N.V. is overgebracht 35, BOTERSTRAAT 4 Het Voedsel vraagstuk in Duitschland Het opzenden van postcolli aan de Gemobiliseerden Onze Aardrijkskundige Rubriek Postzendingen voor Fransche Soldaten DE DEPOT (Hoek der Paterstraat) Y P E R Tel. 260 Leest en verspreidt HET YPERSCHE EEN GROOT EN GEWICHTIG PUNT Het was reeds lang voorzien en voorspeld, zoo Duitschland in een oorlog gewikkeld werd, dat het gebrek aan voedsel, een van de zwaarste en onverbiddelijkste geesels van deze natie zou zijn. Inderdaad, wat dient heden zonder verwonde ring vastgesteld Na zes maanden van een onbeslisten strijd, die zoowel een bang kamp is voor den soldaat als voor den burger, wordt er thans druk gesproken en eindeloos geredeneerd over de voedsel- schaarsehte, die in het Duitsche rijk zich op een ongenadige wijze doet voelen. De heerschende barre koude heeft dezen inge- wikkelden toestand nog verergerd. Daarenboven is er ook gebrek aan kolen. En koude en honger zijn sedert lange eeuwen de twee meest gevreesde vijanden van den ondermaanschen sterveling. Met veel moeite kunnen de Duitsche huismoeders zich het allernoodigste aanschaffen. Laat ons nu eens een klaren blik werpen, hoe de groenten, het brood, het vleesch en de krui denierswaren in het Hitlerland kunnen verkregen worden. Onze kleine uiteenzetting geeft enkel de waarheid weer en niets anders. De melkboer mag enkel zijn melk verkoopen mèt een strikt-bepaalde hoeveelheid. Gewoonlijk is het afgeroomde melk. Alleenlijk alwie kinde ren heeft, mag aanspraak maken, op onafgeroom- de melk. Elk lid van het huisgezin heeft weke lijks recht op 100 gram boter, margarine en kaas. En niets meer... De kruidenier is niet meester in zijn winkel. Hij moet zekere bepalingen in acht nemen. Hij mag enkel de 250 gram suiker, de marmelade, de havermout en een soort koffie uit gerstkorrels aanbieden. Bij den bakker kunnen de klanten bruin en wit brood aankoopen. Nooit mag de voorgeschreven hoeveelheid overschreden werden. Is de verwenschte rantsoenkaart niet in zwang bij den groentenverkooper, bij den spekslager wordt deze ten strengste vereischt. Zoo bekomt elk gezinslid wekelijks een halve kilo vleesch. In dit gewicht zijn evenwel gewoonlijk twee an dere vleeschsoorten inbegrepen. Als een geluk kige afwisseling in de vleeschkeus kan ook wel gevogelte of visch verkregen worden, maar steeds in een beperkte hoeveelheid. Hier speelt een kaart met volgnummer een groote rol. Alwie bij de afroeping van zijn volgnummer niet tegen woordig is, verliest zijn aankoopsbeurt. Hiertegen heeft men niets in te brengen. De voorschriften zijn daar. Hiervan afwijken is werkelijk onmoge lijk en de verkooper zal het ook niet wagen. Bij den groentenverkooper is de keus ook zeer gering. Aardappelen, rapen en bevroren wortelen zijn er de bijzonderste artikels. Wat de spinazie, de erwten en de boonen betreffen, om deze groen ten te vinden, mogen straten omgeloopen wor den, op zoek naar het schaarsch verlangde. De smakelijke appels, die in Duitschland ook worden geprezen, kunnen niet in de gewenschte hoeveelheid aangekocht worden. Het is bijna de eenigste verkrijgbare vruchtZeldzaam zijn de druiven, de appelsienen en de citroenen. Ook de thee en de koffie zijn er een zeer moei lijk te vinden artikel. De chocolade en kruide nierswaren reserven verminderen cp een onrust wekkende wijze, en worden niet gemakkelijk aan gevuld. Het gemis er van wordt met leede oogen aanzien. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat twee nieuwe troost- of krisisdranken worden ge lanceerd. Maar zal de populariseering met het gewenschte sukses bekroond worden? Dat is wel een andere en heel belangrijke vraag. Zoo spreekt men van «Hags Kola», die de smaak heeft van thee met citroensap vermengd, en van een soort koffie getrokken uit gerst, die bekend is onder den naam van Malzkaffee Dat deze voedselschaarschte even schrap blij ven zal, kan wel niet verzekerd worden. Met de aanstaande Lente of Zomer zal in dezen toestand een ontegensprekelijke maar echter een zeer korttijdelijke verbetering aan te stippen vallen. Doch iets staat vastDit eerste gebrek aan voedsel zal in den eerstvolgenden Winter groo- tere afmetingen nemen. Om hieraan het hoofd te bieden en krachtig te reageeren is wel een van de grootste bekommernissen van de leiders van het Hitleristisch rijk. De gedachte, voor het aanleg gen van een eigen moestuin, wordt nu overal gangbaar gemaakt. Deze maatregel kan weken lange verbetering aanbrengen, maar de doeltref fendheid er van zal maar liever niet verzekerd worden. Luid wordt het eveneens verkondigd dat de graanoogst toereikend is voor het volgend jaar en dat, wat de voedselvoorziening betreft, geen beroep zal moeten gedaan worden op het buiten land. Met vertrouwen en vergenoegd zien dezen, die in Duitschland met de voedselvoorziening belast zijn, de toekomst te gemoet. Hebben die leiders gelijk Is hun optimisme in de huidige periode wel ge wettigd We gelooven dat het woordje, het klein vier- letterig woordje neen wonderwel op die vra gen past. Ongetwijfeld zal de gewone en lijdende Duitsche burger de gunstige vooruitzichten van zijn oversten niet bijtreden. De ondervinding heeft deze de oogen geopend. De vroegere, schcone Hitleriaansche droom van macht en rijkdom en voorspoed moet langzaam achteruit wijken voor de alles-omwerpende rea liteit. Moedig dient het bekend Groote gebeurtenissen zijn op til... De schoonste ekonomische machtsdroomen kun nen in een uur, in een dag in duigen vallen. En dan nog bijzonderlijk wanneer het zelfs een ge vreesde natie betreft, die thans de volle sympa thie en het noodige vertrouwen niet meer geniet van de andere landen. «L'Histoire est un éternel recommencement» schreef een bevoegd geschiedkundige. Waarheids- j volle woorden Nu zijn woorden, ïjdele woorden uit den booze. Illuzies, droombeelden zijn het voorspel van een nederlaag, van een niet te ontkomen failliet. Nijpend, pijnigend en gevoelig is de voedsel schaarschte in Duitschland. Dat zeggen wij. Dat is ook de waarheid O. O Het gebeurt dat aan militairen gezonden post colli, niet kunnen afgeleverd worden omdat de label of adreskaartje is losgeraakt. Andere colli, die niet konden besteld worden doordat het adres ontoereikend was of om een an dere reden, kunnen ook niet naar de afzenders worden teruggestuurd, daar deze hebben verge ten hun adres te vermelden. Den afzenders wordt derhalve geraden van het stelsel met los label af te zien en de label die naam en adres van afzender en geadresseerde draagt, met zorg op het colli te plakken. Het verdient daarenboven aanbeveling in het colli een duplicata van de label te steken. De Fransche postadministratie deelt mede, dat tabakswaren (rooktabak en sigaretten), gesloten in de postpaketten een gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande en individueel uit het bui- tenland geadresseerd aan de in dienstzijnde Fran sche militairen, vrij van invoerrechten zijn toe gelaten, op voorwaarde dat het gewicht der ta bakswaren 100 gram per postpakket niet te boven gaat, dat de zendingen door partikulieren worden gedaan en niet door tabaksfabrikanten en dat de zending behalve tabakswaren nog andere voor werpen bevat. Sigaren vallen niet onder de vrij stelling. MERRY Gerant: L. KNOCKAERT-JOOS Verven Kuischen Stoppen Luxe Wasch Kilowasch Stoffen Knoopen Plissage Picotage (Vervolg) o XXVI. IJZERONTG1NNING EN IJZEKPKODUCTI*: De voortbrengst van het ijzer over ganscb de wereld, heeft de lijn gevolgd van de ontwikkeling van de metaalindustrie, waarvan het de voor naamste grondstof is. In 1800 was de productie van ruw-ijzer