Cinema «Oud Yper» Grauwvuur - Crisou Levendige jeugd beid aanleiding geeft tot eenig merkwaardig feit. 'if^ltjprgénrf, rond 6 uur, werd een geweldig artillerie- vtiAr öntkefend óp het benedendeel van Perl en op den Mfeeze! zélf. Daar de Duitschers ver-dragende kanonnen gehfnikt hebben, zouden de Franschen eenige dorpen ontruimd hebben tusschen Apach en Thionviile. De Fraftsefie otfifcieele legermededeeling, die bijna onver- arrtlërtijk dezelfde is, luidde Maandag avond als volgt; Bedrijvigheid van patroeljes ert van de artillerie. Plaatselijke ontmoeting tusschen verkenningsposten BELGIË. De nieuwe veiligheidsmaatregelen, door België genomen, worden op verscheidene wijzen ge- commenteerd in de buitenlandsche pers Te Parijs, te Limdén en zelfs te Berlijn acht men België niet in on middellijk gevaar. Berlijn beweert zelfs geen de minste aahleiding gegeven te-hebben tot het verwekken van onrust, en beschuldigt Parijs en Londen de verspreiders vartrdie ktvaadstokende geruchten te zijn. Over de oor- zakelr, die tbt de mobilisatie van de faze D aanleiding gaven, wordt door de Belgische officieele m ddens het grootste stilzwijgen bewaard. Allerhande gissingen wor den dan Ook gemaakt, doch alhoewel de ware redenen niët békend zijn, toch is men algemeen van oordeel dat efl wel degelijk groote redenen hebben bestaan om tot dargelljke vérsterkingsmaatregelen te besluiten, en zien allen daarin een bewijs'dat ons land waakzaam blijft en vastbesloten is zijne grenzen te verdedigen. In de re- geèrihgsmiddens en in het groot hoofdkwartier werden Maandag namiddag nog drukke besprekingen gevoerd, tengevolge waarvan de kabinetsraad van 16 u. 30 tot 19 U.i moest verdaagd worden. Een extra-trein, met vluchtelingen komende uit enkele plaatsen van de Oost grens van het land, is te Nieuwpoort aangekomen. NEDERLAND. In welingelichte kringen verwacht men zich vanwege Duitschland aan een grootere oor- logsbedrijvigheid en. alhoewel men daarin geen onmid- déllijk gevaar voor Holland en België ziet, zal dat toch een verscheroing van deri internationalen toestand meê- brengen.zoodat, meent men, het de plicht was van Hol land de reeds getroffen veiligheidsmaatregelen aan te vullen. Het Nederlandsch schip Arendskerk metende 8.000 ton, werd Maandag morgen in de Golf van Gas- konje door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Dé bemanning werd door het Italiaansch stoomschip Fedora aan boord gêüomen. FRANKRIJK. - M. Daladier, voorzitter van den Fran sehen Raad, heeft een onderhoud gehad met den Bel gisehen gezant te Parijs. Er had ook een onderhoud plaats tusschen M. Daladier en generaal Gamelin. hoofd vSn den Franschen legerstaf. ENGELAND. De Granta een schip van 2.719 ton, uit Newcastle, is gezonken na op een mijn te zijn geloooen Acht overledenen werden in een haven van de Bngêlsche Noordoostkust ontscheept. Ook de 34 leden der. bemann'ng van het stoomschip «Atlantic Scout», zijn in Engeland toegekomen. Dit schip, metende 4.575 ton, is gezonken na op de Fransche kust te zijn vastge- loopen. Het ministerie van oorlog deelt mede dat alle verloven voor het Britsche expeditiekorps in Frankrijk ten voorloopigen titel ingetrokken zijn. Misschien houdt dèe maatregel verbard met deze die door de Belgische regeering getroffen werden. LUXEMBURG. Zaterdag laatst zijn een tiental houwitsers gevallen op het grondgebied van Schengen eij Van Burmerange. Heden Maandag ontplofte opnieuw een houwitser op Luxemburgsch grondgebied. Het ver keer op de Belgisch-Luxemburgsche grens werd ge schorst. FINLAND. De Russische luchtmacht heeft opnieuw talrijke steden uit het Finsche binnenland gebombar deerd. Het aantal Russische vliegtuigen, die nagenoeg alIecFihsche steden beschoten hebben, wordt op meer dan 400 geschat. Op sommige steden o. m. Borga, Lohjo, Kario. Abo, Rihimaki, enz. werden meer dan 100 bom- meft'geworpen. Sedert het begin van den oorlog hadden