2 Wat er nu te doen valt VOOR DE KEUKEN Een eenvoudig menu. Enkele eierbereidingen voor de vasten. Enkele magere soepen. Nog een nagerecht. Wat vindt men in een huisapotheek ZondagGroentensoep, Biefstuk, Andijvie, Aard appelen. Appeltaart. Maandag Koud vleesch. Gestoofde prei. Aardappe len. Maïzenavla. Dinsdag Gebakken spek. Bloemkool. Macaronischo tel. Woensdag Aardappelsoep. Drie in de pan. Rijsttaart. DonderdagVersche worst. Zuurkool, Aardappelen. Broodpap. Vrijdag: Magere tomatensoep. Bietenstamppot met kaas. Vanillevla. ZaterdagRunderlapjes. Gestoofde prei. Aardappe len. Fruit. VERLOREN EIEREN MET MOSTERDSAUS. Be- noodigheden2 eieren per persoon, een eetlepel mos terd, 40 gr. boter. 40 gr. bloem, een paar geroosterde boterhammen, wat zout en 2 lepels azijn. Bereiding Laat in een pan water en azijn samen ko ken en breekt hierin de eieren. Als het eiwit vast wordt, dan eerst het volgende ei er ingedaan, ge laat 4 a 5 minuten koken en neemt de eieren dan met een schuim- lepel er uit en laat ze afdruipen. Intusschen maakt ge een saus van bloem, boter en mosterd Ook mag daarbij bouillon gebruikt worden, zooniet neemt ge water. Ge legt de eieren op een scho tel en giet er de saus over. Ge garneert rondom met kleine sneedjes brood die in boter mooi bruin gebakken zijn. Ge kunt de sneedjes brood ook weglaten. Dient op met aardappelen of met macaroni. Deze bereiding is ook smakelijk met spinazie. EIERSALADE De eieren worden hard gekookt, ge peld, in schijfjes gesneden en bedruipt met een sausje bestaande uit een paar lepels olie en azijn, peper en zout en fijngehakte jonge groenten als kervel, peter selie, sjalot. Daarbij worden aardappelen opgediend. EIEREN MET TOMATENSAUS Benoodigheden Zes eieren, 1 liter melk, peper, zout, kruidnoot, 60 gr. bo ter. 50 gr. bloem, peterselie. 1 doos tomaten. Bereiding Kookt de eieren zonder schaal. Schikt op een schotel en overgiet met een Bechamelsaus. Warm opdienen, bestrooid met gehakte peterselie. Bereiding van BechamelsausBoter en bloem op een matig vuur goed mengen Melk bijvoegen, onder ge stadig roeren en laten koken. Peper, zout en kruid noot aan toevoegen. Vóór het opdienen een stuk ver sche boter aan toevoegen, alsook de tomaten laten smelten, maar niet koken. EIERSTRUIF: Benoodigheden 6 eieren, 6 lepels melk, boter, peper en zout. Bereiding De eiers kloppen met melk, peper en zout. In een pan boter smelten en de eiers er in gieten. Lichtjes laten opstijven, op een schotel schudden en toevouwen. EIERSTRUIF met CONFITUUR. Bereiding: een ge wone struif maken. Vóór de struif toegevouwen wordt, gelei of confituur opleggen en toevouwen. De gelei kan vervangen worden door appelmoes of appelschijven die in boter gaar zijn gestoofd. EIERROOM MET VRUCHTENSAP. Benoodighe den 2 eieren. 50 gr. suiker, citroenschil, vruchtensap. BereidingKlutst de eiers goed. Raspt een citroen schil af en voegt dit met suiker bij de eieren. Voegt er vruchtensap naar keuze bij en warmt dit op een matig vuur onder voortdurend roeren. Warm opdienen. GEWONNEN BROOD. Benoodigheden 6 eieren, 6 beschuiten of sneedjes witbrood, 100 gr. suiker. 