DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Ouderdomspensioenen Aankoop van opgeëischte Paarden Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraaf, 8. YPER Tel. 159. Koninklijke Commissie vooi Monumenten en Landschappen - De Portvrijdom voor Militairen Hoe de voetbal vervaardigd wordt* YPERSCHE VOETBALKRONSEK 6 - den tot een controle op de groothandeisprijzen en de productiekosten- Een tweede groep moeilijkheden zijn gevolgen van de mobilisatieAlles komt neer op een ge voelige vermindering van inkomstende mobi lisatie der bedrijfsleiders, de militievergoedingen, het stilvallen der zaken en de werkloosheid, en ten slotte zekere plagerijen met zware gevolgen zooals de regeling van het betaald verlof der gemobiliseerde arbeiders. De mobilisatie der bedrijfsleiders met als ge volg het volledig verdwijnen van vele kleine zaken, is alleen te keeren door een rationeele de mobilisatie van al dezen die thuis volstrekt nood zakelijk zijn. Noodzakelijk niet alleen om ekono- mische redenen maar ook om sociale motieven. Misschien kan menigvuldiger verlof de gepaste voorbereiding tot hernemen van de zaak toelaten. Militievergoedingen zijn vergoedingen voor be wezen diensten aan 't land en niet aalmoezen die aan noodlijdenden worden geschonken. Afschaf fing van het begrip behoefte is dan ook nood zakelijk en kan alleen den middenstand verlossen van al de plagerijen die aan het huidig systeem verbonden zijn. En wanneer hier de rekwisities als een bron van vermindering der inkomsten worden vermeld dan is dat omdat ze on-ekonomisch en volltdig in strijd met elk gezond finantieel beleid worden doorgevoerd oneindig lange uitsteltermijnen van betaling, schatting op grondslag van het nut voor het leger en van een ledige schatkist maar met volledig negeeren van het ekon:misch en finan tieel verlies dat de eigenaar van het goed onder gaat. en een betalingssysteem dat aan het ab surde grenst. Rationeele inrichting van de op- eischingsorganismen met verteeenwoordiging van alle beirokken partijen, en comptante betaling ha direkten aankoop kunnen hier veel verhelpen. De werkloosheid en het stilvallen der zaken maken dat op heden de meest in nood verkee- rende stand de middenstand is. Heel wat kleine bedrijfsleiders zijn van alle inkomsten beroofd, anderen beschikken over de helft niet van wat een verzekerde werklooze ontvangt- Deze kwestie vertoont verschillende aspecten zoodat een oplossing moet gezocht worden in een geheel van maatregelen van uiteenloopenden aard, zooals aanpassing van de huishuur, uitbreiding van het krediet, verlenging van de toegestane krediettermijnen, en invoeren van een krisiskrediet voor den middenstand. Dit laatste is een vorm van hulp die aan den geholpene toe laten meet zich er weder boven op te werken een verlies van het bedrag der tusschenkomst kan hier geen hinderpaal zijn voor het ingrijpen, voor de meest getroffenen, voor wie tijdelijk geen uitkomst mogelijk blijkt, is het verleenen van hulp in denzelfden aard als deze verleend aan werklooze. niet verzekerde, bedienden een daad van sociale solidariteit die geen uitstel duldt, zekere bedrijven, zooals het hotelbedrijf, vra gen een speciale regeling op gevaar af een inte ressante kategorie van menschen volledig ten onder te zien gaan- Het bespoedigen van de uitbetaling der gezins vergoedingen aan de middenstanders zou insge lijks wat hulp brengen. Een rationeele organisatie van werkverschaf fing aan de kleinbedrijven bij middel van open bare werken, zou heel doelmatig zijn. Terwijl een ontnemen van de bevoorrading, in oorlogstijd, aan de gevestigde klein-handelaars een voldoen de reden zou zijn om heel de middenstand in op stand te brengen. Een punt overheerscht allesde wettelijke in voering van de beroepsorganisatie.^Om wille van de geweldige verscheidenheid in den middenstand kan alleen deze maatregel een oplossing brengen. Het moet dringend geschieden want de uitvoe ring van de wet zal nog jaren in beslag nemen. Er wordt er aan herinnerd dat de stortingskaart tot het vestigen van het ouderdomspensioen jaarlijks aan de Lijfrentekas dient overgemaakt uiterlijk op den 25" der maand die volgt op de verjaarmaand van den ver zekerde. Hieruit volgt dat de stortingskaart van den verzekerde in den loop van de maand December ge boren, uiterlijk op 25" Januari dient afgegeven aan het loket van de Aigemeene Spaar- en Lijfrentekas. 