overgebracht 35, BOTERSTRAAT N.V. 20* Jaar, N 44 - 27 Januari 1940 20 Annce, N 44 27 Janvier 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres YPERSCHE SOLIDARITEIT Handels- en Nijverheidskamer van Yper HET AANSTAANDE OFFENSIEF DE 17 HANDELSFOOR EEN REIS DOOR FINLAND OP lsten FEBRUARI WORDT DE DEPOT (Hoek der Paterstraat) YPER Tel. 260 VRACEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onxe KLEINE AANKONDIGINGEN HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. rel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, Yl'Rfcs». Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Belgen 40 ct. Ie numéro. Té». 500 Les articles non signés sont refusé- Het Comiteit Ypersche Solidariteitgenaamd, dat gesticht werd bij den «aanvang der mo bilisatie met het doel hulp en steun te verleenen aan de families van de gemobiliseerden, heeft onmiddellijk zijne werking ingezet. Er werd beroep gedaan op alle Yperlingen op dat zij, met een milde maandelijksche gift, dit edel werk zouden steunen. Verscheidene Dames en Juffrouwen hebben zich edelmoedig aangeboden cm het geld bij de be volking regelmatig in ontvangst te nemen. De Ypersche Solidariteitontving aldus, voor de maanden November en December 1939, de som van 9.574,75 frank. Menige gelden zijn bij het Comiteit ook toege komen vanwege vereenigingen, clubs, bioscopen, feestcommissies, die de opbrengst van hunne fees ten en vertoon ingen spontaan aan ons werk heb ben overgemaaktwij ontvingen tot nu toe fr. 19.090,75. Het Bestuur van de «Ypersche Solidariteit» brengt hierbij aan allen zijn besten dank. Dank zij die inkomsten werd reeds volgenden steun aan onze gemobiliseerde families verstrekt Gezien de winter in elk gezin betrekkelijk groote uitgaven vergt voor verwarming, heeft het Be- stüur besloten in algemeenen regel hulp te ver leenen onder vorm van kolen. Er werden thans reeds 275 bons voor kolen uitgedeeld aan 152 ge zinnen. Ter gelegenheid van Nieuwjaar werd ook aan onze noodlijdende gemobiliseerden een klein geréhenk aangeboden ter waarde van 5 frank. Het Bestuur van de «Ypersche Solidariteit» ia voornemens, gezien de strenge koude, de hulp in kolen gedurende gansch den winter te hand haven. Wij doen dan ook beroep op de edelmoedig heid en het solidariteitsgevoel van gansch de be volking, opdat zij haren steun zou blijven ver leenen aan dit edel en vaderlandslievend werk niemand mag daaraan te kort bijven. Wij beseffen ten volle dat voor velen onzer me deburgers de tijden moeilijk zijnwij meenen echter dat de levensomstandigheden van onze ge mobiliseerden, die aan de grenzen van ons land de wacht houden over ons aller veiligheid, nog moe;lijker en pijnlijker zijn zij ook immers heb ben hun arbeid of handel moeten staken en wer den daarbij nog weggerukt van hun ouders of hun dierbare echtgenoote en lieve kinderen, wier steun zij waren. Het is daarom dat het Bestuur der Ypersche Solidariteit» de hoop uitdrukt dat alle Yperlin gen, zonder eene uitzondering en met grootere vrijgevigheid, het hunne zullen bijdragen voor den bloei van ons werk. Tijdens de laatste algemeene vergadering van de Handelskamer werd de vraag gesteld of het wenschelijk was dit jaar een tentoonstelling in te richten. Na het voor en het tegen besproken te hebben, werd door de vergadering beslist een Comiteit samen te stellen, dat opdracht kreeg te onder zoeken indien de tijdsomstandigheden het toe lieten een handelsfoor in te richten. Dit Comiteit heeft eenige bijeenkomsten be legd en de eerste maatregelen getroffen om de 17® Handelsfoor in het leven te roepen. Een twintigtal handelaars hebben reeds spon taan hunne medewerking toegezegd. Het Ministerie van Openbaar Onderwijs heeft toelating gegeven de lokalen der Middelbare School tot dit doeleinde te gebruiken. Het stadsbestuur, dat de lokalen der Halle dit jaar niet kan ten dienste zetten van het comiteit, heeft op alle andere punten geldelijke en. stoffe lijke medewerking toegezegd. Om de tentoonstellers een minimum van kosten op te leggen en een maximum van hulp toe te kennen, heeft het comiteit besloten dat alle deel neming kosteloos zou geschieden, zoowel voor de tentoonstellers ten huize als