K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder Kortrijk PremiedepotG. LAROYE, 20, Boomgaardstraat, Yper, waar ook KofDebranders te Bekomen zijn. Eischt altijd» en overal de RUWE en GEBRANDE De Geschiedenis van een Oorlog YPERSCHE VOETBALKRONH3K Te koop in alle goede winkels. (Vervolg van bladzijde 3) geregeld worden door volksoverplantingen 8) De Tsje chen, Slowaken en Magyaren zouden een drieledigen -laat vormen, die de bondgenoot zou zijn van Duitsch- land. hetwelk gedurende 25 jaar handelsvoordeelen zou verkrijgen 9) Oostenrijk behoort voort tot Duitsch- land 10) Een Donauverbond met tolverbond, bestaan de uit DuiUchland. Italië, Zuid-Slavië, Roemenië, Bo- 'lemen. Slowakije en Hongarije11) Bijzondere tol vrijheid voor de Italianen te Djiboetiherziening van iet statuut der Italianen in Tunis afschaffing van de conventie van Suez in 1945 met vrije doorvaart voor de schepen van alle mogendheden Van Britsche zijde verklaart men dat men geen kennis kreeg van eenig Duitsch vredesplan en dat men zich zal onthouden er officieel commentaar over te leveren zoolang deze vre- despunten niet echt blijken te zijn. Ook in bevoegde kringen van het Vatikaan logenstraft men uitdrukke lijk een bericht uit buitenlandsche bron. volgens het welk een Duitsch vredesplan in 11 punten zou bekend gemaakt worden door het Vatikaan. Volgens een de kreet afgekondigd in het Duitsch staatsblad, moeten al de bronzen klokken aangegeven en ingeleverd worden. HONGARIJE. Graaf Teleki. eerste-minister van Hongarije, is naar Italië afgereisd en zal er Mussolini en graaf Ciano ontmoeten. FINLAND. De Finsche oud eerste-minister Ka- jander, die te Stockholm aankwam om de maatschap pelijke hulp aan Finland in te richten, verklaarde dat het aantal Finsche oorlogsinvaliden meer dan 30.000 bedraagt. Vrijdag aanstaande, te middernacht, zullen de sleutels van de stad Hangoe aan de Russen over handigd worden. Op dat oogenblik zullen de 10.000 in- voners van Hangoe de stad verlaten hebben.- Twee Russische vliegtuigen hebben langdurig Hangoe over vlogen. waarschijnlijk met het doel na te gaan zoo de Finnen de stad niet verder verwoesten vooraleer ze gansch te ontruimen. ITALIË. Het Italiaansch kolenschip Tyna Primo», metende 4.853 ton, is middendoor gebroken tengevolge van een ontploffing, tegenover de Zuid-Oostelijke kust van Engeland. Een lid der bemanning verdronk, de anderen, waaronder 7 gekwetsten werden gered. Te Rome liep het gerucht dat M. Daladier te Genua een onderhoud zou hebben met M. Mussolini, doch van Fransche ziide wordt dit bericht tegengesproken. WOENSDAG 20 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. In den loop van den nacht kwamen Duitsche verkenners in botsing met Fransche voorposten in de streek ten Westen van de Vogezen. Zij werden afgeslagen en lieten eenige ge vangenen in de handen der Franschen. Om wille van het slecht weder was er weinig bedrijvigheid in de lucht. NEDERLAND. Het Hollandsch motorschip Pho- bos metende 7.400 ton, is nabij de Zuid-Oostelijke kust van Engeland op een mijn geloopen. Zeven leden der bemanning kwamen om. de anderen konden gered worden. FRANKRIJK. De Fransche ministers zijn in ka binetsraad bijeengekomen en hebben zich daarna naar het Elyseum begeven, om president Lebrun het geza menlijk ontslag van het kabinet aan te bieden. Na een geheime vergadering, die tot 3 u. 