De Geschiedenis van een Oorlog 2 noemde partij, indien dezen broederlijk zouden medewerken aan de broodnoodige nationale we dergeboorte. Vele aanhangers van de IJzeren Garde zijn reeds uit de concentratiekampen huiswaarts ge stuurd. Het aantal opgehoudenen werd op 800 partijgangers geschat. Andere leden van deze beruchte partij bevinden zich in Duitschlan^l en zullen eveneens begenadigd worden. Alleenlijk de Roemeensche joden hebben met veel verrassing dat nieuws vernomen. Men weet. dat de garde, die eens zooveel onrust verwekte in het land van koning Carol, steeds fel gekant VRIJDAG 5 APRIL 194» FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tusschen de Nied en de Saar hebben Duitsche vliegtuigen voor de eerste maal de Fransche troepen aangevallen met bommen en mitrailleuzen. De aanval mislukte, ondanks een gewel dig vuur van de artillerie en de mijnen werpers. Pa- troeljes en verkennerstroepen waren vooral bedrijvig in de streek ten Westen van de Vogezen. Op den Rijn ondernamen de Duitschers weer pogingen van propa ganda op groote schaal, die oorzaak werden van weer- wraakgeschut. Het Duitsch bericht meldt dat contact- elementen ten Zuidwesten van Saarlautern een Fransch steunpunt hebben gereinigd en dat de Franschen hier bij 15 dooden te betreuren hebben. Duitsche pioniers hebben in 'net niemandsland, op enkele honderde me ters van de Fransche lijnen, verscheidene Fransche goederentreinen buitgemaakt. De pioniers legden een nieuwe spoorlijn aan. waarover 4 Fransche locomo tieven en 325 wagons naar de Duitsche lijnen konden gebracht worden. BELGIË. Twee Belgische visscherssloepen werden opnieuw door vreemde vliegtuigen beschoten. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken werden de Bel gische gezanten te Londen. Parijs, Berlijn. Rome en Den Haag door de Heeren Pierlot, eerste-minister. en Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, ontvangen. Tijdens deze conferentie werd de internationale toe stand in zijn geheel onderzocht. Men is er in geslaagd het Belgisch tankschip Esso Belgiumdat strandde vóór de kust van Middelkerke, weer vlot te brengen. Vier Engelsche soldaten, die bij vergissing over de Bel gische grens kwamen per camion te Blandain. werden geïnterneerd'. NEDERLAND. Een aangespoelde zeemijn is ten Zuiden van Westkapelle. op het eiland Walcheren, ont ploft. Een Nederlandsche sleepboot en baggermachine, welke op weg waren van Ymuiden naar Malmö, zijn in een Duitsch mijnenveld terechtgekomen. De 14 op varenden werden door de Duitsche veerboot Preus- sen gered. LUXEMBURG. Twee Fransche officieren, die ge kwetst werden bij de noodlanding van hun vliegtuig te Niedefeulen en die verzorgd waren in de kliniek te Ettelbruck. hebben weten te ontsnappen. ENGELAND. Volgens een Engelsch blad mede deelt zou er tusschen Engeland en Frankrijk een be stendig bondgenootschap opgericht worden, zoodanig dat beide landen nog slechts één militaire en econo mische macht zouden uitmaken, niet alleen gedurende maar ook na den oorlog. De nieuwe Britsche ministers hebben heden hun eed afgelegd. M. Monnet. Fransche minister van den bloc us, is per vliegtuig te Londen aangekomen om er te onderhandelen met zijn Britschen ambtgenoot. M. Cross, minister van Economischen oor log. FRANKRIJK. Een besluit wordt voorbereid waar bij de doodstraf voorzien wordt voor de personen die communistisch of hitleriaansch propagandamateriaal leveren, houden of verspreiden. De concentratiekam pen. die zich in de omgeving van Parijs bevinden, zul len naar Noord-Afrika overgebracht worden. Generaal Sikorski. opperbevelhebber van het Poolsche leger en voorzitter van den Poolschen ministerraad, had een