Koloniale Loterij 8 ALLERHANDE NIEUWS H AN DBOOGSCHIETINGEN ïooo *v Eervotle Onderscheiding Bij Koninklijk Besluit van 8 April 1940, wordt benoemd tot Officier in de Leopoldsorde (mili tair eereteeken) Reserve Kapitein-Commandant Eugène BIEBUYCK. Onze beste gelukwenschen. Troepenschouwing te Yper Ter gelegenheid van den verjaardag der ge boorte van onzen betreurden Koning Albert, had hier Maandag laatst, zooals dit elders in alle gar nizoensteden van het land het geval was, ook een troepenschouwing plaats. De gemotoriseerde troepen, welke te Yper en in het omliggende gekantonneerd zijn, stelden zich op rang op de Groote Markt, waar aan meest alle huizen de nationale vlag wapperde en waar zich ook een overgroote menigte bevond, be nieuwd als ze was dit zeldzaam en hier sedert den oorlog niet meer gezien schouwspel bij te wonen. Vóór het stadhuis bevonden zich de Heeren Vanderghote, burgemeester Delahaye en Bergh- man, schepenenalsmede de commandanten Iweins dTCeckhoutte en Delobel. Korts na 10 u. kwamen kolonel Dethise. majoor Debetencourt en commandant Dethine eveneens op de Groote Markt aan en, na de gebruikelijke voorstelling, namen deze militaire overheden da delijk de opgestelde troepen in oogenschoqw, waarna de troepen, tot slot der plechtigheid, tweemaal voor de overheden defileerden. Dispensarium Yper Op Dinsdag 9 April 11. had op het stadhuis van leper de Comiteitsvergadering plaats van het dispensarium. Er werd door Heer Dr Sierens eene uiteenzet ting gedaan over de werkzaamheden van het dienstjaar 1939. Ieder aanwezige was van oor deel dat deze instelling niet genoeg gekend en ook niet genoeg gewaardeerd is. Het dispensarium heeft voor doel vroegtijdig de longtering op te sporen om de doelmatige be handeling rap te kunnen doen instellen, zoo noo- dig in het sanatorium. En ook om de verdere be smetting dezer kwaal tegen te gaan. Het onder zoek is er kosteloos om de patiënten, die minder vermogend zijn, evenwel toe te laten vroeg hunne kwaal te laten ontdekken en bezorgen nochtans is het enkel een center van opsporing en voor lichting tegen de besmetting en geen medicale zorgen worden er toegediend, ook geen genees kundige artsenijen voorgeschreven of afgeleverd; hiervoor moet de patiënt bij zijn behandelenden geneesheer gaan. aan wien de nuttige inlichtin gen van de dispensaria-onderzoeken werden over gemaakt. Ten einde de kosten dier instelling te kunnen dekken, zal het meiroosje verkocht worden op Zondag 26 Mei aanstaande. Bond der Kroostrijke Gezinnen Wij hebben de eer aan onze aangesloten leden te herinneren dat op Zondag aanstaande (Tweede Zondag der maand), zooals naar gewoonte, een bestuurslid van ons gewestelijk bestuur zich ter beschikking houden zal bij ons medelid Georges Vanraes, Café De Meenenpoortleper, waar alle inlichtingen nopens sociale vraagstukken kunnen bekomen worden. Zittijd van 9 uur tot 12 uur. Het Plaatselijk Bestuur. Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 4 April, door Mevr. weduwe Valère Bouckenooghe. Lange Meerschstraat, een sa letten kinderhandschoen. Door Jvr. Buysse Maria, Hoornwerk, een lederen handschoen. Vrijdag 5, door Me Pringels Martha, Groote Markt, een gebreide sjerp. Maandag 8, door Jvr. Laton Maria, scholierster, De ken Delaerestraat, een linker kinderpantoffel. Dinsdag 9, door Mevr. Rotsaert, Lombaardstraat, een kinder handzakje bevattende een kerkboek en zakdoek. Woensdag 10, door Mevr. Vandenberghe Ferdinand, Bukkerstraat. een zwart langharig hondje. Verloren. Maandag 8 April, door M. Dekeerle Charles, scholier, Meenenstraat, een boodschappen- tasch. Door Me Van Houcke Julia. Klaverstraat, hare een- zelvighe;dskaart Door M" Demeyere, Rijselstraat, een rechter bruine dameshandschoen. Woensdag 10, in de Dixmudestraat, een bankbriefje van 50 fr. Donderdag 11. door M. Hoflack Willy, Meenenstraat, een zwarte kindervest ZATFPHAG 27 APRIL TRFKKING van de VIERDE SNEDE 1940 van de in een Kantonnement «ERGENS IN BELGIË Bf "ROEF UWE KANS! YPER. Doop