4 Overlijden van Zeer Eerweerden Heer VERMAUT Pastoor-Deken van Yper De droeve mare van het plots overlijden van Z. E. H. Deken Vermaut, die we hier in dit blad velleden week reeds aankondigden, heeft in gansch de Dekenij Yper en zelfs ver daarbuiten, doch vooral hier te Yper, waar de duurbare over ledene in alle middens zoo hoog in achting stond, een groote ontroering verwekt. Zijn te vroegtijdig heengaan zal hier, dit ge voelt men nu best, een groote leemte maken zijn zoo onverwachts afsterven zal hier nog lang betreurd worden, dit kon men, dezer dagen vooral terwijl de Z. E. H. Deken nog overaarde lag, zoo goed uit den volksmond vernemen. Zijn innemende goedheid en zachtaardigheid, zijn buitengewone vriendelijkheid en zijne groote eenvoudigheid hebben hem tot eenieders vriend gemaakt en zelfs andersdenkenden droe gen hem om de goedheid die uit zijn wezen straalde, om de vele diensten die hij bewees en den tact dien hij hierbij aan den dag wist te leggen, den grootsten eerbied toe. Hoevelen heeft Z. E. H. Deken Vermaut, die de dienstvaardigheid in persoon was, niet ge holpen Niemand zal het ooit zeggen, maar een dingen dat gekend is, dit is dat nooit iemand vruchteloos aan zijne deur klopte, bij hem te rade of om hulpe kwam. Geen enkel goed werk of steuncomiteit werd ingericht, of Z. E. H. De ken miek er deel van en was er een van de ijve rigste leden van. Altijd en voor iedereen was hij gereed om dienst te bewijzen. En hoeveel nood heeft hij niet gelenigd, hoevelen hebben niet, 't zij rechtstreeks of onrechtstreeks, van zijne onuitputtelijke milddadigheid genoten Slechts weinigen vermoeden het en hij zelf. die hier op aarde geene beloorting verwachtte voor zijne goedheid jegens de minder bedeelden of de door het noodlot getroffenen, wilde niet dat men ervan sprak. En wat heeft Z. E. H. Deken Vermaut hier te Yper niet al gedaan om de luister van Gods huis te verhoogen om de godsvrucht der geloovigen aan te wakkeren De vele verfraaiingen aan onze prachtige St Maartenskathedraal gebracht zullen de eeuwen door getuigen van het groote werk hier door Z. E. H. Vermaut verricht, en de vele en schoone godsdienstige plechtigheden door hem ingericht, zooals, om er maar enkele te vernoemen, de indrukwekkende Palmprocessie en zoo aandoenlijke bloemenhulde der kinderen aan het H. Hart, getuigen eveneens van den be- wonderenswaardigen zielenijver van dien ede len en hoogstaanden priester. Ook het kleine pa rochieblad De Tuinklokkedat de Yperlin- gen zoo goed kennen en zoozeer waardeeren, werd door hem gesticht. Hier alles opsommen wat Z. E. H. Deken Vermaut te Yper en voor Yper deed, ware niet mogelijk. Zelden of nooit nam hij eenige rust, hij die er nochtans zooveel en meer dan een ander noodig had, gezien zijn gezondheidstoestand sedert jaren reeds, en voor namelijk sedert zijn verblijf in een Duitsch con centratiekamp gedurende den oorlog 1914-1918, veel te wenschen liet. Alhoewel zelf lijdend aan de kwaal die hem ten slotte ten grave moest slepen, wilde hij aan zich zelf niet denken, maar steeds, zijn ideaal en roeping getrouw, ten dien ste staan van zijn evennaaste, anderen troosten en helpen. Een grootsche rouwhulde Het is dan niet te verwonderen dat het afster ven van dezen edelen en verdienstelijken priester hier in alle middens zoo diep gevoeld werd en dat er van langs alle zijden zooveel blijken van deelneming toekwamen. Van verleden week Vrijdag morgen reeds, dus pas enkele uren nadat het overlijden van Z. E. H. Vermaut bekend werd, kwamen vele perso nen naar de Dekenij om er hunne rouwbetui ging aan te bieden en er voor den eerwaarden en betreurden overledene te bidden. Vier dagen lang was het, van 9 u. tot 12 u. 's morgens en van 2 u. tot 6 u. 