-HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Toeristische Kroniek Zielmissen 20 jaar, N 52-23 Maart 1940 20 Année, N 52 23 Mars 1940 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT Dienst der Banken Onze eerste Toeristen BENOEMING De Heer Arrondissementscommissaris Maes gaat op rust Paschen in de Kathedraal S. Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Zondagrust Repos Dominical STERFGEVALLEN BEDANKINGEN HET EILAND SYLT Wat hier volgt is geen uiteenzetting van de ge volgen van den raid door Britsche vliegers naar dit eiland, maar alleen een beschrijving van Sylt in verband met zijn ligging en de toeristische bijzonderheden er over. Langsheen de vastelandskust van Sleeswijk, ten noorden van de Duitsche Bocht, liggen en kele eilanden welke men onder den gezamen- lijken naam van Noordfriesche eilanden kent aan de andere zijde van deze golf liggen de Oost- friesche eilanden en ten noorden van Nederland de Westfriesche eilanden. De Noordfriesche eilanden bestaan uit twee groepen de zuidelijke of Halligen omvat ver scheidene minder belangrijke eilandjes, terwijl de noordelijke van grooter belang is en de ei landen Amrum, Föhr en Sylt heeft. Het laatste, Sylt, is het noordelijkste en ook het grootste. De reeks wordt nog voortgezet in Denemarken, maar dat is buiten het kader dezer beschrijving. Eigenlijk is Sylt sedert enkele jaren geen ei land meer, want van uit Hamburg kan men het in minder dan 4 i uur in D-trein bereiken, zon der over te stappen! Inderdaad, want de 11 km. breede arm van de Waddenzee wordt per trein doorreisd, over een 11 m. breeden dijk, den Hin denburg-dijk. Na den wefeldoorlog ontstond de noodzakelijkheid Sylt met het vasteland te ver binden door een dijk. Door de nieuwe grensrege ling werd een deel van Duitschland terug Deensch grondgebied en daarmede ook Hoyer- schleuse, de haven van waaruit de booten naar Sylt vaarden. En daar er door de ondiepe Wad denzee slechts dezen weg bestond om Sylt te bereiken, moesten de Duitschers over buiten- landsch grondgebied reizen. Toen ontstond het plan om het eiland met een dijk aan het vaste land te verbinden. In het begin .van 1923 werd hiermede reeds een aanvang gemaakt. 1500 ar beiders werden aan het werk gesteld, en na zes maanden begonnen de twee dijkgedeelten elkaar te naderen, toen op 24 Augustus een hevige storm de half afgewerkte dijk volledig vernielde. Men herbegon het werk volgens een nieuwe methode en op 1 Jury ,1927 werd de dijk ingehuldigd in tegenwoordigheid van Rijkspresident Hinden burg, naar wien de dijk werd geheeten. Twintig miljoen Mark heeft de bouw van den dijk gekost, maar thans heeft Sylt zijn nieuwen bloei aan dezen dijk te danken. En toch is Sylt een eiland geblevenHet is 40 km. lang en slechts 3 a 4 km. breed. Alleen het middengedeelte is een 15 km. breed. De grootste lengte loopt heelemaal Zuid-noord zoo dat de kust pal op het Westen ligt en de golven van de Noordzee nergens zoo onstuimig zijn als aan het strand van Sylt. In het noordelijkste gedeelte ligt het dorpje List, dat een verkeersvliegschool van de Deut sche Lufthansa heeft. Hier vandaan startte en kele jaren geleden de Duitsche vlieger von Gro- nau naar Amerika. In dit gebied hebben ook de zweefvliegers hun kamp opgeslagen. Op het strand van het ietwat zuidelijker dorpje Kam pen, verrijst steil het Rote Kliffmeer dan 40 m. boven de zee. Dit is een uit roodbruin leem bestaand duingebergte en van daaruit worden de zweefvluchten ondernomen. In het midden van het eiland ligt de voor naamste stad Westerland, Bijna 4.000 inwoners telt het stadje aan den rand der duinen vlak aan zee maar 7.000 gasten kunnen in hotels, pensions en huisjes worden ondergebracht eri' duizenden