Cinema «Oud Yper» De Kapitein Benoit Levend Popje 3 territoriale wateren te gebruiken en ze te verplichten in volie zee te varen, waar ze dan door de Britsche oorlogsschepen zullen kunnen tegengehouden worden. De ligging der mijnen werd nauwkeurig aangegeven en alle noodige maatregelen werden genomen om de schepen voor het gevaar der mijnen te waarschuwen. Ook beletten de mijnvelden geenszins de vaart der Noorsche schepen die zich. van uit volle zee, recht naar hun havens begeven. Een sterke Britsche vloot- macht blijft ter plaats om te beletten dat de mijnvel den weggenomen worden. Indien Noorwegen de mij nen moest opruimen, dan zouden de Verbondenen er onmiddellijk andere leggen. De Noorsche regeering heeft protest aangeteekend tegen de schending van haar neutraliteit door de Verbondenen en eischt drin gend dat de mijnen en de oorlogsschepen uit de Noor sche territoriale wateren verwijderd worden. De Stor ting werd voor dezen avond bij hoogdringendheid bij eengeroepen DUITSCHLAND. Naar uit Oslo wordt gemeld, richten 100 Duitsche oorlogsbodems koers naar het Noorden door den Grooten Belt, terwijl andere oor logsschepen langs het Zuiden van Zweden zijn uitge varen. Onder deze oorlogsbodems telt men verschei dene groote schepen, hulpschepen en gewapende boo ten. Verwacht wordt dat een grooten zeeslag zal gele verd worden. Uit Fransche bron wordt vernomen dat de Duitschers hun troepenconcentraties in de Duitsche Oostzeehavens hebben vergroot, en van Zweedsche zijde beweert men dat het Reich militaire hulp zal aan bieden aan Noorwegen en voorstellen zal Duitsche troepen te zenden. Het stoomschip Rio de Janeiro van 5,261 ton. met 300 Duitsche manschappen aan boord, werd nabij Christiansand aan de Noorsche kust in den grond geboord Er zijn 150 slachtoffers. Kort nadien is een ander Duitsch schip in het Skager-Rak gezonken, en werd ter hoogte van Lillesomd een Duitsch schip beschoten. Bij een eiland van de Oslo fjord werd het Duitsch petroleumschip Poseidon metende 5.800 ton, getorpedeerd. Uit Berlijn wordt gemeld dat 24 Engelsche bombardementsvliegtuigen, op 150 kilometer ten Noorden van het Sylteiland, aangevallen werden door Duitsche jachttoestellen Twee Engelsche vlieg tuigen werden neergeschoten en de andere verplicht de vlucht te nemen. De Duitschers leden geen ver liezen. ZWEDEN. De Zweedsche legerstaf deelt mede dat, in verband met den huidigen toestand. Zweden op dit oogenblik maatregelen treft om zijn landsverdedi ging te versterken. Doch er wordt niet gezegd welke die maatregelen zijn. In de Zweedsche wateren werden er door de Verbondenen geen mijnen gelegd. ROEMENIE. Uit Berlijn wordt gemeld dat een onderzoek, door de Roemeensche overheden gedaan, heeft uitgemaakt dat verscheidene schepen in de ha ven van Giurgiu geladen waren met ontploffingsmid delen en wapens, verborgen in kisten die als dotfr- voergoederen waren aangegeven. Het Duitsch ministe rie van Buitenlandsche Zaken beweert dat het hier een uitgebreide sabotagepoging betrof van de Britsche «Intelligence Service», om den Donau op verschillige plaatsen onbevaarbaar te maken, ten einde de verbin dingen tusschen Duitschland en Zuid-Oost Europa te verbreken. ZWITSERLAND. Boven het Noord-Oostelijk ge bied van Zwitserland werd er op zeer groote hoogte een Duitsch vliegtuig waargenomen Het werd door een Zwitsersche jachtpatroelje achtervolgd en in ver scheidene localiteiten werd alarm gemaakt DINSDAG 9 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. De dag verliep kaun over geheel het front tusschen den Moezel en den Rijn, en er heerschte alleen eenig zwak geschut op het front tusschen den Rijn en Opper-Elzas. FRANKRIJK. In Parijsche kringen meent men dat de gebeurtenissen in Skandinavië de inzet zouden kunnen zijn van groote