Cinema «Oud Yper» De Meter van 't Regiment EenVrouwover boord lof pin,morgen de opening van den parlementairen zit tijd. bi> te wonen M. Churchill, eerste lord van de Brit- sche admiraliteit, is op het Britsche hoofdkwartier in Fraiikr.ijk toegekomen Heden werd de Fransch-Brif- sche handelsovereenkomst te Parijs onderteekend. DULTSUHLAND. Een groote hoeveelheid oorlogs materiaal, bestemd voor Finland en dat naar men meldt bestaat uit Italiaansche vliegtuigen, werd door de Duit- sche pverheden aangeslagen. Naar uit Britsche bron vernomen wordt, zou het Reich gehandeld hebben op bevel van Moskou Het gerucht, volgens hetwelk thans een groote oorlogsraad te Berlijn vergadert wordt of ficieel gelogenstraft. Binnen kort zullen in net Reich nieuwe luchtvaartlijnen geopend worden. FINLAND. De Finnen behaalden nabij het dorp Raate, op 36 km ten Oosten van Suomussalmi een schitterende overwinning. Zij vernietigden er immers de 44* Russische legerafdeeling en miejcen er meer dan 1000 krijgsgevangenen". Ook een aanzienlijke buit viel in hunne handen. In de landengte van Karelië werd een vijandelijke aanval afgeslagen Ten Noord-Oosten van het Ladogameer verbeterden de Finnen hun positie. In den sector van Salla werd een poging van een Russische afdéeling op ski's, om het Finsche leger langs achter aan te vallen, verijdeld. De Russen lieten er 300 lijken. 14 Vïiachinëgéweren en een groote hoeveelheid materiaal achter, In de streek van Petsamo kende een kleine Rus sische aanval ook geen succes. Een oorlogscorrespon dent, aan het Noorderfront meldt dat de Russen op som mige plaatsen ten Zuiden van Suomussa'mi gebru'k ge maakt hebben ,van stikgassen en zelfs dynamietbommen. Russische vliegers bombardeerden Lathi, Kuopo en ttoeé kleine "plaatsen in het binnenland. Zeven Soviët-toestel- Tien wérden neergeschoten. ITALIË. Graaf Ciano. komende uit Venetië waar hij v'óör zijn vertrek nog een laatste onderhoud had met graaf Csaky, is te Rome teruggekeerd. Ook. de Hon- gaaPsfehe minister Van Buitenlandsche Zaken heeft Ve netië verlaten om naar Boedapest terug te keeren. Die Hongaarsch-Italiaansehe onderhandelingen worden in de Italiaansche pers druk besproken en men doet uit schijnen dat de vermaning aan Moskou nopens de on schendbaarheid van den Balkan eveneens geldt voor BerBiit. ZWEDEN. M. Sandler, oud-minister van Buiten landsche Zaken van Zweden, bevindt zich thans in het Noorden van Finland in zijne hoedanigheid van lid van een Finsch-Zweedsch hulpcomiteit. DINSDAG 9 JANUARI FRANÜCH-DUITSCH FRONT. De Duitschers heb ben een reeks kleine aanvallen ondernomen, met zeer zwakke groepjes, tegen de vooruitgeschoven Fransche posten in de sectors ten Westen van de Vogezen en van de Saai". Het waren echter alleen maar plaatselijke aan vallen uitgevoerd met het gewoon effectief der kleine patroeljes, zooals er alle dagen uitgevoerd worden. Op drie. vier plaatsen geraakten de aanvallers tot nabij de Fransche 'stellingen, welke zij aanvielen met granaten, doch zij werden spoedig afgeslagen. Tengevolge van het slecht weer, was de bedrijvigheid in de lucht ongeveer nietig. ENGELAND. In Britsche politieke kringen acht men het onwaarschijnlijk dat de Britsche ambassadeur te Moskóu. die thans met verlof is nog naar zijn post terugkeert, wat de verbreking der Britsch-Russische be trekkingen zou beteekenen Men meent te weten dat het on'slag-Van M. Hore Belisha te wijten is aan een mee- ningsvérschil in de legerleiding, doch dit ontslag zal toch geen politieke cr'sis verwekken. Een Britsch tank schip werd in de Noordzee aangevallen en beschadigd door een Duitsch vliegtuig. Van den mist gebruik ma kende, werden ook nog andere schepen ter hoogte van de Oostkust van Schotland door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. Het Britsch passagierschip «Highland Patriot», werd tijdens de reis van