Cinema «Oud Yper» 1 Dag op de Renbaan De man die zich zelf weer vindt 3 (L'Homme qui se retrouve) machten ten Zuid-Oosten van Schweigen, heeft een Duitsche verkenningsgroep twee zwaar gekwetsten, die door handgranaten getroffen waren, op het terrein moe ten achterlaten. In plaats van te stijgen, zooa.s men het verwacht had, js het water van den Moezel snel aan het dalen gegaan. NEDERLAND Luitenant-generaal J. H. Reynders, opperbevelhebber van de Nederiandsche land- en zee macht, heeft heden morgen zijn ontslag ingediend als gevolg, denkt men, van een verschil van meening tus schen hem en de regeering. Luitenant-generaal H. G. Winkelman, voorheen bevelhebber van de luchtbasis van Soesterberg, werd als zijn opvolger aangeduid. Aan boord van het Nederlandsch tankschip «Ceronia» had er «.-en. ontploffing plaats. Het schip werd beschadigd maar zette zijn reis naar Rotterdam voort. Er zijn geen slacht- otlers te betreuren. $ELG1Ë. Men weet thans met zekerheid dat het Belgisch motorschip Eminentnabij de Engelsche kust op een klip geloopen is. FRANKRIJK. Te Parijs werd heden avond de 5' vergadering gehouden van den oppersten oorlogsraad. Van Engelsche zijde namen er aan deelMM. Cham berlain, lord Halifax, Kingsley Wood, Winston Chur chill en Oliver Stanley. ENGELAND. Nabij Scarborough zijn op de kust van Engeland de lijken aangespoeld van vier matrozen van het Engeisch stoomschip Stanburn van 2.881 ton, dat verleden Maandag door een Duitsch vliegtuig in den grond werd geboord. Een Engelsche sloep is de haven van Grimsby binnengeioopen met aan boord drie Duit sche vliegers en het lijk van een vierden, die in zee werden opgepikt. DU1TSCHLAND. De Duitsche regeering heeft aan' een bloemist van Stratum opdracht gegeven 100.000 struikrozen langs de Siegfriedlijn te planten. FINLAND. Te land heerschte heden, volgens het Finsch legerbericht, het gewoon artillerievuur. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen twee aanvallen op de door de Finnen bezette eilanden afgeslagen. De Finnen hebben aan de Soviëis een steunpunt ontnomen en maakten zeven tanks, vier kanonnen, een groot aantal andere wapens en meer dan 30 auto's buit. Te Arittojoki en nabij Saila werden aan vallen afgeslagen. Vijf valschermspringers werden bij het dalen gedood. Zij waren voorzien van groote hoe veelheden springstoffen en men gelooft dat zij tot op dracht hadden mijnen te leggen achter de Mannerheim- linïe. Tot nu toe heeft de aanval tegen Summa aan de Russen 3000 man gekost. De laatste aanval was ge steund door 150 vliegtuigen. Tijdens den luchtaanval van Zaterdag op Viipuri werden, naar thans gemeld wordt, niet minder dan 500 bommen geworpen. De stad Sartavala werd gedurende 24 uren gebombardeerd en is voor de drie vierden vernield. Helsinki werd voor de 37' maal beschoten, en ook Abo en Eckenaes waren het doel der Russische vliegers. Heden morgen werd Ka- jaani door de Russische luchtmacht gebombardeerd. Talrijke Soviëtvliegtuigen werden neergehaald en door de Finsche luchtmacht werden Russische troepen en vliegvelden gebombardeerd. Maandag avond meldde men dat de Finnen er eindelijk in geslaagd zijn de 18« Russische divisie, welke ten Noord-Oosten van het La dogameer streed, te vernielen. Meer dan 5000 man zijn gedood en gekwetst. Dit stelt een einde aan de poging om de Mannerheimlinie voorbij te komen. ZWEDEN. Men maakt zich ongerust over het Zweedsch stoomschip Andalusiavan 1.300 ton, dat op 17 Januari 11. uit Bordeaux vertrok en waarvan men sedertdien zonder nieuws is. Men vreest dat het schip, dat 21 man aan boord had, met man en muis vergaan is. NOORWEGEN. Het 1.387 ton metende schip «Se govia dat 23 personen aan boord had, wordt als ver loren beschouwd. Een ander Noorsch schip, de Je- ruf jeld van 1.368 ton, is aan de Engelsche