Cinema «Oud Yper» De Dwaze Maagd De Laatste Gangster 3 (LA VIERCE FOLLE) (LE DERNIER CANCSTER) GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS) Duitsche verliezen een totaal van 600.000 ton of 13 3 ten tanderd van de koopvaardijvloot waarmede zij den oorlog ingingen. De vlootconstructie van het Reich be reikt slechts 480.000 ton per jaar DUITSCHLAND. De bemanning van het Noersche schip Notos dat in een Schotsche ha ve» is aangekomen, verklaart dat de Duitsche duikboot, die kun schip aanviel doch zonder bijval, gezonken is tengevolge eener ontploffing. Een persoon, die het ver bod' overtrad naar vreemde radio-uitzendingen- te luis teren, werd door het bijzonder gerecht van Schneide- muhlf veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en voor 3 jahr van zijn burgerlijke rechten beroofd. Z'jne vrouw werd met een jaar opsluiting gestraft, en het radio toestel werd aangeslagen. In Duitschland is men ten zeerste ontstemd over het onlangs door de Fransche re geering uitgegeven Geelboek. Een nieuwe uitgave van Hitler's Mein Kampfis in zakformaat verschenen en werd onder de frontsoldaten verspreid. FINLAND. - Vier honderd Russische vliegtuigen heb ben talrijke steden en dorpen gebombardeerd. Ook een hoSnitaal van het Rood Kruis werd met bommen be stookt. De badplaats Hangoe ligt geheel in puin. De stadEkenaes is voor de helft verwoest en een derde gedeelte van Abo is totaal onbewoonbaar. Ook de Fin- sche luchtmacht is niet onwerkdadig gebleven en naar uit Helsinki gemeld wordt, is zij thans tot het offensief overgegaan. Op de Karelische landengte zMn de Rus sen, ondanks de groote koude, tot den aanval over gegaan en drie belangrijke punten van de Mannerheim- linie. De Finnen hebben niet alleen deze aanvallen af geslagen. maar zijn daarna zelf tot den tegenaanval overgegaan en brachten de Russen zware verliezen toe. Ten. Noordén van het Ladogameer werd een hevig ge vecht-geleverd de Finnen verbeterden er hunne stel lingen. Ook in de streek van Salla leden de Russen nog maals 'DtitzaeTijke verliezen. De Russen hebben opnieuw gebruik gemaakt van luidsDrekers op het Finsche front. Zij' verkondigden dat de stad Viborg binnen de 48 uren zou Vernietigd worden indien de Finsche troepen zich niet f wilden overgeven. RUSLAND. Naar aanleiding van het onderschep^ pen van een bestelling Roemeensche petro'eum. welke voor Duitschland bestemd was, doch die de Russen voor eigen doeleinden naar het Finsche front stuurden zou Rusland thans, volgens eensluidende berichten d;e uit verschillende bronnen komen, verplicht geweest zijn een doorgang van- een 40 tal kilometer breedte langs de Roepaeensche grens af te staan aan Duitschland. Deze strook grond zou zelfs rèeds -door de Duitschers bezet zijn - ITALIK. De Italiaansche paketboot. aan wier boord brand is uitgebroken, is de 11.600 ton metende «Orazio» dié Zaterdag uit Genua vertrokken was naar Barce lona; om van daar naar Valparaiso te varen. Naar ver luidt zou de ramp te wijten zijn aan een ontploffing in de machinekamer. DENEMARKEN. Het Deensch schip Tekla van 1.469 ton. is aan de Noordkust van Schotland vergaan. Men denkt dat het op een mijn ge'oopen is. Negen le den Rer bemann'ng worden vermist. ZWEDEN. Een matroos van het Zweedsche stoom schip Fuxendat in de Noordzee tot zinken werd gehracht, werd door een Noorsch schip opgepikt Men wéét niet waar het schip gezonken is, noch wat er van de bemanning geworden is. (JAPAN. De Japansche paketboot Asama Maru i> werd 'In dén Stillen Oceaan verplicht te stoppen door een Britschen kruiser. 