Eurona naar Ame rika door een Duitsche duikboot aangevallen. Een Por- tugeesehe passagier werd gedood. Het tankschip Bri tish Libertyvan 8.485 ton in in de Noordzee gezon ken en mén vreest dat 20 leden der bemanning omgeko men zijn In een rede heeft sir John Anderson. Enge.'sch minister van Binnenlandsche Zaken, verklaart te be treuren dat het regeeringsplan voor ontruiming dér bur gerbevolking met zoo weinig toewijding werd beant woord. Hij waarschuwde tegen een overdreven opti misme want, alhoewel tot heden nog geen groote lucht aanvallen plaats hadden, is er niets dat verzekert dat Duitschland er op een gegeven oogenblik niet tce zal .besluiten. De Britsche minister van Leveringen richtte anderzijds een radiorede tot het Fransche volk waarin hij wees öp de eendracht en samenwerking in de Britsch-Fransche ploeg en on de onuitputtelijke hulp bronnen waarover Engeland beschikt. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het te genhouden in de Duitsche haven Sassnitz van Itali- aansch oorlogsmateriaal bestemd voor Finland wordt verkaard dat ze'fs onrechtstreekscbe steun aan Fin'and onvereeniebaar is met de onzijdigheid van Duitschland. FRANKRIJK. Tn het Noord-Wes'en van Frankrijk werd D'nsdag morgen, van 7 u. 25 tot 8 u 10- alarm ge- geve" do"h nergens werden bommen geworpen. FINLAND. Over de schitterende overwnn'ng der Finnen nabij Raate. wordt nog vernomen dat de Rus sische afdeeling uit 15 S 18.000 man bestond Hiervan werden er slechts 2000 krijgsgevangen gemaakt, al de over'een werden gedood of verspreid. Deze 'aats'en z'jn, gez'en de weergesteltenis tot een gew'ssen dood ver- oordee'd. De gemaakte buit neemt met het uur in om vang toe en is viermaal be'angriiker als deze d e ge maakt werd bij de zege van Suomussa'mr Ook de koude heeft groote vernieling gezaaid in de rangen der Russen. In dezen sector zijn de F'nnen thans doorged-nneen od Russisch grondgebied waar ze het nu gemurt hebben op ■de bevoorradingstre'nen achfer de Rus^'s^e troeven. Ook in de streek van Petsamo leggen de Finsche pa- troeljes nog steeds een groote bedriiv'ebe d aan den dag en maken he4 de Russen er erg lastig. De F'nnen maakten een geoantse-de «'»fip ^„it welke men meent het geheime wapen van Stalin te zijn. RUSLAND. Naar een persbericht z-'in er 20 Du-'t- sche stafofficieren naar Rus'and vertrokken om er het Soviëtleger weder in te rich'en. Geme'd wordt dat de Russische soldaten in Frn'and veeselijk te l'tfien heb ben van de koude en in massa deser.tee-en om oweno- men te worden in de Finsche gevangenenkampen die verwarmd z!<n. T-vx-nsRiif; Ti'dens zi'n verblijf te Venetië heeft graaf Csakv den Italiaans"hen min'ster van B "'en'avd. eche Zaken Uitgenoodigd od een bezoek In Ctr:s>-o hoeft d;4 aanvaard en zal zich in Mei of Juni aanstaande naar Boedaoest begeven. Graaf Csaky zou de verzéker'ne gekregen hebben dat nooit du'-'en za1 dat Hón"a"iie het ze'fde lot van F'nlardzou ondergaan. Waarschijnlijk keert graaf Csaky Donderdag aanstaande naar Rome terpg, om er de onderhandelin gen voort te zetten. ITALIË. De Italiaansche overheden zouden aan de Duitsche rogaering uitleg gevïaaid hebben aangaande de inbeslagneming van het Italiaanscb oorlogsmate riaal dat voor Finland bestpnpd was. ARGENTINA. Ingevolge het besluit van den Vol kenbond - Finland tè' steünén, stuurt de Argentijnsche regcering 5ÖOOO ton graan naar Finland WOENSDAG 10 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tengevolge van de sléchte weergesteltenis der laatste dagen was de-lucht- bedtijvïgheid grootëlijks verminderd, doch daarentegen was cr een grootere bedrijvigheid te land waar te ne men. Be verkenningstochten, door kléine detachementen uitgevoerd, hebben langs beide zijden sterk toegenomen. De taak dezer patroeljes bestaat in het leggen van hin derlagen of ih het ver doordringen in de, vijandelijke stellingen