De Geschiedenis van een Oorlog 2 jongens van uit alle standen onzer Ypersche be- vol king zich tot het leger aangetrokken voelden. Sedert den oorlog echter is er geen enkel Yper- ling meer die de militaire school gevolgd heeft of volgt, en wat waar is voor Yper, geldt even eens voor vele andere steden van het Vlaamsche land Alle oude Yperlingen herinneren zich hoe vóór den oorlog jaarlijks twee en soms drie Yper- v?he jongelingen zich aan de examens der mili taire school voorstelden, hoe de uitslagen door alle Yperlingen besproken werden en hoe vele ouders de hoop koesterden ook eens een hunner zonen die schoone baan te zien bestijgen. Thans is die goede geest geheel en gansch uit de Yper sche atmosfeer verdwenen. En de reden daarvan is heel eenvoudig. Sedert de garnizoenen om zoo te zeggen gecentraliseerd zijn en de officieren in de groote steden verblijven, heeft ons volk geen de minste betrekkingen meer met het leger. Men kent hier nog alleen het onaangename de lasten ervan Vroeger, om maar alleen den toestand te Yper aan te halen, zagen onze kinderen voortdurend soldaten nu eens op oefening, dan op marsch, op parade ofwel tijdens hun vrije uren op wandel in de stad. Dit zicht alleen deed bij vele kinderen de begeerte ontstaan later ook soldaat te worden. Op school kwamen zij in aanraking met de kin deren van de hier gevestigde officieren, zij kon den vertellen of lazen in de bladen de goede uit slagen op de militaire baan bekomen door jon gens die zij kenden en de begeerte ontstond ze na te volgen. Ook de ouders waren in betrekking met soldaten en officieren en werden alzoo meer ver trouwd met het soldatenleven dat hun kinderen later zouden leiden, waren in staat er ar de voor- VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Niets te melden zoo luiden de legerberichten die van beide zijden be kend gemaakt worden. Op het Rijnfront, waar de Fran- schen en de Duitschers van elkaar slechts gescheiden zijn door de breedte van den stroom, 't zij van 70 tot 100 meter, hebben er thans sedert enkele dagen machi negeweer- en artilleriegevechten plaats. Op het front van Rijn tot Moezel is alles rustig. Naar uit Berlijn ge meld wordt, werd een Fransche patroelje vóór Adels- berg. ten Zuiden van Ludwigswinkel, teruggedreven. In deze streek hebben de Franschen een toenemende ze nuwachtigheid aan den dag gelegd, alsof zij zich aan buitengewone gebeurtenissen verwachtten. Ten Noord- Westen van Soellingen, aan den Rijn, hebben de Fran schen zonder duidelijke reden een geweldig mitrailleus- vuur tegen de Duitsche stellingen geopend. De Duitsche troepen beantwoordden het vuur en daaruit vloeide een hevig vuurgevecht voort dat een half uur duurde, doch aan Duitsche zijde geen slachtoffers miek. ENGELAND. Kapitein Woodhouse, bevelhebber van de Ajax die deelnam aan den zeslag tegen de Graf von Speewerd door Koning George in het paleis van Buckingham ontvangen. De Koning overhan digde hem de eereteekens van gezel van de Orde van het Bad. DUITSCHLAND. Tusschen een en twee uur van den nacnt vernam men te Bazel een reeks hevige ont ploffingen die van uit Duitschland kwamen. Alhoewel men nog geen bijzonderheden bezit, veronderstelt men dat het hier gaat om de ontploffing van verschillende munitieopslagplaatsen. Kort na de ontploffingen be merkte men den schijn van een uitgebreiden brand. FINLAND. In de landengte van Karelië hebben de Russen, na een artillerievoorbereiding, een aanval op Summa gedaan. Zij werden teruggedreven. Op andere plaatsen van de landengte heerschte vooral artillerie vuur. Tijdens den dag liet de vijand uit zijn vliegtui gen enkele valschermpatroeljes