-HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Toeristische Kroniek Zielmissen 20" jaar, N 42 13 januari 1940 20 Année, N 42 13 Janvier 1940 De Muurschiiderijen der Delbekezaal Gevonden en Verloren Voorwerpen Bond der Kroostrüke Gezinnen GEWESTELIJK BESTUUR STERFGEVALLEN Welverdiende Onderscheidingen BEDANKING DANKBETUIGING S. Jozefs Kerk der Karmelieten Zondagrust- Repos Dominical BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT De laatste weken maakten wij kennis met het rterk van een Duitschen schrijver welke hier lan gen tijd tijdens den wereldoorlog aan het front was en die uit dezen tijd zijn herinneringen heeft neergeschreven en gebundeld heeft in een paar werkjes waar wij vandaag de aandacht van onze lezers willen op vestigen. Het eerste is Dörfer in Flarulern (Dorpen in Vlaanderen) (1). Alhoewel dit voor ons, die cns in het bijzonder met de oor logsgebeurtenissen in de Iepersche omgeving be zighouden, het minst interessante is, moeten wij er toch een en ander over zeggen. Het behandelt in het bijzonder kleine gebeurtenissen achter het front, gebeurtenissen weike de schrijver heeft be leefd bij eik zijner rustperiodes in de dorpen ach ter de gevechcslijnen. Ulf Uweson is de schrijver van dit en het volgende boekje. Hij is gebocrtig uit het Noorden van Duitschland, uit Friesland, en kwam in de buurt van leper met een Saksisch Jagerbataillon. Het nauwe contact tusschen de bevolking in het bezette gebied en de Duitsche frontsoldaten die Vlaanderen in de rustpoozen leerden kennen heeft hier uitdrukking gevonden in dit werkje. Bijna karig gaat de schrijver met zijn woorden om, maar daarom-is het b;ekje zoo veel te 'gemoedelijker. In korte schetsen behan delt Uweson in dit boekje van 109 bladzijden de kleine onbeduidende voorvalletjes in de dorpen en bij de menschen van Vlaanderen. Sterk op den voorgrond treedt hier de Vlaamsche volksziel die tijdens den corlog op verschillende wijze tot uiting kwam. Uweson beweegt zich echter niet op het politieke terrein alleen de cultureele betee- kenis heeft zijn volle aandacht. Het tweede werkje van Uweson is nog minder omvangrijk, maar zooveel te interessanter voor ons. Het heet Wir fochten in Flandern(Wij vochten in Vlaanderen) (2). Hier treedt de Vlaam sche psyche niet op den voorgrond. Wel het oor logsgebeuren dat hoofdzaak is. Wij zien er den Duitschen soldaat op de voorposten, strijdend vóór leper, zich vastklampend aan een stukje loopgraaf, aan een granaattrechter, strijdend, sneuvelend, maar toch niet verzakend omdat plicht het hoogste ideaal is. Er bestaan stellig in andere talen omvangrijker werken die de dage- lijksche oorlogsgebeurtenissen in een schril dag licht zetten, maar er zijn in deze bijna fragmen tarische verhalen bladzijden die als een boeiende roman ontroeren en intens doen medeleven. Aan grijpend zijn sommige passages of ze nu gebeu- re in de voorste linies te Zillebeke, te Zonnebeke, te Boezinge of in de rustplaatsen te Moorslede of elders en dramatisch worden ze steeds door den schrijver behandeld. Ulf Uweson is een flink schrijver die de talrijke werken die de Iepersche omgeving als decor hebben, met een buitenge woon geslaagd boek heeft aangevuld. Wij durven het onze lezers, welke een weinig Duitsch ver staan, gemakkelijk aanbevelen. De prijs moet hen niet weerhouden het zich aan te schaffen. Tot staving van wat wij hier verleden week voor hielden geven wij nog een persknipsel dat onze woorden meer waarde geett. Het is een uittreksel uit een brief van een bijzonderen correspondent van een Vlaamsch blad in Nederland. Na gewe- ze te hebben op den hachelijken toestand waarin zich sommige bedrijven in Nederland bevinden en op de noodzakelijkheid om de betrekkingen met België te verstevigen besluit de schrijver van dit artikel Toen vanaf 23 December tot 2 Januari- de verplich ting lot het vertoonen van een paspoort aan de grens tijdeii.k Kwam te vervallen en een na.iörallteitsbewijs volstond, hernam zich plotseling weer een druk verkeer van noord naar zu.d, Belg.