u'Volgens uit Berlijn vernomen wordt, is het heftiger artillerievuur op het Westelijk fron4 gedee'te- ljjk het gevolg van het ondernemen van verkenningen. Er hadden echter geen meldenswaardige gevechten plaats, maar het verkennen van verscheidene sectors van het fransche front heeft geleid tot het ontruimen, door de Franschen. van enkele dorpen Hit het voor- postengebied. Het Fransch stafbericht van 's avonds meldde de hervatting van de bedrijvigheid der lucht macht, van de activiteit der patroeljes en ook nog een bedrijvigheid der artillerie langs weerszijden ten Oosten van den Moezel BELGIË Een Duitsch vliegtuig heeft te Mechelen- aan-Maas een noodlanding gedaan. Het toestel, dat be schadigd werd doordat het bij het dalen een boom raakte, werd aangeslagen en de bemanning, bestaande uit twee officieren, werd geïnterneerd Nabij het sta tion van Wilmarsdonk. ten Noorden Van Antwerpen, heeft ook een Nederlandse!» militair vliegtuig een nood landing gemaakt. NEDERLAND. Een vreemd vliegtuig werd in de omgeving van Den Haag ongemerkt en we'd door het afweergeschut verjaagd. M. Colijn, oud minister-presi dent van Nederland, bevindt zich thans te Rcme. Het doel zi'ner reis is de inrichting van een hoofdeomiteit voor economische en financieele aangelegenheden. Mo gelijks zal de Heer Colijn ook wel de Italiaansche po litiek van nabij onderzoeken in'verband rtiet zim no- gingen ten gunste van een herstel van den vrede. De Ne- derlandsche kustvaarder «Truida» is op de Noordzee bij de Noordhinder op een. mijn gevaren eri gezonken. De bemannng werd gered. ENGELAND. De Britsche paketboot Dunbar Castle metende 10 000 ton. die met 48 passag ers en een bemanning van 150 koppen naar Kaapstad vertrok ken was, is voor de Britsche Zuid-Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. De kapitein en twee matrozen kwamen om, de overige opvarenden werden gered. Het Engelsch schip Tak Grove van 1,935 ton, werd door Duitsche vliegtuigen aangevallen en tot z.nKen gebracht Verscheidene Britsche koopvaardijschepen werden even eens door Duitsche vliegtuigen gebomoardeerd. «De Gowrievan 689 ton werd in den grond geboord en op een patroeljeschip van den afbakeningsdienst wer den 32 matrozen door machmegeweerKOgeiS geironen. 's Namiddags werd een vliegtuig, dat niet kon vereen zelvigd worden, boven de kust van Zuid-Engeland waar genomen Uit Berlijn wordt gemeld dat 4 Duitsche vliegtuigen tijdens de achtervolging van 9 Britsche bom- bardementstoesiellen, drie dezer laatste hebben neerge schoten: Luchtmaarschaik A. S. Barratt werd tcrt opper bevelhebber van de Britsche luchtmacht in Frankrijk benoemd. i- «w»i\ivRIJK. Verscheidene af deelingen van de beroemde Canadeesche regimenten van Quebec en Mon treal ontscheepten in Frankrijk en hebben hun stellin gen bezet. DUITSCHLAND. Uit Denemarken wordt vernomen dat Britsche vliegers de Duitsche basis op het eiland Sylt bombardeerden. Britsche vliegtuigen hebben tijdens den nacht een geslaagde verkenningsvlucht gehouden boven N'oord-West-Dmtschland. In het Reich zouden de tre.nen thans een 'groote vertraging ondergaan, door het feit dat in alle haast kolen naar de groote steden moes ten vervoercj worden. De Duitsche kardinalen en bis schoppen kwamen on.angs te Berlijn bijeen en men meent te weten dat sommigen onder hen zich, op uit- noodiging van Z H. den Paus, naar Rome zullen bege ven. In z:jn rede tot arbeiders der werven van Kiel en Wilhelmshaven, zegde admiraal Raeder dat het de grootste -verdienste van den Fuhrer is, dat hij op tijd het Duitsche zwaard smeedde. DENEMARKEN. Het Deensche eiland Romoe, dat waarschijnlijk per vergissing voor Sylt genomen werd, is door een vreemd vliegtuig gebombardeerd geworden. Twee Deensche koop vaard.j schepen, dé Ivar.. ondrup 2 369 ton en de Feddy 955 ton, werden door Duitsche vliegtuigen in den grond