Cinema «Oud Yper» Vrede aan den Rijn De 2 Opstandelingen sohe vliegtuig keerde uit Frankrijk weer, waar het strijd had geleverd tegen een zeker aantal Engelsche jachttoestellen. De piloot had er zich geen rekenschap van gegeven dat hij boven België vloog. 'De, streek van Bastenaken en Sint-Hubert bevindt zich slechts op 6 minuten vliegens- van de grens). Daar hij een pa- troelje vliegtuigen opmerkte naar een Engelsch model, verkeerde hij in den waan zich tegenover vijanden te bevinden en hij ging een gevecht aan. De Reichsre- geering biedt de Belgische regeering. tengevolge van dit incident, haar innige deelneming aan. Zij geeft te vens de verzekering dat de onderrichtingen, die bestaan en die het overvliegen van onzijdige gebieden verbie den. op krachtdadige wijze zullen herinnerd worden. De Duitsche regeering is bereid iedere vraag tot ver goeding, welke de Belgische regeering stellen zal. te onderzoeken en onverwijld te regelen. Men meent te weten dat België schadevergoeding zal eischen. NEDERLAND. Het Nederlandsche stoomschip De Ruyterwerd 's nachts op de Noordzee door vlieg tuigen van onbekende nationaliteit met bommen be stookt, doch niet getroffen. Men vreest dat een ramp is overkomen aan het stoomschip Rijnstroomdaar een reddingsboot en reddingsgordels ervan op de Ne derlandsche kust zijn aangespoeld. ENGELAND. De Britsche paketboot Domala van 8.441 ton, dat van Antwerpen kwam en 143 Britsch- Indiërs aan boord had die door de Duitsche regeering in vrijheid werden gesteld en naar hun vaderland te rugkeerden, werd 's nachts in het kanaal door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd. Het schip werd ge troffen door drie bommen en stond weldra in brand. 20 Engelsche en 88 Indiërs werden gedood. Drie Brit sche stoomschepen zijn op een mijn geloopen en ge zonken, namelijk de Abonowaarvan de bemanning gered werd, de Cato» (710 ton) waarvan een tiental leden der bemanning vermist worden, en de «Albano» (1.176 ton) waarvan de kapitein en de tweede stuur man gedood werden. Volgens verklaring van oogge tuigen werd een van de Duitsche vliegtuigen, die ten Noorden van Schotland Britsche visschersbooten heb ben aangevallen neergeschoten. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld dat er ten Zuid-Oosten van Diedenhoven een groot luchtge vecht geleverd werd tusschen 4 Duitsche en 12 Fran- sche vliegtuigen. Deze laatste werden op de vlucht ge dreven. nadat een ervan werd neergehaald. De Duit sche vliegtuigen daarentegen keerden ongedeerd naar hun basis terug. ZWITSERLAND. Na een verblijf van drie dagen te Berlijn, is de Heer Sumner Welles heden, even vóór den noen. te Bazel aangekomen, vanwaar hij doorge reisd is naar Lausanne. FINLAND. In de landengte van Karelië hield de vijandelijke drukking aan. De meeste aanvallen wer den afgeslagen. Op sommige plaatsen trokken de Fin- sche troepen zich terug naar op voorhand opgemaakte posities Negen tanks en verscheidene kanonnen wer den vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer waren de patroeljes nog al bedrijvig. De pogingen van den vijand om vooruit te komen werden verijdeld. De Finsche troepen versloegen den vijand te Kolaanjoki en te Aittojoki. In eerstgenoemde stad verloor de vij and 1000 manschappen. Een schroefslede, eén pantser auto en een tank werden buiten gevecht gesteld. In de richting van Kuhmo werd de aanval van de infanterie der Russen afgeslagen en enkele versterkte steunpun ten vielen in handen der Finnen. De Russische lucht macht trok haar aandacht vooral samen op de land engte van Karelië en in het Noord-Oosten van het La dogameer. Bommen werden geworpen op Wilman- strand. Imatra, Hitola en Antrea en in het binnenland op Mikkeli, Korwbla. Lathi, Riikimaki, Tampeere, Abo, enz. In den loop van den dag werden 17 Russische