48, Wolvengracht te Brussel, of aan het loket van een post kantoor, postagentschappen uitgesloten. De verzekerden die de formaliteit van overmaking aan een pensioenkas toevertrouwen, zullen er zorg voer dragen dat hun stortingskaart in handen wordt gesteld van den afgevaardigde begin van de maand die volgt op hun veriaarmaand. De verzekerden die nog in het bezit zijn van één of meer stort:ngskaarten. die aan de Lijfrentekas d'enden overgemaakt, worden dringend er om verzocht dit zon der verder uitstel te verrichten. Een bijzondere oproep wordt gericht tot de gemobili seerde verzekerden, die ingevolge de omsland'gheden. hun stortingskaart te gepasten tijde niet hebben over gemaakt zij worden dringend er om verzocht zich in rege^ te stellen en b'j voorkomend geval een familielid ermede te belasten de vereischte formaliteiten van over making na te komen. In het Staatsblad van 20 Januari 11. verscheen het hiernavolgende Ministerieel besluit, dat de wijze van betaling bepaalt voor den door het Ministerie van Landsverdediging gedanen aan koop van opgeëischte paarden- Artikel één. De sedert 26 Augustus 1939 door het leger gedane en nog steeds loopende op- eischingen in huur, van paarden, worden veran derd in cpeischingen in eigendom. De vergoeding, welke de waarde van de aldus in eigendom opgeëischte paarden vertegenwoor digt, zal, na aftrek van de reeds uitgekeerde huurvergoedingen (art. 4, litt. e, der wet van 12 Mei 1927), op de volgende wijze worden uitbe taald In elke provincie zal er een militaire commissie worden tot stand gebracht. De eigenaar van het paard of diens gemachtigde zal, na convocatie en voorzien van het ontvang bewijs model 23ter, verschijnen vóór de com missie, welke hem definitieve prijsaanbiedingen zal doen. De houder van het ontvangbewijs model 23ter wordt, indien hij de eigenaar van het paard niet is, van rechtswege beschouwd als mandataris van den eigenaar, zoowel voor het aannemen of het weigeren van de door de commissie gedane aan biedingen, als voor het inkasseeren van den prijs en van de vergoedingen. Deze beschikking dient vermeld op het door de commissie aan den eigenaar gestuurd convocatie briefje. Ihgeval van instemming met de door de com missie gedane aanbiedingen, wordt het bedrag van den prijs, na aftrek van de reeds uitgekeerde huur, in handen van den houder van hét ont vangbewijs model 23ter betaald, tegen kwijting cp dit ontvangbewijs- De commissie behoudt dit stuk en maakt het over aan het Ministerie van Landsverdediging, dienst der opeischingen. Bij niet-overeenstemming wordt het bedrag van de door de commissie aan het paard toegekende waarde, na aftrek van de reeds uitgekeerde huur, als voorschot aan den houder van het ontvang bewijs model 23ter betaald, tegen kwijting, onder vo;rbehoud van alle rechten, op dit ontvangbe wijs. De verstrekker wordt in het bezit gelaten van het ontvangbewijs model 23ter en wordt verzocht hetzelve, tegen recepis, aan den burgemeester zijner woonplaats te overhandigen, met het oog op de beteekening van de weigering aan den vre derechter (art. 120 van het reglement op de mi litaire opeischingen). Het geschil wordt vervolgens beslecht en gere geld overeenkomstig de bepalingen van art. 121 van voormeld reglement. Het ontvangbewijs bijlage II van model 23ter wordt, tezelfder tijd als het vonnis, en eventueel met den staat model 15 in duplo, door den bur gemeester aan het Ministerie van Landsverde diging overgemaakt. Art. 2. Een forfaitaire vergoeding van hon derd frank zal, terzelfder tijd als de prijs, aan den verstrekker worden betaald, voor verplaat singskosten, met inbegrip van die welke ver- schuldied waren bij de opeisching, in huur, van het paard- mmwinimtwimimsmmmmmtmtmtmimimtminimtwimimn Voor uwe verzekeringen van gelijk welker aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamiooze Vennootschap Gesticht ir 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Pol isvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJR Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Bij koninklijk besluit van 30 December 1939., is de heer Joseph Schramme, advocaat te Brugge, op zijn verzoek, ontlast van zijn mandaat als briefwisselend lid der Koninklijke Commissie voor monumenten en landschappen vap Jé pro vincie WestiVlaanderen (afdeeling landschap-» pen). Uu Een tijdelijk en gansch kosteloos portvrijdom is ver leend aan al de militairen, die zich onder de wapens bevinden in geval van versterking of mobilisatie van het leger (dl de leden van de rijkswacht inbegrepen) j Het postbestuur herinnert aan de algemeene bepalin gen, waarbij de vrijstelling van port uitsluitend toe passelijk is op 1. De private briefwisseling, wil zeggen, de brieveji (tot 50 gr.) en postkaarten, welke voormelde militairen in België met hun bloedverwanten en kennissen wis selen 2. De pakken, boeken, brochures, nieuwsbladen en druksels uit België verzonden, hetzij door partikulièren aan Uitdrukkelijk bepaalde diensten van het leger of aan het Werk Elisabeth Voor onze Soldatenhetzij door deze diensten of dit Werk aön Belgische militaire eenheden of diensten. 