4 Onze Aardrijkskundige Rubriek Hulde aan Gouverneur Baels West-Vlaamsche Kunstenaars Hel- Vlaamsch Letterkundig Museum te Antwerpen (Vervolgt XXIII. ROEMENIË Roemenie staat in de onmiddellijke interna tionale belangstelling. Het is ook een voorname mogendheid van het Oosten geworden. Gewoon lijk noemt men Roemenië bij de Balkanstaten alhoewel dit land, ncch economisch, noch vol kenkundig, noch van uitzicht tot den Balkan be hoort. Laten wij vandaag de bijzonderste ken merken van dit land nagaan. Vooreerst zijn ligging en uitzicht. Roemenië ligt in Oost-Europa en is het verst verwijderde der 5 groote DonaulandenGroot- Duitschland (met Tsjecho-Slcwakije), Hongarije. Joego-Slavië, Bulgarije en Roemenië. Het heeft den vorm van een onregelmatigen cirkel, die in het noorden begrensd wordt door Slowakije, (Polen), Ruslandin het oosten door Rusland, (de grens wordt gevormd door den Dnjestr), de Zwarte Zee (450 km.); in het zui den door Bulgarije en Joego-Slavië (hier vormt de Donau ongeveer 600 km. de grens); in het wes ten door Joego-Slavië en Hongarije. Roemenië bezit bergland en laagland. Dwars door het land, van het zuiden naar het noorden loopen in een breeden bocht de Transsylvanische Alpen (de voortzetting van de Karpathen) en meer naar het westen toe ligt het Zevenburg- sche Ertsgebergte. Tusschen beide het plateau van Zevenburgen. De Transsylvanische Alpen bereiken een hoogte van 2540 m. aan den Roode Toren Pas waar een der rivieren, de Alceta, door het gebergte breekt. Het noordelijk bergland heet de Boekowina Beukenwoud). Al de overige gebieden zijn laagland het oude Roemenië bezat reeds de Walachijsche vlakte, Moldavië, en een deel der Dobroedsja (het zuiden er van kreeg het van Bulgarije) Bessarabië, het land tusschen de Proet en de Dnjestr, (48.000 vk km.) bekwam het van Rusland Boekowina (13.000 vk. km.) be hoorde tot Oostenrijk Zevenburgen. Banaat en een deel der Hongaarsche laagvlakte (Marma- rosj) meer dan 100.000 vk. km. behoorden aan Hongarije. Zoo verdubbelde de oppervlakte van Roemenië na den wereldoorlog De gezamenlijke oppervlakte van Roemenië be slaat omtrent 300.000 vk. km. cf zoowat 10 maal België. De bevolking kan afgerond worden op 19 miljoen inwoners. Roemenië ontstond door de vereeniging van twee vorstendommen (Walachije en Moldavië) in 1861, maar bleef nog tot 1877 on der voogdij van Turkije. Sedert 1881 is het onaf hankelijk koninkrijk. Na den wereldoorlog had in 1923 een belangrijke agrarische hervor ming plaats, zoodat meer dan 2 miljoen landbou wers een eigen landbouwbezit verkregen. Roemenië is een echte naticnaliteitenstaat met belangrijke minderheden zoodat de toestand er niet heel zuiver isSlechts 75 der bevolking is zuiver Roemeensch. 8 is Hongaarsch, 4,5 is Duitsch (750.000 personen), verder zijn er be langrijke Oekraïnische minderheden en ook wel 6 Joden. De meerderheid der bevolking is Roemeensch-orthodox (70 5 is Prctes- tantsch, 7 Roomsch-Katholiek, 7 Grieksch- Xatholiek, 6 Joodsch. Al deze feiten geven Roemenië heel wat zorgen: vooral de Hongaarsche minderheden bezorgen de regeering wat lastdeze zijn sedert den corlog met zeer weinig voorkomendheid door de centrale regeering behandeld geworden en allerlei maat regelen hebben voor gevolg gehad dat in de vroe gere Hongaarsche streken er thans een