lang onderhoud met generaal Weygand. In het Fransch tijdschrift L'Illustrationverscheen een foto geno men in het kabinet van M. Reynaud tijdens het onder houd dat hij had met M. Sumner Welles. De Duitsche propaganda heeft deze foto, waarop een kaart van het nieuw verdeelde Europa voorkomt, uitgebuit en ook in Italië maakte die foto veel ophef. Thans heeft M. Sum ner Welles beweerd dat al de beweringen betreffende die foto van louter fantasie zijn en dat hij nooit een kaart heeft bezien, welke zich in het kabinet van M. Reynaud had kunnen bevinden. DUITSCHLAND. De vreemde krijgsgeattacheer- den der diplomatieke zendingen te Berlijn zullen op 9 April een bezoek brengen aan de Siegfriedlijn. De Duitsche Rijksbank zal dezer dagen nieuwe zinken muntstukken in omloop brengen van 5 en 10 pfenning, in vervanging der stukken in koper en aluminium- brons. NOORWEGEN. Het Noorsche schip Miradat van Engeland naar Noorwegen vaarde met ongeveer honderd personen aan boord, werd door Duitsche vlieg tuigen aangevallen. De aanvallers werden op de vlucht gedreven door een Britschen torpedojager, die een der Duitsche toestellen neerschoot. Boven de streek van Troendelag werd een vreemd vliegtuig opgemerkt. FINLAND. De opperste Soviet heeft de afgestane Finsche gewesten definitief bij de Soviët-Unie ingelijfd. De Finsche paketbooten, die tijdens den oorlog voor het meerendeel in de Zweedsche havens gebleven wa ren, hebben thans hun geregelden dienst tusschen Fin land en Zweden hervat. ITALIË. Maarschalk Badoglio, hoofd van den al- gemeenen staf, werd door M. Mussolini ontvangen. Zij bespraken gedurende meer dan een uur de militaire voorbereidingen van Italië. ESTLAND. De officieele kringen verklaren dat de berichten, volgens dewelke sterke Russische troepen- afdeelingen in Estland zouden toegekomen zijn, van allen grond ontbloot zijn. Dezelfde kringen wijzen er op dat de Soviëts zich naar de voorschriften van de Russisch-Estlandsche overeenkomst gedragen. ZWEDEN. De zaakgelastigde van Finland heeft aan koning Gustaaf en aan de Zweedsche regeering den dank van Finland betuigd om den steun die, onder verscheidene vormen, door Zweden tijdens den Rus- sisch-Finschen oorlog verleend werd. ZATERDAG 6 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op het front van was tegen het Jodendom. Het tweede feit, dat van een niet te onder schatten- belang is voor de gewenschte rust en de eenheid van het land. is de gehoorzame hou ding van de Duitsche minderheid tegenover den staat Hun afgevaardigde, Hans Jung, verklaarde dat zij eveneens hun steentje wilden bijbrengen, tot de versteviging der nationale 'wedergeboorte. Zoo vormt ten slotte, gansch de Roemeensche natie een eenheidsblok, waartegen de overwel diger zich lang en tot bloedens toe zou kunnen stuiken. O. O. den Rijn tot den Moezel is de dag kalm verloopen en van beide zijden verklaren de meegedeelde stafberich- ten dat er niets te melden valt Een Duitsche patroelje, die ten Westen van de Vogezen een Franschen post trachtte te benaderen, werd teruggedreven en liet een gewonden officier achter, die door de Franschen werd krijgsgevangen gemaakt. In de streek van Saarbrucken werden enkele artilleriéschoten waargenomen. Aan weerskanten van den Rijn werd eveneens gevuurd. Een Duitsch bericht van 3 April, waarbij een Fransche post vernield werd en 15 Fransche soldaten het leven zouden verloren hebben, wordt thans door de Fran schen gelogenstraft. Van uit Parijs wordt gemeld dat een nauwkeurig onderzoek heeft uitgemaakt dat de Duitschers er niet in slaagden den post binnen te drin gen en dat de Franschen slechts twee gesneuvelden en twee zwaar gewonden te betreuren