Politieke Sprokkelingen CINEMA FLORA-Groote Markt Yper De Film van het jaarNooit geëvenaard 21 Jaar, N' 3 13 April 1940 21 Année, N 3 13 Avril 1940 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres immtnmimium imim Deze week acht voorstellingen Vrijdag en Zaterdag om 8 i uur Zondag om 2 uur (doorloopend) Maandag, DINSDAG en WOENSDAG om 8 i uur Zondag Kinderen 2 en 3 fr. BAfii tummm DAVID NIVIÜ - DONALD CRISP I——muimh* §»,i astui——wna HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren, lel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKE.> Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses NHMMM— Na de verovering van Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije, Memel, Polen, Bohemen en Moravië, heeft Duitschland nu Denemarken en ook Noor wegen bezet. Duitschland werkte dit reeds lang bestudeerde plan bliksemsnel uit. Of het Reich nu toch zal ge lukken den Engelsch-Franschen blocus te fnui ken, is een andere vraag. De Skandinaafsche lan den hebben Duitschland altijd bekoord, en nu bijzonderlijk in deze uren, dat het behoefte heeft aan een grooten invoer van allerhande grondstof fen. Denemarken heeft de Duitsche bezetting met een slavelijke onderwerping aanvaard. Lijdzaam ondergaat het 't gebeurde. Zonder den minsten tegenstand nestelden de Duitschers er zich. Speelde Denemarken reeds geen al te broeder lijke rol in het onvergeetbare Russisch-Finsch konflikt, thans heeft dit land ontstemming ver wekt in vele Europeesche natiën. Een land dat zich niet durft verdedigen is een verloren staat. Het is enkel geschikt om onder de verdrukking van den overheerscher te leven. Met bewondering denken wij nogmaals aan het kleine bewonderenswaardige Finland, dat niet terugschrok om den Rooden het hoofd te bieden. Had Skandinavië Finland toen eens werkelijk geholpen... Noorwegen heeft zich aan de Duitschers niet willen onderwerpen. Het verklaarde Duitschland onmiddellijk en zonder aarzelen dien oorlog* Thans wordt er daar hevig gestreden... De ver bondenen helpen de moedige Noren en niet met onvruchtbare redevoeringen, maar met verras sende heldendaden. De Noorsche regeering vestigde zich te Hamar, waar aan het plan van een algemeenen weer stand wordt gearbeid. Op de Duitsche nota heeft Zweden sidderend geantwoord dat het zich buiten het conflict wil houden. Het wenscht zijn onzijdigheid te hand haven. Doch is het besloten zich te verdedigen tegen een gebeurlijke bezetting. Maar deze woor den werden op zoo'n onvasten toon geuit, dat het, moest een gewapend konflikt uitbreken, het mis schien eveneens het weinig loffelijke voorbeeld van Denemarken zou volgen... En het land van Konin'g Christiaan sloot verleden jaar nog een *iet-aanvalspakt af met Duitschland... Het zijn nu de vreedzame Skandinaafsche lan den, die alles hebben verricht om buiten den oorlog te blijven, die in het brandpunt van de algemeene belangstelling staan. Heeft Duitsch land pogingen aangewend om elke front-uitbrei ding te vermijden, thans zal aan die voorzichtige oorlogspolitiek vaarwel moeten gezegd. Op het niet-vaststaande schaakbord van de Europeesche politiek wordt nu een partijtje gespeeld, waar bij Duitschland veel eerder dan men denkt, schaakmat kan worden gezet. Tenzij het onbe trouwbare Rusland en het steeds geduldig wach tende Italië toch met Duitschland den onver- hoopten driehoek zouden vormen. Maar laat ons de mogelijke gebeurtenissen niet vooruit loo- pen... Rusland laat niets van zich hooren. Doch deze stilte na den Finschen veldtocht schijnt zijn ver overingszucht eenigszins gekoeld te hebben. Of wacht het koppig zwijgend een eenige gelegen heid af om een nieuwen aanval