TD£RISTISCH£«R0ni£K HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 Jaar, N 47 17 Februari 1940 20 Année, N 47 17 Février 1940 B I VO ECS EL Buurtspoorwegen Li»n Ro«»l'fe - Diksmuide - B'kschete Aan de Ypersche Bevolking Belangrijk vonnis te Bergen Vermindering van het Autoverkeer Uitgifte van Schatkistcertificaten LEON GRILLET Vasten Sermoenen S. jozefs Kerk der Paters Karmelieten BEDANKINGEN Zondagrusf- Repos Dominical SUPPLÉMENT Wij onderbreken deze week onze studie over het toerisme om even de aandacht te vestigen op enkele punten betreffende het toerisme in het jaar 1940 en dit vooral in verband met de be spreking van de begrooting voor verkeerswezen, welke deze week in de Kamer werd gehouden. Voor het jaar 1940 is er in de rijksbegrooting een uitgave voorzien ten bate van het toerisme, hoog 5.787.950 fr. Het grootste gedeelte van dit bedrag zal gaan naar het Commissariaat Gene raal voor Toerisme, dat zooals men hier reeds vroeger heeft kunnen lezen, zich thans ernstig met de toeristische zaken in ons land bezig houdt. Deze som van bijna 5 miljoen fr. zal worden aan gewend voor publiciteit propaganda, tentoonstel lingen en toekenningen van subsidiën, waarvan het programma reeds in groote trekken is vastgesteld, maar waarvan de modaliteiten nog moeten uitgewerkt worden en vooral dienen aangepast aan de huidige, steeds wis selende omstandigheden. Menig lezer zal zich waarschijnlijk reeds de vraag gesteld hebben, of toerisme in deze onzekere tijden nog mag aange moedigd worden en of in den loop van het jaar nog zulke belangrijke uitgaven naar een tak van bedrijvigheid mogen gaan, waarin alles behalve zeker is. Op deze vraag, welke meer dan een ge ïnteresseerde zich stelde, antwoordde eveneens de h. Van Glabbeke, volksvertegenwoordiger voor Oostende, in zijn verslag over de begrooting van Verkeerswezen. Hij aarzelt niet een bevestigend antwoord te geven. Inderdaad, zegt hij, al de takken van nijverheid en handel hebben, rechtstreeks of zijdelings, belang bij het toerisme dat een zeer belangrijke sector is in 's lands bedrijfsleven. Honderden millioeijen werden ge stoken in onze toeristische bedrijven. De Staat kan deze dan ook niet aan hun lot overlaten. Anderzijds, moet, voor 1940, het vreemdelingenverkeer, voor zoover zulks mogelijk is, worden aangemoedigd en, anderzijds, moet worden gewaakt over de handhaving, zooniet de ver betering van onze toeristische organisatie die de vrucht van verscheidene jaren inspanning is. Wij onderlijnen in het bijzonder de laatste zin snede, omdat zij van zoo'n overwegend belang is vóór vele steden en plaatsen van het landde handhaving van onze toeristische organisatie. In derdaad, wat wij vooral niet uit het oog megen verliezen, is, dat eens de oorlog gedaan, wij op de internationale toeristische marktals wij ons aldus mogen uitdrukken niet de laat- sten mogen zijn, terwijl de óverigen met de beste brokken wegloopen. Wij moeten paraat staan om op elk oogenblik van het jaar te zeggen hier zijn wijOnze organisaties wachten slechts naar U, wij zijn klaar om u te bedienen. Zijn we dat niet dan wordt onze toeristische bedrijvigheid voor langen tijd stilgelegd en plukken anderen vruch ten door onze inactiviteit. Moesten wij bijgevolg onze toeristische orga nismen flink in leven houden, dan ware dit reeds een wissel op de t-ekomst. Maar er is nog meer. Ook hierop wijst de verslaggever en zegt dat tal rijke Belgen die geregeld in het buitenland* reis den of er verbleven, thans zullen terugdeinzen voor de gevaren en moeilijkheden van allen aard en hun verlof in België zullen doorbrengen. En hij vervolgt De afmattende zenuwoorlog en de vele zorgen van een bevolking die leeft onder het