slechts 800.000 Ton, voor gansch de wereld Nu is de pro ductie, naar gelang de jaren, van 60 tot 100 mil joen Ton Er bestaat een buitengewone reserve aan ijzer erts. Deze is bijna onuitputbaar als men be schouwt dat heel wat ertsen, welke nu nog niet te ontginnen zijn, het binnen enkele jaren kun nen zijn. Weet men bv. dat de minette, een ijzer erts uit Lorreinen, vóór 1878 nog niet ontgonnen werd Dit is voor heel wat voorraden een kwestie van techniek, van prijs of van vervoerkosten. Vol gens een enkwest waarvan het verslag werd aan geboden aan het Internationaal Geologisch Con gres van Stockholm (1910) zou er nog een voor raad ontginbare ijzererts van 20 tot 25 miljard Ton bestaan en een waarschijnlijken voorraad van meer dan 100 miljard Ton. Deze voorraden zouden nog voldoende zijn voor ongeveer 170 jaar aan de huidige productie en slechts voor een 40 jaar indien de geweldige progressie van de laatste jaren (1925-1930) zou worden gehandhaafd. De cijfers voor de productie van het jaar 1835 mogen hier volgen IJZERERTS Frankrijk 32 miljoen Ton Vereenigde Staten 25 miljoen Ton Sowjet-Unie 21.7 miljoen Ton Engeland7.6 miljoen Ton Zweden 5.3 miljoen Ton Duitschland 4.7 miljoen Ton Luxemburg 3.8 miljoen Ton Spanje 2 miljoen Ton Dit zijn dan de grootste ijzerertsproducenten van de wereld. Let welde meeste dezer landen heb ben echter zulk een groote industrie dat zij ofwel slechts juist genoeg hebben voor eigen verbruik, maar in de meeste gevallen nog te kort hebben. Slechts Zweden, Luxemburg en Spanje zijn voor den uitvoer van ijzererts van belang, daar deze landen zelf geen gewichtige metaalindustrie heb ben. Zoo produceert Zweden met meer dan 5 mil joen Ton ijzererts, nog geen miljoen Ton staal en slechts een half miljoen ruw-ijzer. Voor de productie van het ruw-ijzer (dus mee van het ingevoerde erts) staan de Vereenigde Sta ten op den eersten rang met 16.5 miljoen Ton. daarna komen de Sowjet-Unie en Duitschland. respectievelijk met 10 miljoen en 8.70 miljoen Ton. De jaarlijksche staalvoortbrengst ziet er onge veer uit als volgt Vereenigde Staten 26 miljoen Ton Duitschland 11.9 miljoen Ton Sowjet-Unie 9.6 miljoen Ton Engeland 9.2 miljoen Ton Frankrijk 6.1 miljoen Ton Japan 3 miljoen Ton België 3 miljoen Ton Italië2 miljoen Ton Luxemburg 2 miljoen Ton Uit deze tabel kunnen we besluiten dat Duitsch land de grootste staalproducent van Europa is, en dat dit land Frankrijk en Engeland, die nochtans een grootere voortbrengst van erts hebben, voor bijstreeft. Verder dat bv. België met slechts een ertsontginning van 100.000 Ton een capaciteit heeft van 3 miljoen Ten staal. De totale productie van ruw-ijzer en staal was in de laatste jaren gedaald tot ongeveer 60 mil joen Ton, waarvan 26 door de Vereenigde Sta ten, 16.5 door de Sowjet-Unie, 14 door Duitschland, 10 door Frankrijk en 10 door Engeland en 23.5 door de overblijvende lan den werd geleverd. De metaalindustrie loopt niet steeds evenwij dig met den rijkdom aan ertsen, zooals men uit de voorgaande cijfers heeft kunnen vaststellen. Ook kunnen niet alle landen uitvoeren. De Ver eenigde Staten zijn maar even vóór 1914 begin nen uit te voeren, maar thans staan ze op den eersten rang voor den export van metaalproduo- ten. Duitschland stond in 1914 op den eersten rang voor den uitvoerEngeland op den twee den. Frankrijk, wij wezen er reeds op, zal het zeer moeilijk hebben om een voorname rol in de metaalindustrie te spelen, door zijn te kort aan steenkool en vcoral aan steenkool, die coke* voortbrengt. De ideale oplossing voor beide lan den Duitschland en Frankrijk, ware dat de Duit sche kolen naar Frankrijk zouden gaan en de Fransche ertsen naar Duitschland. Maar of die oplossing er ooit kan komen, betwijfelen wij sterk Mercator

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4