's morgens duurde, werd de oorlogspolitiek der regeering slechts goedge keurd met 239 stemmen tegen 1 stem, terwijl er, reke ning gehouden met de afwezigen, ongeveer 300 onthou dingen waren. Dit maakt dus dat 300 aanwezige afge vaardigden geweigerd hebben hun vertrouwen te be tuigen. Nadat M. Lebrun het ontslag der Tegeering Da ladier had aanvaard, is hij onmiddellijk met zijn raad plegingen begonnen. Hij ontving achtereenvolgens MM. Jeanneney, voorzitter van den Senaat, Herriot, voor zitter van de Kamer, en M. Daladier. Deze laatste weigerde zich opnieuw met de vorming van de regee ring te gelasten, en die taak werd dan door president Lebrun opgedragen aan M. Paul Reynaud, die hem 24 uren tijd gevraagd heeft om te antwoorden. ENGELAND. In den loop van den namiddag werd er boven de Shetland-eilanden alarm gegeven, dat vrij lang duurde. Naar het schijnt waren Duitsche vlieg tuigen in aantocht. Slechts een toestel werd opgemerkt en verplicht terug te keeren. De Engelsche paket- booten Queen Maryen Mauretania hebben de haven van New-York verlaten voor een onbekende be stemming DUITSCHLAND. Dinsdag nacht heeft de Engel- the luchtmacht een massalen aanval gedaan op het eiland Sylt Van 20 u. tot 3 u. 's morgens werd de vliegtuigbasis van Hörnum herhaalde malen gebom bardeerd. Hörnum. het Zuidelijk gedeelte van het eiland Sylt, dient als basis voor de Duitsche vliegtuigen, die de Engelsche vloot en handelsschepen bestoken. Deze aanval blijkt -wel de grootste te zijn welke sedert den aanvang der vijandelijkheden door de Engelsche vliegtuigen ondernomen werd. Het Britsch ministerie van Luchtvaart heeft nog niet bekend gemaakt hoeveel vliegtuigen er. aan den aanval deelnamen, doch men meent te weten dat er ten minste 30 waren. Een En- gelsch vliegtuig werd neergeschoten. Volgens de mede- deelingen. die van verschillende zijden over dezen aan val toekomen, zou de aangerichte schade zeer belang rijk en de luchtvaartbasis grootendeels vernield zijn. Een munitiedepot zou zelfs door een bom getroffen zijn geweest, want aan de Deensche Westerkust hoorde men een gansche reeks opeenvolgende hevige ontploffingen en zag men hooge vlammen opstijgen, 's Morgens, te 8 u. 45. werd een nieuwe Engelsche luchtaanval op het >.land Sylt begonnen. Ook rond 3 u. 's namiddags kwam het Duitsche luchtafweergeschut op het eiland Sylt opnieuw in actie. M. Fritz Todt, die de vermaarde Duitsche autobanen aanlegde en ook de versterkings- 'ijn van den Westwall bouwde, is door Hitier tot mi nister voor bewapening benoemd geworden. ITALIË. Het Britsche antwoord op de Italiaansche protestnota aangaande het embargo op de Duitsche kolen, werd heden namiddag te Rome overhandigd. M Sumner Welles is Dinsdag avond uit Rome naar Genua vertrokken, waar hij heden morgen inscheepte aan boord van de Conté di Savoia RUSLAND. Moskou zou zich verzetten tegen het sluiten van een verbond tusschen Finland, Zweden en Noorwegen, voorwendende dat zulkdanig bondgenoot schap tegen Rusland zou gericht zijn en aldus in strijd zijn met het Finsch-Russisch vredesverdrag van 12 Maart. Volgens de Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken verklaarde, zou dit verbond van louter defensieven aard zijn en moet het verzet van Moskou dus op een misverstand berusten. DONDERDAG 21 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tijdens den vori- gen nacht en dag was geen enkel incident te melden, tenzij het treffen tusschen een kleine Engelsche pa- troelje en een Duitsche verkenningsafdeeling. De En- gelschen, bestaande uit een officier en zes soldaten, boden het hoofd aan een tiental Duitschers. Zij keer den zonder verliezen naar hun lijnen terug, na vijf Duitschers buiten gevecht gesteld te hebben en een krijgsgevangen genomen te hebben. Uit hoofde van het slecht weder was de luchtbedrijvigheid op het West front gering. Enkele Duitsche verkenningsvliegtuigen werden boven den Elzas waargenomen. FRANKRIJK. M. Paul Reynaud heeft officieel aanvaard het kabinet samen te stellen en korts nadien werd aangekondigd dat de nieuwe regeering reeds ge vormd was. De nieuwe