CINEMA «FLORA» Terreur a l'Ouest Les Cadets de Virginie HET VRAAGSTUK DER BEVOORRADINGEN BELGIË 5 JAMES CAGNEY (Vervolg) .'■"Vil V''- We brengen er 64.000 ton voort, alswannéer •nze. behoeften van ongeveer 65.500 ton zijn. jUaSWe ontvangen er van het buitenland 23.500 ton We voeren 3.4Q0 ton reuzel in, We moeten de noodige oliehoudende vruchten koopen in hét Buitenland voor het vervaardigen van olie, mar garine en zeep. De invoer van oliehoudende vruchten is van 25&609 ton Voor-de suiker zijn-onze totale behoeften van 230.000 ton. Dit jaar zullen ze ruim voldaan zijn, des te meer, daar er regelmatig voor 8 a 10.000 ton kongoleesche suiker in België binnenkomt. Het is onnoodig te doen opmerken dat we in het bui tenland de rijst, de koffie, de cacao, het zout en al de uitheemsche vruchten moeten koopen. We hangen dus, voor hoofdzakelijke produkten, groo- telijks af van het buitenland. DE STOCKS In den loop van den zomer van 1939, had de Regee ring schikkingen genomen, om in België zekere stocks van onmisbare produkten aan te leggen. Gewoonlijk heeft de handel slechts reserven voor de onmiddellijne behoeften van de klienteel. Hét geld wordt niet nutte loos roerloos gemaakt. Het was dus noodig reserven sa men te stellen om de schaarschte te vermijden in geval van moeilijkheden bij hèt zeèvervoer, of bij het ont breken van produkten op de buitenlandsche markten. De bevoorrading is op het hoogste peil gebracht ge worden dat de handel dragen kon. Ziehier enkele voor beelden. Bij het begin van den oorlog bestond er in uitheem sche tarwe 60 000 ton graan bij de invoerders. 801X10 ton. bij de molenaars. 29 000 ton bloem, 't is te zeggen 30.000 ton graan bij de bakkers voor 10 15 dagen verbruik. Totaal in verbruikdagénzestig tot vijf en zestig dage*. Daarbij de inlandsche oogst450 a 500.000 ton. Vetstof: een stock voor drie maanden werd samenge steld bij de fabrikanten van margarine. In de brouwerijen werd een stock van grondstoffen voorzien voor 6 maanden Meelspijzen6 weken. Tafeloliën3 maanden. Kakaoboter6 weken. Harde zeep3 maanden. Tabak6 maanden. WAT GEWERD ER VAN DIE STOCKS SEDERT 1» SEPTEMBER r De abnormale inkoopen van de verbruikers en de soms aanzienlijke vertragingen die onze scheepsladin gen te lijden hadden ten gevolge der Britsche controle, hebben zware gevolgen gehad voor onze stocks in de eer ste dagen van den oorlog. De voorzorg, welke men ge nomen had in den loop van den zomer, heeft dan zijn gelukkige uitwerking doen gelden. De stocks hebben hun rol van regeling kunnen volbrengenzonder ooit gansch uitgeput te zijn, zijn ze heden terug op hun pri mitief peil gebracht, en hebben zelfs dit peil over schreden. Tot voorbeeld zal ik eenige cijfers der telling voor leggen tot dewelke overgegaan werd op 1 December. S*ekjes50 dagen. Koffie100 dagen. Bitterpeeën165 dagen. Tafelolie85 dagen. Gekondenseerde melk 135 dagen. Peuer300 dagen. Zeep'in poeder187 dagen. Deze cijfers hebben a'leenlijk betrekking op de hoe veelheden in het bezit der groothandelaars men moet er dus de hoe vee'heden bijvoegen die bij de partikulieren en de kleinhandelaars aanwezig zijn. Gebrek werd slechts vastgesteld op de volgende pro dukten zout, bruine zeep garen en stek'es. Deze twee laatste hebben nooit ontbroken in het land, maar de vervoermoeilijkheden door de opeisch'ng der voertui gen veroorzaakt, en de uitzinnige inkoopen gedaan door sommige huishoudsters, d'e dachten dat de t:jd van 1914 teruggekeerd was. hadden de kleinhandelaars uitgeplunderd. In werkelijkheid s'eehts het zout en de brume zeep ziin de waren