MOBILISATIES EEN VERJAARDAG Op Dinsdag 30 April 1940 14 - '38 EN '39 2! Jaar, N 4 20 April 1940 21 Ar.rée, N 4 20 Avril 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres STADSSCHOUWBURG YPER OP ALGEMEENE AANVRAAG TWEEDE VOORSTELLING STAD YPER RANTSOENEERINGSZEGELS fv HET YPERSCHE -lp LA REGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in allé Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd »in»imw»iiminiiwwwwi>iiM>iPtwwPn»i»»iiim»iwnw»wiwwwwwww> Redaction Administration et Publioité 34, rue au Beurre, YPRES Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. lë numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Pas een maand geleden, namelijk in ons num mer van 16 Maart herinnerden wij aan de stap pen die destijds door de Ypersche clubs aange wend werden om de goedkeuring der plans van al de herop te bouwen gemeenten van het arron dissement Yper te bekomen, en aan den gelukki gen uitslag waarmede deze stappen en voorna melijk het koninklijk verhoor van 20 Maart 1920 bekroond werden. En ziehier dat wij thans een anderen verjaar dag mogen aanhalen dezen van het twintigjarig bestaan van Het Ypersche Het is tijdens een vergadering van de Ypersche Club van Poperinghe, dat het voorstel gedaan werd een blad te stichten dat zich bijzonderlijk met de verdediging der belangen van de geteis- terden zou gelasten. De meeste bewoners van de vroegere frontstreek verbleven nog in den vreemde, en de weinigen die weergekeerd waren ondervonden de grootste moeilijkheden en ont moetten schier nergens den verwachten steun. Wel waren er reeds in enkele steden, waar eenige Yperlingen verbleven, zooals te Poperinghe, Oostende, Kortrijk, Gent, Brussel, enz., clubs ge sticht ten einde meer voeling en toenadering on der de Yperlingen te bewerken en a'lzoo beter de belangen der geteisterden te kunnen behertigen. Doch hunne stem drong niet ver genoeg door, vond maar weinig ingang in de ministerieele mid dens en werd niet genoegzaam gesteund door de groote massa geteisterden en belanghebbenden, die verspreid als ze waren maar weinig of niets afwisten van het bestaan en de werking dezer clubs. Den 27 Februari 1920, tijdens een bijeenkomst van de Ypersche club van Poperinghe, opperde M. Hector Schmidt er het gedacht een blad te stichten dat de stem der geteisterden zou laten hooren, dat zich de tolk zou maken hunner ge wettigde klachten en dat voor de verdediging hunner rechten op de bres zou staan. M. Schmidt was van oordeel dat, zonder blad, al de pogingen der alleenstaande geteisterden en zelfs der reeds gestichte clubs nutteloos zouden zijn en dat, ten slotte, ontmoedigd door de trage vereffening der oorlogsschade, door de moeilijk te bekomen toe lating tot heroprichting hunner eigendommen, de geteisterden van hun voornemen zouden af zien naar hun streek terug te keeren. Dit voorstel van den Heer Schmidt werd als dan gunstig onthaald en besproken. Den 7 Maart daaropvolgende werd het gedacht opnieuw on derzocht op het Congres der clubs van de ge teisterden, dat alsdan te Yper gehouden werd. Dit Congres was belegd geworden door de Ypersche Club van Oostende en afgevaardigden van de andere Ypersche clubs van Poperinghe Brugge, Kortrijk. Gent, Brussel, enz. waren er op vertegenwoordigd. Daar werd besloten aan den Koning het verhoor aan te vragen waarover wij reeds spraken, en daar werd eveneens over eengekomen tot de stichting over te gaan van een blad, dat bijzonderlijk de belangen der geteis terden zou behartigen. De Ypersche Club van Po peringhe werd met de uitvoering van dit besluit belast en bekwam te dien einde den steun van de vroeger te Parijs gestichte Vereeniging der Geteisterden van West-Vlaanderen. En 't is alzoo dat, na verschillende studies en pogingen, M. Dumortier, drukker, voorloopig ge vestigd te Poperinghe, Yperstraat, aanvaardde het blad te drukken. Het eerste nummer van Het Ypersche zoo werd het nieuw blad geheeten, verscheen den 25 April 1920, en Donderdag aanstaande dus zal het juist twintig jaar geleden zijn dat dit blad voor de eerste maal het daglicht zag. In den beginne werd dit blad hier te Yper verkocht door de Juf vrouwen Souxdorf, die toen een kleine