Roemeen- sche meerderheid is Roemenië is een echte agraarstaat46 van de oooervlaMe wordt door den landbouw benuttigd. Het akkerland bedraagt 39 Dit brengt in de eerste plaats ma's en tarwe voort. Daar maïs het voornaamste volksvoedsel is. kunnen groote hoe- v^e'beden tarwe woeden uitgevoerd, vooral ever <je livens van Braïla, Galatz en Constanza. De hoofdverkeerswes is de Donau, die op Roe meensch gebied 1077 km. lengte heeftdeze s'room heeft dr;e mondingen. waarvan de mid- denste en kleinste arm. de Soelina. door de Do- naucommissie tot verkeersader bestemd werd. Aan de u'tmond'ng ligt de haven Soelina. De veeteelt staat er weinig in eere, 't rundvee wordt als trekd'er gebruikt en er heerschen vaak be- smetteliike ziekten, zooals trouwens in den ge- heeien Balkan toch zijn Bessarabië en het berg land goede gebieden voor de veeteelt, hoofdzake lijk kleinvee schanen (12 milioen), ge'ten. var kens (3 miljoen). Ook runderen (4 miljoen) en paarden (2 miljoen). Dp Boekowma is de voornaamste streek voor de h-utoroductie meer dan 25 van den bodem hee't wouden, zoodat ook hout tot de export artikelen behoort. Het centrum hiervoor is Czer- now'tz (Cernauti in 't Roemeensch). Verder zijn er nog enkele wodueten welke ech ter van geen bijzonder belang zim in de land bouweconomie van het land: su'kerbieten en wijn. Van groote beteekenis is echter de rijkdom aan mineraalschatten en wel in de eerste plaats de petrolium Roemenië staat op den vierden rang voor de petroliumproductie in de wereld, na de Vereenigde Staten, Venezuela, Rusland. Het voor naamste centrum ligt bij Ploësti, aan den zuide lijken voet van de Transsylvanische Alpen. Meer dan 50 van de petroliumbronnen zijn door den Staat in bedrijf gesteld. Petroliumresidu wordt op locomotieven en stoombooten gestookt en ge raffineerde petrolium wordt uitgevoerd over Con stanza, waarheen een pijpleiding is aangelegd. De overige industrieën hebben maar beteekenis voor de inlandsche markten goud en zilver wor den ontgonnen in de buurt van Hermannstadt (meer dan 50 Duitschers). Door de vergroot ing van het grondgebied is de buitenlandsche handel, welke, evenals de invoer door den staat geregeld wordt, sterk verminderd. Tarwe, hout en petrolium zijn de voornaamste uitvoerproducten, maar die zijn dan ook voor de economie van Roemenië van de allergrootste be teekenis. Roemenië heeft belangrijke steden. De hoofd stad Boekarest is de sterkst bevolkte met 850 dui zend inwoners verder volgen nog Kisjenew, Cer nauti, Jassy, Galatz en Klausenburg (alle met meer dan 100.000 inwoners). Mercator door de Excellentie, Uw oproep tot de bevolking ten gunste van de West - Vlaamsche kunstenaars weerklonk van Noord tot Zuid en van Oost tot West in uw pro vincie en de weerklank van Uw daad drong zelfs door tot de'rumoerige en nijverige steden van het Luiksche en de koude, ingesneeuwde valleien der Ardennen- Uw daad werd nagevolgd, maar U, moet de hulde gebracht worden, als eerste der Gouverneurs van België, gewild te hebben dat uw oproep geen ij del woord bleef. Uw ontwerp hebt ge prachtig weten uit te werken door Uw persoonlijken invloed te voegen bij Uwe offi- cieele macht. Hedén hebt ge het tweede punt van Uw pro gramma verwezenlijkt, een tentoonstelling van onze werken in de rijk versierde zalen van Uw -provinciaal