6 Herwaardeering van den Goudvoorraad van de Nederlandsche Bank Leest en verspreidt HET YPERSCHE Ministerie van Landbouw Gemeentelijke opcentiemen in West - Vlaanderen VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE ECONOMISCHE TIJDINGEN o Zooals dit nog niet lang geleden met de Bank van Engeland is gebeurd, werd thans ook op 23 Januari jl. door de Nederlandsche regeering een wetsontwerp ingediend om tot een voorloo- pige herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank over te gaan. Net gelijk destijds voor de Bank van Engeland, liggen de preliminaria van deze herwaardeering in het feit dat Nederland in September 1936, den gouden standaard losliet, evenals Engeland in September 1931 had gedaan, doch niettemin den ouden aankoopprijs van goud hetzij fl. 1647.50 per kg. fijn handhaafde, zoodat de depreciatie van den gulden in 't geheel geen aanpassing vond in de boekhouding van de circulatiebank. Men zal zich herinneren dat eveneens in de Bank van Engeland gedurende jaren lang deze aanpassing niet werd gedaan en zelfs tot vóór 1 Maart 1939 het goud op basis van 85 sh. per oz. wérd gewaardeerd en eerst op bovengenoemden datum op de toen reëele basis van ongeveer 148 s. per oz. werd herschat. De gronden waarop zulks in Engeland werd gedaan waren toen minder doorzichtig dan de Nederlandsche en leken geheel onder inspiratie te zijn van de bezorgdheid om door herwaardeering, de belangrijkheid van de toen reeds volop aan gang zijnde goudverliezen, zoo goed mogelijk af te schermen voor de oogen van het publiek en zoo mogelijk een gunstige psy chologische uitwerking te bereiken door een mas sale in gedevalueerde ponden herschatte vermeer dering van het goudbezit ten toon te spreiden. De Nederlandsche autoriteiten nemen bij deze verrichting een zuiverder stelling in die dan ook algemeen wordt goedgekeurd, behoudens zekere critiek die we verder zullen mededeelen. Eigenlijk was de gulden sedert het loslaten iir September 1936 tot op heden met 22 gedeva lueerd het nieuwe wetsontwerp echter rekent slechts met een devaluatie van 18 Daardoor zou de tot dusver in de balansen van de Neder landsche Bank geldende goudprijs van fl. 1647.50 per kg. fijn op fl. 2009 gebracht worden. De handhaving van dezen ouden prijs had het bezwaar dat het Wissel-Egalisatiefonds hetwelk het wisselcontróle-organisme is bij elke zwe vende munt bij verkoop van goud aan de Ned. Bank, steeds fl. 1647.50 per kg. fijn ontving, terwijl het bij aankoop op de open markt fl. 2100 had te betalen. Daardoor kreeg het Egalisatie fonds verliezen welke gefinancierd werden door uitgifte van schatkistpapier waarop rente moest worden betaald. Voortaan zal het goud aan de Bank worden verkocht tegen den reëelen prijs waardoor genoemd renteverlies zal kunnen ver meden worden. Op het bedrag van den goudvoorraad per 2 Jan. 1940 ruim fl. 1.013 millioen zal deze her waardeering door depreciatie van het betaalmid del met 18 een boekwinst geven van 221 mil lioen gulden. Dit verschil draagt natuurlijk voor de Ned. Bank een zuiver fictief karakter, wegens eigen lijke onderwaardeering van het goud tegen den vroegeren prijs van fl. 1647.50 per kg. fijn goud. Wat gebeurt er met de winst groot fl. 221 mil lioen op den goudvoorraad van de Ned. Bank In de Memorie van Toelichting van het wetsont werp. worden twee belanghebbenden genoemd, nl. de Nederlandsche Bank voor fl. 29.8 millioen en het Leeningsfonds voor fl. 116.5 millioen waaruit ▼olgt dat een derde gebeneficieerde nl. het Egali satiefonds met circa fl. 75 millioen wordt bedacht. Het aandeel der Nederlandsche Bank Eerstgenoemde bedrag van fl. 29.8 millioen is bestemd om het vroegere verlies van de Ned. Bank op haar pondenbezit dateerend van Sep tember 1931 (Engelsche devaluatie) te delgen. Dit verlies was reeds door jaarlijksche aflossing uit winsten en reserves tot fl. 7.6 millioen terugge bracht geboekt onder het hoofd Staat der Neder landen welke vordering thans uit de weekstaten der Ned. Bank zal verdwijnen. Het restant van deze fl. 29.8 millioen (hetzij fl. 29.8-7.6 millioen) zal voor fl. 15.7 millioen het reservefonds der cir culatiebank versterken, dat dan tot fl. 20 millioen zal stijggn, tot hetzelfde peil als het thans uit staande kapitaal van de bank dan blijft nog een bedrag over van fl. 6.5 millioen dat naar de bij zondere reserve gaat. Het aandeel van