nog geen zoo geweldige luchtaanvallen plaats. Er zijn dan ook talrijke slachtoffers onder de burgerlijke be volking. Volgens het Finsch legerbericht werd een vijan delijke aanval in de richting van Ilomats afgeslagen. Verders" heerscht er hevige bedrijvigheid van patroeljes eri1 herkenningselementen en schermutselingen tijdens dewelke de vijand een zeker aantal soldaten en oorlogs materiaal verloren heeft, Door de sneeuw en de ver- schërpte koude werden de krijgsverrichtingen in de landengte van Karelië opnieuw tegengehouden. RUSLAND. Te Leningrad worden opnr'euw talrijke officieren van hét roode leger terechtgesteld als contra- revölutiönnairen of als verantwoordelijk voor de tegen slagen op krijgsgebied. Bijzondere commissarissen en politiekorpsen worden met deze zuivering belast Mos kou protesteert bij de regeeringen van Zweden en Noorwegen tegen het optreden van sommige bladen en personaliteiten die zich overleveren aan anti-Russische prODaganda, welke door de Soviëts onvereenigbaar wordt geacht mét de neutraliteitspolitiek van beide re- geerirgen. Zweden en Noorwegen hebben hierop echter geantwoord dat hun regeeringen de str'kste neutraliteit in acht nemén en dat de steun aan Finland het uit sluitend werk is van particulieren. Wat de doorvoer van wapens betreft, wordt erop gewezen dat zulks deel uit maakt van den gewonen algeméenen doorvoerhandel en d<at daafdoor geen inbreuk gepleegd wordt op het inter nationaal recht. Moskou aanziet deze antwoorden niet als volledig voldoende en besluit dat een zulkdanige pol't'ek n'et zonder gevaar is. ZWEDEN. Acht Soviët bommenwerpers hebben de Zweedsche stad Luleaa overvlogen en bommen laten vallen op het eiland Kalla. De Zweedsche regeering zal daartegen protesteeren te Moskou. DINSDAG 16 JANUARI •FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft steeds voort héersrhen op het front en de officieele le- gérberiehten zeggen dan ook dat ér! buiten dè gewone bedtijvighe'd der patroeljes. niets te melden valt. Naar uit Luxemburg medegedeeld wordt, had er daar 's na middags nabij de grens een hevig artiTerievuur nlaats. Dé 'Fransehen "beschoten het station te Perl. terwijl wat later de Duitschers Anach onder vuur namen. LUXEMBURG. Te Schengen zi'n nogmaals drie hbllwitsêrs öntDloft en 's namiddags was het een regen "granaatscherven die od de daken der huizen neerviel. De méeste inwoners sloegen op de vlucht en verklaar den dat zij, sedert het begin van den oorlog, nog geen zoo angstwekkende uren hadden beleefd. BELGtË. - Na den kabinetsraad van Maandag avond, wérden er nog beraadslag'neen. die tot Dinsdag mor- geniom I 30 duurden gehouden in het min:s*er;e van BWitènlSndïche Zaken. Er werd besloten de mobilisa tie van de faze D volledig door te drijven en alle voor zorgen en veiliehe'dsmaatreeeten te treffen. De inter nationale-politieke toestand blijkt lichtelijk verbeterd, dohh is nog n'et ten volle geruststellend, zoodat nog steeds de grootste waakzaamheid geboden is. De perso nen die dé stréek der Oostgrens verlaten hebben zijn nog weinig calrijk. Het betreft voornamelijk vrouwen van gendarmen, en zieken uit de streek van Eupen, Mal- medy en Sint-Vith, of 'oök nóg personen die in de on- middellijke buurt verbleven van ondermijnde plaatsen en opstellingen langs de Vesdre. De burgemeesters van Eupen, Maimedy en Sint-Vith beraadslaagden te Brus sel met de regeering over de te nemen maatregelen in geval andere ontruimingen zouden nood.g blijken. De 300 zieken van het krijgshospitaal van Leuven zijn naar Froyennes, bij Doornijk overgebracht geworden Mevr. Baels, echtgenoote van den gouverneur van West-Vlaan- deren. heeft, te Nieuwpoort een bezoek gebracht aan de aldaar toegekomen uitwijke.,ngen. De Heer Spaak, mi nister ,van Buitenlandsche Zaken,- heeft achtereenvol gens de gezanten van Frankrijk, Engeland en van Du'tschiand ontvangen. Te Basse-Bodeux bij Trois Ponts is 