voor te bereiden. Maar nu meer dan ooit kunnen de Sovjetten beseffen en bevroeden wat er hun met hun el lendig legertje te wachten staat, indien zij on gelukkiglijk in strijd moesten treden met de geallieerden. De Duitsch - Russische kameraadschappelijke toestand is voor het oogenblik niet rooskleurig. Berlijn verwachtte met ongeduld het bezoek van Molotov. Deze heeft zich niet gehaast om de uit- noodiging te beantwoorden. Zou Rusland einde lijk klaar zien in het Duitsch vriendenspel en de vroegere Fransch-Engelsche vriendschap bitter betreuren. We denken van ja Italië, gelijk we het in een van onze voor gaande bijdragen lieten uitschijnen, gaat voort durend verder met zijn Judasspel te vertolken. De Italianen, wat anderen ook mogen zeggen, gaan voort met de Duitschers onrechtstreeks aan te moedigen. Kenteekenend is in dit opzicht de houding van de Italiaansche pers ten overstaan van de geal lieerden. De onbeschaamdheid werd zoo ver ge- drevem dat ondanks de gebeurtenissen in Noor wegen en Denemarken, de Engelschen en de Franschen ongelijk bekwamen. Een dergelijke partijdige uitspraak kan niet anders dan alle eerlijk-denkende lieden met ontstemming ver- viilleni. Ook voor het Oostersch, flink gedrild leger van Generaal Weygand, hebben de heethoofdige Ita liaansche journalisten geen vriendelijke woor den. En in alle Italiaansche bladen, gelijk Gaz- zetta del Popoio Popoio d'Italia Corriere Delia Sera werd op denzelfden toon gezongen. Men voelt het heel gemakkelijk dat bovenver- noemd leger groote onrust wekt in het land van Mussolini. Zoo wordt verklaard, nadat er on vriendelijke bejegeningen werden neergepend, dat de Engelsch - Egyptisch - Turksche krachten te zamen over een anderhalf tot twee millioen man beschikken. Een Italiaansch blad leidde hier uit af dat de gebundelde Fransch-Engelsche troepenmachten het oorlogsfront tot in het Oosten willen uitbrei den en de blocus wenschen te verscherpen langs de Zwarte Zee en den Balkan. De Italianen, die langs deze zijde een gevaar voor hun land bemerken, zijn dan ook dq mee ning toegedaan, dat het leger van Generaal Wey gand daar natuurlijk aan groote gevaren is bloot gesteld. En de Italianen, die in Abessinië en in Albanië schitterende overwinningen hebben behaald op een weerlooze bevolking, voegen er aan toe met kracht en met de gewone zelfsover- schatting, dat, moest langs ginder gestreden wor den, het Italiaansche leger ook wel de wapens zou opnemen. En tegen wie?... Want een strijd aanbinden tegen de geallieer den staat gelijk met een zelfmoord voor de Ita lianen. Er dient hier niet over het hoofd gezien dat b.v. een Fransche Senegalees geen Albaniër noch Abessiniër is. Er wordt dus altijd vlijtig en met kracht aan de as Berlijn-Rome gearbeid. Maar voor hoelang nog? Italië zal wel tot in keer komen. Het zal wel begrijpen, en beter dan gelijk wie, dat Rusland, met gehoor te geven aan Hitler's lokstem, zich op veel te glibberige banen had gewaagd. Dat voorbeeld is trouwens wel sprekend genoeg... Tusschen Duitschland en Roemenië heeft de toestand dagenlang gespannen geweest. Met het Skandinaafsche avontuur is een tijdelijke rust poos ingetreden. Roemenië, dat trouwens over een flink leger beschikt, is vastbesloten zijn onafhankelijkheid te verdedigen en persoonlijke maatregelen te nemen in zake alle petroleumverdeeling. De twee volgende feiten dienen geblokletterd De Roemeensche IJzeren Gardeheeft zich sinds een drietal weken volledig aan de regee ring onderworpen. Koning Carol, beloofd dan ook de algeheele vrijheid aan de gewezen leden van bovenver- O .leCDHUNn SCSUttSU»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1