kust vast- geloopen. JOEGOSLAVIË. Bij het slot der conferentie te Bel grado hebben de Staten, leden der Balkan-Entente, be sloten hunne volstrekte vredespolitiek voort te zetten door de onderscheidenlijke handhaving van hun stand punt ten overstaan van het huidige geschil. Aangaande de economische neutraliteit ten opzichte van de oor logvoerende landen, werd besloten de handelsbalans van elk Balkanland met elk oorlogvoerend land op het peil te houden van de normale ruilingen in de maand Mei 1939. De vreemde ministers, die aan de conferentie deelnamen, hebben Belgrado verlaten. DINSDAG 6 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Nog nooit sinds het begin der vijandelijkheden was de kalmte zoo volledig als thans. Het weder is over het algemeen zeer slecht. Er heerscht een dikke mist, terwijl de dooi aanhoudt. Het regent en de dichte wolken zijn oorzaak dat de luchtmacht niet in actie treedt. De Fransche troepen zijn zeer bedrijvig met spade en houweel ten einde hun stellingen te versterken. NEDERLAND. Een patroelje Nederiandsche solda ten-wielrijders is nabij Maalbroek, op 4 kilometer van Roermond, doorgedrongen op Duitsch grondgebied. De wielrijders, die onder het bevel stonden van een luite nant, werden door een Duitschen grenspost opgeleid naar Eempt. FRANKRIJK. De Britsch-Fransche opperste oor logsraad hield heden twee besprekingen te Parijs. Daar- tusschen werd op het ministerie van oorlog een confe rentie gehouden tusschen de generale staven van Frank rijk en Groot-Brittannië. 44 communistische volksver tegenwoordigers worden voor den krijgsraad verzonden, onder betichting van overtreding der besluitwet van 26 September 1939. ENGELAND. De Britsche mijnenveger Sphinx metende 875 tón, die Zaterdag laatst door Duitsche vlie gers beschadigd werd. is gezonken terwijl men het schip naar een haven sleepte. Er worden 54 leden der beman ning vermist. Het Engeisch schip Beaverhurn werd getorpedeerd in vollen oceaan. Naar officieel uit Ber- tijn gemeld wordt zouden de Engelschen, Frahschen en neutralen in het geheel 200.000 ton verloren hebben óp zee van 21 tot 31 Januari. DUITSCHLAND. Een Duitsche duikboot, die zich voorbereidde om een torpedo af te schieten op een Brit sche paketboot. werd door twee Engelsche vliegtuigen aangevallen en men denkt dat ze getroffen werd. De Heer Campinchi, Fransch minister van de Marine, ver klaarde dat, van 55 onderzeeërs, die Duitschland bij het begin van den oorlog bezat, er ten minste reeds 40 tót zinken werden gebracht. Aan boord van het Portugeesch schip «Nyasoa» werden zes Duitschers aangehouden door een Engelschen kruiser. FINLAND. Na artillerievoorbereiding heeft de vij and een aanvdl ondernomen op verschillende punten, van de landengte van Karelië, tusschen Hatjahlden- jaekvi en Summa. De aanval werd ondersteund door meer dan 100 tanks. De gevechten duurden gansch den dag voort. Tegen één Finsch steunpunt ondernamen de Soviëts tot vijf aanvallen, maar ten slotte werden zij alle afgeslagen. Hier leden de Russen aanzienlijke ver liezen. De Finnen vernielden ook nog 22 tanks. Ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finnen de on ophoudende aanvallen van den vijand afgeslagen in de eilandengroep van Pitkaranta en nabij de kusten van het meer. Ook hier verloren de Soviëts verscheidene honderden manschappen. Zwakke aanvallen der Russen in de richting van Lieska en Kuhno werden gemakke lijk afgeslagen. De Finsche luchtmacht ondernam ver kenningstochten en bombardeerde samentrekkingen van Soviëttroepen. De Soviët luchtmacht was daarentegen schier niet bedrijvig. BULGARIJE. De Turksche minister van Buiten- landsche Zaken, M. Saradjogloe, is te Sofia aangekomen en werd ontvangen door koning Boris, samen met den Bulgaarschen eerste-minister met wien hij dan een