krijgsverrichtingen en alge meen verwacht men zich aan een Duitsch offensief op het Westelijk front. Het oorlogscomiteit vergaderde onder voorzitterschap van M. Albert Lebrun en na dien kwam de ministerraad bijeen. ENGELAND. Het vroeger buitgemaakt Duitsch schip Moreametende 2000 ton en geladen met bauxiet, is thans in de monding van de Theems aan gekomen. De Engelsche ministers kwamen bijeen en hadden een onderhoud met de legerhoofden. Er werd "besloten Noorwegen, in zijn verzet tegen de Duitsche overrompeling, bij te staan en een officieele mededee- ling van het Foreign Office zegt het volgende De re geering van Zijne Majesteit en de Fransche regeering hebben besloten onmiddellijk hun volledigen bijstand uit te breiden tot Noorwegen en hebben besloten dat zij zullen vechten in volle vereeniging met dat land. De noodige vloot- en militaire maatregelen zijn geno men in verbinding met de Fransche regeering. NEDERLAND. De berichten omtrent den Duit- schen aanval op Denemarken en Noorwegen hebben in Holland een geweldigen indruk gemaakt. Het algemeen hoofdkwartier heeft besloten dat gedurende de eerst volgende dagen geen nieuwe periodieke verloven meer zullen verleend worden aan sommige troepen opgesteld in kust- en grensgebieden. NOORWEGEN. De grootste aandacht gaat thans naar Skandinavië waar zich deze laatste uren de ge wichtigste gebeurtenissen en de meest onvoorziene oorlogsverwikkelingen voordoen. De Noorsche regee ring en de Storting hebben Oslo verlaten om zich te Hamar te vestigen. De Heer Koht, minister van Bui tenlandsche Zaken, verklaarde dat de Duitsche gezant de Noorsche regeering verzocht had zich niet te ver zetten tegen de bezetting van het land door de Duit schers. De regeering echter besloot zich niet te onder werpen aan de Duitsche eischen. De algemeene mobili satie werd afgekondigd en naar men te Londen ver neemt is Noorwegen in oorlog met Duitschland en zijn de vijandelijkheden reeds begonnen De hoogere Duit sche legerleiding deelt het volgende medeOm den huidigen aan gang zijnde aanval van Engeland tegen de neutraliteit van Denemarken en Noorwegen te ver hinderen, heeft het Duitsche leger deze landen onder ^ijne bescherming genomen- Aanzienlijke Duitsche troepenmachten van alle eenheden van het leger zijn deze landen binnengedrongen of hebben er ontscheept. Om'deze verrichtingen te beschermen, werden mijnen- afsluitingen gelegd. Radio-Oslo deelde dezen morgen, te 8 uur, mede dat Duitsche oorlogsschepen gedu rende den nacht de Oslofjord zijn binnengevaren, on danks den tegenstand van de Noorsche vloot en kust- batterijen. Horsten werd beschoten en de vesting en de stad Bergen werden, na een verwoeden strijd, door de Duitsche troepen bezet. Ook Trondhjem werd inge nomen. De vesting Christiansand werd eveneens aan gevallen en op de stad werd een luchtaanval uitge voerd. Duitsche troepen ontscheepten ook te Egger- sund. Verscheidene vliegtuigen overvlogen de Noorsche hoofdstad Oslo, en de bevolking wordt aangezet de stad te ontruimen. Gemeld wordt dat de Duitschers ook Narvik bezet hebben en dat zij den inkom van Vaesfjord bewaken. Verscheidene Noorsche steden worden door de Duitschers gebombardeerd. Van Duit sche zijde wordt gemeld dat de zwakke tegenstand van de Noorsche troepen gebroken is en dat de bezet ting door de Duitsche troepen van belangrijke mili taire steunpunten in gansch Noorwegen snel vordert. Volgens een Duitsch bericht zou Oslo, na een heftigen weerstand, in handen der Duitschers gevallen zijn. Tijdens een luchtgevecht boven het Oslofjord werden er 4 Duitsche en 2 Noorsche toestellen neergeschoten. Door de Noorsche kustbatterijen werd een Duitsch slagschip, vermoedelijk de Gneisenau in den grond geboord. Al de Duitsche schepen, die tengevolge van het leggen der mijnen