vliegtuigen neergehaald. Spijts de zware verliezen hen toegebracht door de vernietiging van de 34e Russische tankbrigade en van de 18® infanterie-divisie, zetten de Russen hun aanvallen voort. Te Kollas hebben zij op nieuw duizend lijken op het ijs achtergelaten. De strijd om Vijpuri wordt nog steeds voortgezet. Volgens het Russisch legerbericht werd het eiland Tuppuran, ten Noorden van de stad Viipuri. bezet en werden 10 Fin sche vliegtuigen neergeschoten. RUSLAND. De algemeene staf der militaire om schrijving van Leningrad kondigt een mededeeling af waarin hij tracht de nota te weerleggen welke door Finland aan den Volkenbond gezonden werd om de wijze van oorlogvoeren der Soviëts aan te klagen. Turksche zeilschepen, die wegens den storm een schuil plaats hadden gezocht in de Russische haven Batoem. werden daar vastgehouden door de Soviët-overheden en werden slechts na nauwkeurig onderzoek van de lading weer losgelaten. DENEMARKEN. De Deensche stoomboot Laua- holmmetende 2.858 ton, is ten Westen van Schot land gezonken, na getorpedeerd 4e zijn geweest of op een mijn geloopen te hebben Een reddingsboot met 13 man wordt nog vermist. DINSDAG 5 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een kort tijd stip van verhoogde bedrijvigheid der krijgsverrichtin gen, zrn deze thans opnieuw wat verminderd, waar schijnlijk tengevolge van de herneming van het slecht weer. Te lande gaven de patroeljes en gewone ver kenningen geen aanleiding tot eenig voorval. Ook in de lucht was de bedrijvigheid boven de linies bui tengewoon gering. BELGIË. Bij het landen is een militair vliegtuig te Gosselies over den kop geslagen. De twee inzitten den werden gekwetst en het toestel werd gansch ver nield. 's Namiddags is een tweede vliegtuig eveneens over den kop geslagen en hier ook werden de twee in zittenden gewond. ENGELAND. Het groot Engelsch tankschip «Charlies F. Meyermetende 10.516 ton. werd door een Du'tsche du'kboot tot zinken gebracht. Het schip was in 1938 gebouwd geworden en had nog maar en kele reizen gemaakt, voornamelijk tusschen China en Engeland. Het Britsch vaartuig «Pacific Reliance», van 6.700 ton, is op de reede der Westkust van Enge land door den vijand in den grond geboord geworden. De bemanning werd gered. De Schotsche v-'sschers- sloëp Ben Attow is nabij de Engelsche Oostkust op een mijn geloopen. De bemanning bestaande uit 9 léden, kwam jammerlijk om. De radio van New-York heeft noodse'nen opgevangen van de Engelsche stoom boot El Clewo». meldende dat dit vaartu'g door een duikboot achtervolgd werd De Britsche kruiser «Haw- kjnsis voor een verblijf van een dag te Montevideo aangekomen. Tot dusver ?i;:n twee Italiaansche sche pen. geladen met Duitsche steenkolen, in de Downs Opgehouden. A'argaarde de kwestie der Duitsï^e steenkolen voor Italië schrijft de Times«In den strijd op leven en dood, dien het land levert, moet elke i Duitsche uitvoer stopgezet worden. Maar Engeland kan Italië de kolen leveren welke het noodig heeft, zooals Italië aan Engeland de producten kan leveren welke dit laatste land zijnerzijds noodig heeft. Aangezien er aan beide zijden goeden wil bestaat, is het ondenk baar dat dit vraagstuk niet zou opgelost worden door onderhandelingen. De bijzonderheden zijn wel inge wikkeld. maar het beginsel is 'eenvoudig.» Sir John Simon heeft in het Lagerhuis de uitgifte afgekondigd van een oorlogsleening ten bedrage van 300.000.000 pond sterling, hetzij 36 milliard frank. DUITSCHLAND. Volgens een mededeeling van het Engelsch departement van Luchtvaart werd een Duitsche duikboot in de Schillig Road (Baai van Hel goland) door een BrKseh vliegtuig bestookt met vier bommen, waarvan een, naar men denkt, doel trof. In Duitschland werken thans 300.000 Poolsche krijgsge vangenen en 150.000 Poolsche burgers. FINLAND. Op