die waarlijk ontbroken hebben Heden is de toestand geheel geregeld. Sindsdien hebben we ons lerug kunnen voorzien van lijnzaad, noodig tot het ver vaardigen van zwarte zeep. en we hebben belangrijke boeveelheden zou' ontvangen, ingevoerd van Duitsoh- tand, Holland Frankrijk en Soanie. Zekere wa-en zoo als kakaoboter hebben tijdelijk ontbroken aan de fabri kanten. die in sommige p'aatsen hun chocolade fabri- kat:e hebben moeten stopzetten, maar chocolade zelf beeft er noo't ontbroken. Om on regelmatige en stiote wi'ze de belangrijkheid der stocks in het land te kennen, hebben we op be- paa'de tijden tellingen geboden bij de gross'ster en de grootwarenhuizen. Zoo kunnen we met juistheid de be langrijkheid van onze reserven volgen Om deze te ver- hoogen. voor zooveel de zeehandel n:et moeilijker wordt, denken wij er aan de groothandelaars het aan leggen van meer belangrijke stocks op te dringen. Onlangs hebben we de stoekaee-overeenkomst. die we hadden met de tarwe invoerders, met dr:e maanden verlengd Het ware moeilijk op d't gebied ve-der te gaan. zonder ernstige hindernissen tegen te komen, daar we gebrek zouden lijden aan de noodige plaats om de waar -te stockeeren. MAATVgORi CV OM A AN DE BEHOEFTEN VAN HET LAND TE VOLDOEN. Nu dat we de behoeften en de stocks kernen wat <Fent er gedaan om deze laatste oo het hoogtereil van de eerste te brengen Deze die den oorlog 1914-1918 medegemaakt hebben in bezet geb'ed hebben gedaeht dat het Ministerie van Bevoorrading een pol:t:ek van aankoop door den Staat zou gevolgd hebben. Dit was de formule in den beeinne bedacht, 't Is deze d:e somrrr'ge landen, zooals Holland, in een zekere mate doorgevoerd bebben. Ik heb verkozen vertrouwen te schenken aan den onde-remmgsgeest van onze invoerders en van onze groothandelaars. Door regelmatige kontaktneming met de lnvoerhuizen. door zooveel mogelijk de hinderpalen uit den weg te ru:men. welke de oorlog aan hun werk zaamheid bracht door samenwerk'ng met de D'ensten van Zeewezen en Buitenlandsche Zaken, zijn we er in ges'aaed zonder één ton waar te koopen. meer belang rijke stocks in het land te handhaven, flan we oo:t te voren gekend hebben. Natuurlijk moest men enkele maatregelen nemen, eerst om hetgeen in het land was te behouden, en vervolgens om het op zijn maximum te gebruiken. Wij, hebben den uitvoer van alle voedingswaren aan "vergunning onderworpen. Practi&ch wordt geen enkele vergunning op de voedingsprodukten toegestaan, uitge nomen op eiers en chicoreien, waarvan onze produxtie meer dan voldoende is Wij hebben maatregelen genomen om onze landbouw- produktie op haar maximum te gebruiken. Daarom hebben we sliet verbruik van tarwe door de dieren ver boden wlifeftebban rittsgeiijks op het builen der bloem een ekonorfttsefr percent vastgesteld. De molenaar moet alles van de bloem behouden wat de mensch kan ver bruiken, maar niets meer. Dit geeft geen zwart brood, doch nauwelijks heel licht bruin brood, zoodanig dat deze maatregel U wellicht niet opgevallen is. Daarbij, het is redelijker hët afval van het graan, dat de mensch niet nuttig kan verbruiken, voor het veevoeder te be stemmen. Laten we eventjes over de gebruikte methode, en de bekomen uitslagen uitwijden Het fon'damenteel princiep was: eerst en vooral de indringing van den Staat te beletten op een bijzonder ingewikkeld ekonomisch gebied, en zooveel mogelijk vrijen en normalen teugel te laten aan het privaat ini tiatief. De reden waarom deze methode werd verkozen bo ven deze van het tot stand brengen van StaaFs orga nismen, is dat de politiek van veiligheidsstocks in voedingsprodukten begonnen was op het einde van de Lente van 1939. 