1 tas melk, boter, peper en zout. BereidingBeschuiten of brood weeken in warme melk. Boter smelten in een pan, het brood of de beschui ten er in leggen en overgieten met de geklutste eiers. Opdienen bestrooid met suiker. BOTERMELKSOEP. Benoodigheden 2 liter boter melk, 100 gr. suiker, 100 gr. bloem. Bereiding De bloem in de koude botermelk roeren en op een goed vuur aan de kook brengen. Het is niet noodig te roeren. Enkele minuten laten doorkoken en suiker aan toevoegen. Bloem kan vervangen worden door tapioca, maar wordt in de kokende botermelk gestrooid. PREISOEP. Benoodigheden3 liter water, 1/2 kgr. aardappelen, 4 a 5 preien, 1 selderie, 50 gr. boter of vet, peper, zout en laurierblad. Bereiding: Het groen van de prei met de aardappelen, de selderie, het laurierblad, de peper en het zout laten gaar koken. Steekt alles door. Snijdt het wit van de prei in fijne stukjes en laat bruinen in boter of vet, voegt bij de soep en laat nog even doorkoken. TOMATENSOEP. Benoodigheden3 liter water, 100 gr. rijst, 1 selderie, 1 prei, 2 wortelen, ajuin, peper en zout, een doosje tomatenpuree. Bereiding Kookt het water met de groenten tot ze gaar zijn. Steekt ze door. Laat nog even doorkoken. Voegt tomatenpuree, peper en zout bij. Men kan den ajuin ook nog bruinen vooraleer in de soep te doen. Dit geeft de soep een bruinere kleur. RIJSTTAART. Benoodigheden2 liter melk, 250 gr rijst, 100 gr. suiker, 3 eieren, gedroogde citroenschil, zout. Bereiding: De rijst wasschen en gaar koken in de melk met gesnipperde citroenschil. De suiker, een snuifje zout en de eierdooiers ondermengen en ten slotte het stijfgeslagen eiwit Een taartenplaat goed bestrijken met boter, bestrooien met paneermeel, vullen met de rijstpap en in een warmen oven een uur laten bakken DE IOODTINCTUURdat is een goed ontsmettings middel voor allerlei wonden. Wonden die niet bloeden en dus niet open zijn. worden eenvoudig ingedoopt met een propje watte en gaas in ioodtinctuur gedrenkt. Wanneer het grootere wonden betreft, die niet be vuild zijn en dus geen vuile stoffen bevatten, dan wordt eenvoudig de omgeving van de wonde zacht bestreken en daarna wordt het verband gelegd. Ioodtinctuur kan eveneens gebruikt worden om een ver koudheid te verhelpen, door b.v de borst te bestrijken. Ook op een gewricht of gelijk welk ander lichaamsdeel, dat aan rheumatisme lijdt, geeft ioodtinctuur meestal de gewenschte verlichting. Om een verkoudheid te ver beteren. kan men ook nog 5 of 6 druppels ioodtinctuur in water of in heete melk drinken. Ioodtinctuur moet bewaard worden in een goed ge stopte flesch met een glazen stop. Kurk is daarvoor on geschikt, want ze wordt door de ioodtinctuur ingevreet. Gebruikt geen vuile propjes watte om wonden te be strijken, doch neemt telkens een nieuw propje watte. HOFMANETHERDat is een goed middel om ge bruikt te worden wanneer iemand onpasselijk of draaierig wordt of zelfs in bezwijming valt. Het kan gebruikt worden op 2 wijzen: ai Door enkele druppeltjes op een zakdoek te doen en deze onder den neus van den lijder te houden om hem alzoo den sterken geur ervan te doen opsnuiven. b) Men laat enkele druppeltjes op een klontje suiker vallen, waarna de zieke de suiker opzuigt. Hofmanether is zeer vluchtig en daarom moet de flesch goed gesloten worden. Hij is ook zeer ontvlam baar en zoodus mag hij niet in de nabijheid van vuur gebruikt worden. TALKPOEDERDeze wordt gebruikt tegen roodheid door zweet veroorzaakt. Ook voor huidontstekingen. Het bevordert het opdrogen en afvallen van korstjes Ook bij het verzorgen van de zuigelingen is talkpoeder onmisbaar. Best is het talkpoeder te bewaren in een doos met gaatjes. Wanneer watjes gebruikt