De Geschiedenis van een Oorlog TANDARTS - G. Jadoul - 2 49, Surmontstraat, 49 -- IEPER Tel. 695 Raadplegingen Maandags Woensdags Vrijdags VK1JI1.AU 9 FEBRUARI 1949 FKANSl'H-IHTTSCH FRONT. De Fransche pa- VOeljea waren opnieuw zeer bedrijvig in het no man's land en bestookten herhaaldelijk de Duitsche posten. Naar uit Parijs gemeld wordt, zijn twee der Fransche expeditie» er in geslaagd in de Duitsche linies te drin gen '.en Westen van de Saar en in de Vogezen. Talrijke belangrijke inlichtingen konden verzameld worden. Tij dei i-en verkenningstocht in de Vogezen botste een Fran-( he patroelje op een Duitsche en er ontstond een klgine schermutseling. Volgens hetgeen uit Berlijn be richt wordt, kwam het ten Zuid-Westen van Forbach tot schermutselingen tusschen een Duitsche afdeeling en vijandelijke verkenners. Geweerschoten werden gewis seld en ten slotte nam de artillerie deel aan het ge vecht De Franschen lieten 10 dooden en talrijke ge wonden achter, terwijl de Duitschers slechts een doode achterlieten. Vier Franschen werden krijgsgevangen gemaakt FRANKRIJK. President Lebrun heeft gansch den dag doorgebracht oij de Britsche troepen in Frankrijk gekantonneerd. Frankrijk heeft thans ongeveer zes en half millioen man gemobiliseerd, wat aan de schatkist een uitgave van ongeveer een milliard frank per dag oplegt Op voorstel van M. Blum werd. met 262 stem men tegen 227, besloten dat de bespreking van een aan tal ondervragingen, die betrek hebben op den oorlog en de algemeene politiek van de regeering, in de Fransche Kamer in geheime zitting zou geschieden. De Fransche stoomboot «Marie Dawn metende 2.956 ton, is in de Noordzee- tegen een mijn gevaren. Een lid der beman ning werd gedood. In zijn radiooproep ten gunste van de bewapeningsbons heeft de Heer Campinchi, minister der Fransche marine, enkele interessante cijfers gege ven over de kosten van een modernen oorlog. Een gra naat van 200 kgr., welke tegen duikbooten gebruikt wordt, kost 6000 fr.; een mijn kost er 75.000 fr.; een tor pedo 530.000 fr. Om een duikboot tot zinken te- bren gen had de «Siroco 9 granaten noodig, wat dus 54.000 fr. kostte. In een minuut tijd verschiet de kruiser «Foch» voor 72.000 fr.; de kruiser Marseille» voor 351.000 fr.: de «Dunkerque» voor 1.200.000 fr., en de «Richelieu voor 2.164.000 fr. ENGELAND. Nabij de Firth of Forth werd een Duitsch vliegtuig door Britsche jachttoestellen neerge schoten. Later in den namiddag werd er weer een Duitsch toestel boven de Noord-Oostelijke kust van Engeland opgemerkt, doch het werd op de vlucht ge dreven. Drie Duitsche vliegers hadden gepoogd koop vaardijschepen te bombardeeren nabij de Engelsche kust, doch hun opzet werd verijdeld. Een Britsch vaar tuig zou niettemin in den grond geboord zijn geweest en er zouden talrijke slachtoffers zijn. Volgens Berlijn werden er zes Britsche schepen tot zinken gebracht. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat het netto ver lies der handelsvloot 134.000 ton bedraagt, 't zij slechts •een tiende van de verliezen waarvan gewag werd ge maakt in het Duitsch bericht. De Engelsche admirali teit voegt hieraan toe dat vooral de onzijdige landen de zwaarste verliezen leden. LUXEMBURG. De tekst van de laatste rede van Hitier, uitgegeven onder vorm van brochures, wordt in het Groot Hertogdom op groote schaal verspreid en als drukwerk toegezonden aan al de abonnenten van het telefoonnet DUITSCHLAND. De overplanting van de Duit schers uit Italiaansch Tyrol is begonnen. Dagelijks trekken 300 tot 600 Tyroler-Duitschers over de grens. Duitschland hoopt er 50.000 te kunnen vestigen in het Voralgebergte. FINLAND. De Russen zetten hun aanvallen voort is de landengte van