's namiddags, een schier onafgebro ken in- en uitgaan in de Dekenij van personen die er aan hielden het lijk van den te Yper zoo geliefden Deken een laatste maal te groeten, nog een laatste maal de zachte wezenstrekken van dien zoo goeden priester te aanschouwen. Mooi ("dg hij daar, alsof hij rustig sliep, met de pries tergewaden aan en met bloemen omgeven, be waakt door Eerwaarde Zusters van het O. L Vrouwhospitaal, in de ontvangstzaal der Dekenij die voor de omstandigheid in rouwkapel her schapen was. En Zondag laatst werd in St Maartenskerk, onder al de missen, van op den predikstoel door de Eerweerde Heeren Onderpastoors een treffen de rouwhulde gebracht aan de nagedachtenis van hun Pastoor-Deken, rouwhulde die op al de aanwezige geloovigen een diepen indruk miek en die we gelukkig zijn hier voor de geloovigen der andere parochies van Yper en voor al onze le zers te mogen overdrukken Lofrede afgelezen in St Maartenskerk De parochie van St Maarten en gansch de dekenij i Yper zijn in rouw gedompeld door het plots afsterven j van hun geliefden Herder Z. E. H. Vermaut. Bliksemsnel liep die droeve mare Vrijdag morgen rond, en de diepe indruk en algemeene verslagenheid bewezen dat iedereen begreep welke zware slag werd toegebracht door het onverwachts heengaan van zoo een goeden Herder. Goede Herder zijn. zooals het Evan gelie van vandaag het ons voorstelt, was het secreet van zijn leven. Z. E. H. Vermaut is geborenen Kortrijk. den 8" September 1879 en is Doctor in de Godsgeleerdheid. Hij werd opvolgenlijk leeraar der rhetorika in S. Lo- dewijks College te Brugge, onderpastor te Ruiselede. Leeraar in godsdienst aan het Kon. Atheneum te Brug ge. Pastor van S. Jacob aldaar en Pastor Deken te Yper sedert Oktober 1929. Al die bedieningen heeft hij vervuld met een waar priesterhart. alleenlijk bekom merd om anderen beter te maken, en nader tot O. L. Heer te brengen. Voor zich zelf had hij niets over. voor iedereen was hij vol zachtmoedigheid en goedheid, en door zijn wijze raadgevingen, aanmoedigende woorden en milde vrij gevigheid wist hij, taktvol en bescheiden, iedereen te helpen op te beuren, te troosten. Gij herinnert u nog zijn blijde intrede in Yper. Vele lof was over hem gesproken geweest, men treurde in Brugge over zijn heengaan. Hij paste zich zoo ge makkelijk aan de Ypersche bevolking aan. was haar toegenegen, verstond ze goed. Hij was het die bezit nam dezer heerlijk herbouwde Kathedraal met Palmen- zondag 1930. De luister van Gods huis beminde hij, en door dien luister verstond hij vooral den heropbloei van het godsdienstig leven, onder al zijne vormen. Hoe geleerd, hoe treffend en klaar waren zijne on derrichtingen Hoe wijs zijne organisatie, hoe stich tend zijn voorbeeld Hij kende zijne schapen, en zijne schapen kenden hem. Iedereen voelde zich op zijn ge mak met hem. en de kinderen niet het minst voelden zich aangetrokken tot hem om zijne goedheid en een voudigheid. Niets ontging aan zijn waakzaam oog en onzegbaar veel goed deed hij in het verdokene. omdat hij de kunst bezat van alle moeilijkheden in de voor zichtigheid op te lossen zonder iemand te kwetsen. Nooit hoorde men. dat hij zich om een bekomen goe den uitslag roemdevelen vermoeden maar half wat Deken Vermaut voor Yper geweest is. maar God. die in het verdokene ziet. zal het hem honderdvoudig ver gelden. Als goede herder gaf hij zijn leven voor zijne scha pen geknakt als hij door een leven vol lijden en ont beringen in een concentratiekamp gedurende den oorlog, te Holzminden. zou een ander zich gespaard en rust genomen hebben. Met zijn edel hart en priesterlijke betrachtingen wilde hij van geen andere rust weten dan van die. welke hij nu in den schoot van Gods barmhartigheid geniet, bij dien hemelschen vader dien hij zóó diepgevoeld beminde, en wilde doen beminnen. Tot den laatsten dag. ja tot de laatste minuten van zijn leven heeft hij gearbeid voor zijn geliefde paro chie en parochianen, zijn laatste werk was hulp en troost brengen aan een stervend mensch. die hij on verwachts in de gelukzalige eeuwigheid zou voorafgaan. Met groote waarheid mag gezegd worden dat hij op het veld van eere is gevallen, terwijl hij ten volle aan