ë-waarts. Reeds onmiddellijk op dien bewusten Zaterdag waren alle tre.nen en auto bussen w.e,ke naar België liepen, overvol bezet en dat heeft zoo al die dagen voortgeduurd. De Nederlanders waren als he ware verheugd dat ze weer naar hun uitgangsland Beigie konden reizen. Omgekeerd was de drukfe m nder. ook weer geheel volgens de traditie. On angs hebben we ir een beschouwing over het toeristentrafiek Nedenand-België erop gewezen, dat de Nederiandsche toeristen jaarlijks voor een belangrijk kapitaal bes.eden .n de Beig.sche vreemde ngemndus- trie. In het geheel verteerden -n 1938 de Nederlanders ruim 43 mill.oen gulden in het buitenland. Insiders be rekenden. dat daarvan m.ns ens 10 m. iiioen verleerd werden in België en Luxemburg Dat deze Nederiand sche toer sten nu. tengevolge van de grensbelemmerin- gen uit Be'.g.ë zouden moeten wegblijven, zou aan Bel gië zelf dus heel wat schade toebrengen. Vandaar dat een vereemakke'ijk ng van de grensoverschrijding aller eerst ook een Belgisch voordeel zal zijn Reysiger. (1 Ulf UwesonDörfer :n FlandernF-anz Waslphal Vorlae IVo'fshagen-Scharbeutz 109 blz. Prijs: Mk. 2.10 (voor België). (2 U'f U.veson: «Wir fo-hten in F'.andern Franz Eher Verlag München 83 blz. PrijsMk 0.90 (voor België). In antwoord op een vraag van den Heer senator Missiaen, heeft de Heer Minister van Openbaar Onderwijs laten wetên dat de stad Yper gemach tigd is om. op haar kosten, de kartons van de muurschilderijen van Delbeke, voor de reeds her bouwde bovenzaal der Halle van Yper, weg te halen uit het Koninklijk Museum van het Jubel park te Brussel, waar ze tot op heden bewaard zijn gebleven. Deze kartons hebben een groote kunstwaarde en zijn daarbij eenkostbare herinnering aan Ypers rijk verleden. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 4 Januari, door M. Ver sailles Robert, Maloulaan, een lederen manshandschoen. Door M. Beheyt, Zonnebekesteenweg, een vernikkelde as-hoed. Zaterdag 6, door Mevr. Vermeulen, Ligywijk, een bril. Door de Rijkswacht van Yper, een sleuteltje. Door M. Boudry Albert, Ligywijk, een lederen sa- coche verschillende voorwerpen en een geldbeugeltje inhoudende. Zondag 7, door Mme Moniez Jeanne. Rijselstraat, een lederen manshandschoen. Dinsdag 9, door M. Dewitte Robert, van Zonnebeke, een borstspeld. Donderdag 11, door M. Vion Pierre. Boterstraat, een kleine geldbeugel. Verloren. Donderdag 4 Januari is bij M. J. De- crock, Augustinestraat, een klein wit langharig hondje weggeloopen. Bij M. Cherchye Emile, Capronstraat, is zijn rosha rige hond weggeloopen. Vrijdag 5, door Me Caenepeel Liliane, Pennestraat. een grijze sajetten handschoen. Door M Duprez Georges, Pennestraat, een alpenmuts. Dinsdag 9, is bij M. Dewulf Joseph, Ri; seist een weg, zijn klein rosharig hondje weggeloopen. Woensdag 10, is bij M. Muiier Julien Bruggesteenweg zijn Duitschen schapershond weggeloopen. We vestigen de aandacht van onze leden dat ieder tweede Zondag van de maand een zitdag wordt gehou den bij G. Vanraes, Café De Meenenpoortleper, van 9 tot 12 uur. De leden die wenschen inlichtingen te bekomen over Gezinsvergoedingen, vermindering van heiastingen. woningfonds, studiefonds, milifiëwëtgeving enz.'zijn steeds welkom. Men kan zich desnoods ook wenden tot den plaatse lijken secretaris van den bond der Kr. Gezinnen. Het Gewestelijk Bestuur. Mevrouw Julia Kncckaert Mijnheer en Mevrouw Maurice Knockaert-Grif- fon en kinders Mijnheer en Mevrouw Fernand'Joos-Knockaert en kinders Mijnheer en Mevrouw Alfred Valcke-Knockaert; Mijnheer en Mevrouw Auguste Roffiaen-Knoc- kaert en kinders Mijnheer en Mevrouw Arthur Vande Kerk- Jhcve-Knockaert en zoon De kinders der familiën Beun en Bories De familiën Laurie en Knockaert, melden met droefheid het afsterven van Mevrouw Weduwe Alphonse KNOCKAERT geboren Sylvie LAURIE hunne teerbeminde moeder, schoonmoeder, groot moeder, overgrootmoeder, tante en bloedverwante, geboren te Yper, den 5 Juli 1857, en overleden te Schaerbeek, den 4 Januari 1940. De Begrafenis heeft plaats gehad in