ministers vergaderden 's na middags. na 3 u., in het kabinet van M. Reynaud. Te 17 u werd de nieuwe regeering aan President Lebrun voorgesteld. De eerste kabinetsraad zal morgen te 10 u. gehouden worden en te 15 u. zal de nieuwe regeering voor de Kamer verschijnen. In den schoot der regee ring werd een oorlogscomité gevormd, bestaande uit M.M. Reynaud, Chautemps, Daladier, Lamoureux. Man del en Monnet Dit comité zal driemaal per week ver gaderen onder voorzitterschap van M. Reynaud. ENGELAND. Het Duitsch stafbericht over den aanval op de reede van Scapa Flow beweert dat een Britsch konvooi, dat sterk verdedigd was door kruisers, destroyers en vliegtuigen, uiteengeslagen werd. Negen oorlogs- en koopvaardijschepen, met een tonnemaat van ongeveer 42.000 ton, werden, volgens dit bericht, tot zinken gebracht, terwijl nog twee andere koop vaardijschepen, ongeveer 11.000 ton, beschadigd wer den. Door het Engelsch ministerie van Luchtvaart wordt dit bericht echter gelogenstraft. Er werd geen enkel Britsch schip of Britsch vliegtuig beschadigd en er zijn geen slachtoffers. Alleen twee kleine neutrale schepen werden licht beschadigd. Heden namiddag werd opnieuw alarm gegeven langs de Britsche Oost kust. Een vreemd vliegtuig werd opgemerkt boven de Shetland-eilanden, doch door Britsche jachttoestellen op de vlucht gedreven. Een Britsch schip, dat afzon derlijk koers richtte naar Engeland, werd door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd en erg beschadigd. Vijf leden der bemanning werden gedood. Het groote Britsche passagiersschip f Mauretania metende 35.739 ton. en het reuzenschip Queen Mary hebben de ha ven van New-York verlaten en begeven zich naar Australië, vanwaar zij zullen gebruikt worden voor het vervoer van troepen. Sommige Britsche bladen voe ren opnieuw propaganda voor een hervorming van de regeering. Zij wenschen een meer beperkt oorlogs kabinet en een krachtdadiger oorlogsvoering. DUITSCHLAND. Naar uit Deensche bTon verno men wordt, zou de Hindenburgdam. welke het eiland Sylt met den vasten wal verbindt, wel degelijk door de Engelsche bommen getroffen zijn. De vier torens, die op den dijk stonden, en waarin luchtartillerie was opgesteld, zijn geheel verdwenen. In Duitschè welinge lichte middens wordt M. Paul Reynaud aanzien als een der ergste vijanden welke het Reich telt onder de Fransche staatslieden. NEDERLAND. In de haven van Ymuiden werden vier Duitsche vliegers, waaronder twee gekwetsten, ontscheept. Zij werden op de Noordzee door een treiler opgepikt. FINLAND. Tijdens de eerste conferentie te Mos kou hebben de Russen, met het oog op de bekrachti ging van het vredesverdrag, verklaard dat de voorge stelde grenzen op sommige plaatsen meer Westelijk gelegen zijn dan gehoopt werd. De Finnen, die er zich rekenschap van geven dat zij niets anders kunnen dan toegeven aan de eischen der Soviëts, zullen dus meer grondgebied moeten afstaan dan eerst bepaald werd. RUSLAND. Op het Kremlin werden de bekrach- tigings-documenten over het Finsch-Russisch verdrag uitgewisseld. ZWEDEN. De oppositie van Rusland tegen het ontworpen Finsch-Zweedsch-Noorsch defensief verbond lokt heftig verzet uit in Zweden. NOORWEGEN. Het Noorsch gezantschap te Pa rijs logenstraft de geruchten volgens welke Soviët-Rus- land vrije gebieden zou geëischt hebben in sommige Noorsche havens. DENEMARKEN. Een vreemd vliegtuig heeft de omstreken van Aabenraa overvlogen. De gezant van Denemarken te Londen werd gelast bij de Engelsche regeering te protesteeren tegen het overvliegen der Westkust van Jutland en het werpen van bommen in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Twee Deensche booten, op weg naar Engeland, de Bothalen de Vikingzijn in de Noordzee gezonken. Men