21 Duitsche zeelieden, die zich o)ó het schip bevonden, werden door de Britsche over heden aangehouden. DINSDAG 23 JANUARI FflANSCH-DUITSCH FRONT. De bedrijvigheid der patroe'jes en verkenningen blijft onverm'nderd voortduren op het front van Elzas en Lorreinen en dit spijts de koude nog verscherpt is. Op sommige plaatsen daalde de thermometer tot 22 graden onder het vriespunt. De gewone patroeljetochten ontwikke'en zich zonder meldenswaardige voorvallen, met u'tzonde- ring voor de streek van de Blies waar eenig artillerie vuur werd waargenomen. In de beboschte streek, ten Westen van de Vogezen, heeft een groote Duitsche pa- troelie een aanval gedaan tegen een der vooruitgescho ven Fransche posten Daar die Duitsche onderneming niet gesteund was door een voorbereidend artillerie vuur, werd zij gemakkelijk afgeslagen. Bij den terug tocht hebben de Duitschers enkele manschappen ver loren. Volgens het Duitsch legerbericht heeft een deta chement Verkenners, in de grensstreek ten Zuid-Oosten van Pirmasens, eenige krijgsgevangenen gemaakt zon der zelf verliezen te lijden en vielen er bij de Fran- schen eenige dooden. In de lucht daarentegen deed er zich geen enkel oorlogsfeit voor. BELGIË. Men vreest dat het Belgisch stoomschip Meuse met man en muis vergaan is. Dit schip, me tende 800 ton, is den 10 Januari 11. uit Zeebrugge naar Ergg'and vertrokken. Na zijn afvaart seinde het schip nog dat het op een bank nabij Hasborough was vastge- loopen. doch sedertdien heeft men ervan niets meer vernomen. Ook twee Engelsche schenen die uitgevaren waren om de Meuse hulp te bieden, zijn onverrichter zake moeten terugkeeren. NEDERLAND. De leider van den Nederlandschen reveeringsdienst heeft aan de medewerkers van bu'ten- landsche bladen in Nederland een rondschrijven gezon den waarin de voornaamste richtlijnen worden aange geven d'e dienen nageleefd te worden, ten einde het versDreiden te vermijden van mededeelingen die ge vaarlijk zijn voor dé neutraliteit van het land. ENGELAND. Het Britsch m-'nisterie van Lucht vaart logenstraft het bericht volgens hetwelk een Britsch vliegtuig Zuid-Holland heeft" overvlogen. De Britsche trawler Va'dora metende 251 ton d'e veel vertraging heeft, wordt als verloren beschouwd. De Ca- nadeesche m'nister van Verkeerswezen deelde mede dat meer dan 4000 vliegtuigen besteld zijn door Engeland voor de oD'.eiding der nieuwe piloten uit alle dee'en van l\et Britsche Rijk. De Russische, kringen te Londen be weren niets af te weten van hét vertrek van den Rus- sischgn gezant naar Moskou DUITSCHLAND. Naar uit Parijs wordt medege deeld zouden onlangs twee Duitsche duikbooten door Engelsche oorlogsbodems aaneeval'en z-'in. Wegers ge brek echter aan duidelijke gegevens, kan de vernieti ging dier duikbooten niet bevestigd worden. In be voegde Berli'nsche kringen logenstraf' men uitdrukke lijke, 4$,herjchten volgens dewelke er Duitsche technie- ^ers en soldaten in Oost-Galïcië zouden aangekomen zijp. Men. verklaart dat in de Russische belangensfeer in. Po'en zich geen Duitsche troepen en geen Duitsche arhc'ders bevinden. FINLAND. De Russische troepen d;e strijden nabij Haerkaerjaeryi. in den sector van Salla. bieden wan- hopigen weerstand om het lot niet te ondergaan van de 44c en 163' afdeelingen. De Finnen zijn vooruitgerukt en vallen de roode troepen aan in het midden en langs de twee zijden in de wilde en beboschte streken. De Finsche artillerie was bedrijvig in de landengte van Karelië. Men kan echter nog niet opmaken of dit het voorteeken is van een grootscheepschen aanval. Er deed zich een aanval voor van een vrij sterke Russische voet- volkafdeeling, gesteund door tanks. De aanval werd afgeslagen. Men heeft den indruk dat de Russen er vooral op uit zijn de Finsche strijders aldaar geen oogenblik verpoozing te gunnen. Pe Russische lucht macht gaat voort met de weerlooze burgers met mitrail- jeuzep te bestoken. Zij bedient zich eveneens van fos- foorkogels om de houten huizen der Finnen in brand te schieten De Russische vliegtuigen hebben 400 bom men geworpen op verscheidene punten van het bin nenland. 