Karelië. Te Summa werden deze aanvallen afgeslagen en de Russen leden er zware ver liezen. Te Punnussijeke en te Panuri, ontketende de vijand aanvallen, ondersteund door de artillerie, vlieg tuigen en tanks. Alle aanvallen werden afgeslagen en de Russen verloren 700 manschappen en 12 stormwa- gens. Nabij de Taipalerivier zette de vijand een geweldi gen aanval in, die nog steeds voortduurt Ook ten Noord-Oosten van het Ladoga meer worden nog steeds hardnekkige gevechten voortgezet. De vijand werd over al teruggedreven en verloor veel manschappen alsook 19 tanks. Een der versterkte steunpunten van de Rus sen werd veroverd. Te Kuhmo hebben de Finsche troe pen hun stellingen verbeterd. Op de andere punten van het front heerscht alleen bedrijvigheid van patroeljes. Er werd gemeld dat de Russen er in geslaagd waren een bres te slaan in de Mannerheimlinie, doch dit nieuws wordt in de officieele middens te Helsinki ten- stelligste gelogenstraft. Finsche vliegers hebben tal rijke kolonnen auto's en verscheidene troepenconcen traties van het roode leger verspreid, terwijl de Russen jachtvliegtuigen naar de Finsche troepen afzonden. ZWEDEN. 350 Finsche vrouwen en kinderen zijn in Zweden aangekomen. Het ontwerp om Zweedsche spe cialisten en ingenieurs naar F:nland testuren, ten einde Finnen in de metaalnijverheid en in den land bouw te vervangen, wordt door de Zweedsche pers aan gemoedigd. ITALIË. De opperste oorlogsraad vergaderde onder het voorzitterschap van M. Mussolini. CANADA. De Canadeesche regeering vaar digde een nieuw besluit uit waarbij de onzijdige landen van Euroua. die waren uitvoeren naar Canada, voortaan een getuigschr'ft moeten voorleggen, bewijzende dat niet meer dan 25 t. h. van den kostprijs dier goederen voortkomt van het benuttigen van grondstoffen of hand werk van vijandelijken oorsprong. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt heeft M. Summer Welles gelast met een bijzondere zending te Rome, Parijs. Berlijn en Londen, ten einde hem op de hoogte te brengen van den toestand in Europa. De b'jzondere afgevaardigde van President Roosevelt, als mede dezes buitengewone gezant bij den H. Stoel. M. Myron Taylor, zullen op 17 Februari uit New-York vertrekken aan boord van de Italiaansche paketboot Rex ZATERDAG 10 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche offi cieele mededeeling luidde als volgt: In zijn geheel kalme dag. Enkele geweerschoten werden gelost tus schen de schuilplaatsen langs weerszijden van den Rijn.» Van Duitsche z'jde wordt gemeld dat de artille rie eenlee bedrijvigheid aan den dag legde en dat op verscheidene plaatsen ontmoetingen plaats hadden tus- schen groepen verkenners. Ti'dens een verkennings tocht werden be'angrijke bestarigmgen gedaan aan gaande de aanvals- en afweermiddelen der Franschen. FRANKRIJK. Na het einde der geheime zitting heeft de Fransche Kamer dadelijk en zulks met eenpa righeid van de 534 stemmers de dagorde goedgekeurd, waarbij het vertrouwen toegekend wordt aan de regee ring om den oorlog tot de eindzege door te voeren. ENGELAND. Twee Engelsche sloepen werden door Duitsche vliegtuigen in den grond geboord. Hierbij ver loren 4 officieren en 18 manschappen het leven. Het be richt als zou een Britsch vliegtuig het Duitsch eiland Syit overvlogen hebben, wordt van Britsche zijde for meel gelogenstraft. Het Engelsch stoomschip Sea Rambler van 2.327 ton verkeerde in nood tengevolge van een defect aan de machienen, en de bemanning ervan werd door twee Noorsche schepen opgenomen. De Britsche Vorsten doen een inspectiereis in Engeland. DUITSCHLAND. Twee Duitsche duikbooten. die een aanval deden op een konvooi, werden door een Britschen torpedojager vernield. Boven het eiland Sylt werden ongeveer 15fi Duitsche vliegtuigen opgemerkt en ongeveer een uur later zag men vijf eskadrilles in Wes telijke richting vliegen. POLEN. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat Duitschland en Rusland een nieuw akkoord gesloten hebben betreffende de grensafbakening in Polen en de spoorwegaangelegenheden. FINLAND. Het offensief duurt steeds voort in de landengte van Karelië en wordt gesteund door artillerie en strijdwagens. De drukking van den vijand was het hevigst te Summa en in den sector van Kirkojawi. van Punnusjarvi en van Taipalejokim. Al de aanvallen wer den met zware verliezen afgeslagen. De Finsche artil lerie heeft enkele vijandelijke batterijen tot zwijgen ge bracht en 30 tanks werden vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de Finnen aan den vijand een zware nederlaag toegebrachtdeze verloor hier meer dan 800 man. Verder werden een kolonne van 60 rijtuigen en 2 tanks vernield. De buit, welke de Finnen maakten, bevat een groote hoeveelhe:d infanteriewa- pem. In de richting van Kuhmo hebben de Finnen enkele vijandelijke posities veroverd. In de richting van Suomosalmi werd een zwakke aanval van den vijand afgeslagen. Russische vliegtuigen, waarvan er vier neergehaald werden, bombardeerden enkele plaat sen in het binnenland. De Finsche luchtmacht heeft met succes vijandelijke basissen gebombardeerd. RUSLAND. Volgens een Zweedsch blad zouden de Russen, sedert het begin van hun aanval tegen Finland reeds ongeveer 200.000 manschappen verloren hebben. Als materiaal verloren zij onder meer: 644 veehtwagens. 331 vliegtuigen. 63 veldkanons, 20 tractors, 23 pantser auto's. 63 veldkeukens, enz. Ook nog overtalrijke paar den. Daarbij werden nog drie Russische oorlogsschepen tot zinken gebracht, terwijl een Russische duikboot op een mijn voer en verging. DENEMARKEN. Het Deensch stoomschip Wal- kiria», op weg naar Lissabon, is voor de Portugeesche kust gezonken na een geweldige ontploffing, die ver scheidene slachtoffers miek. Men denkt dat het schip op een mijn geloopen is. AMERIKA. De staatssecretaris deelt officieel mede dat diplomatieke besprekingen aangevangen worden met zekere onzijdige regeeringen en dat zij waarschijn lijk met alle neutrale landen zullen voortgezet worden, met het doel een voorafgaandelijk onderzoek, in te stel len naar de mogelijkheid van het vastleggen van een gezond internationaal economisch stelsel en van het verkrijgen eener beperking der wereldbewapening. ZONDAG 11 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Spijts de hevige koude hebben de Fransche verkenners en patroeljes hun werk voortgezet in het no man's land. Toch heeft de bedrijvigheid in zekere mate afgenomen. Ten Westen van de Kleine Vogezen werden enkele kanonschoten gelost. Op het front van den Rijn had er een hevig ge weervuur plaats langs weerskanten van den stroom. Doo- de Franschen worden weer luidsprekers benut om de Duitsche soldaten op de hoogte te brengen van den in'ern»' "ralen toestand en de juiste feiten van het front Thans, om te beletten dat de soldaten de berich ten hooren die door de Fransche lu'dsorekers in het Duitsch u;tgezonden worden, bevelen de Duitsche over heden aan hun soldaten te schieten van zoodra de luid sprekers beginnen te werken. NEDERLAND. Het Amerikaansch radiostat:on te Machay heeft noodseinen opgevangen van het Neder- landsch stoomschip «Burgerdijkmetende 6.852 ton. Dit schip seinde dat het zonk na een botsing. Vier nieuwe motorbooten werden door het Ministerie van Landsverdediging besteld en zullen gebruikt worden door de diensten belast met het opsporen van mijnen in de Nederlandsche wateren. Door de Nederlandsche re geering werd een