H 1 ET YPERSCHE- LA REGION DYPRES Toeristische Kroniek Zielmissen necrologie 20 Jaar, N 49 - 2 Maart 1940 20 Année, N 49 2 Mars 1940 B 1 J V O E CS E L SUPPLÉMENT m Uit het Staatsblad S. Jozef's Kerk der Paters Karmelieten STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical Een beknopte studie over toerisme Er werden eens door Koning Albert de vol gende woorden uitgesprokenMen kent niets, wanneer men geen aardrijkskunde kentZon der de kennis van de aardrijkskunde als een conditio sine qua non van de wetenschap te willen bestempelen, durven wij -toch beweren en ook volhouden dat een toerist zonder een zekere aardrijkskundige kennis onvoldoende uitge rust» is om op voordeelige wijze op reis te gaan en er profijt uit te trekken. Het is een betreurenswaardig feit dat vele menschen aan toerisme willen doen, zónder de primaire principes te kennen van de aardrijks kundige wetenschap. Ik reisde eens naar Duitsch- land samen met een groep andere toeristen en kwam tot de vaststelling dat meer dan één per soon van het gezelschap niet in staat was te zeg gen in welk gedeelte van Duitschland noord, zuid, oost of west wij ons bevonden. Dat hier aan de gidsen van reisgezelschappen wel eens schuld hebben, is bewezen, maar niet te veront schuldigen. Wie zinnens is op reis te gaan, zal op een ge wonen atlas een boek, dat samen met een woordenboek in geen enkel huis mag ontbreken de ligging van het land dat hij gaat bezoeken nauwkeurig in zijn verbeelding vastleggen in dien het een streek van een groot land geldt dan zal de candidaat-reiziger nagaan iri welk deel van het land ze ligt, zal hij onderzoeken of het bergland is of laagland, welke streken, vlakten, bergstreken hij door moet om er te geraken, aan welke zeeën het grenst, welke groote rivieren er doorheen vloeien, en zoo meer. Dat kan allemaal geschieden met eenvoudige middelen die bijna iedereen ter hand staan, ik bedoel nog eenseen gewonen schoolatlas. Om dit te staven, nog het volgende. In het gezelschap, waarmede ik mij eens naar de Zilveren Kust de omgeving van Biarritz begaf, had ik alle moeite om mijn reisgebuür uit te leggen, dat wij aan de Golf van Gasconje waren, een groote inham van den At- lantischen Oceaan. Bij dat eerste werk zullen de meesten zich moeten en kunnen beperken, vooral wanneer zij zich voor de verdere reis door een gids zullen la ten leiden. Maar dat is toch het allernoodzakelijk ste minder dan dat zal de persoonlijke voorbe reiding nooit mogen zijn. Wie nu meer over de te bezoeken streken en plaatsen wil weten, of wie zijn reis alleen aan vangt, zonder de hulp van een gids, die zal moe ten beginnen met zich meer gedetailleerde kaar ten en plans van steden aan te schaffen. In alle landen, zijn bij de toeristenbonden, bij de reis agentschappen, bij de toeristische boekhandels kaarten te krijgen die alle mogelijke verklaring geven wat betreft de te volgen wegen. Voor ver scheidene landen van Europa namelijk voor Frankrijk, België, Zwitserland, Engeland, Span je, een deel van Nederland bestaat er geen betere kaart dan de Michelin-kaart op 1/200.000®. Dit wil dus zeggen, dat voor elke cm. op de kaart er een afstand in de werkelijkheid is van 2 km.; deze kaarten munten uit door een zeer duidelijke teekening en doen door de afwisseling in de kleu ren het verschil tusschen bouwland, boschland, hoofdwegen, hulpwegen, schilderachtige wegen, rivieren, kanalen, spoorwegen cp treffende wijze uitkomen. Natuurlijk bestaan in de meeste lan den kaarten, die aldaar werden uitgegeven, maar die het toch niet kunnen halen tegen de Miche- lin-kaarten. Zoo kennen wij bv. de zeer degelijke kaart van den A. N. W. B. (Nederland}, de kaar ten van den D. D. A. C. (Duitschland), en an dere, maar zij wegen niet tegen voornoemde op. Voor de landen waar geen Michelin-kaarten be staan, bevrage men bij de