den arbeid was. Waarom is hij. eilaas, zoo rap en zoo vroeg heengegaan Ondoorgrondelijke raadsbeslui ten van God We kunnen niets beters doen. dan veel voor Z. E. H. Deken Vermaut te bidden, zijne treffende lessen en voorbeelden te gedenken, en met hem te zeg gen Heer Uw aanbiddelijken wil geschiede.Amen. Het Officie der Overledenen Woensdag avond, om 5 u., werd met groote plechtigheid geheel het officie der overledenen in St Maartenskerk gezongen, waar te midden der kruisbeuk een hooge praalbaar was opgesteld en waar ook de predikstoel alsmede de biecht stoel van Z, E. H. Deken met rouw behangen waren. Het Officie werd voorgezeten door E. H. Bonte, pastoor van 1" klas, van St Pietersparochie, bij gestaan door E. H. Delanote, pastoor van Sint- Jacobs, en E. H. Huyghe, onderpastoor van Sint- Maartens. In het koor zelf namen plaats al de geestelijken der vier parochies van Yper, als mede Eerweerde Heer Sobry, diocesaan-opziener van het christelijk onderwijs, verschillige pries ter-leeraars van het St Vincentscollege, afvaar digingen der Eerwaarde Paters Carmelieten en Capucienen, en ook een groot aantal zangers, allen in surplis. In de kerk zelf bevonden zich tal van klooster zusters en ook nog vele geloovigen die vol in getogenheid het heerlijk en indrukwekkend of ficie volgden. De Lijkstoet Donderdag was het de dag der plechtige uit vaart. Niettegenstaande het dreigend en regen achtig weder verdrong zich reeds vanaf 10 u. 30 een overgroote menigte aan het sterfhuis, waar ook de stoet gevormd werd. Ontelbare priesters, gekomen van heinde en ver, alsmede meest al de overheidspersonen van Yper en omliggende kwamen daar in de Dekenij nog een kort gebed lezen tot zielerust van den betreurden afgestorven Deken en zijne acht bare familie groeten. Binnen, in den gang der Dekenij, vormden en kele scouts de eerewacht, terwijl in de rouwka pel, vóór de met brandend licht omgeven lijkkist, op twee purperen kussens, de kelk van Zeer Eer weerden Heer Deken Vermaut rustte, alsmede zijne vier eereteekens, waarmede hij om zijn moedig gedrag en offervaardig leven door Z. M. den Koning vereerd werd, namelijk het eereteeken met gouden lisérévan officier in de Leopoldsorde, de medaille der krijgsgevan genen, de medaille van 's Lands erkentelijkheid en het Burgerkruis van 1® Klas. Korts vóór 11 u. kwam Z. E. H. vicaris-generaal Mahieu, omringd van Zeer Eerwaarde Heeren Kanunniken Colpaert en Logghe, het lijk groe ten er voor bidden, waarna de zware eiken houten lijkkist, te midden een aangrijpende en eerbiedige stilte van de talrijke omstaanders^ naar buiten gebracht en op den lijkwagen ge schoven werd. Boven op de lijkkist werd, zooals dit reeds in het sterfhuis het geval was, de sur plis, de stool alsmede de priesterbonnet van Z. E. H. Deken geplaatst. Daar ook werd, vóór het sterfhuis, door den Heer Louis Bauweraerts onder-voorzitter van het Verbond der Politieke Gevangenen van Bel gië, namens dit Verbond, de volgende lijkrede uitgesproken GEACHTE FAMILIELEDEN. VRIENDEN en KENNISSEN, van den Heer Deken VERMAUT. POLITIEKE GEVANGENEN, Nog stellen wij ons de vraag of het wel waar is Wat staan wij hier te doen met onze verdwaasde blikken en onze rouwende vanen, hier in dit verre hoekje van Vlaanderen. Gelooven wij ons eigen zelf wel als wij voor ons die lijkbaar zien. als men ons komt zeggen dat onzen trouwen makker, onzen weldoener, onzen beminden deken Vermaut daar levenloos voor ons ligt O Dood, wat zijn uwe slagen wreed en onberekend x Is- het noodig dat wij hier den lof uitspreken van onzen verdwenen lijdensbroeder Neen, nietwaar, hij heeft het nooit gewenscht noch gewild. Maar wanneer de levensavond nadert en men ron dom zich de donkere schaduwen van den nimmer ein digenden nacht ziet oprijzen, nemen de woorden op de graven uitgesproken eene buitengewone beteekenis. Men weegt de handelingen van een leven in een andere weegschaal dan in deze eener ijdele rhetorika. Men onderscheidt de nietigheid