900 huizen werden volledig vern'eld of be schadigd. Slechts drie personen werden gewond. De Rus sische vliegtuigen zouden eveneens getracht hebben een hospitaal te bombardeeren, doch werden door hetFinsch afweergeschut op de vlucht gedreven. RUSLAND. Een aantal Russische soldaten, die in Finland krijgsgèvangen werden gemaakt deelden mede dat een aantal Russische offic eren veroordeeld werden omdat zij gefaald hebben. Volgens berichten uit welingelichte bron wordt ingenieur Todt. de ont- werner van de S'egfriedlinle en van de autostrade's in Duitschland. te Lerrfberg verwacht. Men weet echter niet met we'k doel'Todt zich daarheen begeeft HONGARIJE. Voortdurend wordt de Hongaarsche grens door Soviëtagenten overschreden en de streek wordt met communistische prona«anda-vlugschriften overstroomd, terwijl rad'o-uitzendingen de communis tische gedachten onder de Rutheénsche bevolking ver- spre'den. POLEN. De Nationale Raad van Polen is heden voor de eerste maal samengekomen in de zalen van het Gezantschap te Parijs. M. Paderewsk' werd voorloopig tot voorzitter verkozen. In het door de Russen bezette Poo'.sch gebied wordt de bevolking thans ernstig met hongersnood bedre'ed.Noodzakelijke levensbehoeften ontbreken bima geheel en de prezen der nog verkrijg bare levensmid',e'en zi'n on ongehoorde wijze gestegen en .zijn ze'fs nog hoover dan te Moskou. V"'<u>ns som mige berich'en uit Boekarest, zouden de Soviëts dage- li'ks eën groot aan'al persoren aanhouden in Oost- Galicië. In een enkele week zpuden 2009 Poolsche offi cieren te Lemberg verd.wenen z'm zonder dat men weet wat er van hen geworden is. Sedert eenigen tijd wor den télriike Po'en, en vooral intellectueelen, naar Si berië verbannen. ITALIË. Nadat men eerst gemeend had dat al de passagiers van de paketboot «Orazio» gered waren, werd naderhand medegedee'd dat de brandramp toch 107 slachtoffers had gemaakt, waaronder 47 passagiers en 60 'eden der bemanning. NOORWEGEN. Het Noorsch schip Pluto is ten Noord-Oosten van de Engelsche kust in de Noordzee ge zonken. Men vermoedt dat het schip op een mijn is gevaren. GRIEKENLAND. Het Grieksch stoomsohiö E'-m- tonarchos Oracoulis». metende 5.329 ton. werd op 240 km. van de Portugeesche kust door een Duitsche dirk boot getorpedeerd. Zes leden der bemanning werden door de ontploffing 'gedood. AMERIKA. De Vereenigde Staten teekenen pro test aan te Londen tegen het te lang ophouden der Amerikaansche schepen door de Enge'sche controle in de Middellandsche Zee .en in het bijzonder te Gi braltar. WOENSDAG 24 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Ten Oosten van Wissemburg, aan den bovenloop van dé Lauter. heeft een sterke Duitsche patroelje getracht een der kleine Fransche posten aan de grens van het Reich en Frank rijk bij verrassing te overvallen. De aanval'ers werden spoedig afgeslagen en lieten talrijke dooden achter op het terrein. De Franschen hebben bövendien krijgsge vangenen gemaakt. Over het algemeen blijft, spijts de heerschende koude, de bedrijvigheid der patroe'.jes vrij hevig, doch in de lucht werden de verrichtingen door dén mis* en r<e koude belemmerd. FRANKRIJK. Twee Duitsche verkenningsvlieg tuigen vlogen afzonderlijk, boven het Noorden en het Oosten van Frankrijk. ENGELAND. De Britsche destroyer Exmouth is, vólgens een mededeeling van de Britsche admirali teit, vergaan en men vreest dat dé gansche bemann'ng, bestaande uit 175 man, omgekomen is. Het schip me tende 1475 ton. werd getorpedeerd of is op een mijn ge varen. Het is de vijfde torpedojager die sedert het be gin van den oorlog verlo-en ging dorii het is de