geboord. FINLAND. Alhoewel officieele berichten hierover nog ontbreken,' meent men dat nog steeds hev.ge ge vechten aan den gang zijn in de streek van Salla. Te Suomussalmi zou de aanval niet zoo geweldig zijn Ten Noorden van het Ladogameer hebben de Soviets aan zienlijke troepenmachten samengetrokken. Ten Noord- Oosten van dit meer trachten de Russen den aftocht der troepen in de richting van Aglajaervi te organisee- ren, wat echter door de Finsche Ski-patroeljes verhin derd wordt. Op het slagveld van Suomussalmi zouden 14.000 Russen gesneuveld zijn Daar werd, tijdens drie groote veldslagen die plaats hadden tusschen den 24 December en den 7 Januari, het 9° Russisch legerkorps, bestaande uit 50.000 man, totaal verslagen en nagenoeg volledig u tgeroeid. Onder den buit. dien dé Rus sen achterlieten op het slagveld van Raate bev'nfien zich talrijke gepantserde sleden voorzien van schroeven. RUSLAND. In het Russisch legerber ch: word thans bekend dat de Soviët-troepen ten Zuiden van Suomussalmi enkele kilometers achteruit getrokken z in. De spoorlijn Moermansk-Leningrad werd weer op ver scheidene plaatsen door Finsche patroe'jes verbroken. Deze patroeljes worden bijgestaan door de F'nsche luchtmacht SPANJE. Italiaansche tanks, kanonnen en geweren, die na den burgeroorlog in Span'e gebleven zijn zu"en thans aan boord van Spaansche schepen naar Finland gezonden worden. ITALIË. De Italiaansche consul-generaal te Berlijn heeft aan de Duitsche regeering gevraagd het opgehou den Ita'iaansch par'oesmater'aal fiat vopr Finland be stemd was, enm'ddellijk naar Italië terug te zenden De Ital'aansche gezant te p->pfii"ps4 fi'ieur 'n een Zuid-Amer'kaansche hoofdstad be noem!) worden en men meent dat deze befóe-^'ne aan- 'p'fi'n'p zou kunnen gevprv tpt bela&grijké Wijzigingen in de Ttaliaansch'e diplomatie. VRIJDAG 12, ZATERDAG 13 en MAANDAG 15 JAN. te 8 uur ZONDAG 14 JANUARI, te 2 en 5 uur (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur. Deze week een groote lustige militaire Operette (LA MARRA1NE DU RÉGIMENT) Groote iransch gesproken film Vertolkt door de Volksgeliefde vedetten: Raymond Cordy, Jean Dunot, Monique Rolland, Alice Tissot Pauline darton, Marcel Simon. Wie van lachen houdt moet stellig deze week de Cinema OUD IEPER bezoeken. UNE FEMME PAR DESSUS BORD Een uiterst spannende productie met Gloria Stuart en de kleine Billy Burrud. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. Goed verwarmde zaal Nieuwe Chauffage DONDERDAG 11 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Niettegenstaande de zeer strenge koude, nemen de krijgsverrichtingen zoowel te land als in de lucht weer toe. Te land wordt de strijd voortgezet tusschen de Fransche vrijkorpsen en de Duitsche stoottroepen Dit blijven echter plaatse lijke gevechten waarbij wel meer dan patroeljes, maar toch slechts afdeelingen van 50 tot 60 man worden in gezet. Zulkdanige gevechten werden vooral geleverd ten O. en ten W. van het woudgebied der kleine Vogezen en in het gebied ten Westen van de Saar, waar een he vige botsing plaats had tusschen een Fransch vrijkorps en een Duitsche afdeeling. De Franschen konden de Duitschers tegenhouden en in hun linie terugkeeren. Ook in de lucht zijn talrijke vliegtuigen op verkenning uitgegaan. Van beide zijden waren zij door jachtvlieg tuigen beschermd. Dit heeft geleid tot talrijke luchtge vechten, waarbij twee Duitsche toestellen door Fran sche jagers vernield werden Donderdag avond meldde het Fransch legerbericht dat nog een nieuw vijandelijk verkenningsvliegtuig neergeschoten werd en in de Fran sche linies te pletter stortte. Volgens zelfde mededee- ling was er ook een heftige toename der bedrijvigheid van beide artilleries en een vrij groote bedrijvigheid der beide luchtmachten aan te stippen. De Duitsche hooge legerleiding deelde anderzijds mede dat ten Zuiden van