het Leeningsfonds Dit leen in astonds zou fl. 116.5 millioen ontvan gen. De instelling van dit Leeningsfonds werd door Minister De Geer aangekondigd, met het doel hiermede de uitzonderlijke uitgaven in ver band met de oorlogsomstandigheden te finan cieren. Het aandeel van het Wisselegalisatiefonds De overige fl. 75 millioen komen aan dit fonds ten goede wegens de verliezen die het leed ten gevolge van zijn goudverkoopen aan de Nederl. Bank tegen den fictieven prijs van fl. 1647.50 pér kg. fijn, zooals hierboven werd vermeld Het Egalisatiefdnds werd op 29 Sept. 1936 in gesteld ten einde eventueele scherpe schommelin gen van de wisselkoersen tengevolge van de de preciatie van de munt. tegen te gaan. Daar dit fonds heel wat meer goud aan de Ne derlandsche Bank verkocht dan van haar over nam. blijkt het fonds per saldo een boekverlies te hebben geleden van zoowat fl. 75. dat thans ge delgd wordt. BesluitMet deze herwaardeering van den goudvoorraad der Ned. Bank, zal dus officieel de reëele depreciatie van den gulden met 18 wor den bekrachtigd als devaluatie dus als wette lijk erkend feit wat voor sommige regeerings- en monetaire kringen die nog geloofden aan een te- ruekeeé tot de oude goudpariteit, nog niet zoo vaststond. Onder invloed van het uitbreken van den oor log. kon nog bezwaarlijk gehoopt worden op een herstel van den vroegeren gulden ook zegt de Memorie van Toelichting dat een terugkeer tot de oude pariteit en een belangrijke verminde- ring van de huidige depreciatie niet langer ge- acht kon worden op het terrein der redelijke verwachtingen te liggen, dat op een herstel van den gouden standaard en een definitieve stabi- lisatie van de nationale geldeenheden binnen betrekkelijk korten tijd niet valt te rekenen Uit dezen laatsten regel blijkt dus tevens dat de gulden, hoewel hij wettelijk met 18 zal ge devalueerd zijn, vooralsnog zooals te voren niet gestabiliseerd wordt en een zwevende munt blijft. Er is dus heelemaal niets veranderd in de posi tie van de Nederlandsche munt, evenmin als er iets veranderd is in de waarde van de goudreser ves van de Nederlandsche Bankalleen de bere kening van den goudvoorraad is veranderd omdat hij thans gemeten wordt met een maat, i. c. de gulden die 18 kleiner is, zoodat de goudvoor raad in oude guldens gemeten van voor Septem ber 1936, nog steeds fl. 1013 millioen waard is, maar in den thans gedeprecieerden gulden fl. 1231 millioen waard wordt. Waarom de regeering juist nu tot deze herwaar deering wenschte over te gaan, terwijl Engeland en Zwitserland dit reeds heel wat vroeger hebben gedaan, zal wel toe te schrijven zijn aan de be zorgdheid van de regeering om deze reserve uit de devaluatie-winst, eerst in noodtijden aan te spreken waartoe deze verrichting dari ook zoolang mogelijk werd uitgesteld. Niemand kan thans een oogenblik twijfelen aan het geschikte tijdstip om de groote helft van deze herwaardeeringswinst, hetzij fl. 116 4 in een Lee ningsfonds, onder te brengen tot financiering der mobil isatiekosten. Invloed op de Wisselmarkt De invloed van de bekrachtiging van de deva luatie van den gulden tot 18 beteekent dat de gulden niet meer tot zijn oude pariteit kan terug- keeren de weg naar revaluatie is bepaald afge sloten, maar vermits de gulden zwevend blijft, kan hij slechts meer zoo het noodig mocht blij ken omlaag zweven te meer dat men er zich nu 'rekenschap van geeft dat het verlaten van den gouden standaard in 1936, volgens welinge lichte kringen in Nederland, wel degelijk een daad was van welbewuste regeeringspolitiek. Vermits in dit licht de gulden niet meer om hoog kan en anderzijds ook niet gestabiliseerd werd, trad in de laatste week van Januari, na het indienen van het wetsontwerp, dan ook een be paald zwakke tendenz in op de Nederlandsche munt. Met de devaluatie van 18 waarmede de auto riteiten zich tevreden stellen tegenover een feite lijke devaluatie van 22 houdt men een slag om den arm van 4 tegenover verdere eventueele noodzakelijkheid tot devaluatie. Dit kon natuur- liik het vertrouwen in den gulden niet versterken. Evenzeer dragen de Nederlandsche staatsleenin- gen de sporen van een zeer matig vertrouwen. In zoover wij dan ook sommige Nederlandsche beschouwingen hebben gelezen in verband met dit ontwerp tot herwaardeering van den goud voorraad en tot bekrachtiging van de vroeger in getreden devaluatie, zal