't is te zeggen op een oogenblik waarop niet alleen de vrede nog heerschte, maar waarop men nog voorzag dat ze zou gevrijwaard blijven. Van dan af, terwijl we voldoende veiligheidsstocks verzekerden (voor een minimum van drie maanden) voor de meeste voedingsprodukten, waarvoor we grootelijks van het buitenland afhangen, moesten we betrachten dat deze politiek niet tegenstrijdig werd met het behoud van een commercieele werkzaamheid en normale uitwisselin gen. Zoo behielden we aan het werk al dezen die in nor male tijden leven met deze verschillende werkzaamhe den, zoowel bij den invoer als bij de verdeeling, en we verzekerden voorwaarden om mede te dingen, die zich in de praktijk gunstig voor den verbruiker hebben ver openbaard, en die ontegensprekelijk ook van een be tere opbrengst waren voor de algemeene ekonomie. Een andere reden, en waarlijk ook van overwegend belang, heeft de oplossing der bewaakte vrijheid doen verkiezen: de Staat kon den last, noch het gevaar van stocks te financieren niet dragen. Ons land mag met recht er over roemen, het eenige te ziin waar de Staat in geen enkel spoor van financiering, noch waarborg tegen handelsgevaar, en zelfs tegen oor logsgevaar medegesleept werd, Hoe heeft België zich stocks van aanlassching kun nen verzekeren, in het algemeen belangrijker dan deze van zekere van onze naburen, die nochtans rijker zijn dan wij Er is geen ekonomische vereeniging die niet om de een of andere reden, in den loop van deze laatste jaren, heeft moeten beroep doen op den bijstand der Open bare Machten, 't zij het ging om bescherming tegen de buitenlandsche mededinging, 't zij om de verdeeling van de blnnenlandsche produktie zelf. Daar de Regeering ter zake een kostbaren steun gegeven heeft aan de nijverheden, was het billijk dat ze, in ruil. hen zekere lasten oplegde voor de stocks. Het was haar des te meer toegelaten zulks te doen, daar de lasten die uit het aanleggen der stocks voortvloeiden, in zekere mate konden ingelijfd worden bij de prijzen, om ten laatste door den verbruiker te worden gedragen, voor wie deze kleine verhooging slechts een geringe verzekeringspremie uitmaakte voor een grootere voe dingsveiligheid. 't Is bij toepassing van dit princiep dat stocks opge legd werden aan de molenaars, aan de fabrikanten van margarine, aan de invoerders van bevroren vleesch aan de gistvervaardigers. aan de fabrikanten en invoerders van chemische meststoffen, enz. In andere gevallen was het in ruiling van het behou den van de handelsvrijheid, dat groepeeringen aan vaard hadden stocks samen te stellen, zoo bijvoorbeeld, de graan: nvoerders van de Antwerpsche markt. Voor andere (brouwers) heeft men de reden doen gelden van een mogelijke hulp in geval van herbevoorrading. Hier moet ik een bijzondere hulde brengen aan M. Lambilliotte, Algemeen Bestuurder der Bevoorrad'ng, die de vooruitziende ontwerper is geweest van deze stookpolitiek, en die ze tot een goed einde heeft weten te brengen. VERDEELING Het is niet genoeg voldoende hoeveelheden waren te hebben voor de bevolking men moet er nog zeker van zi'n dat de verdeeling dezer waren, zoodanig zal ge schieden, dat iedereen krijge hetgeen hij van noode heeft. Zé'fs in tijd van schaarschheid, kunnen de vermogen de men=ehen zich de noodige produkten aanschaffen, terwijl de minder bedeelden gevaar loopen deze te moe ten ontberen. Een rantsoeneering kan dus noodig worden al ware het maar om de abnormale stijging der voedingswaren te beletten. Het ran*soeneeringsste'sel is een uiterst kiesch vraag stuk. omdat het een controle en een zeer ingewikkelde administratieve inricht'ng vergt. METHODE Ik heb geen voedinesmagazi'nen willen inrichten, die produkten. door den Staat gekocht, zouden verkoonen. Ik heb miin toevlucht genomen tot den vrijen kleinhan del. Drievoudig voordeel 1° Het bestaan van den middenstand verzekeren. 