de Karelische landengte hebben de Russen gansch den dag uitvallen uitgevoerd op de eilanden in de Baai van Viipuri. Op zekere plaatsen duurt de strijd nog voort, op andere plaatsen werd de vijand achteruitgedreven. Tusschen de Baai van Vii puri en Vuoksi hebben de Finnen plaatselijke aanval len afgeslagen. De grootste drukking had plaats op Ayrapa en Pollakkla. Ook hier duurde de strijd den ganschen dag In het oostelijk gedeelte van de land engte heerschte vooral bedrijvigheid van de artillerie. Te Kuhmo duren de gevechten steeds voort. De Fin nen hebben talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en verschillende nesten van weerstand schoongevaagd. De vijandelijke verliezen overschrijdln 500 manschap pen. Van het overige gedeelte van het front valt niets bijzonders te melden. In de Finsche golf heeft het roode leger getracht langs het ijs het eiland Aospoe en de eilandengroep Vederlak aan te vallen. Het werd echter terug gedreven. De Finsche luchtmacht heeft Rus sische kolonnen, die zich op het ijs van de Finsche golf bevonden, gebombardeerd en met machinegeweren bestookt De bedrijvigheid van de Russische lucht macht beperkte er zich bij enkele verkenningsvluch ten uit te voeren boven Karelië en de streek ten Noord- Oosten van het Ladogameer. Volgens gecontroleerde berichten heeft de vijand drie vliegtuigen verloren. Uit Helsinki wordt gemeld dat de Finsche vlag nog steeds wappert op het oude burchtslot van Viipuri en dat de Russische aanvallen tegen deze stad voort met ontzaglijke verliezen worden afgeslagen. Volgens het legerbericht uit Leningrad hebben de Soviët-troepen enke'e dorpen op den westelijken oever van de golf van Viipuri bezet. POLEN. De Duitsch-Russische grens in het bezette Polen is thans volledig afgebakend. Deze grens is on geveer 1500 km. lang Er zijn 2820 grenspalen opgericht WOENSDAG 6 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De grootste ge beurtenis die zich op het front voordeed is een Duit sche aanval tegen een blokhuis bezet door Engelschen ten Oosten van den Moezel Deze aanval werd voorbe reid door een hevig artillerievuur. Terwijl de mortiers rechtstreeks den post beschoten, werden alle verbin dingslijnen door de artillerie onder vuur genomen. De Duitsche onderneming werd onmiddellijk beantwoord door de Fransche en Engelsche batterijen. Een groep Duitsche patroeljeerders slaagde erin tot in het blok huis door te dringen en 16 krijgsgevangenen te maken. Gedurende de gevechten verloren de Engelschen ook nog twee dooden en enkele gekwetsten. Elders kon men eenig artillerievuur aanstippen in den Elzas en enkele Duitsche patroeljes, die in de streek ten Wes ten van de Vogezen werden uiteengedreven. De be drijvigheid der luchtmacht boven de linies is door het slecht weder ten zeerste beperkt geworden. BELGIË. In de omgeving van Bierset is een Bel gisch vliegtuig, tengevolge van motordefect, te pletter gevallen. De twee inzittenden werden gedood. Twee Engelsche scfdaten, op Beflgisc^i grondgebied ver dwaald, werden te Templeuve aangehouden en zullen geïnterneerd worden. NEDERLAND. In den Nieuwen-Diep, nabij den Helder, is een Nederlandsche sleepboot in botsing ge komen met de duikboot O 11 die in twee minuten zonk. Drie man moeten als verloren beschouwd wor den. Men zal trachten de duikboot weer vlot te bren gen. Dit is het eerste ongeluk dat de Nederlandsche onderzeevloot, die 30 jaar geleden opgericht werd treft Sedert het uitbreken van den oorlog heeft Nederland 18 schenen verloren met 73.870 ton, of 2.5 t. h. van het totaal dat thans in dienst is. ENGELAND. Tot hiertoe werden reeds acht Ita liaansche schepen, geladen met Duitsche kolen, door de Britsche vloot gepraaid en naar de Downs geleid om er onderzocht te worden. Te Londen bevestigt men dat al de Duitsche