voor deze welke in de lokalen een stand zullen oprichten. Het comiteit der foor richt een warmen oproep tot alle handelaars en nijveraars, opdat zij zonder dralen hunne medewerking zouden verleenen om de aanstaande Handelsfoor te doen gelukken, want, ware deze eens uitgesteld tot betere tijden, dan ware dit synoniem van verdwijning van deze krachtige uiting van het handelsleven onzer stad. En dit, vrienden handelaars en nijveraars, moogt gij niet laten gebeuren Daarom vraagt het Bestuur uw aller toetre ding De Secretaris, Julien TAHON. Op Zaterdag 3 Februari, te 8 uur 's avonds, in het Hotel du SultanGroote Markt Koning Albert, geeft de Heer Eugène GLISSOUX een verhaal, met talrijke zichten, over het land der meren, der watervallen, en over Lapland tot aan de Russische grens. Het Bestuur der Handelskamer zal de leden, alsook hunne Dames, daartoe uitnoodigen en de personen, die gewoonlijk onze voordrachten vol gen, zullen er ook welkom zijn. MERRY Gerant: L. KNOCKAERT-JOOS - Kuischen Stoppen Luxe Wasch Verven Kilowasch Stoffen Knoopen Plissage Picotage De huidige toestand der krijgsverrichtingen aan de Fransch-Duitsche grens, waar de tegen over elkaar staand^ legers in schier ongenaakbare en oninneembare stellingen op elkander loeren en wachten, kan niet eeuwig zoo blijven duren. En het is dan ook om die reden dat velen een mach tig en beslissend offensief voorzien en zelfs voor spellen durven voor de aanstaande lente. Doch is dit grootscheepsch offensief, dat zooals velen het zich voorstellen een ware ramp zou zijn, dan werkelijk onafwendbaar In een hoofdartikel van het dagblad «L'Indé- pendance geeft kolonel Requette het antwoord op deze vraag. Deze uitstekende militaire criticus schrijft dat men niet goed de redenen ziet waarom de opper bevelhebbers de opvatting zouden wijzigen die zij, sedert vier maanden, over den huidigen oor log hebben. Sedert den aanvang der vijandelijkheden heeft men niet opgehouden de stellingen achter de Ma- ginot- en Siegfriedlijnen te versterken. Men zou er millioenen menschen slachtofferen zonder het minste nutHet offensief langs België ofwel langs Zwitserland ware geen oplossing doch en kel een verplaatsing van het vraagstuk. Dat het nu weze vóór Belfort, vóór Meubeuge of nog meer vooruit, altijd zal de aanvaller er onbeperkt groote versterkte stellingen en de ontzaglijke le gers der gewapende natie voor zich vinden- Hoe heeft men nog niet begrepen, schrijft ko lonel Requette, dat de grootste les uit den oorlog 1914-1918 is dat de algemeene dienst de enge slag velden van het Westen vervuld heeft met zoo danig groote effectieven dat de overwinning er onmogelijk geworden is, zonder zoowel de over winnaars als de overwonnenen volledig uit te putten Het geheim der overwinning is deze slagvelden uit te breiden. Doch de flank der Duit- sche en Fransche stellingen bevindt zich noch in België, noch in Zwitserland. Zij bevindt zich veel verder, ten Ncorden en ten Zuiden van Europa en ook op de zeeën. Men moet de krijgskunde op schaal brengen. De toestand van België is duidelijk. In de ver onderstelling dat ons land zich langs de zijde van Duitschland moest scharen, dan zou dit vcor Frankrijk en Engeland een zware diplomatieke en militaire nederlaag beteekenen. Doch, zoo schrijft de medewerker van L'Indépendance indien België zijn grenzen voor de Fransch-Brit- sche legers moest open stellen, hen den steun gevend van zijn versterkingswerken, moest het 600000 man bij hunne effectieven voegen en zijn uitvoer naar het Oosten stopzetten, "Han ware dit een buitengewoon harden slag vcor Duitschland. Waarom wil men dan dat een der oorlogvoeren den zichzelf dergelijke ramp op den hals hale Men dient zich rekenschap te geven van den werkelijken toestand van ons land,onderlijnt kolonel Requette. Deze toestand is in het ge heel niet die van het machteloos lam tegenover den allesverscheurenden welf Indien de Belgen dit beter begrepen en daar van meer overtuigd waren, dan zouden zij zich zoo spoedig niet meer ontstellen en den schrik laten aanjagen, maar meer vertrouwen hebben en de paniekverwekkers op him plaats zetten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1