's nachts' brand uitgebroken in een militair kantónnement. Vier soldaten kwamen in de v'ammen om, drie werden zeer erg verbrand en een vijftiental anderen liepen minder erge brandwonden op. FRANKRIJK. In de Kamer werd 's namiddags de bespreking hervat betreffende het wetsontwerp over de uitschakeling der communistische parlementsleden die de politiek hunner ontbonden partij nog niet hebben af gezworen. Te Parijs betoont men geen buitengewone onrust aangaande het nieuw alarm in België en Neder land. Men brengt er hulde aan de kalmte en de vastbe radenheid van de Belgische bevolking, en men ver-, klaart tevens dat Frankrijk gereed was om met den meesten spoed en de meeste doelmatigheid, een gebeur lijk beroep van België op de mogendheden die zijne onafhankelijkheid waarborgen, te beantwoorden. ENGELAND De Enge'sche admirahteit kondigt aan dat de duikbooten Seahorse Ondineen Starfish die met een buitengewoon gevaarlijke zending belast waren geweest, als ve-'oren moe'en be schouwd worden, daar zij niet naar hun basis zijn te ruggekeerd. Tengevolge van een aanvaring met een ander Engelsch sch p is de stoomboot «Hollgatege zonken in de Schelde, nabij Vlissingen. In het Lager huis heeft M. Hora Belisha verklaard dat de redenen van zijn ontslag als minister van oorlog n et te zoeken zijn in een geschil of meeningsverschil. Ook de Heer Chamberlain bevestigde zulks. De Engelsche kapiteins, die krijgsgevangen waren van de Graf von Spee zijn terug in Engeland aangekomen. Gedurende de laatste week gingen 12 Engelsche schepen, metende 34.077 ton, verloren. FINLAND. De Russen zien zich thans verplicht een defensieve houding aan te nemen, immers de sneeuw belet hen tanks te gebruiken en hunne infanterie gaat zelden tot den aanval over zoo ze niet door talrijke vechtwagens gesteund wordt. Slechts op één punt wordt er verwoeden stri'd geleverd, namelijk te Salla, in Lap land, waar twee Russische comuasnies vern'etigd wer den. De toestand aldaar ontwikkelt zich naar een be slissing, doch de Finnen zijn ervan overtuigd dat de tijd voor hen werkt. Tengevolge van de steeds herhaalde luchtbombardementen op Finsche open steden, heeft de Finsche overheid besloten talrijke plaatsen te doen ontnemen en nameliik Hango, Abo. Eckenaes, Karls en Richimaki. Te Hango zijn 400 huizen verwoest, te Abo zijn talrijke gebouwen afgebrand. Sedert enkele dagen zijn de meeste Russische afdeel'neen bommen werpers begeleid door jachttoestellen, die de vluchten de burgers met machinegeweren beschieten Boven Saima werd een Russisch toestel neergeschoten, en el ders werden er nog drie neergehaald. Finsche vliegtui gen van hun kant hebben de Russische troepen bescho ten. In de landengte van Karel heerscht de gewone bedrijvigheid, en te Taipole werd een Russische aan val met greote verliezen afgeslagen. DUITSCHLAND. Een Duitsche duikboot werd in de Noordzee door een dienstvliegtuig der kustverde diging tot zinken gebracht. Een andere Duitsche duik boot werd deze laagste daeen door een Franschen tor pedojager aangevallen. Een Duitsch vrachtschip de Janusmeent men, werd door de Fransche marine gepraaid, doch de bemann'ng deed alsdan haar eigen schip zinken. Te Berlijn hebben de Belgisch-Duitsche economische onderhandelingen tót een overeenkomst ge leid betreffende den uitvoer van Duitsche steenkolen naar België. EÜSLAND, Naar het schijnt zullen binnen kort 10.0C3 Polen uitBralystok door de communistische over heden naar Soviët-Rusland gezonden worden om er werken uit te voeren. WOENSDAG 17 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De groote sneeuw stormen hebben de militaire verrichtingen zoowel te land als in de lucht volledig stilgelegd. De dag verliep dan ook uiterst kalm en beperkte zich tot de bedrijvig heid der patroeljes. Een patroelje van de Britsche strijd- krachten, die thans den sector van de Mag.notlinie be zet houden, is in den nacht van Maandag en Dinsdag op een Duitsche patroelje gebotst. De Engeischen hebben geen verliezen geleden, doch er werd minstens een Duitscher gedood. Zijn lijk werd naar de Britsche lijnen overgebracht. BELGIË. Het Belgisch stoomschip -Josephine- Charlotte metende 3.405 ton, die op 14" dezer Ant werpen verlaten had met bestemming naar Boma, is aan de Zuid-Oostelijke kust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Vier matrozen worden vermist. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met een parigheid van stemmen min twee, de communistische parlementsleden, die vóór 26 October 11. de leerstelsels van Moskou niet afgezworen hadden, vervallen ver klaard, zoodat deze leden aldus hun parlementair man daat verliezen. ENGELAND. - Van de drie Engelsche vernielde duik booten zouden 14officieren en 94 manschappen ont breken. Volgens berichten die door de Duitsche radio werden medegedee'd, zouden eenige leden der beman ningen van de duikbooten Udine en Starfish op gepikt zijn geweest, doch.er werden geen namen bekend gemaakt. De derde duikboot Seahorse werd. volgens een bericht uit Duitsche bron, in de baai van Heligoland getorpedeerd. Een persoon, die wenscht onbekend te blijven heeft aan den minister van Finland te Londen een som overhandigd van 5.000 pond, 't zij ongeveer 550,000 Belgische franks. FINLAND. Viborg werd opnieuw door Russische vVegers gebombardeerd en ditmaal werden er een groot aantal brandbommen geworpen die brand stichtten in verscheidene gebouwen. Naar uit Helsinki gemeld wordt liggen er langs den weg op het front in den Salla- sector nog duizende lijken van doodgevroren Russische soldaten. Anderzijds wordt uit den sector Salla-Kuola- jaervi de aankomst geme'd van^aanjjenlijke Russische versterkingen Drie Russische Vliegtuigen, welke bom men hadden geworpen in de omgeving der Zweedsche stad Lulea. werden verplichtaaien op- Ejnlch grond- 3 O Vrijdag 18, Zaterdag 20 en Maandag 22 Januari, te 8 u. Zondag 21 Januari, te 2 en 5 uur (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur Deze week twee groote fransch gesproken films Een bladzijde uit het'harde en eenvoudig leven van de mijnwerkers. Een ware en menschelijke film, waarin al de vertolkers hun beste gevoelens gegeven hebben. metPierre Brasseur, Madeleine Robinson, Aimos en Lucien Gallas. (VIBRANTE JEUNESSE) Groote iustige fiton vol jeugd en vroolijkheid met Joël Mac Créa en Andréa Leeds. KINDEREN TOEGELATEN. gebied tengevolge van motordefect. De toestellen wer den door de Finnen buitgemaakt. DUITSCHLAND. Berlijn logenstraft de geruchten, door sommige buitenlandsche biaden verspreid, volgens dewelke Dr Schacht zich thans te Bazel zou bevinden om besprekingen te voeren mét de Zwitsersche over heden. Ook de geruchten uit Fransche bron, waarbij er 700 Tsjechische officieren te Praag zouden terecht gesteld zijn geworden, zijn van allen grond ontbloot, beweert men te Berlijn. Het Duitsche schip Santos is, volgens de Braziliaansche bladen mededeelen, de haven van Rio ontvlucht met een lading ijzer en koffie. De Duitsche handelsgeattacheerde in Finland is als zoodanig afgetreden en heeft als' vrijwilliger dienst ge nomen bij het Finsche leger. ZWEDEN. Te Tuornea en te Hoparanda werd er gedurende 45 minuten alarm gegeven. Onder de Deen- sche vrijwilligers die naar Finland trekken bevinden zich personen van allen ouderdom en uit alle standen. De Voorzitter van den Ministerraad verklaarde in een rede voor den Rijksdag dat de onafhankelijkheid en de neutraliteit van Zweden zullen gehandhaafd worden en dat Zweden, geen vreemden raad noodig heeft om te weten hoe het best de zaak van Finland kan dienen. DENEMARKEN. Volgens den briefwisselaar van een Engelsch blad te Kopenhagen werden al de lich ten op het Deensch eiland Roenoe, in de Noordzee, ge doofd op bevel van de Duitsche overheden die ver klaarden dat Roenoe een voorpost uitmaakt die aan de Engelsche