boekhandelaars die gewoonlijk wel degelijke uitkomst zullen geven. Gaat men nu echter een kleiner gebied bestrij ken, waar men bv. zijn vacantie doorbrengt, dan zal men met vrucht zich stafkaarten aanschaffen. Voor België bestaat er de zeer interessante kaart jran het Militair Cartografisch Instituut,' op 1/40.000®. Op deze kaart zal men zich op de meest afgelegen wegen mogen wagen, zonder gevaar te loopen wanneer men, wel te verstaan, op de hoogte is van het kaartlezen zijn weg te ver liezen. Ook in andere landen bestaan en zijn zulke kaarten te verkrijgen. In Frankrijk is slechts de militaire kaart op 1/80.000® goed ge maakt in Duitschland is er een mooie stafkaart van de verschillende gebieden op 1/25.000°. En buiten deze officieele ;kaarten zijn er dan I nog kopijen van deze kaarten, over het algemeen aangepast aan de toeristische noodwendigheden, zoodat men op dat gebied alleen maar de moei lijkheid van de keuze zal hebben tusschen de vele goede uitgaven. Voor de steden zal men in eiken goeden reis gids, degelijke plannen, dikwijls in verscheidene kleuren aantreffen. Ontbreekt een plan van een te bezoeken stad,dan geeft de locale vereeniging voor vreemdelingenverkeer gewoonlijk uitkomst. De meeste dezer vereenigingen geven gratis stadsplannetjes aan wie er om verzoeken. Maar dan zal het voornaamste voor velen nog volgen. Het leeren kaartlezenWant het is dik wijls niet gemakkelijk alleen door lange studie op de kaart zelf, getoetst aan de werkelijkheid, zal men er in slagen alle teekens van een kaart te ontsluieren. Een chauffeur beweerde eens de kaart die hij bij zich had, goed te kunnen lezen. Dit was noodig, want hij bevond zich in een voor hem gansch onbekende streek. Aan de hand van zijn kaart ging de reis toen verder, maar tot onze spijt moesten wij vaststellen dat onze man niet op de hoogte was van de eerste beginselen van het kaartlezen, en daarom ook regelmatig ver keerde wegen insloeg. Hoe onaangenaam zulks op reis kan zijn, moet men eerst zelf ondervon den hebben Daarom is het van zoo'n groot belang eenige aardrijkskundige kennis te bezitten en vertrouwd te zijn met het kaartlezen. Uw reis zal er zoo veel te aangenamer door wordenReysiger. NOTARIAAT Bij koninklijk besluit van 23 Februari 1940. is tot notaris benoemd Ter standplaats Beselare. de h. Vandenboogaerde R.. doctor in de rechten, candidaat-notaris te leper. RECHTERLIJK ORDE Bij koninklijk besluit van 23 Februari 1940 Is aan den h. Delahaye O. ontslag verleend uit zijn ambt van plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het kanton Diksmuide. Hij is gemachtigd tot het voeren van den eeretitel van zijn ambt. NEGEN WOENSDAGEN VAN S. JOZEF Woensdag 28 Februari: 7e Woensdag. Te 7 i uur, mis met zang, offerande en algemeene communie voor de bewoners der Cartonstraat, Korte- en Lange Thouroutstraten, Bruggestraat, Bruggésteen- weg, Kalfvaart. 's Avonds te 6 u., rozenkrans, sermoen over «BE PROEVING EN ONDERWERPING IN HET KRISTEN HUISGEZINaanbevelingen, oefeningen, zegen en lofzang. Komt, kristenen, om van S. Jozef, patroon van Bel gië. den vrede te bekomen en gespaard te blijven van oorlog La Vicomtesse Goupy de Beauvolers Le Vicomte et la Vicomtesse Idesbald Goupy de Beauvolers Monsieur et Madame Arthur De Saegher Mademoiselle Marie De Saegher Monsieur et Madame Georges De Saegher; La Douairière Armand Goupy de Beauvolers Monsieur et Madame Maurice Van Wassenhove et leur fils Mademoiselle Georgette De Saegher, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de Monsieur Raoul-Adolphe-Alfred Vicomte GOUPY de BEAUVOLERS Ancien Combattant 1914-1918 leur époux, fils, beau-frère. neveu et oncle bien-aimé, né a Bruxelles, Ie 10 Mai 1884, et pieusement décédé Ypres, le 23 Février 1940. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas recu de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Ypres, Chaussée de Menin, 70. Madame Veuve Alphonse Angillis Monsieur et Madame Albert Angillis-Van Robaeys et leurs enfants Monsieur et Madame Joseph Angillis-Van Sinay, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur fille. soeur. belle-soeur et tante bien-aimée, Mademoiselle MARIA ANGILLIS née Ypres, le 16 Avril 1888, et y pieusement décédée, le 25 Février 1940. Le service funèbre est célébré aujourd'hui, Samedi 2 Mars, 10 heures 30, en l'église paroissiale de Saint- Pierre a Ypres. Réunion en la Chapelle des Rév. Soeurs Noires, rue de Lille. 85- 5 10 heures. Les personnes qui. par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priées de considérer le pré sent avis comme en tenant lieu. Nous apprenons le décès Zwynaarde prés de Gand. de Monsieur JULES GILLEBERT Brasseur L'enterrement a liëu aujourd'hui, Samedi 2 Mars, 10 i heures en l'égl'se de Zwynaarde. L'inhumation a lieu au cimetière de Mont St-Amand. Heer Edmond Blootacker Heer en Vrouw Camille Vartdel*nnoote-Parmentier en familie Heer en Vrouw Gerard Vandelannoote-Debacker Heer en Vrouw Oscar Vandelannóote-Lottegier e« familie Heer Michel Blootacker melden met innige droefheid het afsterven van hunne teergeliefde echtgenoote. moeder, schoonmoeder en grootmoeder, Mevrouw Marie-Louise VANOVERBERGHÈ Weduwe van Heer Désiré-Henri Vandelannoote Echtgenoote van Heer Edmond Blootacker geboren te Vlamertinghe, den 12 Maart 1860, en god vruchtig overleden te Yper, den 23 Februari 1940 De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper. Augustinestraat, 16. Vrouw Julien Desmadryl, geboren Flavie Vandeputte; Heer en Vrouw Albin Decleyre-Desmadryl en zoon Willy Vrouw Weduwe Jules Lippinois-Desmadry] en doch ter Astrid Heer en Vrouw CharlesDesmadryl-VanGrunderbeek; Jufvrouw Bertha Desmadryl Heer Maurice Desmadryl Heer André Desmadryl De familiën Desmadryl, Ramon, Vandeputte en Aer- noudt, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Heer JULIEN-JOSEPH DESMADRYL Echtgenoot van Vrouw Flavie Vandeputte geboren te Bixschote, den 5 April 1877, en godvruchtig overleden te Yper. den 29 Februari 1940. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestelling. zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Niklaas, te Yper, op Maandag 4 Maart 1940, om 9 J uur. Vergadering ten sterfhuize, Pannenhuisstraat. Nr 1, om 9 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geea rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Maart, om 8 J uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Blanche HOLLEVOET echtgenoote van Heer Hector David en overledene familie. (1960) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Maart, om 8 i uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer René BUTEIN (1979) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Maart, om 11 J uur, in St- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Maurice GILLIS echtgenoot van Mevrouw Maria DEVOS. (1969) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Maart, om 7 i uur. in St- Jacobskerk. tot zielelafenis van Heer Camille VERFAILLIE en overledene echtgenoote. (1968) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Maart, cm 8 i uur in de kapel van het O. L. Vrouwgasthuis, Lange Thou- routstraat, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST-DEDRYVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Marcel SOETE Echtgenoot van Mevrouw Alida Boerhave (1980) Vuenden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 Maart, om 11 J uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Camille VANRAES-VANPOUCKE Dixmudestraat. (1981) De Apotheek van La Pharmacie 'dt Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte k Zondag 3 Maart Dimanche 3 Mars van 8 tol 12 uur en van 13 tot 19 our

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9