt werd zij verdacht van spionnage en daarom werd, op bevel van Himmler, een aanslag op haar leven gedaan, tijdens denwelken zij zeer ernstig verwond werd. DUITSCHLAND. -Het Duitsche stoomschip Fran- kenwald metende 5.062 ton, is, volgens een Noorsch radiobericht, op ongeveer 40 mijl tenNoorden vanBergen tengevolge eener nog ongekende oorzaak gezonken. Hel vriest zoo hard dat het verkeer op den Donau volledig moest stilgelegd worden, zoodat de bevoorrading van Duitschland. vooral in graan en petroleum komende van Roemenië, erg bemoeilijkt wordt. FINLAND. De Finnen worden thans bevoordeeligd door overvloedigen sneeuwval en een scherpe koude, wat een zekere vertraging der krijgsverrichtingen voor gevolg heeft. Er wordt niettemin nog heftig strijd ge-- leverd op zekere fronten. In Karelië onder meer is de bedrijvigheid van de artillerie grooter geweest dan de vorige dagen. Langs de rivier Taipale werd een Rus sische aanval afgeslagen. Aan de Oostergrens. van Raate tot Suomosalmi, duren de gevechten voort Op verscheidene plaatsen miek'en de Finnen een aanzien-- lijken buit. Van de acht Russlscfië vliegtuigen, die de stad Kuopio bombardeerden, werden er vier neerge schoten. Af en toe wordt Viipuri nog door de Russische, zware artillerie beschoten! Ook de Finsche kustbatte- rijen. op de eilandengroep van Koivisto en op de oevers van het Ladogameer, werden door de Russische artille rie en door vliegtuigen gebombardeerd. ZWEDEN. Als antwoord op de herhaalde Duitsche aanvallen schrijft een Zweedsch dagblad dat Zweden in geen geval zijn hulp aan Finland zal stopzetten, zoo als het evenmin het recht tot doorvoer van oorlogsgoe deren naar Finland, volgens de bepalingen van den Vol- kenbond. kan weigeren. Alle geruchten, die de hulp aan Finland als een strategisch gevaar voor Duitschland voorsteden, dienen als volledig ongegrond beschouwd te worden. ITALIË. Graaf Ciano en graaf Csaky hadden 's yoornrddags een'nieuw politiek, onderhoud, dat on geveer een uur duurde Na aflpop hiervan werd een officieele medédeeiing verstrekt waarin met genoegen wordt vastgesteld dat de grondslagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking tusschen beide landen berusten stevig en zeker zijn. Graaf Ciano heeft aan den Honeaarsehen 'minister van Buitenlandsche Zaken de verzekering gegeven dat Italië niet aarzelen zal Budaoest volledig te steunen, indien er eenige com- mun:st!s"be bedreie'ng teven Hongarije gerich» weM. TURKIJE. Volgens een officieel bericht uit Turkije zou hete«*onom:sch en financieel akkoord tusschen En geland Frankrijk en Turkije eerstdaags te Parijs onder teekend worden De Turksf-he pers eischt de boycot- teexing der Duitsche producten. MAANDAG 8 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De officieele mede- deelingen zi>n steeds vaag en algemeen en geven wei nig bijzonderheden. Het Fransch bericht luidde 's mor gens Kalme nacht in zijn geheel. Bedrijvigheid van patroeües in de streek ten Westen van de Vogezen en 's avonds Niets belangrijks te melden De Du'tsche legermededeeline was als volgt opgesteld «Ten Westen van Merzig. werden de vijandelijke verkenners terug- ged-pven. De v!iand leed verliezen». BELGIË. De m'nisterraad heeft besloten dat 8.000 werkloozen met m'litaire verplichtingen (dus tot 45 jasr) zu"en gemobiliseerd worden en dat in de plaats 7.500 soldaten-gezinsvaders van drie kinderen en d'e in het burgerlijk leven arbeid of bediening hebben naar hu'? z'il'en gezonden worden. ENGELAND. Het Britsche schip Ceddington Court», metende 3 000 ton, is voor de zui'd-ooste'iikè kusi on een mijn geloopen en gezonken De bemartnmg we-d gered. De bestuurder van de Engelsche censuur heeft zijn onts.ag ingediend, ten einde zich volledig te w-tden aan een taak van nationaal belang betrekkmg hebbend op gespecialiseerden scheepsbouw Men acht j het mogelijk dat een centraal ministerie van landsver- dedrrtne zal ongericht worden met aan bet hoofd ervan M Winston Churchill, ten einde de bedrijvigheid van leger, vloot en luchtmacht te centraliseeren en samen I je ordenen. i FRANKRIJK - Thans eerst wordt gemeld dat op 6- dezer een erge botsing plaats had tuss-hen twee tre<n-n met verlofgangers die van het front kwamen. 7 soldaten werden hierbij gedood en 18 gewond De Heer Daladier heeft z>h gister den voet gebroken d<^h hervatte he- den reeds zimë werkzaamheden. Een honderdtal Fran- sche Kamerleden, die gemobiliseerd zijn, ontvingen ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2