der gebaren, der houdingen, der bekende of onbekende doeleinden die verzwindenin het aanschijn der eeuwigheid blijft slechts als werkelijke grootheid een oprechte schoon heid. eene herinnering aan een zuivere ziel en een edele inborst. Als rechtmatige vertroosting de werkelijkheid der deugden, wier welriekende geur sterker is dan de dood en hem overleeft. Van af de eerste dagen der bezetting, verleende Hij zijne medewerking aan al de liefdadige instellingen die in het volle daglicht werkten. Maar in de schaduw was hij een der onvermoei baarste medewerkers van den hardnekkigsten weder stand, wier uitwerking de Duitschers tot aan den wa penstilstand bestatigd hebben, zonder nochtans de vlam ervan te kunnen uitdooven. niettegenstaande de massa aanhoudingen, de veroordeelingen, niettegen staande de verbanningen, niettegenstaande het straf peloton. De wreede onmenschelijke behandelingen, de hon ger, en gansche dagen vernederd en getergd worden door hunne beulen, maakten de menschen in de duit- sche kampen moedeloos. Wij zagen prachtigen wederstand, maar de massa was neergedrukt, ontmoedigd en de geniepige, kwade en laffe praktijken onzer vijanden leidden langzaam naar een algemeene moedeloosheid Het is dan dat, als door de Voorzienigheid gezon den. een man verscheen, kalm en met een eenvoudige vriendelijkheid, wier oogen en woorden licht en vuur waren die in ons de vlam van ons ideaal, ons vader land kwam heropbeuren, dien apostel van God en Va derland. was Deken Vermautdien priester zoo vroom, zoo goed. om wien al dezen die hem in ballingschap ge kend hebben nu weenen en treuren. Hoevelen van ons, goede vriend Julien. hebben aan uw opofferingen het leven te danken, want gij spaardet uw voedsel uit uwen mond om ons te redden, en zoo, door zelf honger te lijden, hebt gij zelf uwe gezondheid geknakt, wat U nu helaas veel te vroeg ten grave sleept. Hoevelen hebt gij na dien schrikkelijken strijd voor recht en vrijheid niet geholpen, getroost, gesteund, ge red. Ik beken het met fierheid dat ik het aan U te danken heb zoo ik levend uit de ballingschap ben teruggekomen, dat het aan uw werk is. zooals voor zoo veel anderen, dat ik mij heb kunnen opwerken. Zonder uwe hulp, uwen steun, zou ik nu geheel zeker geen Onder-Voorzitter geweest zijn van het Ver bond der Politieke Gevangenen van België, in wier naam ik hier de eer heb U een laatste vaarwel toe te sturen. Het is ook uit eerbied, uit dankbaarheid voor U dat het nieuw bestuur van de Afdeeling van West- Vlaanderen U als Eerevoorzitter van het Hoofdbestuur had voorgesteld. En zoo verdwijnen, de eene voor, de andere na. allen die zich opgeofferd hebben in dien schrikke lijken strijd voor recht en vrijheid. Kardinaal MER- CIER, Burgemeester MAX. Ulysse KNAEPEN, de l'ARBRE, VAN DAMME, MATOLET, WAUTERS, MAL- LIEUX Het waren dapperen. Deken VERMAUT is met hen »Dat zij in vrede rusten, zij die glansrijk overleden zijn, doch niet vergeten. Vaarwel, onovertrefbare vriend, gij die zeker reeds uwe belooning bekomen hebt voor uw heilig leven, en uit den hemel op ons nederziet, ik smeek U, in naam van al uwe lijdensbroeders, den Almachtigen Heer te bidden, onze oude bondgenooten te doen zegepralen, opdat al dien heldenmoed, al die opoffering, al die zielesmart, en de doorstane barbaarsche behandelin gen. over 25 jaar geleden, niet vruchteloos wezen. Nadien zette de lange en indrukwekkende stoet zich in beweging om, langs de Deken De- laerestraat, Surmontstraat, Dixmudestr., Groote Markt, Neermarkt en Vandenpeereboomplaats, de St Maartenskathedraal te bereiken. De lijkstoet werd geopend door de vlaggen van de verschillende plaatselijke oudstrijders- bonden, namelijk van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, van het Nationaal Verbond der Oudstrijders, van de Vuurkruisers, de Oorlogs vrijwillige^ de Verbroedering van het 3° en 23® Linieregiment, de Verbroedering der Rijks-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4