3. De nieuwsbladen en tijdschriften, die door om het even welken persoon, binnen België, in globo en onper soonlijk aan de bevelhebbers der Belgische militaire eenheden worden opgestuurd ten einde de soldaten fè verstrooien en hun moreel te schragen. s. j.-, De briefwisseling uitgaande van militairen is m orde wanneer zij boven op de adreszijde de met de hand ge schreven melding Militaire Dienstof de verkorting M. D. draagt. Deze briefwisseling moet in een uitsluitend aan het leger voorbehouden brievenbus gestoken, ofwel' over handigd aan een militairen besteller of aan een tot dit: doel aangewezen gegradeerde die ze in behoorlijken staat aan een legerposterij of aan het loket van een burgerlijk postkantoor afgeeft. Wat betreft de briefwisseling bestemd voor de mili tairen volstaat het om ze tot den portvrijdom toe te laten dat op de adreszijde de melding «Militaire Dienst» of de verkorting «M. D.eri dé aanduiding van ,dëii naam van den bestemmeling, zijn graad en de eenheid of dienst waartoe hij behoort, voorkomen Het is wel eens interessant een bezoek te brengen aan de werkplaats, waar voetballen vervaardigd worden, t In de opslagplaatsen liggen tientallen huiden van'Ja- varunderen gereed. Deze huiden worden volgens de ouderwetsche hulp methode. dus met eikenschors, gelooid. Dit beteékent- dat het leder van betere kwaliteit is dan dat van de met de snelmethode gedroogde huiden. - -* Maandenlang moeten de huiden in dit beipéuge looid worden. Is het looiproces achter den rug. dan worden de hui den gesmeerd en gedroogd. Het leder van de beste kwaliteitvoetballen wordt uit sluitend uit de kern gesneden. Voor de mindere ikwaJi-r, teiten gebruikt men het leder van den «halsj», Eerst wordt de bal ruw uit het leder gesneden en worden de stukken leder rekvrij gemaakt. Daarna wor den zij machinaal uitgeponstzoodat zij even groot worden. Dan komen zij terecht bij den zadelmaker, die met het naaien gelast is. Dit geschiedt uitsluitend met de hand met zwaargepekt draadgaren. i Als het naaien afgeloopen is, worden de schulpen m elkaar gezet. Dit werk moet zeer precies gebeuren, want als er één stukje verkeerd is. bestaat er gevaar dat de bal scheef wordt. -jrr r Nadat de bal is gecontroleerd, kan de bixmenbai er.: worden ingeduwd. De tunnel in den buitenbal wordt met een houten ringetje opengehouden en desnoods wat bijperekt De binnenbal wordt stevig overlangs opgerold, in den tunnel gestoken en al draaiende naar binnen geduwd tot alleen het ventiel er nog uitsteekt. De bal wordt dan geschud, waardoor de bipnénbai zich ontrolt. Het lederen ringetje wordt tot de vereiechte rpah- ning opgepompt, een lint wordt met een linkschen en kelen knoop rond het ventiel geslagen en met behulp van een houtje wordt het ventiel naar binnen geduwd, natuurlijk zoo dicht mogelijk bij den buitenkant daar men het aldus gemakkelijker kan pakken, wanneer de bal aan spanning verloren heeft en bijgepompt moet worden. Het programma van 21 Januari werd, zooals deze Jdn de vorige drie Zondagen, door het gure winterweder af gelast. - 'V Volgens het officieel kalender moeten onze jpngens^ morgen nogmaals op reis en wel naar Gheelster Moor slede d'e te leper met 7-0 moest onderdoen. Het valt te betwijfelen of de weermaker beter zal gezind zijn en of de matchen van morgen Zondag zullen kuönen doorgaan, want van overal wordt gemeld dat overvloe dige sneeuw gevallen is, wat bijgevolg alle sport-actie zal verhinderen. Ind:en het' nochtans anders moest uit vallen, dan raden wij onze jongens aan zich te Moor slede niet te laten verrassen, ten einde ongedeerd aan de leiding der klasseering te blijven prijken. Woensdag laatst moest er hier op het terrein dei Augustinusstraat een'wedstrijd plaats grijpen tusschen het 2' Lichte Regiment en het 3C Grenadiers. Het veld was natuurlijk onbespeelbaar. Nochtans was de scheids rechter tegenwoordig en zelfs-een speler van de Grena diers. die, te vergeefs de verplaatsing van Antwerpen naar leper gedaan had. om aan den wedstrijd deel te nemen. Deze ontmoet'ng zal gansch waarschijnlijk bij guns-;, tigere omstandigheden opnieuw doorgaan. De liefhebber? zullen bijtijds verwittigd worden. Matchen van Zondag 28 Januari 19*41 Toek. Meenen Comines Bizet Poperinghe ..0 vf Gheelster Yper Houthulst Gheluwe Wervik Bp. Warnêton Vlamertingne Rac. Wervik

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6