regime van den staat van mobilisatie, zijn evenveel redenen voor onze land- genooten om eenige dagen in open lucht ergens in België» door te brengen, op het bekoorlijk strand van onze zeekust, of in de kalme omgeving van de Arden nen, de Kemoen of Hoog-België. Dit is de reden waar om onze zomerverblijfplaatsen noch hun uiterl jk. noch hun feestprogramma mogen verwaarloozen. Het Com missariaat generaal voor Toerisme moet een maximum van bedrijvigheid aan den dag leggen, ten e'nde den reislust aan te wakkeren en den Belgischen toerist door een welbegrepen propaganda voor te lichten. Waarmede wij het volledig eens zijn. Reysiger. Een koninklijk besluit van 6 Februari 1940, machtigt de Nationale Maatschappij der Buurt spoorwegen tot het verlengen van de buurtlijn Rceselare-Diksmuide-Bikschote tot aan de Kler kenstraat, te Langemark. en Do"»ei««>n Staatsblad van 14 Februari De heer Windal A„ ontvanger der registratie en domeinen te Poperinge, wordt benoemd tot ontvanger te Ronse. Zou het voldoende zijn, met het weinige Vlaamsch dat ik ken om aan gansch de Ypersche bevolking, welke in betrekking geweest is met de soldaten die U komen te verlaten, gansch onze dankbaarheid uit te drukken. Wij hebben kunnen de waarde schatten der Vlaamsche harten wij dragen een aandoenlijk aandenken van uwe har telijke ontvangst medewij hopen ook indien dezen toestand nog lang blijft duren U nogmaals terug te zien. Echte Walen spreken U en zeggen U uwe har ten en de onze kloppen gelijkmatig in het kleine sterk vereenigde België Een Waalsch Soldaat. Wie drank geeft aan een dronken autovoerder, kan mede verantwoordelijk zijn voor een auto - ongeval. De Burgerlijke Rechtbank te Bergen heeft het geval behandeld van een automobilist uit Binche, die te Peronnes-bij-Binche in een herberg met vrienden bleef drinken. Na sluiting van de her berg werd het drinkgelag in een salcn voortgezet. Om 5 uur ging iedereen weg. De automobilist reed twee voetgangers aan, waarvan er een werd gedood. Door de Boetstraffelijke Rechtbank wer den de automobilist en de herbergier reeds ge straft. De Burgerlijke Rechtbank heeft thans de thesis aanvaard dat de herbergier ook verantwoorde lijk is voor het ongeluk, omdat hij drank is blij ven geven aan den automobilist, alhoewel deze reeds zwaar bedronken was. De automobilist en de herbergier worden veroordeeld solidairlijk tot de betaling van 190.000 frank schadevergoeding. Daar het voorbereidend werk tot de heffing van de automobielbelasting voor 1940 slechts is kun nen aangevat worden na afkondiging der wet van 31 December 11., waarbij twee buitengewone op- decimes op de verkeersbelasting op de autovoer tuigen ingesteld werden, beschikt de administra tie der belastingen thans nog niet over volledige inlichtingen om te zeggen hoeveel automobielen er op heden nog aan de verkeerstaxe onderwor pen zijn. Alhoewel het juiste cijfer dus nog niet bekend is, heeft de Heer Minister van Financiën toch reeds medegedeeld dat het voor 1940 aantal in getrokken aangiften tot de verkeersbelasting 26 t. h. bereikt, tegen 13 t. h. voor 1939. Deze aanzienlijke vérhocging van het aantal personen die, althans tijdelijk, van het gebruik van hun autovoertuig afzien, is volgens den Heer minister toe te schrijven aan de volgende oorza ken De mobilisatie, welke meer dan een half mil- lioen mannen aan hun bezigheid heeft onttrokken en vele bedrijvigheden heeft stilgelegd De militaire opeischingen van autovoertuigen De verhooging met 45 centiemen per liter inge voerde essence, en De verhooging met 55 centiemen per liter van de rechten op de essence. ONAFHANKELIJKHEIDSLEENING VAN BELGIË. Deze certificaten zijn uitgegeven in BONS aan drager van 1000 fr. of 10.000 fr. voor een termijn van 4 maand, 8 maand of 1 jaar Interest: 2,40 netto voor de certificaten op 4 maand 2,70 netto vcor de certificaten op 8 maand- 3,00 netto voor de certificaten op 1 jaar. De interesten, vrij van alle werkelijke belas tingen of taxen, zijn betaalbaar op voorhand. Gewaarborgde terugbetaling na 4 maand, 8 maand of 1 jaar na den dag van uitgifte. De inschrijvingen kunnen kosteloos en naam loos gedaan worden bij Wisselagent Correspondent bij de Beurs van Brussel. 