hebben. FRANKRIJK. In het Noord-Westelijk gebied van Frankrijk werd van 14 u. 55 tot 15 u. 23 alarm ge maakt. De veroordeelde Fransche communisten zijn in verbreking gegaan. Op de vraag ontbreken alleen de handteekens der Kamerleden, die met uitstel veroor deeld werden en die den avond zelf naar de door de militaire overheden aangeduide centra werden ge voerd M. Georges Monnet, minister van de Blokkade, die een conferentie had met zijn Britschen collega, verklaarde dat de nieuwe Fransche regeering streeft naar een verscherping van de blokkade tegenover Duitschland. niet tegenover de neutralen. Zoowel Frankrijk als Engeland wenschen dat het duidelijk blijkt hoe de blokkade niet tegen de rechten van de vrije volkeren is gericht, maar de Verbondenen moeten de spoedigste en minst moorddadige overwinning na streven. Thans reeds heeft de blokkade afbreuk gedaan aan de Duitsche oorlogsmacht, namelijk inzake de be voorrading in petroleum, benzine, rubber, weefsels, leder, huiden, koper en andere metalen, enz. Ministers Cross en Monnet zullen nog besprekingen voeren over den tweeden vorm der blokkade, te weten de aankoo- pen op de markten van de onzijdige landen, om Duitschland te beletten zich daar nog voorraden aan te schaffen. ENGELAND. - Lord Halifax heeft de gezanten van Zwe den en Noorwegen ontvangen en hen nota's voor hun wederzijdsche regeeringen overhandigd. Ook te Parijs werd dezelfde nota aan de vertegenwoordigers van de twee voornoemde landen overhandigd. Het doel dier nota's is de houding van de Verbondenen betreffende de onzijdigheid van Skandinavië nader te bepalen. Uit Britsche bron wordt gemeld dat het nu meer dan een week geleden is dat een Britsch schip door een duik boot aangevallen werd. Men denkt dan ook dat de Duit schers moeilijkheden ondervinden bij het voortzetten van hun duikbootoffensief. Het vroeger buitgemaakt Duitsch schip Uhenfels metende 7.603 ton, is héden in de haven van Londen aangekomen. DUITSCHLAND. Engelsche vliegtuigen hebben de vlootbasis van Wilhelmshaven overvlogen. Bommen werden geworpen naar een Duitsch oorlogsschip en vier torpedojagers, die volgens de Britsche mededeeling waarschijnlijk beschadigd werden. Alle Britsche toe stellen keerden ongedeerd naar hun basis terug. Uit Berlijn echter wordt gemeld dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Alleen een Britsch vliegtuig heeft de monding van de Elbe overvlogen, maar het kon slechts 2 bommen werpen, die in het water vielen. Er was zelfs geen enkel Duitsch schip in de buurt en het En gelsch toestel werd door de luchtafweer verdreven. Dr Goebbels, minister van Propaganda, heeft een rede gehouden van hulde aan de pers en verklaarde dat het grootendeels aan de propaganda van de pers te danken is dat het Duitsche volk met zooveel tucht en vertrou wen de toekomst inziet, en bereid is tot alle noodige offers, omdat het zijn bestaan geldt, maar ook nog omdat het zeker is van de eindzege. NOORWEGEN. M. Koth. minister van Buitenland sche Zaken, heeft in de Kamer de buitenlandsche po litiek van de regeering uiteengezet en verklaarde dat Noorwegen zijn territoriale wateren tegen iedere schen ding zal verdedigen. Noorwegen zal zich voortaan ook niet meer bepalen bij het protesteeren tegen het over vliegen van zijn grondgebied, maar voortaan alle vreemde vliegtuigen neerschieten. POLEN. De laatste Poolsche groepen, die 45.000 man telden en nog steeds stand hielden in de bösschen rond Radom, hebben thans de wapens neergelegd, na aldus zeven maanden lang een wanhopigen strijd te hebben gevoerd. FINLAND. Naar uit Deensche bron vernomen wordt, hebben de Russen en de Finnen zich t'akkoord gesteld om deze maand hun