worden, moet men wel zien dat deze zuiver gehouden worden. Sommigen gebruiken aardappelbloem in plaats van talk. Dat is echter af te keuren, daar aardappelbloem een plantaardigen oorsprong heeft en op de huid zou kunnen gisten, wat aldus ontstekingen kan verwekken. Talk is echter gemaakt uit delfstoffen en daardoor is gisten onmogelijk. ZUURSTOFWATER Ook om wonden te ontsmetten. Het kan ioodtinctuur vervangen. ALKOHOLom wonden en ook voorwerpen te ont smetten. GLYCERINE om gesprongen handen en andere huid aandoeningen te genezen. AMMONIAKom beten van insecten te ontsmetten. ASPRO- OF ASPIRINETABLETTEN: om griep te voorkomen en ook wel om hoofd-, tand- en zenuwpij nen te genezen. EEN OF ANDER PURGEERMIDDEL. Zekere bijhoorigheden krijgen daar ook hun plaats, zooals een thermometer, verbandmiddelen, veiligheids spelden. enz. ENKELE WENKEN OM ZIEKTEN TE VERMIJDEN, zooals tering, enz. Breng nooit de handen nutteloos aan den mond en wasch ze zorgvuldig vóór iederen maaltijd. Het is immers bewezen dat de gevaarlijkste jaren, voor het vatten van tuberculeuze besmetting deze zijn waarin het kind alles wat in zijn omgeving is grijpt en vervolgens naar den mond brengt of langdurig aan duimpje of vingers zuigt. Eten we nooit rauwe spijzen zonder ze eerst grondig zuiver gemaakt te hebben. De tafel, waarop het eetmaal gebruikt wordt, weze altijd zindelijk en men late er na de maaltijden geen eetwaren op staan. De boter, het brood en de melk die nen in recipiënten gedaan die ze onttrekken aan alle be smetting uit de lucht. Ze wezen goed geborgen in de kast. Door deze kleine wenken na te volgen, zullen tal van ziekten verwijderd worden. Ge zult het gevaar van besmetting, zooals van tering, typhus en andere micro- benziekten, weren. ten en der zwamziekten. Dit werk is ook aan te bevelen voor allerhande wonden welke aan de boomen kunnen veroorzaakt worden en voornamelijk bij het snoeien der gewassen met weekhout dat gemakkelijk uitdroogt; men neme ook als voorzorg bij zulke gewassen niet te dicht bij de oogen te snoeien, welke bestemd zijn tot de vor ming van de stammen of het takgestel. De snoei en het vormen der sierheesters in de kwee- kerij levert geen moeilijkheden op de meesten, zoóals bijvoorbeeld de Spircea, Syringa, Philadelphus, Deutzia variëteiten enz., vormen zichzelf en van hun aard zelve tot struik, de twijgen moeten enkel een weinig inge kort worden. De soorten welke door griffeling voortgekweekt wor den. zooals bijvoorbeeld de variëteiten van Prunus, Ce- rasus, Malus, Acer negundo enz., moeten het tweede jaar ingesneden worden tot op 20-30 centimeters boven de oculatie of griffel om goede vertakte struiken te be komen. Hoog- en halfstammige sierboomen worden in de kweekerij aan geen vaste snoeiregels onderworpen, hunne stam alleen moet immer flink recht gekweekt worden, en zooveel mogelijk met hout bekleed blijven alzoo zal hij doorgaans beter den kooper voldoen. Weldra moet ook worden jacht gemaakt op alle in- sekten, de rondknop die men aantreft bij de zwarte tros- bezie. de hazelnoot, de cratoegus en wellicht ook nog op ander gewassen zullen inzonderheid ook ingezameld moeten worden. De ringen en winterpoppen treft men 't meest aan op de fruitboomen. Cratoegus, eik enz. De bloedluizen die onze appelboomen aantasten en zich menigmaal ook schuil houden op de variëteiten der Cotoneasters, zijn nu 't best te bestrijden door