hof. Gij hebt dat gekund, Excellentie, omdat Uw eerste zorg was om Uw verkleefde en kunstminnende medewerkers te scharen en gij ze ook hebt weten te bezielen met Uw gevoelens, dienaars der schoonheid, terwijl gij eveneens den kruistocht leidt, Uw kruisvaart mogen wij wel zeggen, opdat wij niet in de naamlooze massa zouden ondergaan. Gij hebt elders, Excellentie, de traditie voort gezet der Grooten van Vlaanderen, net als zij heht vij w'llen zorgen en waken over onze kunst schatten, die tot in de landen van over zee be roemd zijn. Zooals een echte Vlaming aan Uw land en aan Uw volk gehecht, wenscht gij voor hen den grootsten zoowel stoffelijken als zede lijken rijkdom. Een eeuwenoude erfenis van kunst en wetenschap viel U te beurt en waar schijnlijk zult gij het beleven dat onder ons, kunstenaars, een meester zal opstaan die ons allen zal overleven en wiens beschermer gij zult geweest zijn. Uw wenschen zullen aldus veree- nigd blijven in de nationale geschiedenis. Daar om bedanken wij U.ons niet aan onslot te hebben overgelaten. Onder Uw gouverneurschap zullen wij deze onzekere en moeiijke tijden kunnen doorworstelen en in een gilde vereenigd, de kuns tenaars, blijven van Vlaanderen,Uw kunstenaars, Excellentie- Luc KAISIN. Het Vlaamsen Letterkundig Museum mag aanzien worden als de schoonste en de onpartij- digste instelling, die op haar beurt medewerken en ijveren kan tot een betere bekendmaking van de Vlaamsche literatuur in ons eigen land. Van zoohaast de internationale toestand op nieuw normaal worden zal, dat al het beroerings- verwekkend oorlogsnieuws langzaam tot het ver leden behoort, dient elke Vlaming dat heiligdom van ons geestesleven te bezoeken. Zulks is wel iedereen's cultureelen plicht Het "Vlaamsch Letterkundig Museum is naast het uitstekend en koopenswaardig literair boek wel de beste en de zekerste verbindingsschakel tusschen auteur en publiek. De eere en de andere vullen elkander aan en deze stilzwijgende samen werking heeft«op intellektueel gebied reeds on verhoopte en welige vruchten afgeworpen. D:t museum, dat elke bewuste Vlaming met een rechtmatige trots moet vervullen, staat onder het algemeen toezicht van L- Baekelmans. den Tve'^otenden romancier. Het conservatorschap wordt waargenomen door G. Smoock, die op bi- bhntheek-gebied baanbrekend werk hee*1 gele verd. Albert Blontrock. HET SCHOONSTE MONUMENT DAT OOW OPGERICHT WERD VOOR DE RUIME BEKENDMAKING VAN ONZE VLAAMSCHE LITERATUUR Sinds eenige jaren mag Vlaanderen zich ver heugen in het bezit van een prachtig museunt van «Vlaamsche lecterkunae In deze inrichting, wier bezitting in een fabel achtige som zou kunnen omgezet, Heeft de letter lievende bezoeker de gelegenheid in woord en in beeld zich een gedacht te vormen van de» ont wikkelingsgang van onze literatuur. Dit museum is ondergebracht in een ruim en luchtig heerenhuis, waar in 1912 de onvergete lijke H. Censcience-tentoonstelling plaats greep en is gelegen op de Minderbroedersrui, 17, te Ant werpen. Op de benedenverdieping is de eerste zaal rechts gewijd aan Vlaamsche tooneelschrijvers. Deze wordt verfraaid door de bureel- en biblio theekmeubels van den bekenden Vlaamschen folklorist en tooneelschrijver wijlen A. Gittens. Ontelbare portretten van tooneelschrijvers en handschriften vestigen onze