diplomatieke betrekkin gen te herstellen. De gewezen Russ:sche minister te Riga, M. Ivan Zotov, zou aangeduid worden om de Soviëts te Helsinki te vertegenwoordigen. VEREENIGDE STATEN. De volmacht, verleend aan President Roosevelt om, zonder de bekrachtiging door den Senaat aan te vragen handelsovereenkom sten met het buitenland af te sluiten, is door den Se naat met 42 tegen 37 stemmen voor drie jaar verlengd geworden. ZONDAG 7 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft nog steeds voort heerschen op het front en ook in de lucht heerschte er slechts geringe bedrijvigheid. Een Duitsche patroelje, die in de streek gelegen ten Oosten BIJ DEN KRUIDENIER. Madameke, geef mij een pakske chic... Ja, ja, Madame, een pakske PACHA CHIC. der Vogezen nog al dicht bij een Franschen post gena- i derd was, werd teruggedreven en liet een gevangene in handen der Franschen. Boven het front werden twee i Duitsche Dornier-vliegtuigen door Fransche vliegers j neergehaald. BELGIË. Drie vreemde vliegtuigen hebben heden namiddag de stad Fleurus op groote hoogte overvlogen. Het was onmogelijk de nationaliteit der vliegtuigen vast te stellen. NEDERLAND. Een Nederlandsche patroelje was Donderdag nacht bij vergissing over de Duitsche grens geraakt en aldaar door de Duitsche grensposten aan gehouden en naar Brüggen geleid. Na onderzoek -werd zij terug naar de grens gebracht en thans is zij in haar garnizoen teruggekeerd. FRANKRIJK. Volgens een mededeeling der Hoo- gere Duitsche-Legerleiding voerde de Duitsche lucht macht verkenningsvluchten uit boven Noord- en Mid den-Frankrijk. Ingevolge het akkoord betreffende de uitwisseling van Fransche en Duitsche gevangenen en geïnterneerden, onder de hoede van het. Internationale Roode Kruis, zal binnen kort het eerste contingent Duitsche gevangenen te Geneve aankomen, terwijl Fransche burgerlijke gevangenen denzelfden dag Duitschland zullen verlaten om naar Frankrijk terug te keeren. ENGELAND. Voor de eerste maal hebben Duit sche vliegers Britsche lichttorens aangevallen. Na een raid boven Scapa Flow, die mislukte, hebben Duitsche vliegtuigen onder meer de lichttorens van Duncansby Head en van Stroma met mitrailleuzen beschoten. De zen morgen werd er gedurende 15 minuten luchtalarm gegeven in de streek der Orkaden. Het totaal der man nen van 20 tot 25 jaar. die totnogtoe in het Engelsch leger werden ingelijfd, bedraagt 1.656.026. Een zeker aantal der eerst opgeroepenen bevindt zich aan het front in Frankrijk. Naar een verklaring van minister Burgin. heeft Engeland sedert het begin van den oor log ongeveer een millioen pond sterling per dag uit gegeven voor den opbouw van fabrieken voor oorlogs-. materiaal. 53 fabrieken werden gebouwd of zullen het weldra zijn. De minister voegde er aan toe dat de legeroverheden vragen dat men nog meer materiaal zou vervaardigen en het zoo spoedig mogelijk zou leveren. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeld dat, alhoe wel er daarom niet verzocht werd, de Zweedsche re geering zal antwoorden op de Britsche nota die groote opwinding heeft veroorzaakt in Skandinavië. De op stelling van het antwoord zal eenigen tijd in beslag nemen, aangezien Zweden overleg zal willen plegen. De Zweedsche onderstaatssecretaris Böhman en de handelsdeskundige Wallenberg zijn naar Parijs ver trokken. Zij zullen er aandringen op de voortzetting van den normalen handel en op erkenning van het be ginsel dat de Skandinavische staten met alle oorlog voerenden vrij handel mogen drijven. NOORWEGEN. De Noorsche stoomboot «Navarra». metende 2.118 ton, werd door een Duitsche duikboot zonder waarschuwing ten Noorden van Schotland in den grond geboord. Alle