be- lagrijk onderhoud had aangaande de Turksch-Bulgaar- sche betrekkingen. IRAN. Naar uit Rome wordt gemeld is men bezig met uitgebreide militaire voorbereidingen te treffen in Iran en Afghanistan omdat men er voor een gemeen schappelijk Duitsch-Russische actie in de richting van de Perzische golf vreest: Ook in Syrië en Mesopotamië worden Fransche en Engelsche troepen samengetrokken om er op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. WOENSDAG 7 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tengevolge van de lichte verbetering van de vveergesteltenis en vooral van het ontdooien, is de bedrijvigheid op het front een wei nig toegenomen. Het blijft niettemin nog steeds bij pa- troeljes. Ten Westen van de Saar zijn verscheidene Fransche verkenningsgroepen tusschen de Duitsche lij nen op Duitsch grondgebied doorgedrongen. Zij kwa men niet in aanraking met de Duitsche troepen en zijn teruggekeerd met belangrijke inlichtingen. In de lucht bleef de bedrijvigheid steeds even gering. Het Fransch legerbericht luidde Woensdag avond als volgtOver het algemeen kalme dag. Geweervuur langs het front van den Rijn. LUXEMBURG. Nabij het dorp Schengen is een gra naat ontploft in een wijngaard. NEDERLAND. De Nederiandsche militaire patroel je, die op Duitsch grondgebied verdwaald was, is in Nederland teruggekeerd. BELGIË. Tengevolge van de heroproepingen van vorige maand was nog steeds een gerucht in omloop volgens hetwelk binnen kort de algemeene mobilisatie van het leger zou doorgevoerd worden. Het Kabinet van den Eerste-Minister komt thans te verklaren dat dit ge rucht van allen grond ontbloot is. FRANKRIJK. Een lid van de Fransche militaire zending te Londen verklaarde dat de verbondenen in de vijf eerste maanden van het jaar in het geheel 1500 man verloren hadden, terwijl het Fransche leger in 1914 na vijf maanden oorlog reeds 720.000 soldaten verloren had. ENGELAND. De Iersche paketboot Munster metende 4,305 ton, werd tot zinken gebracht. Al de pas sagiers en de leden der bemanning, samen 200 personen, werden gered, doch een twintigtal ervan werden licht gewond. FINLAND. In de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen in de richting van Summa en het Hatjakcatimeer voortgezet, doch al zijn pogingen mis lukten en hij leed er zware verliezen. Ook de Russische poging om de infanterie bij middel van pantsersleden in het gevecht te brengen, is volledig mislukt. Twintig gevechtswagens werden vernield. In het gebied te Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een vijandelijke ski-afdeeling uitgeroeid. In de gevechten bij Kuhmo verloor de vijand nagenoeg 1,500 manschappen. Tusschen het Ladogameer en Petsamo hebben 16 Russische divisies de Finsch-Russische grens overschreden. Vijf van deze divisies zijn opgesteld tus schen het meer en Aittojoki en slechts de bijzondere ge steldheid van het land stelt de Finnen in staat om, met veel geringer strijdkrachten, de Russische troepen op afstand te houden. De Russen leggen thans verschansin gen aan en graven vooral een net van loopgraven, waar in tal van automatische wapens zijn opgesteld. Pa- troeljeerende Russische tanks, die zich in de door de Finnen ondermijnde stellingen hadden gewaagd, werden vernield. De Finsche legerleiding deelt mede dat tot hiertoe al de pogingen van de Russische valscherm springers mislukt zijn. Men denkt echter in de Finsche militaire kringen dat de Russen zich door hun tegensla gen niet zullen laten ontmoedigen en dat er nog zal ge poogd worden valschermspringers neer te laten achter de Finsche stellingen, met het doel er strategische pun ten te vernielen. Anderzijds wordt vernomen dat de Russen een nieuwe divisie in het vuur hebben gebracht in de streek tusschen Summa en Hatjalanbenja, over een front van ongeveer 20 