van een zevenden zoon. Verleden week Maandag is een zevende zoon geboren in het ge zin Forrier-Clevers. wonende St Niklaasstraat, dat thans reeds tien kinderen telt. namelijk eeq dochter en twee zoons uit het eerste huwelijk van den Heer Eugène Forrier en thans uit zijn tweede huwelijk zeven zonen, waarvan ,de oudste nog geen 13 jaar oud is. Z. M. de koning aanvaardde het peterschap van het kind. dat Zondag laatst gekerstend werd en den naam ontving van Boudewijn. De doopplechtigheid had plaats te 11 u. 30 in St Niklaaskerk, en het was de Heer bur gemeester Vanderghote die den koning verving, terwijl Mej. Coomans de meter was. Nadien had er een onts vangst plaats in het moederhuis, waar het kindje ge boren werd en ook ten stadhuize. Aan de familie Forrier-Clevers bieden wij onze hartelijkste geluk wenschen. In het Moederhuis. Sedert het moederhuis bestuurd wordt door de verdienstelijke en verkleefde zusters van het O. L. Vrouwhospitaal, is het aantal geboorten er zoodanig vermeerderd dat de Commissie van Open baren Onderstand er reeds aan denkt de inrichting te moeten vergrooten. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar had men er niet minder dan 124 geboor ten, tegen 82 in hetzelfde tijdstip van 1939. Doorgaans zijn al de kamers bezet en het gebeurt zelfs wel eens dat er plaats tekort is. Deze groote bloei van het moe derhuis strekt ter eere van de toegewijde Zusters die het bedienen en getuigt beter dan woorden hoezeer haar goede zorgen er door de moeders gewaardeerd worden. Militair Hospitaal. De meeste zieken, die hier vroe ger naar het hulpkrijgsgasthuis gezonden werden, zijn thans hersteld en hebben opnieuw hunne eenheid ver voegd. zoodat er gedurende eenigen tijd nog slechts een drietal lichte zieken aan de goede zorgen van de verpleegsters der plaatselijke Roode Kruis afdeeling toevertrouwd bleven. Dit gering aantal zieken verrecht vaardigde geenszins meer de kosten die het openhouden van dit hospitaal met zich meebrengt, zoo bv van per soneel, licht en vuur, enz. en men opperde reeds het ge dacht dat het een goede besparing had geweest de enkele overblijvende zieke soldaten naar een ander en meer bevolkt hospitaal over te brengen. Doch nu Dins dag laatst zijn er hier* 27 nieuwe zieken toegekomen, zoodat het hospitaal weer goed bezet is en het perso neel er opnieuw wel zijn werk heeft Ontruiming. De stad Yper en de omliggende ge meenten waren vroeger aangeduid geworden om, in geval het noodig zou blijken zekere gewesten van onze Oostergrens te ontruimen, de inwoners van Tilff en Ougrée te ontvangen. Naar bericht wordt is zulks nu veranderd en het is de bevolking van de stad Verviers die desnoods naar hier zal overgebracht worden. Te Yper zelf zouden er aan 5900 menschen een onderko men moeten verschaft worden. Twee Yperiingen gedood bij een verschrikkelijk auto-ongeval. De autovoerder Remi Deconinck, in dienst der firma Picanol alhier, was Zaterdag avond met twee andere werklieden van genoemde inrichting per auto vertrokken om ergens in een weverij, die voor het leger werkt, een verandering te doen aan een weef getouw. Op de baan van Oudenaarde naar Aalst, na melijk op het grondgebied der gemeente Hundelgem. is de auto in een bocht der baan in volle vaart op een boom gereden. De schok was zoodanig geweldig dat de auto gansch ontredderd was en, wat erger is, dat de drie inzittenden op slag gedood werden. De rijkswacht van Munkzwalm en het parket van .Oudenaarde kwamen ter plaats om de noodige vast stellingen te doen. Men vermoedt dat dit vreeselijk on geluk aan een stuurdefect te wijten is. De slachtofTers .zijnRemi Deconinck, 36 jaar, wo nende te Yper, ZonnebekesteenwegMaurice Mailliard, 40 jaar, Capronstraat, Yper en Victor Cally, 33 jaar, van Roeselare. De drie lijken werden naar het stede lijk hospitaal vair Oudenaarde overgebracht. Toen dit ontzettend ongeluk hier Zondag morgen be kend werd, verwekte het. zooals wel te begrijpen, een groote ontroering. Twist. Verleden- week