besproeiingen met een op lossing van 6 tot 7 t h oplosbare Carbolineum ver mengd met zuiver water. Sierboomen en planten hoeven zoowel van insekten en woekerplanten gereinigd te worden als de fruitboomen. want in menig geval komen de besmettingen van de eerste voort. BLOEMENTEELT Boden de kassen aan den liefhebber en den tuinier, gedurende de vorige maanden weinig of niets aantrek kelijks, kwam er slechts- nu en dan bedeesd, alsof het scheen verloren geraakt tusschen het groen zijner ge- buren. een bloempje eventjes van tusschen de bladeren opkijken, nu wordt het stilaan hoogtij in de kassen. Inderdaad. Primulas, Cinerarias, Camelias en Azaleas schijnen te wedijveren om ons de eerste belooning te schenken voor al de goede zorgen welke wij hun, se dert maanden reeds, toedienden en 't is alsof zij in naam van dezen wier bloeitijd nog niet gekomen is, ons wilden beloven dat ook zij niet ondankbaar zul len zijn en later, als de zon wat hooger staat, zij ons ook met hun liefste kleuren en aangenaamste geuren, mildrijk voor al ons zwoegen en wroeten zullen ver goeden. Konden sommigen onder ons, zij het door gebrek aan voldoende warmte, zij het door den te weinig ver ge vorderden groeitoestand der moederplanten, de vorige maand nog niet met het stekken aanvangen, geraad zaam is het nu niet langer meer te dralen. De Salvias, Actiyranthes, Coleus, Alternantheras, Fuchsias, Agera- tums om maar van de bijzonderste te spreken, moeten, wil men ervan in Mei schoone kloeke planten uitzetten, gedurende deze.maand gestekt worden Van de Helio tropen zal men ook, zoo gauw als 't kan, stekken maken. De Triomphe des Parterresheeft ons reeds sedert eenige dagen stekken gegeven: de «Mathilde Crémieux» daarentegen, schijnt meer moeite te hebben om uit haar halven winterslaap te ontwaken en 't is maar zeer traagzaam dat de nieuwe scheuten te voorschijn komen. Waar het eenigszins kan, is het zelfs aan te raden de moederplanten op een wat warmere standplaats te brengen ten einde het terug in groei komen wat te ver haasten. Vroeger werd deze plant bijna uitsluitend ge kweekt voor den fijnen geur welke zij afzet. In de laat ste tijden nochtans wordt zij met veel welslagen gebe zigd bij het aanleggen van bloemperken en boordbed- den. Zoo men die twee plantensoorten met elkaar ge bruiken wil, moet men zooveel mogelijk zorgen, planten van dezelfde sterkte te hebben daar anders, heel waar schijnlijk. van het verwachte effect niet veel in huis komt. De Begonias de vorige maand gezaaid, zijn goed op gekomen en zullen op het einde der maand reeds mo gen verspeend worden. Aan te raden is met deze be werking niet te lang te wachten, omdat anders de plan ten door het te dicht bij elkaar staan veel te flauw wor den en ook omdat een begin van schimmel aan de dicht opeengepakte plantjes groote schade zou kunnen be rokkenen. Een aanvang kan ook reeds gemaakt wor den met het zaaien van eenjarige planten welke in dit jaargetijde om te kiemen een tamelijk grooten warmte graad vereischen. De bijzonderste hiervan zijnZomer- flieren (Giroflées quarantaines), Lobelias, Petunias, Py- rethrums, enz. Ook Cobea scandens, een mooie rank- plant met witte of paarsche bloemen, mag nu reeds ge zaaid zijn. De knollen van Dahlias en de bollen van Begonia multiflore die wij tot het vermenigvuldigen gebruiken willen, worden nu ook, liefst met lichte bodemwarmte. te schieten gelegd