vreest dat er 30 personen hierbij het leven verloren Hooge re Afdeeling F. C Brugge V. G. Oostende 4—3 S. K. Roeselare - - F. C. Knokke Klassement 7—1 C. S Brugge 15 12 0 3 80 20 27 Kortrijk Sport 15 9 4 2 41 37 29 A. S. Oostende 13 6 4 3 39 30 16- F. C, Brugge 13 6 5 .2 36 27 14 S. C Meenen 15 5 7 3 33 38 13 V. G. Oostende 15 4 7 4 33 41 12 S. K. Roeselare 14 5 9 0 41 50 10 Knokke 13 3 8 2 24 35 Stade Moeskroen 13 3 9 1 25 67 7 Gewestelijke Afdeeling REEKS A Koksijde F. C Torhout Veurne D. C. Blankenberge Oudenburg Middelkerke REEKS B Stade Kortrijk Lauwe Harelbeke Deerlijk Aalbeke Dottenijs Izegem Avelgem A. A. Moeskroen Waregem Sp REEKS C Poperinge Wervik Geluwe Houthulst Toek. Meenen Waasten R. C. Wervik leper Komen Bizet Scholleren REEKS A Torhout C. S. Brugge A S. V. Blankenberge F. C. Brugge B C S. Brugge B Knokke F. C. Brugge A D. C. Blankenberge V. G. Oostende A. S. Oostende REEKS B Stade Moeskroen Deerlijk Kortrijk Sp. Waregem Sp. R. S. Waregem Wakken REEKS C F. C. Roeselare A Meenen Kadetten REEKS A F. C. Brugge Knokke gesch. 1—6 gesch. 3—4 2:—2 7—5 4—3 11—» 3 13—» 1—6 gesch. S—2 5—1 2—3 4—1 afgel. 3 2—9 15—1 Racing Wervik 1 C. S. Yper 5 Onze jongens zijn naar Wervik opgetrokken met het gedacht zich eens duchtig in te spannen, om zoo spoe dig mogelijk en wederom in goede conditie te verkee- ren en alzoo de komende lastige matchen met beter gemak aan te vangen. Maar hun berekening is echter ten deele slecht uitgevallen. Zij hebben overwonnen en nog wel afgeteekend, doch het ploegje der tegen strevers was van geheel kleine waarde, zoodat meeren- deel in één doel gespeeld werd. Zoover ging onze meer derheid dat keeper Sonneville soms in aanval mede- trok. Het doelgebied der Racingers werd door de rood- witten letterlijk ingenomen en de twee elftallen ston den soms in een groep voor de kooi geplakt, zoodat het leder moeilijk door dit bosch van beenen kon geraken. Dit gebeurde in de tweede speelhelft, alswanneer er berg-af en met wind in den rug gespeeld werd. Vóór de rust was de stand 30, doelen door Dumalin Maur.,. Godderis en Beddeleem binnen gezonden. De twee an dere doelen werden door Dumalin Maur. en zijn broe der Camille aangeteekend Na deze twaalfde zegepraal, staan onze jongens voor gewichtiger taak. De derby te Poperinge heeft plaats en dat beduidt in andere woorden dat rood-wit voor een taaien tegenstrever komt te staan. Zeker hebben wij in de heenmatch met 4-2 de bovenhand behaald, doch de geburen zullen zich op eigen terrein zoo gemakkelijk niet laten bedwingen en integendeel alles in 't werk stellen om ook een manche van den derby te winnen. Niet alleen staat de eerste plaats der rangschikking in gevaar, maar de outsider Houthulst komt gevaarlijk opdagen. Onze jongens zullen wel begrijpen dat veel van deze ont moeting zal afhangen, ze moeten dan ook strijden tot het eindsignaal, want alle zwakheid of inzinking zal ten bate genomen worden om puntenverlies te berokkenen. Niettegenstaande deze gewichtige wedstrijd voor beide partijen van groot belang is, drukken wij den wensch uit dat hij op de sportiefste wijze zou betwist worden en dat de zegepraal aan de besten zou te beurt vallen. Klassement C. S. Yper 15 12 3 0 76 18 M Houthulst 15 10 3 2 54 23 28 Bizet 16 9 3 4 63 31 82 Poperinge 12 9 2 1 58 20 19 Toekomst Meenen ,17 8 6 3 65 55 1» Gheluwe 15 8 5 2 50 35 16 Vlamertinghe 16 7 7 2 42 47 16 Comines 12 5 6 1 35 24 12 Gheelster 15 5 10 0 32 58 10 Warnêton 15 3 11 1 27 83 - 7 Wervik Sp. 16 2 12 2 15 69 Racing Wervik 14 0 11 3 21 75 3 Matchen van Zondag 24 Maart Gheelster Houthulst (officieel) Gheluwe Wervik Sp. (van 19-11) Comines Warnêton (van 3-12) Poperinghe Yper (van 7-1)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6