steenkool, bestemd voor Italië, zal aangeslagen worden. De kolen zullen verkocht wor den, doch de opbrengst ervan zal in de kas van het oorlogsfonds gestort worden. De Heer Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede dat, na overleg tusschen de Britsche en Fransche regeeringen, besloten werd het Engelsch Witboek met de documenten betreffende de Britsch-Russische onderhandelingen, die vóór het uitbreken van den oorlog plaats hadden, niet openbaar te maken Volgens verscheidene Engelsche b'aden zou de Heer Sumner Welles, tijdens zi.'n verblijf te Lon den. besprekingen voeren met de Amerikaansche ge zanten te Kopenhagen, Stockholm, Oslo en misschien ook met den Amerikaanschen gezant in Finland. Dit bericht wordt echter gelogenstraft in Amerkaansche kringen, waar men beweert dat de opdracht van M. Sumner Welles beperkt blijft tot de vier groote mo gendhedenEnge'and, Frankrijk, Italië en Duitsch-' land. Na een verblijf van 24 uren heeft de Britsche kruiser Hawkinsde haven der Urugeesche hoofd stad verlaten. FRANKRIJK De veiligheidsdienst heeft vier per sonen aangehouden, d'e den staf uitmaakten van de in het geheim weer oogerichte afdeeling Parijs-Zuid van de communistische partij. Zij bestuurden ook de voor naamste geheime drukkerij waar het geschorschte communistisch blad «Humanité in het geheim gedrukt werd. DUITSCHLAND. De «Deutsche Lufthansa» zal vanaf 11 Maart a. s het vervoer van post en goederen hervatten op de lu"ht'iin Berlijn-Amsterdam. De or.der- hande'mgen betreffende het personenvervoer worden voortgezet. FINLAND. In het Westelijk gedeelte van de Kare lische landengte hebben de F'nsche troepen Russische aanvallen afees'aeen in de baa; van Vüpuri. Deze aan vallen waren gesteund door vliegtuigen, vechtwagens en artillerie. De gevechten hielden geheel den dag aan De roode troenen leden zware verliezen. Tusschen Viinuri en de Vuoksi vielen de Russen op versch;ll;ge punten aan. De heftigste aanvallen werden echter in de VRIJDAG 8. ZATERDAG 9 en MAANDAG 11 MAART te 8 uur ZONDAG 10 MAART, te 2 en 5 uur (doorlmipend i Avondvertooning te 8 uur Deze week het groot meesterwerk van den gekenden tooneelschikker JEAN CHOUX De groote broederfilm Groote fransch gesproken film naar den roman van Pierre CLAUDE, meesterlijk ver tolkt door Frangoise ROSAY. Dita PARI.O, John LO- DER en Abel JACQUIN. Vrede aan den Rijn. een machtig werk van eerste gehalte, hetwelk ver boven de gewone producties staat. Vrede aan den Rijn, een vredesfilm, een machtig en zeer ontroerend drama. Vrede aan den Rijn, het hoog ste werk van het seizoen. DAARBIJ Groote en zeer aantrekkelijke fransch gesproken avonturenfilm. met John Arlegde, Louise LATIMER, den wonderbaren wolfhond ECLAIR en het beroemde paard GUERRIER. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. Militairen 2 en 3 fr. streek van Kollaerkkaelae opgezet. Al deze aanvallen werden afgeslagen. De Russen moesten talrijke lijken voor de Finsche linies achterlaten. In den loop van den dag vernielden de Finnen enkele tientallen vecht wagens. In het Oostelijk gedeelte van de Karelische landengte heerschte bedrijvigheid van patroeljes en van de artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladoga meer waren de artillerie en de patroeljes ook zeer be drijvig. De vijand deed een aanval in de richting van Kollaanjoki Deze aanval werd echter afgeweerd. Te Kuhmo. op het Oostelijk front, duren de gevechten voort. TURKIJE. De nieuwe Soviët-Russische gezant in Turkije zou de regeering van Ankara verzocht hebben de Russisch-Turksche onderhandelingen, welke in Oc tober 11. werden onderbroken te hervatten De So viëts zouden thans aan verscheidene hunner vroeger gestelde eischen verzaken. DONDERDAG 7 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft heerschen over het front