kilometer. Tijdens de ge vechten van de laatste dagen hebben 200 Russische vliegtuigen over de Finsche stellingen gekruist. De Russische bombardeervliegtuigen bestookten vooral het dorpje Summa, dat volledig vernield werd. De Rus sische verliezen in de streek van Summa worden ge schat op 4.500 man. Vergeleken bij deze van hun tegen strevers. zijn de Finsche verliezen eerder gering. De Finsche luchtmacht heeft verdedigings- en verkennings tochten uitgevoerd. De vijand verloor zes vliegtuigen en een waarnemingsballon. DUITSCHLAND. De Fransche bladen bespreken druk de geruchten betreffende een Duitsche bemidde ling in het Finsch-Russische geschil. In Frankrijk is men de meening toegedaan dat Duitschland aan zijn Russischen bondgenoot een nederlaag wil besparen en dat von Ribbentrop een bemiddelingspoging wil onder nemen. ESTLAND. Het Estlandsche vrachtschip «Anu» is nabij de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Drie leden der bemanning zouden omge komen zijn en drie anderen zijn vermist. RUSLAND. Een vier honderdtal Russische gewon den uit Finland zijn onlangs aangekomen in het stadje Kaloega, niet ver van Moskou, doch zouden er tenge volge van het slecht eten, dat zij kregen, in opstand ge komen zijn en er zouden vechtpartijen plaats gehad hebben met het personeel van het hospitaal. DONDERDAG 8 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een lange pe riode van betrekkelijke kalmte, is de bedrijvigheid der patroeljes en verkenn'npsgroepen thans weer wat toe genomen. Zoo wat overal treden de voorposten in con tact met den tegenstander. De Fransche verkenners trokken tot in de Duitsche voorposten en slaagden erin belangrijke aanduidingen te verzamelen op Duitsch grondgebied. Zij kwamen nadien zonder incidenten naar hun vertrekpunt terug. Ten Noorden van Straats burg, op het front van den Rijn, werd er een hevig vuur gewisseld tusschen de Fransëhe en Duitsche verster kingen aan béide oevers van den Rijn. ïn de lucht is de VRIJDAG 9, ZATERDAG 10 en MAANDAG 12 FKBK. te 8 uur ZONDAG 11 FEBRUARI, te 2 en 5 uur idoorlooprndi Avondvertooning te 8 uur. Deze week een overgroot lachsucces met het onweerstaanbare Trio The Marx Brothers Groote fransch gesproken fi'm De triomf van den lach met Groucho, Chico en Har po Maj-x Na Een Nacht in de Opera de film welke heel Europa heeft doen schaterlachen, geven ons de Marx Brothers nu Een dag op de Renbaan De eenige film door hen gemaakt sedert Een nacht in de Opera Toen namen ze ons mede achter de schermen van een groot theater, nu leiden ze ons naar een koersplein. Men moet deze film gezien hebben. DAARBIJ NOG Groote en zeer boeiende gesproken film met John BEAL en Joan FONTAINE. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. bedrijvigheid vrij zwak. Boven den Elzas heeft een Duitsch toestel een vage verkenning gemaakt. Van Duitsche zijde wordt het volgende gemeld over de krijgsverrichtingen aan het Westfront: Op het Saarfront was het artillerievuur eenigszins levendiger dan naar gewoonte, blijkbaar jn verband met de grootere bedrij vigheid der verkenners. Groepen vijandige verkenners werden op verscheidene plaatsen teruggedreven na korte gevechten. Op den bovenloop van den Rijn werden de hernieuwde pogingen van den vijand tegengehouden door het vuur dér mitrailleuzen. vanwaar geweerge vechten in de bocht van den Rijn, streek van Greffin. BELGIË. De Heer eerste-minister Pierlot en de Heer Vanderpoorten, minister van Binnenlandsche Za ken, hebben beurtelings een fransche en vlaamsche radiotoespraak gehouden in dewelke zij een vurigen oproep deden tot de bevolking om in te schrijven op de zoo pas uitgegeven Onafhankelijkheidsleening en al- zoo mede te werken aan de verzekering van 's lands veiligheid. FRANKRIJK. Op bevel van de politieprefectuur werd