barak be woonden in de Boomgaardstraat, langs de boor den der openliggende Yperlee. Wij zullen thans niet uitweiden over de diens ten door het kranige Yperschebewezen aan de zaak der geteisterden. Groot was de invloed die het alras in alle middens en vooral te Brussel verwierf. Het mag gezegd worden dat, zonder Het Ypersche de geteisterden het tiende deel niet zouden bekomen hebben van hetgeen ze nu verkregen, zoowel voor wat betreft hun private eigendommen als voor het gemeenschappelijk bezit der gansche streek. «Het Ypersche hielp dus grootelijks mede aan de herwording van het arrondissement Yper. Nu dat de heropbouw een gedane zaak is, gaat Het Ypersche voorts met de tolk te zijn en stelt het ruimschoots zijn kolommen ten dienste van alles wat de belangen der streek en de verdediging der rechten van de geteisterden kan aanbelangen. O te 8 uur 's avonds ten voordeele van het Roode Kruis van België, Afdeeling Yper OPERETTEN ZANG DANS BALLETTEN door de spelers van 't Oorlogsmarraintjeen 't Millioen Inkomprijs10 fr. 8 fr. 6 fr. 4 fr. Militairen halve prijs. Kaarten te bekomen In 't Klein Stadhuis Groote Markt en In den Slachter Boomgaard straat Telefoon 38, 's Zondags van 11 tot 12,30 u., in den Stadsschouwburg. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis dat op Woensdag 24 April 1940, vanaf 10 ure tot 12 ure en vanaf 14 ure tot 17 ure, rantsoeneeringszegels zullen afgeleverd worden aan de personen die nagelaten hebben hunne zegels af te halen binnen den vroeger vastge- stelden termijn. Na dezen datum zullen er geen zegels meer af geleverd worden tegen inwisseling van de eerste coupon De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, G. Versailles. J. Vanderghote. wwwni>iwpiwawwininawiww»r«iwwww» Doch, de herinnering van vroeger bewezen dienst wordt zoo rap vergeten. Het weze ons niet temin, om slechts enkele feiten aan te halen, toe gelaten hier terloops te herinneren aan den pers- strijd gevoerd voor de betaling der oorlogs schade aan de grootsche betooging der geteis terden op 13 April 1924, alswanneer de regeering alle betalingen had stopgezetaan de reeks ar tikelen voor het herstel der vaart van Yper naai den Yzer, voor den heropbouw der openbare ge bouwen van Yper, voor den terugkeer te Yper van onze Rechtbank, van ons garnizoen, van het Koninklijk Instituut van Meessen, van de Welda- digheidsschool, enz., en ook nu nog voor het her stel der vaart Yper-Komen. Door zijn plaatselijk nieuws, zijne verslagen van alle Ypersche ge beurtenissen, geeft het een trouwe weerspiege ling van het leven onzer stad en heeft het uitste kende diensten bewezen. Door dezen hardnekkigen en zoo dikwijls met bijval bekroonden strijd door Het Ypersche gevoei-d, heeft M. Dumortier den grootsten dank van zijne geteisterde medeburgers verdiend. De medewerkers van het blad waren, gedu rende de eerste jaren van zijn bestaan, toen er het meest moest gestreden worden, talrijk. Ver melden wij M.M. Geuten, van Wervick Bege- rem, advokaat, die in het eerste nummer het ar tikel schreef om het blad voor te stellen en zijn doel uiteen te zetten Julien AntonyDe Cock, notaris Van der Mersch, advokaatRobert Froi- dure Aimé Vannieuwenhove Hector Schmidt Jules en Arthur Brulez de deknamen Poor te- klokke, Bruyère, Pé van de Kruisstrate, de on vergelijkelijke Sissen van 't Hoornwerk die zoo vernuftig alle wantoestanden kon hekelen M.M. Arth. Butaye, advokaat; Jules Tasseel; Max en Robert Glorie, advokaten; Aimé, Emile en Isaï Gruwez; Eugène Glissoux; Julien Tahon; Hector Vermeulen; Fournier Deleu Denys, onderwij zer advokaat H. SobryR. DeclercqNestor Angloo, enz. enz. En wij beperken ons hier bij deze van het eerste uur. Zij hebben gemaakt dat de naam van Het Ypersche onscheidbaar ge hecht is aan de geschiedenis van hetgeen men het Mirakel der Vlaanderen noemt. Het Yperscheheeft aldus reeds grootelijks de taak vervuld waarvoor het gesticht werd. Laat ons hopen dat door zijne verdere werking deze taak eens geheel zal vervuld wezen. Het Redactie Comiteit. BIJ DEN KRUIDENIER. Madameke, geef mij een pakske chic... Ja, ja, Madame, een pakske PACHA CHIC.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1