tusschen Moezel en Rijn. Er hebben zelfs geen lokale incidenten plaats, op uitzon dering van den mislukten Duitschen overval die 's nachts op een kleinen post in de streek ten Oosten van den Moezel gedaan werd. Ook in de lucht was de dag kalm. en werden er geen verkenningsvluchten bo ven het front gedaan. BELGIË. Men is zonder nieuws van de Oostend- sche stoomsloep O. 67». die ten laatste op 25 Februari 11. te Oostende moest terug zijn. Men aanziet de boot als verloren en men denkt dat ook de bemanning, be staande uit vier leden omgekomen is NEDERLAND. Men vreest dat de Nederlandsche vrachtboot «Grutto» vergaan is. Een zeemijn is 's nachts op de Nederlandsche kust ontploft en heeft er wat schade aangericht. De duikboot «O 11» werd weer vlotgebracht. FRANKRIJK. M. Sumner Welles is heden morgen te 9 u. 55 te Parijs aangekomen. Aan de dagbladschrij vers verklaarde hij dat zijn reis geen ander doel had dan President Roosevelt in te lichten omtrent den hui- digen toestand in Europa, en dat al de inlichtingen, die hij verzamelt, van zeer vertrouwelijken aard zijn. 's Namiddags had M Sumner Welles een onderhoud met President Lebrun en vervolgens met M. Daladier. voorzitter van den Ffanschen raad en minister van oorlog. ENGELAND. Het Britsche tankschip Nr 11 werd 's nachts nabij de Oostkust van Schotland door twee Duitsche vliegtuigen beschoten. Een enkele zeeman werd gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd boven de Noord-Oostelijke kust van Schotland neergeschoten. Het aantal Italiaansche schepen, die zich in de Downs bevinden, bedraagd nu reeds 16 Het nieuwgebouwde reuzenschip «Queen Elisabethmetende 85.000 ton. verliet op 26 Februari 11, de scheepsbouwwerven te Clydebank en is thans veilig toegekomen in de dok ken van New-York, waar het nu zal blijven liggen. De eerste reis dezer paketboot geschiedde volledig buiten weten van Duitschland. DUITSCHLAND. Britsche vliegers deden opnieuw nachtelijke verkenningsvluchten boven het Noorden en het Westen van Duitschland. Het Duitsch schip «Uruguaymetende 5900 ton, dat van Amerika naar Hamburg voer. is nabij Ysland gezonken. Van drie Duitsche vrachtschepen, die onlangs de haven van.Wil lemstad verlaten hadden, zou reeds een door een Britsch oorlogsschip gekaapt zijn. Generaal von Brau- chitsch schouwt de Duitsche troepen langs de Zwit- sersche grens. FINLAND. Het Soviët offensief tegen Viipuri is merkelijk verzwakt en men denkt dat het Russisch be velhebberschap het noodig acht zijn troepen te her- groepeeren. Dank zij de beschieting der Finnen kon het ijs op talrijke plaatsen gebroken worden, zoodat geheele gepantserde afdeelingen met hun aanvalswa- gens in het water omkwamen. Te Taipale werd een Russische aanval verijdeld, doch ten Noord-Oosten van het Ladogameer werden eenige eilanden van de eilan dengroep Pitkaranta bezet. Verder was de lucht macht langs beide zijden bedrijvig. ZWEDEN. Naar een Engelsch bericht zou Zweden pogingen doen om een wapenstilstand tusschen Rus land en Finland te bewerken. De Soviëts zouden den afstand eischen van de landengte van Karelië. van de vlootbasis Hango, van de stad Viipuri, van een deel der streek gelegen ten Noord-Oosten van het Ladoga meer en van een gedeelte van het district Petsamo. Het valt echter te betwijfelen of Finland al die eischen zal aanvaarden. DENEMARKEN. Op het Deensche eiland Lange- land werden in het Duitsch opgestelde vlugschriften gevonden. De luchtafweer heeft het vuur geopend op een vreemd vliegtuig dat boven Esbjerg vloog. URUGUAY. Volgens een bericht uit Buenos-Aires zou enkelen tijd geleden een zeeslag bij vergissing ge leverd zijn geweest tusschen een Fransch en een En gelsch schip. 14 Franschen zouden gedood en verschei- denen ernstig gekwetst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3