eerste waarvan geen overlevenden werden opgepikt. Drie Duitsche bombardementstoestellen hebben de Shetland- eilanden overvlogen en hebben er zes bommen uitge worpen. De Fransche minister van Koopvaardij is per vliee'uig te Londen toegekomen DUITSCHLAND. Uit Parijs wordt gemeld dat twee nieuwe aanvallen, de eene uitgaande van de Fransche en de andere van de Britsche vloot tegen Duitsche duik booten hebben plaats gehad. In bevoegde Berl'insche kringen wordt verklaard dat de geruchten volgens de welke Duitsche troepen het petro'eumbekken van Ga- liéië bezetten. van allen'grond ontbloot zi'n. FINLAND. In de landeng'e vart Karelië heeft de viiand aangeval'en tUsschen Summa en Muo'ajaervi. Deze aanval werd afgeslagen. De vijand heeft eveneens gepoogd op net ijs Muolapaervi aan te va'len. doch hij werd teruggedreven. De Finsche artillerie heeft, met bijval, de artilleriestellingen en m'trailleuzenesten der Soviëts bestookt. Ten Noord-Oosten van het Ladoga meer werden de gevechten met gróót gewe'd voortge zet. De vijand heeft op versche dene punten van het Oostelijk front aangevallen en' inzoOde' 'e Kriaan'oki en te Aittojoki. Al deze aanvallen werden verijde'd en de vi and onderging groote verl'ezen. In de overige sectors heersrhte alleen bedrijvl vhe'd der oa'roel'es. In Noord-Fin'and heeft de vijand het d'strict Nurmes en enkele andere plaatsen gebombardeerd Onder de slach'offers bevonden z'ch leden van het oe-sonee' der hosDitalen. Neven Russische vliegtuigen werden neerge schoten. Eert Finsch vlieger alleen slaafde erin 'n min dan 5 minuten tijds 6 Russische toesteken neer te schie ten. Uit Helsinki wordt thans gemeld dat de Fmsrhe vliegers geen Russische v!ieef"'?bas;s<",r> t?c"B"d gebombardeerd hebben en dat zij ook geen tocht tegen Kroonstad ondernomen hebben. Het F vs-he "everbe- richt heeft weliswaar geme'd dal de F'nsrhe lucht macht met succes zekere Soviet-luchtbasisspn gebom bardeerd had doch het betrof alleen vocnr'toeschoven vlïecvelden die de Soviëts achter het front hebben aan- gé'evd. t» •- - co lt OORWEGEN. Het Noorsche schip «Sydfold». O VRIJDAG 26, ZATERDAG 27 en MAANDAG 29 JAN., te 8 uur ZONDAG 28 JANUARI, te 2 en 5 uur, 1 doorloopend Avondvertoon'ng te 8 uur. DEZE WEEK EEN ONVERGETELIJKE FILM Een groote fransche superproductie waarvan iedereen zal spreken. naar het beroemd werk van Henry BATAILLE Groote fransch gesproken film van den vermaarden tooneelschikker 'Henry DIAMANT-BERGER die een reeks vedetten gekozen heeft, zooals Victor FRANCEN, Annie DUCAUX, enz. Een ontroerende, boeiende, meeslepende film Groote en machtige fransch gesproken film met den wereldberoemden karakterspeier EDWARD G. ROBINSON. ECLAIR JOURNAL K nderen niet toegelaten. Goed verwarmde zaal. .1 r; -',-g< «r* metende 4000 ton, is voor de Schotsche kust gezonken. Men weet niet of het op een mijn geloopen is ofwel ge torpedeerd werd. Vijf matrozen worden vermist. JAPAN. Voor de tweede maal in 48 uur werd een Japansche paketboot in den Stillen Oceaan opgehouden en onderzocht door een vreemden torpedojager. Het schip, de Tatsoeta Maroehad 5 Duitschers aan boord, doch geen van hen werd aangehouden, RUSLAND. Men bekent thans dat een honderdtal Duitsche ambtenaren in West-Oekrajina zijn toegeko men. doch men beweert dat deze ambtenaren, alhoewel zij een velduniform dragen en gemobiliseerd zijn, bur gerlijke ambtenaren zijn, en dat er dus geer, spraak kan zijn van Duitsche troepen in West-Oekrajina. Deze ambtenaren zijn er gekomen om de overplanting van de Duitsche bevolking te regelen. DONDERDAG 25 JANUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche pa- troeljes blijven steeds zeer bedrijvig en volbrengen hun zendingen. Artillerievuur wordt waargenomen jn de streek gelegen ten Westen