een huiszoeking gedaan in de lokalen der Soviët- Russische handelsvertegenwoordiging te Parijs. Een groot aantal documenten werden in beslag genomen. Te zelfdertijd hadden er huiszoekingen plaats bij het reis agentschap «Intourist» en in de vroegere Soviët-Rus- sische school te Parijs. De Soviët-Russische ambassa deur te Parijs heeft bij de Fransche regeering tegen dit optreden der politie geprotesteerd. ENGELAND. Een nieuw contingent Canadeesche troepen voor den actieven dienst is heden in Engeland toegekomen. De rantsoeneering van het vleesch zal vaaf 1 Maart aanstaande toegepast worden. De Heer Chamberlain, eerste-minister, heeft het woord gevoerd in het Lagerhuis en verklaarde er onder meer«De bijeenkomst van den Oppersten oorlogsraad, verleden Maandag te Parijs, heeft uitslagen gehad van een nog grooter waarde dan voorheen. De banden, die Engeland en Frankrijk vereenigen, zijn sterker dan ooit. Boven de Britsche bezetting van Gibraltar zijn drie vliegtuigen verschenen, waarvan de eenzelvigheid niet kon worden vastgesteld. Er werd luchtalarm gegeven die slechts een tiental minuten duurde. Het Lagerhuis heeft een krediet goedgekeurd van 100.000 pond sterling (ongeveer 12 millioen frank) voor steun aan Poolsche vluchtelingen in neutrale landen. DUITSCHLAND. Naar uit Berlijn officieel mede gedeeld wordt bedragen, vanaf het begin van den oor log tot einde Januari, de verliezen op zeevaartgebied voor wat handelsschepen betreft van de neutrale lan den en van den vijand, voor zeever zij veroorzaakt wer den door de krijgsverrichtingen van de Duitsche oor logsvloot. een totaal van 409 schepen, met een tonne- maat van 1.493.431 ton. In dezelfde periode hebben de Duitsche zeevaartmachten 354 schepen opgeleid, met een tonnemaat van 60.788 ton, in de Duitsche havens, ten einde ze verder te doen onderzoeken. FINLAND. De Russen hebben nogmaals een aan val in regel ondernomen tusschen Summa en Hatja- ladenjarki, op het front van de Karelische landengte. Hun voornaamste doel was de Finsche stellingen te om singelen nabij Paunnus.'aki. Al hun aanvallen zijn ech ter afgeslagen. Het dorpje Summa is totaal verwoest Het offensief nabij deze plaats heeft aan de Russen meer dan 5000 dooden gekost, terwijl de Finsche ver liezen slechts op ongeveer 500 dooden worden geschat. Op het front van Kuhno hebben een 20 tal Russische vliegtuigen de stad Kajana gebombardeerd. Op dit front hebben de Russen in de laatste dagen 1500 man verlo ren, zonder eën duimbreed grond te winnen. Naar uit Zweedsche bron gemeld wordt, gelooft men dat de Rus sen in den sector van Summa er in geslaagd zijn een inham in de Finsche frontlijn te maken, waardoor zij tot op ongeveer 32 km. van Viborg zijn gekomen Het is echter onwaarschijnlijk dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Mannerheimlinie zullen kun nen binnendringen. ITALIË. Het belangrijk oorlogsmateriaal, dat Ita lië naar Finland zond en dat in Duitschland tegenge houden werd. is thans aiover Fransch grondgebied naar Finland verzonden. NOORWEGEN. De verontwaardiging over het ver lies van schepen en de wijze waarop de Duitsche vloot de Noorsche scheepvaart behandelt groeit voortdurend, en zoo schrijft een invloedrijk orgaan dat «de neutrali teitspolitiek niet zoo ver moet gaan dat we ons als domme dieren laten behandelenEr wordt dan ook geëischt dat Duitschland het Noorsch bezit en Noorsche levens eerbiedige, voordat er kan. sprake zijn van eenige overeenkomst over toekomstige goederenleveringen van Noorwegen aan Duitschland. ZWEDEN. Ook de Zweedsche dagbladen teekenen heftig verzet aan tegen de Duitsche wijze van oorlog voeren op zee en er wordt zelfs als tegenmaatregel voorgesteld den uitvoer, onder andere van ijzererts, te schorsen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3