vallen, die allen gevan gen genomen werden. Ten Noorden van het Ladoga- meer heeft de vijand gepoogd de eilanden van dit meer, welke door de Finnen bezet zijn, te overmeesteren, doch hii werd afgeslagen. Russische vliegtuigen hebben in het Zuiden het dal der Kymmenerrivier, de stad Frederiks- ham, Lovisa en de streek van Borgoo gebombardeerd. In het Zuid-Oosten werden de streken van Hangoe. Karis, Ekenaes en ten Noorden Rovaniemi aangevallen. Et hadden ook verscheidene luchtgevechten plaats. De Finsche jachtvliegtuigen en hun luchtafweergeschut haalden vijf Soviëtvliegtuigen neer en volgens beves tigde berichten zouden zeker nog drie andere Russische toestellen vernield zijn. Naar aanleiding van de opening van de nieuwe parlementaire zitting heeft M. Kallio, president der Finsche republiek, een rede uitgesproken waarin hij o. m. verklaarde dat Finland steeds bereid blijft tot onderhandelingen over een eervollen vrede, maar dat het zich nooit aan een diktaat van de Soviets zal onderwerpen. ZWEDEN. De Zweedsche stoomboot Framis tengevolge van een ontploffing in de Noordzee vergaan. Negentien matrozen zijn vermist. JOEGOSLAVIË. Heden morgen heeft de Balkan conferentie te Belgrado een aanvang genomen. Voor de opening der conferentie werden de ministers van Buiten landsche Zaken van Griekenland, Roemenië, Tur kije en Joegoslavië gedurende een half uur ontvangen door den Heer Markovitch op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. De eerste bespreking tusschen de niin.sters van de verschillende landen der Balkan- Entente duurde ongeveer anderhalf uur. Zij begaven zich vervolgens naar het witte paleis, waar zij ontvan gen werden door prins-regent Paul. Op deze ontvangst waren ook aanwezigMM. Tsvetkovitch, eerste-minister van Joegoslavië, de ambassadeurs van Roemenië en Turkije en de minister van Grekenland. ZATERDAG 3 FEBRUARI FBANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht maakt alleen gewag van eenig infanterievuur langs de oevers van den Rijn in de Elzasstreek. Op de fronten van Lorreinen en Elzas heerscht een zware mist en de krijgsverrichtingen, zoowel te lande als in de lucht zijn dan ook om zeggens volledig stilgelegd. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat er ten Oosten van den of nadeelen van te kennen en konden zich hier ter plaats door ondervindingrijke mannen laten in lichten over de beste wijze om hun kinderen tot de militaire loopbaan voor te bereiden. Zoo was het bestaan van een bataljon hier te Yper dus volledig in 't voordeel zelf van het leger en van de aanvulling der officierenkaders, wat, nu dat het garnizoen hier afgeschaft werd en onze bevolking geen betrekkingen met het leger meer heeft, zooveel te wenschen laat. Nu dat het de Vlamingen met hunne eigen taal mogelijk is de hoogste graden in het leger te ver werven, wat vroeger met de toen nog bestaande wantoestanden veel moeilijker was, zou het, ons inziens, volstaan aan Yper en al de andere Vlaam sche steden, die er vroeger een bezaten, hun gar nizoen terug te geven om onder ons volk den vroegeren geest weer aan te kweeken en meteen meer beroepssoldaten en bekwame Vlaamsche officieren te winnen. Dit ware ten slotte de vervulling van den wensch van generaal Van Daele en daarom zijn wij zoo vrij zijne aandacht op deze oplossing te vestigen, in de overtuiging dat hij, met den groo- ten invloed dien hij in de ministerieele kringen en in de hoogere militaire middens bezit, er machtig kan toe bijdragen om dit te verwezen lijken. Een Fransch spreekwoord zegtl'absent a tortde afwezige heeft ongelijk. De handelaar die zich niet bekend maakt, gaat