officieren en 9 leden der be manning kwamen om en 14 overlevenden konden zich met een reddingsboot van hun schip verwijderen. De Navarra is het 55' Noorsche schip dat de prooi is geworden van de Duitsche duikbooten of mijnen. Tot hiertoe zijn er reeds 410 Noorsche zeelieden omgeko men en is een totaal van 120.000 ton verloren gegaan. Sedert de Noorsche matrozen bedreigden geen Duitsche schepen meer te loodsen langs de Noorsche kust, zoo de Duitschers voortgingen met er de schepen te torpe- deeren. werden er door de Duitschers iri of rond de Noorsche wateren geen booten meer in den grond ge boord. Volgens te Kopenhagen ontvangen berichten zou Noorwegen aan Engeland reeds te verstaan gege ven hebben dat het bereid is de ertstransporten uit Zweden over Noorsch grondgebied naar Narvik stop te zetten. Te Stockholm wordt het gerucht bevestigd dat Engeland overweegt mijnen te leggen in de wateren die door de erts-schepen bevaren worden. De Zweed sche bladen wijzen er op dat, wanneer mijnen gelegd, worden binnen de Noorsche wateren, dit ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor de houding van Skan dinavië ten aanzien van den oorlog. Inmiddels heeft Duitschland een diplomatieke waarschuwing gericht aan Noorwegen om het te wijzen op de gevolgen die een schending der Noorsche neutraliteit door Engeland zou kunnen hebben, als die schending aan Engeland voor- deelen zou bezorgen in den oorlog tegen Duitschland. JOEGOSLAVIË. - Een Joegoslavisch schip werd nabij de Grieksche kusten door een Engelsche oorlogsboot ge praaid en opgeleid in de kontroolhavens van het ei land Malta. FINLAND. Naar verluidt zou de Heer Paasiviki. hoofd van de Finsche afvaardiging te Moskou, tot ge zant in Rusland benoemd worden. De overeenkomst, betreffende de afbakening van de nieuwe grenzen, zou nagenoeg verwezenlijkt zijn. MAANDAG 8 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch stafbe- richt van dezen avond luidde Dag zonder incidenten over geheel het front. Bedrijvigheid der luchtmacht langs weerszijden, vooral in den voormiddag Volgens het Duitsch stafbericht werden er tijdens luchtge vechten boven het front vier vijandelijke vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten, terwijl een vijfde door de luchtafweer neergehaald werd. Drie Duitsche vliegtuigen ontbreken. BELGIË. Vreemde vliegtuigen, waarvan de natio naliteit niet kon bepaald worden, hebben de streek van Eupen op groote hoogte overvlogen. FRANKRIJK. In de streek van de Opper-Saöne is, na een luchtgevecht, een Duitsch Junker vliegtuig brandend neergestort. De vier inzittenden werden ge dood. Boven de streek van Metz had een ontmoeting plaats tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen. Een dezer laatste toestellen werd neergehaald. ENGELAND. In het gebied der Shetland-eilanden werd er alarm gemaakt, dat ongeveer anderhalf uur duurde. In een haven aan de Engelsche Noord-West kust zijn 41 Duitsche krijgsgevangenen ontscheept en naar een verzamelkamp overgebracht. De Britsche overheden hebben besloten een zeer groote verspreiding te bezorgen aan de beruchte kaart met het Duitsche uitbreidingsplan d'e door de Tsjeeksche overheden ontdekt werd tijdens de huiszoeking in het hoofd kwartier van Henlein. binst de Sudeten-onlusten van 1938. De conferentie der Engelsche diplomatieke ver tegenwoordigers in den Balkan heeft dezen namiddag op het Foreign Office een aanvang genomen. NOORWEGEN. Uit Britsche bron wordt vernomen dat Britsche en Fransche oorlogsschepen mijnen ge legd hebben in de Noorsche territoriale wateren, ten einde de Duitsche schepen te beletten nog langer deze

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2