Hoofdzaak is voor dezen in de gema tigde kas. een gemakkelijk te verluchten plaats uit te kiezen, daar de stekken, bijzonderlijk als de buitentem peratuur wat hoog komt niet kloek genoeg zijn en ras aan verrotting onderhevig. Sinds de laatste jaren, schij nen de decoratieve Dahlias meer en meer in den smaak te komen. Dit wel niet ten onrechte, want al moeten de bloemen, weliswaar, voor wat de fijnheid van den vorm betreft voor deze der Cactus klasse onderdoen, dan vergoeden zij dit ruimschoots door hun stevigen en fleren dracht en door de helderheid hunner kleuren. Onder de tallooze verscheidenheden van Begonia mul tiflore, lijkt ons de variëteit Rouget de Lisle wel een der verdienstelijkste. De plant wast niet zoo hoog als de meer bekende Begonia Bertini en de bloem ervan is ook geheel anders gevormd. De kleur, der ietwat dubbele bloemen, is een streelende mengeling van rood met levendig oranje en onder de werking der zonnestralen, zijn de bladeren bijna zuiver bronskleurig Daar deze variëteit zeer gewillig in de volle lucht bloeit, is zij voor het aanplanten in den tuin zeer aanbevelenswaar dig. Zoo men al vroeg de kassen of kamers met Begonias of Gloxinias versieren wil, dan legt men reeds deze bollen te schieten. Voor de Begonias die tot het beplan ten onzer zomerbloemperken dienen moeten, kan ge rust nog een drietal weken gewacht worden De stekken van Pelargoniums in Augustus gemaakt, mogen nu verpot worden, het eerst neemt men deze onder handen welke met drie of vier in één pot gestekt werden. Zoo onze moederplanten het toelaten, maken wij ook voorjaarstekken. Met een weinig zorgen, be komen wij hiervan planten welke ons ten minste zulke goede uitslagen geven als de stekken in Augustus ge maakt. Nog altijd zijn aangejaagde Tulpen en Jacinthen in de kamer welkom FRUIT- EN SIERAADBOOMKWEEKERIJ Het bereiden van den grond, de snoei en het planten worden voortgezet voor zooveel het weder dit toelaat voor wat de grondbereiding betreft, dit zal alleen mo gelijk zijn op droge liggingen. Voor natte streken is men genoodzaakt te wachten tot dat het bodemwater genoegzaam is weggezakt tot zoover dat de aarde bij de bewerking gemakkelijk verbrokkelt. De ondervinding heeft meermaals bewezen dat jonge houtachtige gewassen zoowel als kruidachtige planten, wanneer zij geplant worden op doorweekte gronden, altoos slecht groeien, voornamelijk wanneer de plan ting gevolgd is van een regenachtig jaargetijde door het werk wordt de bouwlaag tot eenen deeg herscha pen waardoor de lucht er gansch wordt uitgedreven in dergelijke gronden kan de ontbinding en omzetting der meststoffen niet meer gebeuren. Natte gronden, die nat zijn en nat blijven omdat zij berusten op een ondoordringbare onderlaag, zijn voor kweekerij totaal ongeschikt. De snoei moet ijverig voortgezet en voleind worden snoeien uitgevoerd wanneer het sap reeds in omloop komt, doet dikwijls kanker ontstaan, zoowel bij sier en woudboomen als bij de fruitgewassen. De stompen der wildelingen welke voorgaanden zomer dienden tot steun en richting der oculatiescheuten wor den thans schuins weggesneden, zoowel bij sier- als bij fruitboomen. De wonden die men alzoo verwekt, wor den dadelijk bestreken met entwas, teer of eene andere luchtdichte vloeistof. Aldus vergemakkelijkt men de overgroeiing en men voorkomt het woekeren der insek-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10