Donderdag, rond 8 uur 's avonds, ontstond er twist tusschen de herbergierster van De Vischmijnen een harer logeergasten. De ruzie liep zoo hoog op dat er, naar beweerd wordt, van beide kanten slagen gewisseld werden en dat zelfs eenige meubels beschadigd werdert- Proces-verbaal werd opgesteld. Passieve luchtbescherming. Sedert den tijd dat er hier besloten werd al de noodige voorzorgen te ne men, loopgrachten te delven, onderstanden in te rich ten, enz. om de burgerlijke bevolking tegen een moge lijken luchtaanval te beschermen, hoorde men wel eens zeggen dat er hier te Yper voor de beveiliging der be volking niets gedaan werd. De menschen die zoo spra ken vergisten zich, doch dit komt omdat men ze niet inlicht over hetgeen reeds gedaan werd of dat zij er niets van kunnen zien. Zoo werd het gelijkvloers van den Westvleugel der Halle reeds gedeeltelijk met zandzakjes tot schuil plaats ingericht, ook de kelder onder het vleeschhuis zal binnen kort volledig gereed zijn. Doch zoo men tot hiertoe van die werken nog niets bemerkte en men hierom meende te mogen besluiten dat er ook niets gedaan werd, zal dit nu het geval niet meer zijn. Immers thans is men bezig aan een werk dat doorwilwie op de Groote Markt voorbij komt moet gezien vrorden. Men is er namelijk begonnen met het maken eener bomvrije schuilplaats onder het Belfort, door het gedeelte der Donkerpoort, dat zich onder het Belfort bevindt, langs beide zijden af te sluiten met groote cementen buizen, die op 1 m. afstand van den in gang der poort rechtstaande geplaatst worden en ver volgens met aarde zullen gevuld worden. Dit zal voor waar een der beste schuilplaatsen zijn die ergens be staan. GHELUWE. Aanrijding. De 23 jarige wielrijder Robert Santelée is langs de groote baan van Meenen naar Yper, ter hoogte van den Koelenberg, tegen een auto gereden en liep hierbij verwondingen op. LANGEMARCK. Zonderling tuig gevonden. Landbouwer Goeghebeur, wonende gehucht St Juliaan, heeft verleden week in zijn weide een zonderling toe stel gevonden, waaraan een 12 meter langen kabel be vestigd was. alsmede een briefomslag waarop in 't fransch geschreven stond met geen vuur in de .nabij heid te komen zoo de ballonnetjes er nog aan gehecht waren, en verder aan den vinder gevraagd werd alles naar het ministerie van luchtvaart te Parijs te willen terugzenden. De landbouwer verwittigde de rijkswacht die het toestel, dat een geluid liet hooren als het tik tak van een uurwerk, kwam weghalen. WERVICK. Rijwielongeval. Verscheidene wiel rijders reden langs de baan naar Yper, toen opeens de ""ï"!*!- vork van een der rijwielen brak en de (fietser ten gronde stuikte. Hierdoor ontstond een algemeene val- partii. waarbij de genaamden J. Blanche en W. Cqu- vreur aan het hoofd en Ev. Deltour aan het reehler been gekwetst werden. ZII.LEREKE. Geraamten ontdekt. Óp het se dert den oorlog beroemde Hill 60 werden, nabij den uitkijktoren, de geraamten gevonden van drie puitsehe en van drie Schotsche soldaten. De bevoegde overheid werd verwittigd en de stoffelijke overblijfselen dier ge sneuvelden uit den grooten oorlog werdén naar een militaire begraafplaats overgebracht. j NEFRWAASTEN. Auto-ongeval. Langs dé baan van het gehucht Pont Rougenaar de kruisstraat De Woestijn is de auto van den veehandelaar Nes tor Debaudringhien, wonende Bruin Kasteellaan. tegen een berm gekanteld. De bestuurder werd aan den lin ker slaap gekwetst en kloég van pijn aan die borst. Zijne moeder alsmede zijn jongere broeder, die hem vergezelden, bekwamen ook verwondingen aan het hoofd. De auto werd erg beschadigd. STADEN. Aanhouding. De 32 jarige Weyne Ju- lien, die in den nacht van 31 Maart op 1 April 11. ge poogd had brand te stichten aan het huis van Vandaele Oscar, te Staden, werd door de rijkswacht aangel)pij4pn en. na. verhóör door den Heer onderzoeksrechter van Yper, naar het gevang te Kortrijk overgebracht. WOESTEN. Tuinbouw. Heden avond om 6 uur. houdt onze gilde haar maandelijksche vergadering In den vetten Ós