2° Een aanzienlijke belegging van 't Staats financiën vermijden. 3" Een vrije keus der produkten aan de bevolking laten. Het gebruikte stelsel is dit der rantsoeneeringskaar- ten met aanklevende zegels. Ieder Belg. en ieder in wonende vreemdeling, regelmatig ingeschreven heeft recht op een rantsoeneeringskaart. Deze worden uitge deeld door het gemeen'ebestuur, hetgeen heden reeds gedaan is. Zij zullen recht geven, wanneer da rantsoe neering in werking zal treden, op een maandelijksch zegelblad. Bij iederen aankoop, gedaan bij een k'ein- handelaar, van gerantsoeneerde produk'en, zal de k'ient een zegel overhand'gen aan den handelaar die het zegel op de daartoe bestemde bladen zal plakken hetgeen de verjcorhte hoeveelheden zal bewijzen en de herbevoor rading zal toelaten. De zegelb'aden zijn thans in het bezit der gemeen'en; I ze bevatten 30 zegels van dagelijksche rantsoenen Gij zult vermoeden dat dezè rantsoenen betrek hebben op het brood. Twee reeksen van 6 zegels voor de bederfelijke wa ren die men alle vijf dagen moet koopen. GROOTE MARKT YPER o Deze week een Programma dat Sensatie zal verwekkea TWEE GROOTE NIEUWE PRODUCTIES OP EEN PROGRAM Avonturier, Vrijbuiter, Buiten-de-Wet. beter dan ooit in zijn groote nieuwe film (DE SCHRIK VAN HET WESTEN) Fransch sprekend met Vlaamsche onderschriftem. met Rosemary Lane, Humphrey Bogart, Donald Criap. EN DAARBIJ ALS TWEEDE GROOTE FILM met Wayne Morris, Pricilla Lane, Ronald Reagan, enz Een geweld g lach-succes van begin tot einde. Fransch sprekend, Vlaamsche teksten. KINDEREN NIET TOEGELATEN. «w»* «we-avwvto, Zes reeksen van 3 zegels voor produkten die men alle 10 dagen mag koopen U zult me wellicht vragen welke waren het zijn die gebeurlijk aan het rantsoeneeringssteisel zullen onder worpen worden. Ik moet u antwoorden dat ik er nog niets van weet. De te rantsoeneeren produkten zijn thans nog niet bepaald. Hun keus zal van de noodwen digheden van het oogenblik afhangen. Het zal volstaan door de dagbladen of door de rad.o kenbaar te maken, dat bijvoorbeeld voor zegel n° 8, men zulke hoeveelheid margarine zal geven. Dit stelsel heeft een groote lenigheid, daar het iedere maand toelaat de lijst der gerantsoeneerde produkten. alsmede de hoeveelheid der rantsoenen te veranderen. Wij hebben totnogtoe het rantsoeneeringssteisel nog niet vastgesteld Andere landen hebben het gedaan Holland voor de suikerEngeland voor het spek en de boter, Frankrijk voor het vleesch2 dagen. Zwitserland voor de suiker, de rijst, de boonen, de vetstoffen, enz... In den loop der Septembermaand, wanneer sommige waren begonnen te ontbreken, en een ongehoorde rush zich in de winkels voordeed, hadden sommigen gewild dat we de rantsoeneering in voege brachten. Wij heb ben weerstand geboden, omdat we overtuigd waren dat de onrust bij de bevolking gauw een einde zou nemen, dat onze bevoorrading den schok zou doorstaan, en bij zonderlijk, omdat eens dat de rantsoeneeringsmachine in gang gezet is, er geen middel meer bestaat om er een einde aan te stellen. De ondervinding heeft aangetoond dat we geen onge lijk hadden. Welke onaangenaamheden hebben we aan de huishoudsters en handelaars niet vermeden, welke onnood'ge