opgewekte aandacht. In de naastgelegen zaal wacht ons een verras sing- Hier staan.wij vol nieuwsgierigheid en vol bewondering voor de opgepropte bibliotheekkas- ten van Hugo Verriest, den verheven en uitmun tenden dichter den uitstekenden poëzietheore- ticus en bovenal schitterend causeur die zoo wel, en zonder moeite, de Noord- en Zuidneder- landsche élite met zijn betooverend woord kon boeien. Op de schrijftafel, zien wij Verriest's priesterhoed en brevier liggen en allerhande schrijfbenoodigheden, die deze zoo geliefde en gewaardeerde eenvoudige paster van ten lande» honderden malen heeft gebezigd. We gaan de breede, marmereh trap op, die naar de eerste verdieping leidt. Wat hier te bekijken valt, kan maar moeilijk beschreven worden. Al- wie nauwgezet alles wil vermelden, zou een dorre inventaris opmaken, die de lezer geenszins zou boeien. Zoo houden wij ons maar bij het allerbij zonderste. Gansch de Vlaamsche letterkundige roman tische periode wordt hier heropgewekt. Hier kun nen wij mijmeren en droomen... Tentoongesteld liggen ter plaatse ontelbare herinneringen, ver gulde manuskripten en door den tijd beschaadde portretten en exemplaren van oude boekeneditie van en over Hendrik Conscience. Jan-Frans Wil- lems, Jan-Baptist David, F.-P. Van Kerckhoven, D- Sleeckx, E. Zetternam, R. en A. Snieders en andere Vlaamsche auteurs, die reeds lange jaren verscheiden zijn. Aan een van de muren hangt een aandachttrek kende schilderij, voorstellende dichter Jan Van Beers met zijn verloofde. Wij buigen ons voortdurend over het geëxpo seerde. Scherp kijken we- toe. Alles verwekt bij den kunstlievenden bezoeker een onafgebroken aandacht, die steeds afgewisseld en vernieuwd wordt. Onder de andere bezienswaardige voorwerpen, dienen nog vermeld den buizenhoed van dich ter Emmanuel Hiel, waarover veel verteld werd en het spinnewiel van diens moeder. In een andere zaal belanden wij in de moderne periode van onze Vlaamsche literatuur. Een echte schat wordt hier ten toon gespreid. We worden werkelijk overweldigd door al het- gene. wat h;er zoo ordentelijk, zoo methodisch en met zooveel liefde wordt geëxposeerd. Hier kun nen we nu eens koniakt nemen met onze nog le vende Vlaamsche schrijvers, zoowel ouderen als jongeren- Wat een ongeëvenaarde verzameling van por tretten Wat een ongewone rijkdom van handschriften die ons het geleidelijk opbouwen en opgroeien doen vaststellen van dertigtalen romans, die wij thans in boekvorm hebben gelezen en genoten. Onder de auteurs die manuscripten en aPer- hande herinneringen afstonden, dienen vermeld: Paul Kenis. Maurits Sabbe. Edward Vermeden, Gustaaf Vermeersch, Alfons Jeurissen. (allen zijn reeds overleden). Dan volgen nog Prof. Ven- mevlen, H. Teirlinck. Toussaint Van Boelare. L. Baekelmans. L. Monteyne. G. Walschop. M. Roe- lants, A.Van Hoogenbemt.A-Derredts en anderen. We gaan gedurig verder. Kast voor kast schui ven wij stil voorbij. Nog een andere zaal wordt binnengestapt, waar alles snreekt over bet begin en den oogang van bet Vlaamsch tooneel. Langzaam begri.iren wekunnen we b°ceffen hoe er geijverd, gesnrokpn en oneind'g veel ge schreven werd om onze Vlaamsche literatuur on te voeren naar d:e boogfe die wij thans bereikt hebben in d° wpr®1d1PttprViT>r'e. (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4