achteruit. Ook het leger moet, door zijne verspreiding in het ge- heele land, propaganda voor zich zeiven maken. Een propaganda die van het hoogste belang is voor de verdediging, voor de eenheid en het be staan van het vaderland. Moezel een waarnemings- en verkenningsbedrijvigheid van den vijand werd vastgesteld. Ten Zuiden van Fisch- bacli geraakten Fransche verkenners in een door de Duitschers gespannen mijnenversperring. zij leden ver liezen en trokken zich in allerijl terug. FRANKRIJK. Ter gelegenheid van de bijeenkomst van den Hoogen Raad van Onderwijs heeft de Heer Yvon Delbos, minister van Onderwijs, in een toespraak verklaard dat er voor het oogenblik 35.000 onderwijzers hun militairen dienst verrichten. ENGELAND. Officieel wordt uit Londen gemeld dat koning George thans volledig hersteld is van de lichte verkoudheid welke hij had opgeioopen. Een aan tal Duitsche vliegtuigen naderden heden morgen de Noord-Oostelijke grens en hebben schepen aangevallen. Britsche vliegers stegen op en slaagden erin hen den weg af te snijden. Zij hebben twee Duitsche toestellen aangevallen, waarvan een aan de kust van Yorkshire neergeschoten werd en op een huis terecht kwam, waar het in brand sehoot. Volgens deskundigen op het gebied van luchtvaart te Londen verklaren, zouden de Brit sche lucht- en vlootstrijdkrachten sedert het begin van den oorlog reeds 120 Duitsche vliegtuigen neergehaald hebben, terwijl de Britsche verliezen volgens officieele cijfers slechts 31 toestellen bedragen. De Britsche lucht macht heeft ook reeds de heele lengte der Siegfriedlrn afgevlogen en er talrijke foto's van genomen, zoodat die lijn thans tot in al haar minste bijzonderheden gekend is. Tijdens de week eindigende op 29 Januari is een enkel Engelsch schip tot zinken gebracht, namelijk de Baltangliametende 1.523 ton. De Duitsche propa ganda beweert echter dat in die week de Britsche ver liezen 90.000 ton hebben bedragen. Te Londen werd ver nomen dat alle opvarenden van de Britsche duikbooten Starfish en Undine.», die verleden maand bij Heli goland tot zinken zijn gebracht, zich als krijgsgevange nen in Duitschland bevinden. Volgens een radiobericht, dat via Rome en Berlijn ontvangen werd, is het Britsche schip Oregon metende 6.008 ton, op 140 mijl afstand van La Coruna getorpedeerd geworden. DUITSCHLAND. Volgens Zweedsche berichten zouden de Soviët-overheden aan Duitschland 14 duik booten hebben geleend, welke in de Noordzee kruisten onder Duitsche vlag en met een Duitsche bemanning aan boord. Russische officieren en matrozen zouden zich eveneens aan boord bevonden hebben met het oog op een proeftijd, ten einde zich met den duikbootoorlog vertrouwd te maken. FINLAND. De Russische bedrijvigheid in de lucht beperkt zich thans bij het Zuid-Westen van Finland, waar een groot aantal dorpen gebombardeerd werd. Te Kuopio, Pieksama en Sordavalla braken er branden uit tengevolge van de bombardementen. Ook Hangö, alhoe wel deze stad geen enkele strategische beteekenis heeft, werd voor de zooveelste maal gebombardeerd. Talrijke Russische vliegtuigen werden neergeschoten. In verband met den nieuwen aanval van de Russen op Summa, in de Karelische landengte, wordt vernomen dat meer dan 200 Russische vliegtuigen aan dezen aanval deelnamen. De artillerievoorbereiding was echter niet zoo sterk als den dag te voren. De Russen mieken er gebru'k van door tanks voortgetrokken sleden, waarop een twintigtal sol daten, beschut door den tank, de Finsche stellingen trachten te benaderen. Deze sleden worden echter door de Finnen doodkisten voor de Russische soldaten ge noemd. Het optreden der