wel niemand hier in Bel gië de fout begaan, die op zoo'n ruime schaal, vaak met noodlottig gevolg, werd bedreven, na de devaluatie op 5 Mei 1938, van de Fransche valuta: toen namelijk vluchtten velen uit hun eigen Bel gische munt in het Fransche betaalmiddel, in de ongegrond gebleken meening dat een gedevalu eerde munt in haar nieuwe stelling sterker was hetzelfde experiment zal ongetwijfeld niemand thans willen herhalen met de Nederlandsche munt. Iedereen zal wel inzien dat de monetaire onvei ligheid der anderen, thans de beste grondvest is van de eigen monetaire veiligheid. L AANGETEEKEND. Brussel, den 15-2-1940 Aan den Heer Burgemeester der Gemeente Yper. V Heer Burgemeester, In uitvoering van het Ministerieel Besluit van 9-2-1940 betreffende de aardappelziekte (zwarte kanker), heb ik de eer uwe aandacht te vestigen op de maatregelen te treffen in 1940, ten opzichte van de door deze ziekte besmet verklaarde plaat sen. Luidens de bepalingen van art. 3 van bovenge meld besluit is het verbouwen van aardappelen in 1940 verboden op de besmet verklaarde plaatsén, evenals op de perceelen, welke zich binnen een straal van 500 m. van deze plaatsen bevinden. Op deze laatste perceelen, zal de aardappel nochtans mogen geteeld worden, mits schriftelijke toelating van het hoofd van den Dienst voor Plan tenziekten, 11, Parklaan te Gent. Deze toelating zal enkel Verleend worden voor de hiernavermelde variëteiten, welke bekend zijn als bestand tegen de aardappelwratziefcte VROEGEAal, Alberta, Belle de Fontenay (Marjolaine), Frühbote, Belle de juillet (Juli Julinieren, Juliperle) Viola. HALF-VROEGE Direktor Johannssen, Dun bar Yeoman, Edelragis, Flava (Gouden bollen) Frühgold. HALF-LATE Ackersegen, Bevelander, Erd- gold, Goldwahrung, Konsuragis, Ovalgelbe. Re cord, Tref As, Voran. LATEAlpha, Furore, Popular, Robijn, Rósa (Ossetongen, Plates de Florenville, Becs). Vite- lotte (Cornes de gatte). Deze variëteiten zullen, na het derde jaar dat volgt op de vaststelling van de aardappelwrat- ziekte, zonder de bijzondere toelating van het Hoofd van den Dienst voor Plantenziekten, mo gen geteeld worden op de besmette perceelen, alsook binnen den omtrek van 500 m. van deze perceelen. Geen andere variëteit zal op deze plaatsen mo gen geteeld worden. Ik verzoek U, zonder uitstel, deze beschikkin gen ter kennis van de belanghebbenden te bren gen door middel van aanplakbrieven, mededeelin- gen aan de lokale pers, berichten, en op alle an dere doeltreffende wijze. Ik verzoek U te willen opmerken,dat al de aan vragen van uw Gemeente aan het Hoofd van de» Dienst voor Plantenziekten moeten overgemaakt worden door tusschenkomst van uw gemeentebe stuur, hetwelk de aanvragen behoorlijk moet aan vullen Ik reken stellig op uw volledige medewerking. Heer Burgemeester, opdat deze maatregelen nauwkeurig zouden toegepast worden. Overeenkomstig voormeld besluit, dient proces verbaal opgemaakt ten laste van de personen, die in tegenspraak met de bestaande beschikkingen, binnen de verboden zone aardappelen zouden ver bouwen, of buiten hun uitbating mest, aal, beer en gier, zouden vervoeren zonder vooraf de schriftelijke toelating van den Dienst voor Plan tenziekten bekomen te hebben. Hoogachtend, Voor den Minister De Directeur-Generaal, (get.) Van Orshoven Voor gelijkvormig afschrift afgeleverd aan «Hel Ypersche Yper, den 16 Februari 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. Het Staatsblad van 14" dezer vermeldt dat het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de door de gemeenteraden van hiernavermelde gemeenten getroffen beslissingen, tot het heffen van opcen tiemen op de hoofdsom der cedulaire belastingen, goedkeurt voor 1940 Beselare, Bossuyt, Bissegem, Dentergem, Knok- ke, Langemark, Merkem, Nieuwkapelle, Heestert, Houtem-bij-Veurne, Hulste, Moeren, Oeren, Pas- schendale, Pervyse, Ramskapelle.Ruiselede.Rum- beke, Schuifferskapelle, St Denijs, St Ryckers, Veldegem, Vichte, Waardamme, Woumen en Wulpen. Wordt toegelaten de speciale heffing op de loe- nen, wedden en pensioenen te Beselare, Bissegem, Bossuyt-, Knokke, Lange mark, Hulste, Passchendale, Ruiselede. Rumbeké, Schuifferskapelle, St Denijs, Veldegem en Waar4 damme. het volmaakt tafelwatèr Depot BROUWERIJ J. Cr C. DONCK 8. Lombaardstraat. YPER. - 1 Tel 256 U V v.\ -Ac-n

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6