door de Verbondenen een toe vlucht gezocht hebben in de Noorsche wateren, zullen in beslag genomen worden. Van Duitsche zijde wordt beweerd dat de bezetting van Noorwegen een antwoord is- op het leggen van mijnen door de Verbondenen in de Noorsche wateren, doch M. Chamberlain verklaarde in het Britsch parlement dat het klaarblijkend is dat de Duitsche inval reeds lang voorbereid en besloten was en zelfs reeds in uitvoering was vooraleer de Ver bondenen begonnen mijnen te leggen. De Britsche Eerste-minister voegde er aan toe dat machtige een heden der Britsche vloot op weg zijn naar Noorwegen, en naar uit Parijs gemeld wordt zou de vloot der Ver bondenen op verscheidene punten der" Noorsche Wes- terkust reeds slaags zijn met de Duitsche. Alle bijzon derheden hierover ontbreken nog. DENEMARKEN. De Deensche regeering heeft; on der protest, dé aangeboden bescherming van Duitsch land aanvaard en gaf aan haar 'troepen bevel geen weerstand te bieden De Duitsche troepen hebben heden morgen de Deensche grens overschreden en rukken Noordwaarts op, terwijl Duitsche vlootmachten op ver scheidene plaatsen te gelijk troepen ontscheepten. De bezetting van Denemarken, die reeds voltrokken zou zijn. geschiedde zonder incidenten. De Britsche diplo maten. die zich te Kopenhagen bevonden, zouden door de Duitsche legeroverheden krijgsgevangen gemaakt zijn. Van Duitsche zijde wordt beweerd dat Duitsch land het inzicht heeft Noorwegen en Denemarken te blijven bezetten tot op het einde van den oorlog, doch er niet aan denkt deze gebieden voor goed te behouden. ZWEDEN. De Duitschers hebben mijnvelden aan gelegd voor alle belangrijke Zweedsche havens in het Skager Rak. Zweden is besloten zich te verzetten te gen eiken inval, van waar hij ook kome. Het Zweedsch Parlement vergaderde heden namiddag te 4 u. en zal dezen avond een geheime zitting houden. ROEMENIË. Het bericht uit Duitsche bron aan gaande een Engelsch maneuver om den Donau te blok- keeren wordt een louter verzinsel genoemd WOENSDAG 10 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Van de krijgsver richtingen op het Westelijk front is er weinig of geen nieuws. Alleen het avondbericht van den Franschen legerstaf melddePlaatselijke bedrijvigheid op ver scheidene punten van het front BELGIË. Z. M. de koning heeft den eerste-minis ter. M. Pierlot, en den minister van Buitenlandsche Zaken. M. Spaak, ontvangen en met hen over den in ternationalen toestand beraadslaagd. Ook de kabinets raad vergaderde en als gevolg hierop werd officieel medegedeeld dat de regeering eensgezind is in haar wil om de politiek van onafhankelijkheid en neutraliteit krachtdadig voort te zetten. De legeroverheid heeft besloten voorloopig geen nieuwe verloven meer toe te kennen, doch de militairen, die thans met verlof zijn, werden niet teruggeroepen FRANKRIJK. M. Paul Reynaud, voorzitter van den Raad. heeft in den Senaat een verklaring afgelegd over den toestand en zegde o. m. dat de blocus der Verbondenen voortaan met alle kracht zal toegepast worden op de streken welke aan de Duitsche controle onderworpen zijn. In de Opper-Saöne heeft men de lijken gevonden van negen Duitsche vliegers. ENGELAND. Het Britsch ministerie van Oorlog meldt dat de verloven voor de soldaten van het expe ditiekorps in Frankrijk tot nader bevel geschorst zijn. Britsche eskaders werden in de Noordzee door Duit sche vliegtuigen bestookt. NOORWEGEN. Volgens de berichten die van ver schillende zijden toekomen is er langs de Noorsche Westkust over een afstand van 725 km., een zee- en luchtslag aan den gang. Een geallieerd expeditiekorps van 600 vliegtuigen is, naar uit Britsche bron gemeld wordt, op weg naar Noorwegen. De geallieerde vloot- eenheden stellen ook alles in 't werk om de Westelijke kust van Noorwegen te