valschermspringers heeft voor de Russen ook niet veel uitslagen opgeleverd. Deze val schermspringers werden in groepjes van 7 tot 8 man achter de linies neergelaten, voorzien van draagbare machinegeweren, radiotoestellen en gekleed in Finsche uniformen. Allen werden echter gedood of krijgsgevan gen gemaakt. Gedurende de twee laatste dagen hebben de Russen ruim 1000 dooden op het front achtergelaten, terwijl de Finsche verliezen uiterst beperkt gebleven zijn. Bevestigd wordt dat Britsche en Amerikaansche NIEUW VOORSCHRIFT VAN VADER KATS Houd hoofd, borst en voeten warm, Vul hem wel... uwen darm Maar een conditie moet daarbij Drink alle dagen PACHA CICHOREI! bommenwerpers en jachtvliegtuigen sedert eenigen ttjd actief deelnemen aan den strijd tegen de Russen in Finland. RUSLAND. Volgens een Finsch blad zouden zich wanordelijkheden hebben voorgedaan nabij Leningrad, waar de menigte een Russischen trein, geladen met goe deren, zou aangevallen hebben. De ontvangst der be manning van den ijsbreker Sedov werd afgelast uit vrees voor betoogingen tegen den oorlog. ESTLAND. Tijdens een oefenvlucht werd een Est- landsch militair vliegtuig nabij de haven van Reval be schoten door Russische oorlogsschepen die in deze ha ven geankerd liggen. Na protest der Estlandsche mili taire overheden werd de beschieting gestaakt. Het Estlandsch vliegtuig werd niet getroffen. NOORWEGEN. Men is zonder nieuws van het Noorsch schip «Varild». groot 1500 ton, dat op 22 Ja nuari uit Noorwegen naar Engeland vertrok, en men vreest dat het gezonken is Er waren 15 personen aan boord. Sedert het begin van den oorlog verloor de Noor - sche scheepvaart reeds 90.000 ton en lieten 200 Noorsche zeelieden het leven erbij. Ook groeit het verzet tegen het torpedeeren van neutrale schepen en dreigt men de goe deren te boycotten van het land dat schuld heeft aan deze verliezen der Noorsche scheepvaart. CANADA. Vijf en veertig nieuwe vaartuigen, spe ciaal ingericht voor de jacht op de duikbooten, zullen gebouwd worden. Deze schepen, die in 1941 moeten ge reed zijn. zullen voorzien worden van kanonnen, torpe- do-lanceerbuizen. diepzeebommen en luistertoestellen. ZONDAG 4 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger - bericht van 's morgens luidde: «Bedrijvigheid van pa- troeljes ten Westen van de Vogezen», en dit van 's avonds Een vinnig treffen, in het begin van den na middag, met vijandige verkenners, is in ons voordeel uitgedraaid Over het algemeen was het weer een dag zonder noemenswaardige incidenten, met uitzondering van een vrij heftige wisseling van schoten, in den sector van Opper-Elzas, van de eene schuilplaats naar de an dere, aiover den Rijn. Op de Westelijke helling van de Vogezen, waren de gewone Duitsche patroeljes nog al bedrijvig en zij naderden op zekere punten de vooruit geschoven Fransche posten, van waaruit het vuur op hen geopend werd, zoodat zij zich terugtrokken zonder verder aan te dringen. In de lucht deed er zich niets bijzonders voor. BELGIË. De Belgische cargoboot Charlesdie Zaterdag uit Newcastle vertrok, is op de klippen der Engelsche kust terechtgekomen en gezonken. Zes leden der bemanning worden vermist. NEDERLAND. Het Nederldndsch stoomschip Laertes is 's nachts in het kanaal op een mijn ge- Ioopen FRANKRIJK. 