31, MEENENSTRAAT, 31, YPER Tel. 144 BEURS WISSEL COUPONS Op de Zondagen van de Vasten worden die zegen rijke overwegingen gehouden in St Maartens, door E. H. Ghyssaert, proost van de Katholieke Actie IRoeselare). Vespers en Lof te 3 J uur. in St Pieters, door E. H. Maes. onderpastoor. Vespers en Lof, te 2 J uur. in St Jacobs, door E Pater Maximien. - Vesper* en Lof, te 2 J uur. Aangepaste onderrichtingen worden voorzien voor de schoolgaande kinderen van geheel de stad zij allen die de leeringvolgen of hun plechtige Communie gedaan hebben, worden in de St Nicolaaskerk verwacht eiken Zondag van de Vasten, te 3 uur. NEGEN WOENSDAGEN VAN S. JOZEF Woensdag 21 Februari Vijfde Woensdag. Vanaf 5 i tot 8 u. uitstelling van het Allerheiligste, en heilige missen, waaronder de H. Communie uitge reikt wordt aan de geloovigea. Te 7 i u., mis met zang, offerande en algemeene com munie voor de bewoners der Vandenpeefeboomplaats. Boesinghestraat, Veemarkt. De Surmontstraat, Kaai- straat, Slachthuisstraat, Dixmudestraat. 's Avonds te 6 u. rozenkrans sermoen over «PLICHT EN WERKZAAMHEID IN HET KRISTELIJK HUIS GEZIN aanbevelingen, oefeningen, zegen en lofzang. Moge St Jozef ons den Vrede bekomen. Heer en Vrouw Gustaf Callant-Segers Heer en Vrouw René Segers-Truant en familie, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennis sen voor de blijken van genegenheid hun betuigd tijdens het afsterven van Heer Camille SEGERS en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafe nis. (1946) Heer Prosper Santy Heer en Vrouw Alphonse Debyser-Santy Heer en Vrouw Maurice Santy-Dehaene Heer en Vrouw Julien Dewachter-Santy en fami lie, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hun betuigd tijdens het afsterven van Mevrouw Felïcie GOETHALS echtgenoote van Heer Prosper Santy en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafe nis. (1947) Heer Julien Tahon-Verhaeghe, zijne kinderen en kleinkind, diep getroffen door de talrijke blij ken van deelneming en tegenwoordigheid op de begrafenis van hunne teergeliefde echtgenoote. moeder en grootmoeder, Vrouw Maria VERHAEGHE bieden aan al hunne vrienden hunne diep ge voelde erkentenis aan zij verontschuldigen zich tevens bij deze die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben. (1948) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Februari, cm 9 uur, in de kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Camille SEGERS van wege de Broederschap van den H. Jozef. (1944) Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 Februari, om 11 J uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles VANASSCHE (1945) Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Februari, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Sylvie JONCKHEERE echtgenoote van Heer Arthur Rosselle. (1942) V; lenden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Februari, om 11 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Henri WITDOUCK (1943) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Baterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte ie Zondag 18 Februari Dimanche 18 Février tan ft tot 12 cur en van 13 tot '9 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9