blokkeeren. Hardnekkige ge vechten zouden geleverd zijn tusschen de Duitsche luchtmacht en de Britsch-Fransche vloot. Zoowel de vloot der Verbondenen als deze der Duitschers zou den reeds verhezen geleden hebben. Alzoo zouden, vol gens de eerste berichten, de Britsche torpedoboot Hunter gezonken zijn en een andere, de Hardy gestrand zijn, terwijl vijf Duitsche oorlogsbodems, waaronder de slagkruiser Gneisenauin den grond zouden geboord zijn. Een Duitsche kruiser werd zwaar beschadigd te Bergen, twee andere zijn zoo goed als verloren vóór Narvik en vier zijn te Trondhjem ge blokkeerd. Er wordt ook nog gemeld dat de reusach tige paketboot Bremenmet 1300 personen aan boord, zou getorpedeerd zijn. Britsche vliegers bom bardeerden het vliegveld van Oslo en voerden een reeks aanvallen uit op Duitsche kruisers. Heden avond werd door Radio-Stockholm bericht dat een groote zeeslag aan gang is bij Marstrand, buiten de Zweedsche terri toriale wateren. Talrijke Duitsche troepentransporten zouden door de Engelsche vloot uiteengejaagd zijn Twee Noorsche kruisers werden te Narvik door de Duitschers getorpedeerd. Niet in al de plaatsen door de Duitschers bezet ontscheepten er troepen, doch op sommige plaatsen werd de bezetting gedaan door de zich daar reeds bevindende handelsmatrozen ofwel burgers-toeristen, of ook nog door valschermspringers. Volgens een verklaring van M. Chamberlain werden 7 Duitsche bevoorradingsschepen in den grond ge boord. Lord Halifax, Britsche minister van fiuitenland- sche Zaken, deelde zijnerzijds mede dat, zelfs indien Noorwegen met Duitschland moest onderhandelen, de Verbondenen toch vastbesloten zijn thans op het Skan- dinavisch front voort te strijden. Naar de laatste be richten, die door de Londensche radio medegedeeld werden, zouden de Britsche strijdmachten er dezen namiddag in gelukt zijn de Noorsche havensteden Ber gen en Trondhjem te heroveren. Dit bericht werd ech ter nog niet officieel bevestigd en van Duitsche zijde O VRIJDAG 12,ZATERDAG 13, en MAANDAG 15 APRIL te 8 uur ZONDAG 14 APRIL, te 2 en 5 uur, fdoorloopend Avondvertooning te 8 uur LET OPDeze week wederom twee groote successen, waaronder een groote spionnagefilm. Kapitein Benoit herneemt dienst in het 2' Bureau. Jean Murat vertolkt eens te meer het aantrekkelijke figuur van Kapitein Benoit. Hij wordt meesterlijk bij gestaan door Mireille Balin, Madeleine Robinson. Pierre Magnier, enz. Een groote fransch gesproken avontu ren- en spionnagefilm welke iedereen zal willen zien. o De jongste en schitterendste danseres ter wereld HAZEL ASCOT in haar allerlaatste en grootste succes (POUPÉE VIVANTEI Bekoorlijkheid, Jeugd. Een prachtige Musie-Hall film welke iedereen zal bevallen. ECLAIR JOURNAL. Kinderen toegelaten. wordt het tegengesproken. Het totaal der verliezen op zee zou als volgt mogen samengevat zijn van Duitsche zijde, 12 oorlogsschepen waaronder de «Gneisenau». het groot Duitsch slagschip van 26.000 ton, en 13 trans portschepen onder dewelke de groote transatlantieker «Bremen», van 51.000 ton; van Engelsche zijde twee destroyers in den grond geboord, twee beschadigd en 3 kruisers beschadigd. De strijd woedt echter nog steeds voort en de juiste uitslagen ervan zullen slechts later kunnen bekend gemaakt worden Naar een mededeel ing van de Duitsche radio werd de Duitsche prijsbemanning van het Amerikaansch schip City of Flint door de Duitschers te Bergen verlost. DENEMARKEN. De president van den Riksdag verklaarde dat het Deensche volk zonder twijfel de houding der regeering zal begrijpen zooals zij door de koninklijke proclamatie werd uiteengezet. Denemar ken betreurt eenige dooden die vielen tijdens den te genstand welke door de Deensche troepen aan de bin nenrukkende Duitsche macht geboden werd. doch da delijk werd