wetsontwerp inged:end. strekkende tot verhooging van verschillende belastingen ter bestrijding van de mobilisatiekosten. FRANKRIJK. Al de Fransche bladen onderlijnen het belang der stemming in de Kamer, die eenparig haar vertrouwen in de reseering Daladier heeft uitgedrukt. Langs de bank van Indo-China heeft M. Da'ad:'er een wissel ontvangen ten bedrage van een half millioen. Dit bedrag.dat gestort werd door een onbekende, is bestemd voor de Fransche landsverded'ging. Een Duitsch ver kenningsvliegtuig heeft een tocht gemaakt boven Noord- Frankrijk. ENGELAND. Thans wordt, na ontvangst van al de verslagen, verzekerd dat Vrijdag laatst geen enkel schip in den grond geboord werd door Duitsche vliegtuigen. Slechts drie handelsschepen werden beschad'gd. De Britsche schepen «Robert Bowenen «Fort Royal» werden gebombardeerd door Duitsche vliegers, die ech ter door Engelsche jachttoestellen verplicht werden rechtsomkeer te maken. De twee Britsche schepen wer den niet getroffen. Uit Londen wordt gemeld dat. op de 7.888 begeleide schepen van de Engelsche en Fransche vloot, er tot od heden slechts 15 handelsschepen werden tot zinken.gebracht, wat een bew'js is van de doeltref- fendhe'd en degelijkheid van het begeleidingsstelsel der handelsschepen. Een Duitsch vliegtuig heeft op erkele mijlen van de Engelsche kust het kustvaartuig «Boston Tradervan 371 ton zonder succes gebombardeerd. Een zwaar beschadigd Engelsch kooDvaardijschip werd naar de haven van L'ssabon ges'.eeot. In de haven van Boston is brand uitgebroken in de ruimen van het NIEUW VOORSCHRIFT VAN VADER KATS Houd hoofd, borst en voeten warm, Vul hem wel... uwen darm- Maar een conditie moet daarbij Drink alle dagen PACHA CICHOREI! O TANDEN TREKKEN VULLEN KRONEN GEBITTEN ALLE HERSTELLINGEN GEWONE EN LUXE WERKEN vrachtschip «Lindenhall dat met maïs geladen was. DUITSCHLAND. De Poo^che krijgsgevangene», ten getale van ruim een millioen, die in dem herfat naar Duitschland gezonden werden om er in de land bouwondernemingen gebezigd te worden, zijn gedu rende den winter in het Reich gebleven, ten einde er onmiddellijk aan het werk te kunnen gesteld worden in de lente. Uit Boedapest wordt gemeld dat Duitsch land thans aanzienlijke voorraden erts, manganesium en graan opdoet in Soviët-Rusland. FINLAND. In den loop van den dag heeft de vij and zijn aanvallen voortgezet in de landengte van Kare lië. De hevigste aanvallen hadden plaats ten Wes.en en ten Oosten van Summa en op de Taipale rivier. Hét artillerievuur was er zeer hevig, doch al de Russische aanvallen werden afgeslagen en door de Finnen werden vijf Russische tanks vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer, in den Pitarantarchipel, werd een vij andelijke kolonne, bestaande uit 70 paarden vernield. Te lande was de vijandelijke artillerie zeer bedrijvig, de infanterie echter viel niet aan. Te Aittojoke hebben de Finnen de aanvallen van een klein vijandelijk de tachement afgeslagen. Op het Noordelijk front, in de streek van Markajaervi, drongen de Finnen in de Rus sische linies en slaagden erin een konvooi met munitie en bevoorrading van den vijand met granaten te vernie tigen. De Russische verliezen in de landengte van Kare lië zijn ontzettend. Gedurende de negen dagen, dat het offensief reeds duurt, verloren zij ten minste 6910 man. Sinds twee dagen sneeuwt het opnieuw overvloedig op de fronten van Noord-Finland, zoodat de Russen de grootste moeilijkheden ondervinden om de bevoorra ding van hun troepen te verzekeren. De Finsche opper bevelhebber Mannerheim zou van het front uit het Noorden van het Ladogameer vertrokken zijn, ten einde de krijgsverrichtingen in de Karelische landengte te gaan leiden. Russische vliegtuigen hebben opnieuw Viipuri gebombardeerd en verscheidene brandbommen werden er uitgeworpen. Ook Hangoe werd gebombar deerd, maar de aangerichte schade is er zoo groot niet. Twee Russische vliegtuigen werdeD neergehaald. De Finsche luchtmacht voerde verkenningen uit ea bom bardeerde vijandelijke troepenconcentraties. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld dat de lich tingen 1920 en 1921 thans opgeroepen worden. NOORWEGEN. Het Noorsche petroleumschip «Gallia», metende 9968 ton, is nabij de Britsche kust op een mijn gelooDen. Het schip, alhoewel gehavend, kon nog veilig een Engelsche haven bereiken. Uit Noor sche bron wordt vernomen dat de Duitschers, door het torpedeeren van neutrale schepen, Noorwegen en an dere Skandinavische landen willen dwingen de han delsbetrekkingen met Engeland te staken. ZWEDEN. Door de politie werden huiszoekingen gedaan in de zetels der communistische partij ea niet minder dan 200 communistische leiders werden aange houden. MAANDAG 12 FEBRUARI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het is opnieuw aan het sneeuwen gegaan en het is ook weer bitter koud, wat nochtans de bedrijvigheid niet heeft doen vermin deren. De Duitschers zijn teruggekeerd tot hunne tak- tiek van steeds hernieuwde kleine uitvallen tegen de vooruitgeschoven Fransche stellingen. In de streek on middellijk ten Westen van den Moezel, hebben de Duit sche troepen een aanval ondernomen tegen een Fran schen post. De poging bracht slechts geringe effect:even in lijn, die zonder voorafgaandelijk artillerievuur hun objectief poogden te omsingelen, alvorens tot den eigen lijken aanval over te gaan. Deze omsingelingspog:'ng werd echter verbroken en de Duitsche soldaten moesten zich te^uetrekken. In de streek van Bitche. op den rand van de Lage Vogezen, werd een vrij hevig artillerievuur waargenomen. De Du:tsehe batterijen beschoten de Fransche stellingen, terwijl de Fransche batterijen af- deelingen Duitsche arbe'ders onder vuur namen, die uiteengedreven werden. In de lucht werden aan beide zijden enkele verkenningen gedaan. BELGIË. De Belgische stoomboot Flandres metende 5 802 ton, is. op twee mijlen van de Zuid- Ooste-,jke kust van Fnpeland, in aanvaring gekomen met het stoomschip Kabalo De F'andres ft<-sagt een groot lek in de zijwanden, doch is niet gezonken, maar gestrand. De bemannine werd ge-p-t. De Fe-ste- m:n:ster en de minister van Landsverdediging werden heden door den Koning ontvangen. LUXEMBURG. B:j de bruggen, d:e naar Duitsch land leiden, werden uit voorzorg be'onnen Versperrn- gen aaneebracht. De Italiaansche gezinnen verlaten het Luvemburgsohe mijnbekken en keeren langs Duitsch land naar hun land terug. Verscheidene vreemde vlieg tuigen ove-vlogen op groote hoogte het Luxemburgsche grondoeb:ed. NEDERLAND. Het Hollandsrhe stoomschip «Bur- gerd:jv» werd on 15 mijlen ten Zu'den van B'shop- Rock door een Duitsche duikboot tegengehouden en ge- tomedee-d. ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld dat een der grootste legerkorpsen, die ooit in eens de zeeën over trokken heden moreen te Suez in EevVe is onts"heept Die leeermacht bestaat uit het expedi'e'eger vanN'euw- Zeeland en het tweede keizerlijk leeerkorps u't Austra lië. 200 man die de eers'e afdeeline vormen van een contingent van 5000 Britsche vrijwilligers, zullen eer lang Eneeland verlaten met bestemm'ne naar Finland om er in het F'nsche leger ingelijfd te worden. DUITSCHLAND Een gepartserde trein, die Duit sche troenen van de Hollandseh-Be'.gische grens meest vervoeren naar GaV'oië. Is bil het vertrek In brand re- schoten. Men vermoedt dat het een sabotagedaad geldt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2