i. bij Jan Bulens. Benevens verslag en mededeelingen zal er een zeer belangrijke voor dracht gegeven worden, waarop een rijke tombola volgen zal. Nieuwe leden kunnen nog aanvaard wor den. Daar deze vergadering van zeer groot belang zijn zal. worden alle leden er verwacht, daar zulks in!'aïler- belang is. 1 1>t ZONNEBEKE. Ongeval. Landbouwerszoon Da niel Calis. is een voet ontwricht, veroorzaakt döor! dén stamp van een koe. Nogmaals geraamten opgedolven. Op dén akker van landbouwer C. Saelen werden: drie geraamten' van Engelsche soldaten uit den wereldoorlog 1914-18 opge dolven en weggebracht naar een gemeenschappelijk militair kerkhof. Vroolijke kraaiers. Op Zondag 14 April, om 930 uur, hanenkraaien in «De Volksbond», bij K. Chacrle. Feestelijkheid. Op Zondag 14 April, óm 5 u\ïr na middag, gezellige bijeenkomst in Meeriaanbij S. Vandevivere, voor al de hanenliefhebbers van Zonne- beke en omliggende. Voor wie de 4 bloemtuilen 7 ZONDAG 14 APRIL 1940 Om 3 uur: Z1LLEBEKE, herberg «De Slachter», bij L. BourdeauxOppervogel 60 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 20 fr.; Kleine'vogels KJ'fr.; boven de 35 schutters 12 fr. Inleg 13 fr, 50. fP'O.r Om 3 1 uurROESELARE, <i Den OvenGroote Markt: Oppervogel 100 fr,Twee zijdvogels, elk 50 fr.; Twee kallen, elk 30 fr.82 kleine aan 20 tr.'-f Alle: vijf - tal kleine een primé van 25 fr„ en, alle tiental een boek- vogel van 30 fr. -Inleg 22 fr. ,n nboi-'f ZONDAG 28 APRIL 1940 VVESTVLETERENST - SIXTTJS Groote Bond- schieting aan de staande pers, voor 't Zuid-Westland. Burgerlijke Stand van Yper van den 6 tot 12 April 1940 GeboortenVanbeselare Jeanne, Recollettenpoort, 5, van Wytschate. Versavel Mare, Recollettenpoort 5. Cartonstraat, 7. Geldhof Jacqueline, Meenensteén- vveg, 175. Demeersseman Willy. Recbllettenpoori, 5. Zonnebekesteenweg, 182 Bourgois André. Recol lettenpoort, 5, van Houtem-bij-Ieper. -t- Martin Raoul, Recollettenpoort, 5, van Ploegsteert. Delanoote Hen- riette, Recollettenpoort, 5, van Dikkebusch. Fcr- raine Jeanne, Recollettenpoort. 5, van Komen. Mille- ville Anna, Recollettenpoort, 5, van Langemarck. Mahieu Gerard. Recollettenpoort. 5. van Waasten, HuwelijkSchmidt Antonius, handelsvertegenwoor diger en Neuville Agnes, z. b., beiden te Yper. OverlijdensVermaut Julien, 60 j„ Doétor in de Godsgeleerdheid, Pastoor-Deken, Janseniusstraat. Thoris Jacqueline, 15 j., naaister, ongehuwd, van Po- peringe. Waeles Lucie, 68 j„ z. b„ Rijselstraat, 58. Vandenbroucke Georges, 21 j., muzikant, echtg. Le grand Jeanne, Pennestraat, 42. Vancayzeele Eme- rance, 72 j., z. b., wed. Vancayzeele René, Poperinge- steenweg, 8. r— Demeulemeester Marie, 68 j.. z. b.; wed. Steelandt Camille, Dixmudesteenweg, 55. HuwelijksbeloftenAdrien Deruyter. diamantbewer ker, te Yper, en Maria Dumortier, huishoudster, te Poelcapelle. Charles Eggermont, werkgeleider, te Yper, en Laura Verfaillie, z. b„ te Brussel. Arthur Koster paardengeleider, te Beselare. en Magdalena Hoorelbeke, huishoudster, te Yper. Henri Dury, z. b., te Dikkebusch. en Eugenie Verbrugghe. huis houdster, te Yper. JONGE HEER INTELLECT mooi voorkomen, 34 j„ werkzaam in Brussel, roe rende en onroerende goederen 500.000 fr. zoekt kennismak, voor huwelijk met mooi meisje ongev. 25 j., onberisp. verl. en wat bemiddeld. Meisje met goed karakter, zal heel gelukkig zijn. An tv», bur. blad onder Amor. (2*47) MARKTEN MARCHES Middelprijzen Prix Moyens £6 7S ai O, a.< C to 00 157,00 152.(0 126.50 54,00 24,00 St V s l- c J- QC O* o ËL 5 W Q O* 160,00 152,00 154.50 Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. Rogge id. Seigle id. Haver id. Avoine id. Aardappelen 100 k. Pemmes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren het stuk CEufs la pièce j Hoppe de 50 kilogr. ]g40 koopers 146.00 123,50 67,50 29,(0 0,53 140,00 124,00 52,50 23,00 142,50 126,00 55,00 24,50 Houblons. les 50 kil. 0,47 0,49 ers verkoopers CL 160. 09 148,00 120,00 55,00 24,00 0,49 1050

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8