intimiteit. Schaerbeek, Emile Wittmannstraat, 48. Dit bericht dient als kennisgeving. Heer en Vrouw Daniël Dezeure-Keirsebilck en kinders Simonne, Maria en Manette Heer en Vrouw Alois Boussemaere-Decoene Heer en Vrouw Theophiie Deceene Breyne Heer Urbain Vandenbriele-Decoene Heer Charles Dezeure-Cappoen Heer en Vrouw Emile Dezeure-Ooghe Vrouw Weduwe AJfons Deryckere-Dezeure Heer en Vrouw Romain Dezeure-Goflyn De familiën Decoene, Liebaert, Dezeure en La- maire, melden met diepe droefheid, het afsterven van hun teerbeminde moeder, schoonmoeder, grootmoeder, zuster, schoonzuster en bloedver wante, Vrouw Weduwe René DEZEURE geboren Hélène DECOENE te Boezinge, den 19 Maart 1874, en godvruchtig overleden te Zuydschote, den 12 Januari 1940. De Lijkdienst zal plaats hebben in de paro chiale kerk van Zuydschote, op Dinsdag 16 Ja nuari 1940, om 9 uur. Vergadering ten sterfhuize (Lizerne), om 9 uur. L"e vr.enden en kennissen dié. bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Eerweerde Zuster Dymphina, van het Oude mannenhuis Nazareth te Yper, werd vereerd met het Burgerkruis van 1" klas, als belooning voor haar edelmoedige toewijding waarmede zij reeds 35 jaar lang de haar toevertrouwde ouder lingen verzorgt. Ook de Heer Remi Bouquet, de zeer verdien stelijke Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand, werd met dezelfde onderscheiding vereerd. Aan beiden onze hartelijkste gelukwenschen. Heer Louis Michiel-Desagher en kinderen De familiën Michiel, Kerrinckx, Desagher en Couwet, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van innige deelneming hun betuigd tijdens het afsterven van Vrouw Elisa DESAGHER hun teergeliefde echtgencote, moeder, schoon zuster, tante, nicht en bloedverwante, en voor hunne talrijke aanwezigheid op de begrafenis. Yper, Zonnebekesteenweg, 146. (1911) De Z. E. Pater INNOCENT, Prior van' 't klooster der Paters Karmelieten te Yper, ten zeerste ge troffen door de genegen Nieuwjaarwenschen hem en zijne kloostergemeente door zóó'n groot aantal Yperlingen aangeboden, betuigt hiermede zijn diepgevoelde dankbaarheid. Door ziekte verhinderd vraagt hij om veront schuldiging, niet persoonlijk aan eenieder te kun nen antwoorden. Die goede vrienden gelieven hierbij de uitdruk king te vinden van zijn vurige wenschen voor geluk, vrede, voorspoed en zielezaligheid, voor hunne personen e'n hunne families. NEGEN WOENSDAGEN VAN S. JOZEF 17 JanuariEerste Wcensdag. Vanaf vijf en half tot acht uur uitstelling van het Allerheiligste Sacrament Te zeven en half, speciale mis met offerande en alge- meene communie, voor de bewoners der Paterstraat de Mondstraat Boomgaardstraat Lombaardstraat en aanpalende straten. 's Avonds te 6 uur. rozenkrans sermoen S. JOZEF EN HET KR1STELIJK HUISGEZIN: HET WEZEN VAN HET GEZIN. Aanbevelingen, oefeningefi, zegen en lofzang. De Sermoenen worden gepred.kt door E. P. Joachim. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, om 8 i uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel VAN HUFFEL echtgenoot van Vrouw Cerilla De Volder. (1898) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Januari, om 8 i uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Cyriel DEVOLDER (1899) V;lenden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden cp Zondag 14 Januari, om 11 J uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Mevrouw August GRUWEZ-LOONIS en Mevrouw Irma SALOMÉ, echtgenoote van Heer Aimé Gruwez. (1900) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Januari, om 8 J uur, in St- Jacobskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Rodolf SALOMÉ geboren Hermina Vandesteene (1909) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezoneen worden op Zondag 21 Januari, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Roger BERGHMAN zoon van Gaston en Marie Watteeu. (1910) De Apotheek van La Pharrrutcie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 14 Januari Dimanche 14 Janvier van lui 11 uur en van li lot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9