26 Amerikaansche ambulaneewagens vertrokken heden morgen uit Parijs om zich naar het front te begeven. ENGELAND. De verloven der Britsche soldaten in Frankrijk zullen vanaf 6n dezer opnieuw toegestaan worden. Men verwacht dat de jongelieden, die in 1939 den ouderdom van 24 jaren bereikten, in April a. s. zullen ingeschreven worden. De klas der jongeliedea van 23 jaar, die op 17 Februari moetèn ingeschreven worden, bevat ongeveer 250 000 man. Tijdens de Duit sche luchtaanvallen van Zaterdag op de Engelsche Oostkust, werden, volgens de Britsche officieele mede- deeling. twee Duitsche bombardementsvliegtuigen neer geschoten en twee andere toestellen zwaar beschadigd. De Duitsche legerleiding beweert dat, tijdens d:en raid. 14 Britsche schepen tot zinken werden gebracht, doch dit bericht wordt te Londen dwaas en leugenachtig ge noemd. Een Britsche treiler werd met een machinege weer aangevallen door een Duitsch vliegtuig, dat ver volgens door Engelsche jachtvliegtuigen verdreven werd. Het stoomschip Kildale werd door Duitsche vliegers tot zinken gebracht, en de Corland metende 3 431 ton. werd beschadigd. DUITSCHLAND. Thans geeft men de verklaring van de ontploffingen die men in den nacht van 1 op Februari van op Zwitsersch grondgebied vernomen heeft. Tusschen Exingen en Degeningen is, tengevolge eener onvoorzichtigheid, brand uitgebroken in een ver blijfplaats van arbeiders. Vier benzinekruiken ontplof ten en nadien heeft men de rotsen opgeblazen om een beter uitzicht te hebben. FINLAND. In de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet tegen de Finsche stel lingen te Summa. Vier aanvallen hadden plaats, die allen werden afgeslagen. De Russen verloren 1000 man schappen en 9 tanks. Ten Oosten van Muojaervi werd ook een Russische aanval afgeslagen met groote verlie zen. Op de andere punten der landengte van Karelië heerscht groote bedrijv'gheid der artillerie en verschei dene Russische batterijen werden er tot zwijgen ge bracht. Ten Noorden van het Ladogameer is het be- trekkelijk kalm. In de streek van Kuhmo werd een Rus sische aanval op een door de Finnen pas veroverde stel ling afges'agen. De Finsche luchtmacht heeft vi.ian- lijke troepenconcentraties en luchtbasissen gebombar deerd. Elf Russische vliegtuigen werden neergehaald Op verscheidene plaatsen mieken de Russ'sche lucht bombardementen talrijke slachtoffers. Te Helsinki wer den olavbr'even uitgehangen, waarbij alle mannen van 18 tot 60 iaar. die nog niet opgeroepen Werden, zich vóór 12 Februari moeten laten inschrijven, opdat op hunne diensten zou kunnen beroep gedaan worden voor de verdedivins van het land. NOORWEGEN De Noorsche stoomboot «Tempo», groot 629 ton, werd door drie Duitsche vliegtuigen aan gevaren en tot zinken gebracht. ZWEDEN. Het Zweedsch stoomschip «Marie werd nabij de Engelsche kust door een vreemd vliegtuig ge bombardeerd. POLEN. Kardinaal Hlond. primaat van Poien, ver klaarde dat de katholieke kerk in Po'en nog nooit zoo zeer vervolgd werd als nu. Anderzijds heeft het inlich tingscentrum der Poolsche regeering een nota bekend gemaakt waarin bevestigd wordt dat reeds ongeveer 15.000 Polen, waaronder vrouwen en kinderen, door de Duitschers werden terechtgesteld. JOEGOSLAVIË. De besprekingen te Belgrado heb ben geleid tot een hernieuwing van de Balkan-Entente voor den *erm:'in van zeven jaar. Vooral werd er een nauwere economische samenwerking georganiseerd tus schen de landen der Entente, en zelfs Bulgarije, dat zich den laatsten tijd vrij afzijdig hield, zou de economische gedragslijn der Entente bijgetreden zijn. MAANDAG 5 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT Tengevolge van het slecht weder heerschte er nog steeds volledige kalmte op het front. Uit Berlijn wordt gemeld dat ten Oosten van Weissemburg een Fransche verkenningsgroep, die poogde de Lauter over te steken, teruggeslagen werd Gedurende een ontmoeting met belangrijke vijandelijke

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2