van de Vogezen. In de lucht heerscht er schier geen bedrijvigheid en zelfs de ge bruikelijke verkenningsvluchten hebben geen plaats ge had. Uit Berlijn wordt het volgende medegedeeld Ver scheidene Duitsche troepenafdeelipgen tusschen Moezel en Rijn melden dat het vijandelijk artillerievuur zwak is over gansch het front uitzondering gemaakt voor de streek ten Zuiden van Saarbrucken. Ten Westen van Gechtingen had er, gedurende een uur, een hevig ge weervuur plaats. De Franschen leggen voortdurend loopgraven aan. ENGELAND. De Britsche admiraliteit deelt mede dat het aantal vermisten, die vermoedelijk omgekomen zijn bij het verlies van den destroyer Grenville 68 bedraagt. De Engelsche stoomboot «Parkhill», meten de 500 ton en bemand door 9 matrozen, wordt als ver loren beschouwd. Duitsche vliegers hebben, een nieuwen aanval, den veertienden sedert het begin van den oor log. gedaan op de Shetland-eilanden Zij werden door de bewapende koopvaardijvloot onder vuur genomen. Een vliegtuig, waarschijnlijk een Duitsch, heeft op groote hoogte de monding van de Teems overvlogen. De Britsche m'nister voor economischen oorlog heeft een radiorede gehouden en verklaard dat Engeland toe zicht uitoefent over de wereldbevoorrading en op zekere stoffen welke het Reich noodig heeft om oorlog te voe ren. DUITSCHLAND. Volgens het Fransch stafbericht mededeelt, heeft een Duitsch koopvaardijschip van 1600 ton, dat zich door Fransche oorlogsbodems be dreigd zag, zich zelf tot zinken gebracht, en werd er ook nog een Duitsche duikboot met succes aangevallen dooi een Fransch oorlogsschip. Na maanden afwezigheid, is de pantserkruiser «Deutschland in de Duitsche water ren teruggekeerd. Op bevel van den Führer zal de naam van het schip veranderd worden in dien van Luetzow» daar een grooter schip Deutschlandzal gedoopt worden. NEDERLAND. M. Van Kleffens. minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft in de Eerste Kamer een rede gehouden waarin hij verklaarde dat België en Neder land gelijkloopende belangen hebben en aan dezelfde gevaren blootgesteld staan, en het daarom wenschelijk is dat beide landen elkaar op economisch gebied helpen. FINLAND. In "dé landengte van Karelië is de toe stand betrekkelijk kalm. De bedrijvigheid werd beperkt b'i verkecp'rven en spervuur De vijand vuurde met zwaar geschut op Viborg, doch zonder resultaat Ten Noord-Oosten van het Ladogameer heeft de vijand gansch den dag zijn aanval'en voortgezet. De hevigste aanvallen hadden plaats te Ittojoki. De Russen werden met groote verliezen teruggedreven. Ook een aanval te gen Kallanjoki werd afgeslagen en de vijand verloor er verscheidene honderde manschaonen, Ir Lapland werden de aanvallen tegen de Finsche stellingen te Maerkajaervi verijdeld en ook te Petsajno heeft de Vij and tweemaal zonder resultaat aangevallen, Tenge volge van den sneeuwval was er geen bedrijvigheid in de lucht, uitgenomen te Samo in den arch'oei der Aland-eilanden. waar enkele weinig belangrijke bom- bardementsaanvallen plaats hadden Een Russisch vlieg tuig werd neergeschoten. Het F'nsche schip «Motung» van 1832 ton werd in de Botnische golf tot zinken .ge bracht. JOEGOSLAVIË. De torpedoboot Lioubliana ls gezonken in de haven van Siben k, in de Adriatische zee. na op een onderzeesche klip te zijn' gevaren. Er zijn ts'rüke slachtoffers. AMERIKA. De Amerikaansche geheime politie heeft een onderzoek ingesteld betreffende zekere in lichtingen over het vervaardigen van valsche Ameri kaansche bankbiljetten door de Duitsche regeering. Deze zou de bil'etten jn omloop brengen in Italië, de Balkanlanden en Egypte om zich aldus buitenlandsche deviezen aan te schaffen. zijn te verkrijger) ten bureele dezer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3