bevel gegeven alle tegenstand te staken en de Duitsche bezetting verliep verder zonder eenig incident. ZWEDEN. De regeering heeft den staat van luchtbescllerirfing gedeeltelijk afgekondigd. Dit be- teekent nog geen verduistering of ontruiming, maar maximum voorbereiding voor het personeel van de luchtbescherming tegen vliegtuigaanvallen. Over de geheime zitting van het Zweedsche parlement werd geen mededeeling verstrekt, doch er wordt verklaard dat Zweden zijne neutraliteit handhaaft en alle maat regelen zal treffen noodig om de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. DONDERDAG 11 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een kalmen nacht op 't front van Lorreinen en van den Elzas wer den twee Duitsche verkenningsvliegtuigen in de mor- genduren door de Fransche jachtvliegtuigen neerge schoten. Gedurende den dag legde de Duitsche artil lerie eenige bedrijvigheid aan den dag ten Westen van de Vogezen, doch de Franschen lieten niet na het te beantwoorden Op verscheidene plaatsen van het front bestatigde men toebereidselen die, naar hetgeen uit Parijs bericht wordt, een aanstaanden aanval zouden voorspellen. BELGIË. Te Oostende werd een geweldige ont ploffing gehoord, komende van uit zee. en men ver moedt dat een schip ergens vóór Nieuwpoort op een mijn zou geloopen hebben en gezonken zijn. Verschei dene mijnen zijn op de Belgische kust gestrand. FRANKRIJK. Duitsche vliegtuigen deden drie of vier verkenningsvluchten boven het Noorden en het Oosten van Frankrijk. M. Daladier heeft heden een onderhoud gehad met generaal Weygand. M. Laurent- Eynac en de generaals Gamelin, Georges en Vuillemin. ENGELAND. Engeland heeft beslag gelegd op alle exporten naar Denemarken. De Deensche schepen wor den vastgehouden en zullen wellicht aangeslagen worden. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld dat Hitier, maarschalk Goering en de hoogere legerover sten gedurig in beraadslaging verblijven op de Kanse larij. NOORWEGEN. M. Koht, Noorsch minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde officieel voor de radio dat Noorwegen in oorlog is met Duitschland en bijgevolg bondgenoot met al de landen, die in oorlog zijn met het Reich. De koning, de kroonprins, de re geering en de leden van de Storting die zich eerst te Hamar vestigden, zijn thans naar Elverum vertrokken. Intusschen woedt de strijd in alle hevigheid voort. Vol gens Radio Stockholm bericht wordt aan de Noorsche kust, over een front van 2000 kilometer, de grootste zeeslag uitgevochten die ooit geleverd werd. 150 sche pen en 800 vliegtuigen der Verbondenen, en 100 sche pen en 1000 vliegtuigen van de Duitschers zijn in dien strijd betrokken Allerhande berichten worden over- dezen zeeslag meegedeeld, doch vele ervan kunnen nog niet bevestigd worden of worden zelfs tegengespro ken De meeste berichten echter zijn het allen eens om te verklaren dat de Verbondenen tot hiertoe de grootste successen behaalden. De Britsche vloot slaag de erin door de Duitsche mijnenvelden van het Ska- gerrak te dringen en zware verliezen aan de Duitsche vloot toe te brengen. De Noorsche overheden hebben al de bruggen achter de Duitsche linies alsook ten Zui den van Hamar opgeblazen, zoodat de Duitsche troe pen nu afgezonderd zijn. De hoofdstad Oslo is bijna gansch ontruimd door de burgerbevolking. Uit Londen wordt officieel gemeld dat de Noren er in geslaagd zijn Hamar en Bergen terug te veroveren, terwijl een he vige Duitsche aanval op Elverum totaal werd afgesla gen. Bij de eerste gevechten op zee gingen er in 't ge heel 22 schepen verloren, waaronder 18 Duitsche en 4 Engelsche. ZWEDEN. De Zweedsche radio kondigde aan dat veel Zweden zich als vrijwilligers in het Noorsche le ger aanmelden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3