Saarbrucken de aanval van een Fransche afdeeling teruggeslagen werd, dat de Franschen er docden ver loren en krijgsgevangenen nalieten, en dat twee vijan delijke vliegtuigen neergeschoten werden terwijl een Duitsch toestel nabij Colmar te pletter stortte. BELGIË. Opnieuw zijn vreemde vliegtuigen boven België gekomen en op verscheidene plaatsen trad het afweergeschut in werkingi zoo o. m in de streken van Gent, Brussel, Leuven, Hasselt en Luik. Te Wijgmaal ontplofte een schrapnell bij het neervallen in volle straat doch gelukkiglijk. werd niemand getroffen. De re geering besloot protest aan te teekenen te Berlijn tegen deze schending van ons grondgebied. ENGELAND. Duitsche vliegtuigen voerden her haaldelijk verkenningstochten uit boven Engeland. Zoo werden er opgemerkt boven de streek van Newcastle, boven de reede van de Firth of Forth en de landengten van de Hamber en van de Teems, boven de Oostkust van Engeland en Schotland, énz. Overal werden zij te ruggedreven. Volgens het blad Pampero is de Brit sche kruiser Exeter die de Graf von Spee buiten gevecht stelde en daarna naar de Falkland eilanden vaarde, daar nooit aangekomen maar onderweg op 80 mijl van Bohia Blanca gezonken. De schipbreukelingen werden door het Fransche slagschip Dunkerque op gepikt. Generaal sir Edmund Ironside, hoofd van den Britschen legerstaf, is, na zijn bezoek aan het Fransche front en het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk, naar Engeland teruggekeerd. FRANKRIJK. Van middags tot 12 u. 40 werd luchtalarm gegeven boven Noord-West Fraiikrijk. M. Jeanneney werd tot voorzitter van den Senaat herko zen. Bij het openen van de Kamerzitting heeft de Heer Herriot voorzitter, een belangrijke rede uitgesproken. FINLAND. Het Finsch legerbericht meldt dat er niets nieuws gebeurde in de landengte van Karelië en op de Oostelijke grensdat een vijandelijke aanval in de richting van Salla en Petsamo afgeslagen werd, en dat Soviëtvliegtuigen de streek van Ekenaer en Stroem- fors bombardeeren Uit Helsinki wordt gemeld dat de Finsche troepen od verscheidene plaatsen de grens van de Soviët-Unie hebben bereikt en dat zi; zich nu daar zullen verschansen. Z:'j zullen dus niet op Russisch grondgeb ed voortrukken ten einde wel aan "fe toonen dat Finland alleen een verdedigingsoorlog voert. De huidige pauze in de krijgsverricht'ngen wordt be schouwd als het voorspel van een nieuwen aanval dien de Russen in ongeveer twee maanden zullen onderne men. denkt men wanneer zij hun troepen opnieuw zul len georgan seerd hebben. De eerste groeDen Italiaan sche vrijwilligers van het Garibaldi-legioen zi.in te Helsinki .aangekomen. Een groote hoevee'heid Br'tsch oorlogsmateriaal is eveneens reeds toegekomen. Twee Amerikaansche ambulanciewagens doen reeds dienst op het front. De Russen hebben talrijke Finsche en Rus- s'sche communisten waaronder verscheidene vrouwen, met valschermen ach'er de frontlinie neergelaten, om te pogen het moreel fier bevolking te ondermijnen. De lis4 werd echter ontdekt. RUSLAND. Generaal Vinogradif, aanvoerder der 43'" Russische divis'e is met eansch zi.in staf verdwenen tijdens den slag van Suomossa'mi. Volgens berichten door een Deensch b'ad uit Hels'nki ontvangen, was de 44'" Ruas'ict-e 'eee-affieel'ng die in Fin'ard een ver pletterende nedertaaff leed. sterker dan een normale di visie en z'i was fiaarb'j erkend als een keu-dtvisie die reefis herhaaldel'ik bi' gróo4e plechtigheden op het Roode ple'n te Moskou defl'eerde. Mer scha4 dat de Russen sedert den aanvang der vijandelijkheden in F:n- land er reefis 109090 man ver'oren. waaronder 50 000 dicfier. De't^erno-ne^er'daVdé tot 40 graden onder nul ip Moskou er d» koude-is er zoo scherp dat ver- sche'fiene c-scnen fi"od"evroren zijn in de straten en dat a'le verkeer schier stopgezet is.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3