vliegers de richting van Sylt aanduidt AMERIKA. Tijdens de persconferentie heeft pre sident Roosevelt verklaard dat de neutraliteitswet niet toepasselijk is op het Russisch-Finsch conflict, omdat het een niet-verklaarde oorlog is. DONDERDAG 18 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Ondanks de strenge koude die blijft aanhouden op gansch het front van Elzas-Lorreinen, hebben de Fransche troepen, na eeni ge dagen beperkte bedrijvigheid, hun patroeljes en ver kenningstochten hernomen. De Duitsche troepen daa rentegen bleven lijdzaam en de eenige tegenwerking van de Duitschers bestond in een tamelijk hevig artille rievuur, onder andere ten Westen van de Saar. De Fransche batterijen antwoordden onmiddellijk en daar op begon een echt artilleriegevecht dat drie uren duur de. Tegen den avond hébben de Duitschers een kleinen aanval gedaan in de Vogezen. Deze aanval werd afge slagen door de Franschen die enkele krijgsgevangenen gemaakt hebben. BELGIË. Een Hollandsche mijn is aangespoeld op het strand te Blankenberghe, juist nevens de Pier. Ook te De Panne en te Oostduinkerke-Groenendijk is een dier gevaarlijke oorlogstuigen aangespoeld. Te Ninove is een militaire autocamion, geladen met obussen, in brand geraakt, doch dank de koelbloedigheid van een luitenant en van een begeleider kon een ware ramp ver meden worden. Drie soldaten werden hierbij gekwetst NEDERLAND. Te Huisduinen is een mijn. van Nederlandsche afkomst, ontploft en heeft er groote schade aangericht. Wat verder werden nog vier aange spoelde mijnen aangetroffen en op den zeeweg Bres- kens-Vlissingen heeft men er ook twee opgemerkt. FRANKRIJK. Te Chalons-sur-Marne werd een be spieder, van Hollandsche afkomst, terechtgesteld. Vol gens geloofswaardige berichten zouden Frankrijk en Engeland meer dan 8000 vliegtuigen bestellen in de Vereenigde Staten. DUITSCHLAND. De ontreddering op de spoorlij nen vermeerdert met den dag en zulks zou grootendeels te wijten zijn aan de vermoeidheid van het personeel dat thans verplicht wordt 18 tot 20 u. per dag te werken. Het Duitsch stoomschip August Thyssen is op een Zweedsche mijn geloopen, toen het trachtte het Zuide lijk gedeelte van de Botniscbe golf door te varen. De bemann'ng werd gered. Er bevinden zich ongeveer 310 000 Poolsche krijgsgevangenen op Duitsch grondge bied die er voor het verrichten van alle werk gebruikt worden. ENGELAND.Morgen zal er te Londen een belang rijke luchtoefening plaats hebben, tijdens dewelke er een schijnaanval van bombardementsvliegtuigen zal uitgevoerd worden. Twee geweldige ontploffingen heb ben zich voorgedaan in een fabriek gelegen in een voorstad van Londen. Men vreest»dat er verscheidene dooden en gekwetsten zijn. De Canadeesehe paketboot Duchess of York metende 20.021 ton, is op een zand bank vastgeloooen ter hoogte van Schotland. Het schip was beschadigd en werd naar een Ëritsche haven ge- sleeot FINLAND. Uit Stockholm wordt gemeld dat 18 Russische vliegtu'gen boven een stadje van midden- Finland aangevallen werden door 3 Finsche iachtvlieg- tu'een, d'e er li neerschoten en de 7 andere op de vlucht dreven. In den omtrek van Turku (Abo) deed een Russ'seh vliegtuig een noodlanding. Ten Noorden van Ki'elae. hebben de Finnen-het Russisch offensief ge stuit en rukken zij thans op hun beurt vooruit. Het doel wit van het Finsehe offens-'ef lijkt wel de stad Petro zavodsk te zi"'n, welke door de Russen tot hoofdbasis werd uitgekozen voor een aanval ten Noorden van het Lado<*ameer. ZWEDEN. De Heer Sandler, gewezen nv'nister van Buitenlandsche Zaken heeft in een rede verklaard dat het regiem der Aaland-eilanden dat thans bedreigd is. moet gevrijwaard worden, en.dat het doelmatigste mid del ongjfcet bolsjewistisch gevaar te keer te, gaan, be- s*aat in mede te werkejtom zijne uitbreiding te belet ten over de Soviët-Finsche grens.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3