bezoekers komen elk jaar dit schoone stadje be zoeken. Voor wie van zee, strand en zon houdt is Westerland een paradijs. Maar aan de zuidelijke punt van het eiland ligt'Hörnum, dat militaire vliegbasis geworden is, en op dit gedeelte hebben de Britsche vliegers het tijdens hun laatsten tocht gemunt gehad. Sylt kent evenals de andere eilanden elk jaar een druk zomerbezoek, en het feit dat men het eiland over den Hindenburg-dam bereikt moet alleszins de aantrekkelijkheid van zoo een be zoek verhoogen. Sylt is niet zuiver Duitsch 50 spreken er Duitsch, 41 Friesch en 9 Deensch. In de steden is de toestand nog anders, zoo bv. te Westerland spreken 70 Duitsch, 23 Friesch en slechts 7 Deensch. Hiermede weten onze kronieklezers ook een en ander meer over dit curieuze eiland. Reysiger. Ter g'elegéhheid van Paschen, zullen de Ban ken gesloten zijn op Zaterdag 23 en Maandag 25 Maart 1940. Onder de leiding van den welgekenden con servator van het Koninklijk Museum van Ant werpen, prof. Dr Jozef Muls, schrijver van «Mem- linc» en andere werken, ondernemen zijne cur sisten der Volksuniversiteit van Rotterdam een studiereis, per autocar, van zes dagen door Bra bant en Vlaanderen. Kleine steden, abdijen, kasteelen en al wat betrek heeft op de kunst zullen bezocht worden. Maandag avond zullen deze ervaren toeristen te Yper aankomen, waar zij van 's anderdaags 's morgens al de bezienswaardigheden onzer stad zullen bezoeken, en onder andere de merkweer- dige schilderijen van het Belle Godshuis, waar men nog altijd een der oudste stukken onzer Vlaamsche School bewaart, de Broederlam, ge red in 1914 met zooveel andere kunstschatten van gestichten door wijlen Mr Léon Van Aerde, se- kretaris der Burgerlijke Godshuizen. Moge dit eerste bezoek door vele andere ge volgd zijn. S. Het Staatsblad van 19" dezer kondigt de be noeming af van den Heer Lahaye H., advokaat te Yper, tot plaatsvervangend rechter in het vre degerecht van het kanton Hooglede. Bij koninklijk besluit van 20 Februari 1940 is aan den Heer Maes J., commissaris van de ar rondissementen Veurrie-Dixmude, met ingang van 31 Maart 1940, eervol ontslag uit zijn ambt verleend. De Heer Maes is ertoe gemachtigd zijn rechten op pensioen te doen gelden, den eeretitel van zijn ambt te voeren en'de ambtskleedij ervan te dragen. Plechtige Hoogmis te 10 u., met uitvoering van de prachtige Sequentie Victimae Paschali 's Namiddags, te 3 J u., Sol. Vespers en Lof, met feestpredicatie over De Verrijzenis des Heeren door E. H. Ghyssaert Onder het Lof. zullen uitgevoerd worden Lauda Sion von Doss Te Matrem Schubiger O eiii et filiaeGregoriaansch Op tweeden Paaschdag, Hoogmis te 9 uur. PASCHEN 1940 I. Hoogmis te 9 u. Na de Mis 'Pauselijke zegen. Uitvoering van de MisMissa Sanctse Familiae, in mi b groot van Karl-Maria Pembaur, op 46. voor 4 stemmig gemengd koor. met begeleiding van snarenkwartet en orgel. II. Lof te 5 u. Na 't lof sermoen door den E. P. Godfried 1) Jesu quem velatum van K. Kempter 4 stemmig gemengd koor. 2) O Beata Mater van Aug. De Boeck voor tenor solo en 4 stemmig gemengd koor. (Eerste uitvoering). 3) Terra tremuit van Joseph Eybler voor 4 stemmig gemengd koor. (Eerste uitvoering). 4) Tantum ergo n van Fr. Schubert voor 4 stemmig gemengd koor. 5) Alleluia van Handel Slotkoor uit Judas Macchabëus. (Eerste uitvoering). Dit alles met begeleiding van versterkt snarenkwar tet en orgel Broederschap van het H. Kind Jezus van Praag. Maandag: 25 Maart: Te 7 1 u., Mis ter intentie der kinderen. 's Namiddags te 3 u., maandelijksche vergadering. Tombola der kinderen Op Dinsdag 2 April, te 2 u., in het St-Maartenspa- tronaat, Lange Meersch, voor al de kinderen, die ten minste 9 maal getrouw zijn geweest de vergadering bij te wonen. ,A1 deze kinderen moeten in gesloten enveloppe met hun naam en toenaam, hunne bons indienen in de bus van het Karmelietenklooster, vóór Zondag 31 Maart. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 24 Maart Dimanche 24 Mars Paschen Paques en Maandag 25 Maart et Lnndi 25 Mars van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur Heer Alphonse Noppe-Mollez Heer Maurice Noppe De familiën Mollez. Willaert. Noppe en Jonckheére, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teergeliefde echtgenoote, moeder en bloedverwante. Vrouw ALPHONSE NOPPE geboren Anna-Ermina MOLLEZ te Handzaeme, den 5 November 1867. en overleden te Yper, den 17 Maart 1940. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzoekt dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper. Stoffelstraat. 18. o Heer en Vrouw Richard Verhoest-Segers Heer en Vrouw Cyriel Segers-Dhondt en familie Heer en Vrouw Jean Büngart-Segers en familie Heer en Vrouw Joseph Segers-Deleu en familie Heer en Vrouw Léon Verleure-Segers en zoon. melden met droefheid het overlijden hunner teerge liefde tante Jufvrouw Julie SEGÉRS geboren te Yper. den 6 December 1850 en aldaar god vruchtig overleden, den 20 Maart 1940. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling. zal plaats hebben in de kapel van 't Belle Godshuis, op MAANDAG 25 MAART 1940, om 8 uur. Dit bericht dient als uitnoodiging. Heer Edmond Blootacker Heer en Vrouw Camille Vandelannoote - Parmentier en familie Heer en Vrouw Gerard Vandelannoote-Debacker Heer en Vrouw Oscar Vandelannoote'-Lottegier en familie Heer Michel Blootacker danken, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Mevrouw Marie-Louise VANOVERBERGHE Weduwe van Heer Désiré-Henri Vandelannoote Echtgenoote van Heer Edmond Blootacker en voor hunne tegenwoordigheid op den lijkdienst. -o Mevrouw Weduwe Maurice Blootacker-Ferrand Juffrouw Cécile Blootacker Heer en Mevrouw Crispijn Kesteloot-Bloot^tcker Mevrouw Weduwe Joseph Koopman-Blootaeker Heer en Mevrouw Frans Vanhoven-Blootacker Heer en Mevrouw Jéróme Mahieu-Ferrand De familiën Blootacker. Deweerdt. FerCand en Scheire. danken, langs dezen weg. de vrienden en ken nissen voor de innige blijken van deelneming hun be tuigd tijdens het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, broeder.^ schoonbroeder en bloed verwant, Mijnheer Maurice - Camille BLOOTACKER Meester-Kleermaker Oud-Strijder en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Korte Tnouroutstraat. 41 (2028) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 Maart (Paschen), om 8 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overledene familie. (2013) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Maart (Paschen), om 9 u., in de kerk der Paters Capucienen, Capucienen- straat tot zielelafenis van Heer Roger MARTYN. (2014) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Maandag 25 Maart (Tweede Paasch- dag), om 9 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Robert RONDELEZ. echtgenoot van Vrouw Marie Knockaert. (2015) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette VANDAMME (2023) Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 24 Mars (Paques), a 11 J h., en la Cathédrale St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Roger WOLTERS époux de Dame Julienne Scrive. (2024) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Albertine DEP IJ Y UT echtgenoote van Heer Daniel Derez. (2025) Vrienden en kennissen, worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gelezen worden op Zondag 31 Maart, om 11 i uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw BORIES-LAURIE en zoon Achille, (2026)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9