uitgaven hebben we aan de schatkist niet gespaard PRIJZEN Mijn Departement is niet alleen verantwoordelijk voor den omloop der koopwaren van eerste noodwen digheid, maar ook voor de kleinhandelsprijzen. Het is een kwes'tie van hoofdzakelijk belang voor de nationale ekonomie. De verhooging van het leven, sleept de verhooging van de wedden met zich meê. De verhoo ging der wedden brengt een nieuwe stijging der pro dukten. Het is een helschen kring, en op het einde er van zien we den ondergang van Staat's financiën op duiken de inflatie, met het fataal gevolgde deva luatie. Kan men op de prijzen werken Ja. op twee manie ren eerst op de produktie. Dit betreft meer de Ekono mische Zaken en den Landbouwde verlaging der in koopprijzen is het doel der voortdurende bezorgdheden van de Regeering. Vervolgens op de verdee'.ing. Dit be treft bijzonderlijk het Departement van Bevoorrading. Het moet door overreding en desnoods door dwang, de kleinhandelaars ertoe brengen geen overdreven winsten te nemen, en de prijzen der stocks, die zij in gunstee voorwaarden aangelegd hebben, niet op abnormale wijze te verhoogen. Wij hebben wettelijke maatregelen voor zien om de overdreven winsten te remmen. De hande laar die aan een abnormalen prir's verkoopt, moet ver volgd worden. Wij kunnen maxima prijzen vaststellen, wij mogen ook wegens alle opkooplng en storkage ge daan met het doel stijging te verwekken, laten ver volgen. Wij hebben nog geen gebruik gemaakt van de moge- lijkhe'd om maxima prijzen te stellen. Wij hebben een leniger methode verkozen. Met de medewerking van een Commissie uit specialisten samengesteld, stellen we iedere week prijzen vast, die als normaal kunnen be schouwd worden. Deze marktprijzen bevat'en een mi nimum en een maximum prijs. De winkelier mag zi'n prijs maken tusschen deze twee grenzen vo'gens zijn onkosten. Dit stelsel werkt de vrije mededinging in de hard in het algemeen heeft het goede uitslagen opgele- ve-d de ori'zen der voedingswaren in den kleinhandel zijn in België oo geen overdreven wijze gestegen. De pri'zen der landbcuwDrodukten order mee- z:jn heel laag gebleven.Het zijn de verhooging der scheeps vracht, de moeilijkheden bi' het vervoer, en de stijgm? van sommige were'dorodukten. d'e de heden vastgestelde verhoogingen veroorzaak* hebben. BESLUIT Tot op heden is alles goed afgeloopen voor de bevoor rading. De mach'ne is gereed voor de ran*soeneer'ng. W:j strijden met wilskracht, om een algemeene stiiging der pri'zen te remmen zoo luidt ons eerste vers^g. De toestand van België is n et slerh* ve-ge!ek°n bij d'en van andere landen. Tot heden hebben we de ge- vaarl jke k'io van het Etatisme kunnen vermijden, waaraan Hólland Zwitser'and en zelfs het liberale En»e'and zekere van hun princ'epen hebben moeten prijsgeven. Wit hebben op een beperkt terrein de ondervinding opgedaan, niet van een bestuurde ekonomie. ook niet van een georiënteerde ekononve. maar eenvoudig van een met raad geleide ekonom'e oodat ze zou overeen stemmen met de hoogste be'angen van het land ter- wi'l aan de burgers de meeste vrijheid en onderne mingszin gelaten werd. Deze oolitiev is niet zooals men he* zou kunnen ge- looven een liidzame of 'u:e oo,:t'ek. I-te^endeel. deze po'itiek vergt een bestendige opïeFendheid. Ik druk den wenseh u;t, dat de buitenlandsche om standigheden ons toelaten voort te gaan met de 'oepas- s'ng van een methode die getoetst is aan onzen nationa- len geest zoo zee- bekommerd om de orde, als stevig gehecht aan de vrijheid

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11